Fortunatus Skrevet 1. september 2008 #21 Skrevet 1. september 2008 ^ Men en pakke med grøtris koster jo 10 kr og der er det nå i allefall 500 g med riskorn.. Og en porsjon er vel bare en kopp med ris? Men så i tillegg smaker ikke den grøten så godt, synes jeg..
Gjest Gjest Skrevet 1. september 2008 #22 Skrevet 1. september 2008 Jeg vet.. Er derfor jeg har vært litt "provoserende", for syntes alle de greien der var bare bullshit.. Om man kan få seg en pastasalat til 18 kr, så tviler jeg på den er god, eller mettende.. Man trenger pasta..salat..mais..fetaost..tomat.. osv.. Hadde da blirr en jæævli salat vis det bare var av litt grønn salat og et par pastaskruer.. Også er det denne grøten da.. til 8 kr.. Litt langsom....? Grøt til 8 kroner er vel ikke så usannsynlig, man snakker om pris PER PERSON her. Grøtris koster ikke allverden, og ikke melk heller!
Gjest TittTitt Skrevet 1. september 2008 #23 Skrevet 1. september 2008 Jeg vet jo at det er pris pr porsjon, men det står det ingenting om i begynnelsen av innlegget. Står bare at 2 kokker klarte å lage den middags menyen for 1 uke til under 200 kr. Står ingenting om at de hadde handlet inn ting de hadde på lur.. Så kan være forskjellige måtr å tolke det på.. You see? Blir liksom litt "lurete" for min del.. Da jeg først leste innlegget, tenkte jeg "åh faen så kult" Så mange gode måltider for under 200 kr. Men det går jo ikke, med mindre du har handlet inn måltidene fra før, (da hadde det sikkert blitt over 200kr) også delt de inn i disse porsjonene, som DA tilsvarer pris for under 200kr.. Jeg fikk inntrykk av at det var slik.. "Er du student? Ikke bekymre deg. Har du 200 kr, så kan du ha denne middags menyen i 1 uke!"
Gjest Zia Skrevet 2. september 2008 #24 Skrevet 2. september 2008 Jeg er student og fokuserer mye på billig mat. men jeg synes også det er litt juks når de deler opp mel i 20 g o.l. Da er det jo ikke billig! Jeg vet jo at det er pris pr porsjon, men det står det ingenting om i begynnelsen av innlegget. Står bare at 2 kokker klarte å lage den middags menyen for 1 uke til under 200 kr. Står ingenting om at de hadde handlet inn ting de hadde på lur.. Så kan være forskjellige måtr å tolke det på.. You see? Blir liksom litt "lurete" for min del.. Da jeg først leste innlegget, tenkte jeg "åh faen så kult" Så mange gode måltider for under 200 kr. Men det går jo ikke, med mindre du har handlet inn måltidene fra før, (da hadde det sikkert blitt over 200kr) også delt de inn i disse porsjonene, som DA tilsvarer pris for under 200kr.. :klø: Når man lager mat, bruker man vanligvis av basisvarer som man har stående, som mel, ris, pasta, krydder, olje, osv. Det er da ikke slik at man for hvert måltid kjøper inn akkurat det som trengs for å tilberede måltidet.
SuperGjest Skrevet 2. september 2008 #25 Skrevet 2. september 2008 (endret) Samtidig så er det ikke alle som har de samme basisvarene stående, spesielt ikke hvis lommeboken begynner å bli slunken og man har tynt skapene for det de har. Det som er basisvarer for noen trenger dessuten ikke være basisvarer for andre, og da kan man ende opp med at det blir langt dyrere enn 200 kroner fordi man er nødt til å kjøpe alle ingrediensene til middagene. Endret 2. september 2008 av SuperGjest
Gjest Zia Skrevet 2. september 2008 #26 Skrevet 2. september 2008 Samtidig så er det ikke alle som har de samme basisvarene stående, spesielt ikke hvis lommeboken begynner å bli slunken og man har tynt skapene for det de har. Det som er basisvarer for noen trenger dessuten ikke være basisvarer for andre, og da kan man ende opp med at det blir langt dyrere enn 200 kroner fordi man er nødt til å kjøpe alle ingrediensene til middagene. Du har nok rett i at hva man betrakter som basisvarer kan variere litt fra person til person. Jeg vil allikevel hevde at det er så å si umulig å skulle lage mat dersom man ikke har varer som hvetemel, salt, krydder, smør eller olje stående.
Gjest Gjest_Trulte_* Skrevet 2. september 2008 #27 Skrevet 2. september 2008 Jeg tviler ikke på at prisene er reelle nok hvis en regner per porsjon. Men om en er alene da så tror jeg det blir veldig mye rester. Endel basisvarer bør en ha (mel, krydder, ris, pasta osv. Dette er ting en kan kjøpe inn og som holder seg tilnæmet evig). Det er værre med ferskvarene. Hvis vi forutsetter at man bor alene så vil denne menyen, hvertfall ved første øyekast, fungere dårlig slik jeg ser det. En sitter igjen med en halv fiskebolle-boks, trolig grønnsaker/salat fra pastasalaten, endel egg, masse tortilla-chips/natchos og evt. annet tilbehør til natchosen.. det en evt. har til overs av kjøttdeig, pitabrød osv. kan fryses, men resten vil ikke holde seg spesielt lenge. Noe som vil medføre at en f.eks. må spise fiskeboller to ganger den uken for å få spist opp fiskebollene. Kostholdet kan umulig bli såpass variert hvis en ikke skal ende opp med å kast mat som har blitt dårlig, og da er en jo like langt. Men, nå er det vel lite som er lagt opp til en person uansett. En får samme problemet hvis en skal lage dyr mat. Jeg er glad vi er to slik at vi ikke stadig sitter igjen med en halv et-eller-annet slik at vi må spise det samme dagen etter også.
Gjest Gjest Skrevet 2. september 2008 #28 Skrevet 2. september 2008 Jeg tviler ikke på at prisene er reelle nok hvis en regner per porsjon. Men om en er alene da så tror jeg det blir veldig mye rester. Endel basisvarer bør en ha (mel, krydder, ris, pasta osv. Dette er ting en kan kjøpe inn og som holder seg tilnæmet evig). Det er værre med ferskvarene. Hvis vi forutsetter at man bor alene så vil denne menyen, hvertfall ved første øyekast, fungere dårlig slik jeg ser det. En sitter igjen med en halv fiskebolle-boks, trolig grønnsaker/salat fra pastasalaten, endel egg, masse tortilla-chips/natchos og evt. annet tilbehør til natchosen.. det en evt. har til overs av kjøttdeig, pitabrød osv. kan fryses, men resten vil ikke holde seg spesielt lenge. Noe som vil medføre at en f.eks. må spise fiskeboller to ganger den uken for å få spist opp fiskebollene. Kostholdet kan umulig bli såpass variert hvis en ikke skal ende opp med å kast mat som har blitt dårlig, og da er en jo like langt. Men, nå er det vel lite som er lagt opp til en person uansett. En får samme problemet hvis en skal lage dyr mat. Jeg er glad vi er to slik at vi ikke stadig sitter igjen med en halv et-eller-annet slik at vi må spise det samme dagen etter også. Fiskeboller kan fint fryses ned, det gjør jeg. Egg holder seg ganske lenge, ihvertfall et par uker. I tillegg kan man jo bruke opp eggene på andre måltider enn middagen. Ha kokt egg på matpakken f.eks. Salaten kan man også bruke til lunsj. Om man lager pannekaker og fyller med salat, så har man plutselig en lunsj hvor man får brukt opp både eggene og grønnsakene. Jeg bor alene, og jeg spiser aldri det samme til middag mer enn et par ganger i måneden. Jeg kaster heller aldri mat. Det meste går an å fryse. Og om man ikke kan fryse en ingrediens, så kan man heller planlegge en annen middag/lunsj/god frokost som også inneholder denne ingrediensen. Å lage fiskeboller til 14 kroner er da lett. En boks koster 7 kr, det holder til minst 5 middager. Hvis saus er jo latterlig billig, en skje mel, en skje smør og melk/vann. En gulerot og en potet. Litt makaroni (som man får kjøpt il 8 kr kiloen) Det blir glatt under 14 kroner. Selvsagt regner de det pr porsjon. Om jeg skal lage hvit saus og må kjøpe en helt ny pakke mel, så kan jeg ikke si at sausen kostet meg prisen av hele melposen. Alt melet jeg ikke bruker på sausen kan jeg jo bruke i andre måltider. Du må ikke kjøpe en pose mel hver gang du lager saus. Så om du ser det på den måten blir da neste sauseporsjon "gratis", siden du ikke kjøper inn noe til den.
Gjest Eurydike Skrevet 2. september 2008 #29 Skrevet 2. september 2008 Jeg tviler ikke på at prisene er reelle nok hvis en regner per porsjon. Men om en er alene da så tror jeg det blir veldig mye rester. Endel basisvarer bør en ha (mel, krydder, ris, pasta osv. Dette er ting en kan kjøpe inn og som holder seg tilnæmet evig). Det er værre med ferskvarene. Hvis vi forutsetter at man bor alene så vil denne menyen, hvertfall ved første øyekast, fungere dårlig slik jeg ser det. En sitter igjen med en halv fiskebolle-boks, trolig grønnsaker/salat fra pastasalaten, endel egg, masse tortilla-chips/natchos og evt. annet tilbehør til natchosen.. det en evt. har til overs av kjøttdeig, pitabrød osv. kan fryses, men resten vil ikke holde seg spesielt lenge. Noe som vil medføre at en f.eks. må spise fiskeboller to ganger den uken for å få spist opp fiskebollene. Kostholdet kan umulig bli såpass variert hvis en ikke skal ende opp med å kast mat som har blitt dårlig, og da er en jo like langt. Men, nå er det vel lite som er lagt opp til en person uansett. En får samme problemet hvis en skal lage dyr mat. Jeg er glad vi er to slik at vi ikke stadig sitter igjen med en halv et-eller-annet slik at vi må spise det samme dagen etter også. Dette stemmer jo, men det er jo nettopp slike ting man lærer seg når man er student og skal lage middager til seg selv for første gang, og som gir en glimrende anledning til å begynne å planlegge hvor mange og hva slags typer middager man kan lage av en boks fiskeboller, en pose gulrøtter osv. Det er faktisk en veldig verdifull erfaring å ha med seg videre i livet og på kjøkkenet. At man ofte ikke har fryser, og dertil lite penger, gjør det vanskeligere, men slett ikke umulig. Resten av fiskebollene i den nevnte boksen kan feks spises med ris til i tomatsaus med chili (for å variere, laget av herm. tomater og rester av tacosaus feks), eller i en hjemmelaget fiskesuppe (med fiskebuljongterning eller kraft fra boksen, melk e.l. og det man har av grønnsaker) eller i en grateng, med rester av pasta og egg. Rester som må spises opp er en gave til hjernen og fantasien - og så har man noe å ta utgangspunkt i når man må bestemme seg for dagens middag!
Gjest Zia Skrevet 2. september 2008 #30 Skrevet 2. september 2008 Helt enig med Eurydike og med Gjest rett over der igjen. Hvis man ikke har fryser, planlegger man andre middager eller lunsjer hvor man kan bruke fiskeboller/kjøttdeig/kyllingfilet/egg/grønnsaker eller andre ting som er til overs. Det finnes jo ikke bare én måte å spise disse ingrediensene på (noe Eurydike jo demonstrerte når det gjelder fiskeboller), og egg er det jo utrolig enkelt å få brukt opp, som Gjest skriver. Selvsagt regner de det pr porsjon. Om jeg skal lage hvit saus og må kjøpe en helt ny pakke mel, så kan jeg ikke si at sausen kostet meg prisen av hele melposen. Alt melet jeg ikke bruker på sausen kan jeg jo bruke i andre måltider. Du må ikke kjøpe en pose mel hver gang du lager saus. Så om du ser det på den måten blir da neste sauseporsjon "gratis", siden du ikke kjøper inn noe til den. Godt poeng! Jeg lager rett som det er middag av mat jeg har liggende, noe som vil si at jeg ofte har helt gratis middag!
Gjest TittTitt Skrevet 2. september 2008 #31 Skrevet 2. september 2008 Jeg skjønner hva alle dere mener, med at det går an å få de middagene til under 200 kr.. MEN; Da børde de kokkene også har skrevet i den artikkelen at basisvarene allerede VAR kjøpt inn.. Det står ingenting om i begynnelsen at de hadde mel/melk osv, eller at de måtte kjøpe dette utenom.. For MEG, så hadde de middagene blitt til 200 kr, for jeg har faktisk ikke mel (eneste melet jeg har, er mel jeg dypper fisk jeg skal steike i) og melk har jeg heller ikke, da jeg ikke liker melk, men bruker det kun i mat laging.
Gjest Elastica Skrevet 2. september 2008 #32 Skrevet 2. september 2008 Jeg skjønner hva alle dere mener, med at det går an å få de middagene til under 200 kr.. MEN; Da børde de kokkene også har skrevet i den artikkelen at basisvarene allerede VAR kjøpt inn.. Det står ingenting om i begynnelsen at de hadde mel/melk osv, eller at de måtte kjøpe dette utenom.. For MEG, så hadde de middagene blitt til 200 kr, for jeg har faktisk ikke mel (eneste melet jeg har, er mel jeg dypper fisk jeg skal steike i) og melk har jeg heller ikke, da jeg ikke liker melk, men bruker det kun i mat laging. Basisvarene var jo ikke innkjøpt, det var til og med satt en pris på dem ut fra mengden man benyttet. Det ville jo ikke vært korrekt å føre opp prisen på melet man ikke bruker, det ville omtrent vært like korrekt som å oppgi prisen på hårshampoen man samtidig kjøpte, man tilfeldigvis ikke hadde til middag. Dette var en oversikt over middager man kan lage og hva de kostet pr. porsjon, ikke hva man måtte ut med dersom man kjøpte alt på en gang.
Gjest nextlife Skrevet 2. september 2008 #33 Skrevet 2. september 2008 - og hvis noen har et stramt budsjett å holde seg til, bør man kanskje tenke tanken på å bygge opp et lager med basisvarer, det er god økonomi
Gjest TittTitt Skrevet 2. september 2008 #34 Skrevet 2. september 2008 Hvor er det dere mister tråden egentlig? Jeg sier at jeg SKJØNNER, men at det ikke er det sm står i beg av dette innlegget.. Der står det: "Så en artikkel i studentavisa, det var to kokker som greide å lage middager for ei hel uke til under 200 kr til sammen." Hvor står det der at de har da beregnet pengene på pr porsjon? For det kan ikke jeg se... Det er heller ikke alle som har basisvarer, så de må jo kjøpe det.. Men hadde det stått i beg at: "Så en artikkel i studentavisa, det var to kokker som greide å lage middager for ei hel uke til under 200 kr til sammen. Da er basisvarene allerede innkjøpt" Eller noe.. Da hadde jeg skjønt mer... Mend et står jo ikke det.. Så for min del er det sånt jeg måtte kjøpe inn, for de 200kr..
Gjest Gjest Skrevet 2. september 2008 #35 Skrevet 2. september 2008 Jeg skjønner hva alle dere mener, med at det går an å få de middagene til under 200 kr.. MEN; Da børde de kokkene også har skrevet i den artikkelen at basisvarene allerede VAR kjøpt inn.. Det står ingenting om i begynnelsen at de hadde mel/melk osv, eller at de måtte kjøpe dette utenom.. For MEG, så hadde de middagene blitt til 200 kr, for jeg har faktisk ikke mel (eneste melet jeg har, er mel jeg dypper fisk jeg skal steike i) og melk har jeg heller ikke, da jeg ikke liker melk, men bruker det kun i mat laging. Basisvarene var IKKE allerede kjøpt inn. Middagene ble til 200 kr når de tok prisen PR PORSJON! Så om de kjøpte inn en hel pakke mel, en hel liter melk, osv. så betalte de mer enn 200 kr. Men da hadde de også mat for langt mer enn bare én uke. Den ene uken brukte de bare for 200 kr av den maten de kjøpte inn. Om jeg kjøper en 2 kilospakke med kyllingfileter, så betaler jeg ca 140 kr for den. Men om jeg da lager meg en kyllingfilet den uken, så kan jeg ikke si at jeg har spist for 140 kr i kylling den uken. For den pakken med fileter holder i over to måneder. Så neste uke spiser jeg kylling helt uten å betale for det, fordi jeg betalte for den forrige uke. Så om den pakken med fileter holder i til ti måltider, så betaler jeg faktisk bare 14 kr i kylling pr måltid. Og spiser jeg bare ett måltid med kyllingfilet i uken, så koster det meg 14 kr uken. I gjennomsnitt. Ingrediensene de kjøper inn til de middagene holder til mer enn bare det de spiser den uken. Det er ikke som om de kaster resten av melet og smøret rett i bosset og kjøper alt inn på nytt neste uke. Det gjør neppe studentene heller. Så når de kjøper inn ingrediensene til middagene betaler de mer enn 200 kr, men da bruker de mindre enn 200 kr om de lager de samme middagene uken etter, siden de da slipper å kjøpe inn ingredienser.
Gjest nextlife Skrevet 2. september 2008 #36 Skrevet 2. september 2008 Hvor er det dere mister tråden egentlig? Jeg sier at jeg SKJØNNER, men at det ikke er det sm står i beg av dette innlegget.. Der står det: "Så en artikkel i studentavisa, det var to kokker som greide å lage middager for ei hel uke til under 200 kr til sammen." Hvor står det der at de har da beregnet pengene på pr porsjon? For det kan ikke jeg se... Det er heller ikke alle som har basisvarer, så de må jo kjøpe det.. Men hadde det stått i beg at: "Så en artikkel i studentavisa, det var to kokker som greide å lage middager for ei hel uke til under 200 kr til sammen. Da er basisvarene allerede innkjøpt" Eller noe.. Da hadde jeg skjønt mer... Mend et står jo ikke det.. Så for min del er det sånt jeg måtte kjøpe inn, for de 200kr.. Ettersom det ikke står noe hvor mange posjoner det er beregnet, sammenlagt med basal kunnskap om prisnivået her i landet er det vel opplagt at det ikke er meny for 4 personer i ei uke :klø:
Gjest Zia Skrevet 2. september 2008 #37 Skrevet 2. september 2008 Hvor står det der at de har da beregnet pengene på pr porsjon? For det kan ikke jeg se... Det er heller ikke alle som har basisvarer, så de må jo kjøpe det.. Jeg vil tro at kokkene ikke kan forestille seg at det finnes folk som ikke pleier å ha basisvarer - for meg er det i hvertfall helt nytt og noe jeg aldri har hørt om før. Og som Gjest har forklart på en forbilledlig pedagogisk måte: Kjøper man en pose hvetemel, holder den til veldig mange porsjoner saus. Og hvis man skal følge tankegangen din, vil dessuten melet til sausen, vaflene eller kaken man lager i etterkant være helt gratis, og det er jo ikke til å kimse av hvis man har et lavt matbudsjett. Mener du forresten også at én hårvask eller én tannpuss koster det samme som det sjampoflaska/tannpastatuben koster? :klø:
Gjest Elastica Skrevet 2. september 2008 #38 Skrevet 2. september 2008 Dette er jo blitt en tråd om periodisering og regnskapsprinsipper og ikke om billige menyer.
Gjest TittTitt Skrevet 2. september 2008 #39 Skrevet 2. september 2008 Men da må det stå det og da. Kan ikke skrive at vi kan kjøpe en fiskebollemiddag til 13 kr.. Da må de heller formulere det på en annen måte.. "Du kan få en fiskebolle middag til 13 kr, ETTER du allerede har kjøpt inn det du trenger, og lager EN porsjon av det. Da kan du spise fiskebolle middag til 13 kr pr porsjon" You see? Er bare måten det ble skrevet på! "Middagene ble til 200 kr når de tok prisen PR PORSJON!" Hvor sto det da, at middagene var PR PORSJON? For det kan tolkes på magne måter.. Man kan tenke "åja, alle de middagene til 200kr. Kult! Det ska jeg handle inn idag".. Eller det kan tolkes "Åhja, alle de middagene til 200kr, men det er da ETTER vi har kjøpt alt inn, og gjort det om til PR PROSJON."
Gjest Nishiki Skrevet 2. september 2008 #40 Skrevet 2. september 2008 Så du skikkelig over det jeg skrev? Jeg spurte om det var hjemmelaget eller om det var på pose. Hun sa at en fiskebolle middag med hvitsaus kostet 13 kr.. Jeg lurer bare på HVOR og HVORDAN de kunne få til det.. Ved å lage det selv?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå