Gjest Gl@mB@be Skrevet 18. september 2008 #1 Skrevet 18. september 2008 Er det sannsynlig at en student får låne 350 000 kr?
Gjest Gjest Skrevet 18. september 2008 #2 Skrevet 18. september 2008 Er det sannsynlig at en student får låne 350 000 kr? Det kommer an på størrelsen på inntekt, sum av annen gjeld, kausjonist/sikkerhet og hva du skal bruke de til. Vennligst utdyp.
Alison Skrevet 18. september 2008 #3 Skrevet 18. september 2008 I tillegg til det gjest over her spør etter vil det ha betydning hva du studerer, hvor lenge du har igjen, usikter til jobb når du er ferdig utdannet og forventet lønnsnivå.
SummerJoy Skrevet 18. september 2008 #4 Skrevet 18. september 2008 Vi fikk lån, meg og sambo. Enda jeg er bare student. Regnet studielån som inntekt + deltidsjobb ved siden av med maks mulig inntekt før det går utover lånekassen.
Gjest Gl@mB@be Skrevet 19. september 2008 #5 Skrevet 19. september 2008 Vi fikk lån, meg og sambo. Enda jeg er bare student. Regnet studielån som inntekt + deltidsjobb ved siden av med maks mulig inntekt før det går utover lånekassen. Hvilken bank var dette? Hører at de fleste ikke regner studielån som inntekt. Utdyping: studerer med fullt lån og stipend, har en liten deltidsjobb ved siden av. Eneste gjelden jeg har er tidligere studielån. Har 2 år igjen (etter dette). Det er snakk om lån til bolig. Bor ikke i byen, så vi satser på å finne en leiligeht til ca 700 000 (har et par alternativer allerede). Jeg ønsker å være med på halvparten, altså 350 000.
Alison Skrevet 19. september 2008 #6 Skrevet 19. september 2008 Hvilken bank var dette? Hører at de fleste ikke regner studielån som inntekt. Utdyping: studerer med fullt lån og stipend, har en liten deltidsjobb ved siden av. Eneste gjelden jeg har er tidligere studielån. Har 2 år igjen (etter dette). Det er snakk om lån til bolig. Bor ikke i byen, så vi satser på å finne en leiligeht til ca 700 000 (har et par alternativer allerede). Jeg ønsker å være med på halvparten, altså 350 000. Studielån blir i hvertfall regnet med som inntekt i DnB NOR og Postbanken. Hvis jeg skjønner deg rett så er dere to som skal kjøpe bolig sammen? Når du er student med beskjeden inntekt må du nok regne med å ha med en medlånetager. Er denne medlånetageren også student? Dere kan nok ha muligheter til å få det lånet dere ønsker. Så lenge dere studerer kan dere ha mulighet til avdragsfrihet, men dere må ha mulighet til å betjene rentene på lånet med den inntekten dere har. Slik som markedet er nå for tiden vil dere nok merke at bankene har blitt mer restriktive med å gi 1. hjemslån der det lånes 100%. Det kan bli vanskeligere å få avdragsfrihet for den delen av lånet som overstiger 80 % av kjøpesummen. I tilfelle må dere kunne klare både renter og noe avdrag på den lønna dere har i dag. Har dere noen sparepenger? Har dere klart å spare litt vil det telle til deres fordel. Kontakt banken din så vil de så på mulighetene dere har.
Gjest Gl@mB@be Skrevet 19. september 2008 #7 Skrevet 19. september 2008 Studielån blir i hvertfall regnet med som inntekt i DnB NOR og Postbanken. Hvis jeg skjønner deg rett så er dere to som skal kjøpe bolig sammen? Når du er student med beskjeden inntekt må du nok regne med å ha med en medlånetager. Er denne medlånetageren også student? Dere kan nok ha muligheter til å få det lånet dere ønsker. Så lenge dere studerer kan dere ha mulighet til avdragsfrihet, men dere må ha mulighet til å betjene rentene på lånet med den inntekten dere har. Slik som markedet er nå for tiden vil dere nok merke at bankene har blitt mer restriktive med å gi 1. hjemslån der det lånes 100%. Det kan bli vanskeligere å få avdragsfrihet for den delen av lånet som overstiger 80 % av kjøpesummen. I tilfelle må dere kunne klare både renter og noe avdrag på den lønna dere har i dag. Har dere noen sparepenger? Har dere klart å spare litt vil det telle til deres fordel. Kontakt banken din så vil de så på mulighetene dere har. Takk for svar. Jeg har faktisk kontaktet DnB NOR, men der fikk jeg beskjed om at studielån ikke ble regnet som inntekt. Faktisk krevde de at begge to var i full jobb. Vi er to om lånet, han i full jobb. Har desverre ikke noe oppspart.
thapara Skrevet 19. september 2008 #8 Skrevet 19. september 2008 Så rart! Jeg hadde flere studievenner (hvor begge var studenter) som kjøpte leiligheter til godt over 1 mill. Kanskje de har blitt strengere.. 350 000 er jo ikke akkurat så mye!
Rosalie Skrevet 19. september 2008 #9 Skrevet 19. september 2008 Men et lån på 700.000 kan jo han klare selv, siden han er i full jobb. Så fremt det er totalprisen på leiligheten. Så kan dere lage privat avtale dere i mellom på at du kjøper deg gradvis inn i leiligheten ved å betale halvparten av lånet, og at du kjøper deg inn ved eget lån/blir medlånetaker når du har fått deg full jobb.
Gjest Gl@mB@be Skrevet 19. september 2008 #10 Skrevet 19. september 2008 Men et lån på 700.000 kan jo han klare selv, siden han er i full jobb. Så fremt det er totalprisen på leiligheten. Så kan dere lage privat avtale dere i mellom på at du kjøper deg gradvis inn i leiligheten ved å betale halvparten av lånet, og at du kjøper deg inn ved eget lån/blir medlånetaker når du har fått deg full jobb. Ja det er jo en mulighet, men jeg er litt redd for hva slags rettigheter jeg har dersom vi skulle gå fra hverandre innen den tid. Kjedelig hvis jeg betaler på lånet hans, og ikke får noe igjen for det ved evt. brudd.
Rosalie Skrevet 19. september 2008 #11 Skrevet 19. september 2008 Skriv en samboeravtale som sikrer deg ved evt. brudd.
Alison Skrevet 19. september 2008 #12 Skrevet 19. september 2008 Ja det er jo en mulighet, men jeg er litt redd for hva slags rettigheter jeg har dersom vi skulle gå fra hverandre innen den tid. Kjedelig hvis jeg betaler på lånet hans, og ikke får noe igjen for det ved evt. brudd. De er jo en fare der, ja. Kan dere ikke ta et felles lån der han står som hovedlånetager (siden han har full jobb) og du som medlåneager? Da er dere begge like ansvarlige og du står sterkere ved et eventuelt brudd.
Gjest Gjest_Mari_* Skrevet 19. september 2008 #13 Skrevet 19. september 2008 Hei! Vi fikk lån både i Sr Bank, Postbanken og Dnb. Begge er fulltidsstudenter med små deltidsjobber. 500 000 i egenkapital og 1 mill i lån. Vi var gode kandidater hos alle bankene.. Kan ikke skjønne hvorfor du ikke fikk lån?
Gjest Gl@mB@be Skrevet 19. september 2008 #14 Skrevet 19. september 2008 Hei! Vi fikk lån både i Sr Bank, Postbanken og Dnb. Begge er fulltidsstudenter med små deltidsjobber. 500 000 i egenkapital og 1 mill i lån. Vi var gode kandidater hos alle bankene.. Kan ikke skjønne hvorfor du ikke fikk lån? Nei det kan du si.. Nå har jeg ikke vært inne til skikkelig samtale da, bare ringt på generelt grunnlag for å forhøre meg litt. Men de sa klart og tydelig at begge måtte være i full jobb (DnB NOR). I sparebank 1 krever de kausjonist. Mulig de er litt mer restriktive i disse nedgangstider?
Kakee Skrevet 19. september 2008 #15 Skrevet 19. september 2008 Hei! Vi fikk lån både i Sr Bank, Postbanken og Dnb. Begge er fulltidsstudenter med små deltidsjobber. 500 000 i egenkapital og 1 mill i lån. Vi var gode kandidater hos alle bankene.. Kan ikke skjønne hvorfor du ikke fikk lån? Når var dette da? Husk at bankene er mye mer forsiktige med å gi ut lån nå enn for 1 år siden. Uansett ser jeg egentlig ikke noe problem i at dere skal få lån på 700 000 hvis han er i full jobb og tjener relativt ok. Du kan stå som medlånetager selv om du ikke har så mye inntekt (jeg gjør det selv). Men husk at hvis det er fellesgjeld på leiligheten dere ser på så må dere kunne få et like stort lån som innskuddet+fellesgjelden til sammen av banken for at banken vil gi dere det lånet på 700 000. Mange som tror at en leilighet som koster 700 000 er kjempebillig, men så har den kanskje en fellesgjeld på 700 000 f.eks. i tillegg, og da må dere i realiteten betjene et lån på 1 400 000..
Kakee Skrevet 19. september 2008 #16 Skrevet 19. september 2008 Mulig de er litt mer restriktive i disse nedgangstider? De er veldig mye mer restriktive. For bare ett år siden ga de jo omtrent lån til hvem som helst, og det er jo mye derfor at så mange sliter nå som renta går så mye opp. Husk å regne med at dere kan få en rente opp mot 10% (og ikke glem at evt. felleskostnader også nok vil gå veldig opp dersom det er høy fellesgjeld). Det finnes kalkulator blant annet på nettsidene til dnbnor som kan gi dere en pekepinn på hvor mye lånet vil koste.
Gjest Gl@mB@be Skrevet 19. september 2008 #17 Skrevet 19. september 2008 Det er faktisk bare 20 000 i fellesgjeld på den ene vi har sett på :D (bor ikke i noen storby for å nevne det igjen)
SummerJoy Skrevet 20. september 2008 #18 Skrevet 20. september 2008 Hvilken bank var dette? Hører at de fleste ikke regner studielån som inntekt. Utdyping: studerer med fullt lån og stipend, har en liten deltidsjobb ved siden av. Eneste gjelden jeg har er tidligere studielån. Har 2 år igjen (etter dette). Det er snakk om lån til bolig. Bor ikke i byen, så vi satser på å finne en leiligeht til ca 700 000 (har et par alternativer allerede). Jeg ønsker å være med på halvparten, altså 350 000. Sparebanken.
Gjest Gjest_Mari_* Skrevet 20. september 2008 #19 Skrevet 20. september 2008 Det er 3 måneder siden vi fikk lån
Gjest marihan Skrevet 21. september 2008 #20 Skrevet 21. september 2008 Jeg er student og tok opp lån sammen med samboeren min for ca 2 måneder siden.. Jeg er altså medlånetaker. Vi hadde 500 000 i egenkapital, og fikk låne 1,5 millioner. De regnet studielånet mitt som inntekt, i tillegg til at jeg har en deltidsjobb. Samboeren min jobber fulltid. Dette var i sparebanken..
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå