Gjest tttttt Skrevet 21. august 2008 #1 Skrevet 21. august 2008 Skal å se Porgy & Bess i Operaen i dag - hva tar man på seg??
Gjest Bond Skrevet 21. august 2008 #2 Skrevet 21. august 2008 Det spørs jo litt - man kan godt gå i helt vanlige klær, men man kan også gjerne pynte litt hvis du vil. Jeg synes at sånt er alltid en god anledning til å pynte meg litt, men blir ikke helt galakjoler for å si det sånt
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2008 #3 Skrevet 21. august 2008 Jeg bruker alltid "vanlige" klær, jeans og en topp for eksempel. Og det er fullt ut akseptert. Men jeg ser at mange pynter seg en del, særlig i det nye bygget. Det at folk faktisk pynter seg mer enn før, tar jeg egentlig litt som et tegn på at det er flere "nybegynnere" der nå, som kanskje er redd for å være for casual kledd. Det vil si, de eldre operagjengerne har alltid vært ganske så pynta, men de litt yngre har dressa seg opp litt ekstra nå. Kan jo hende det er fordi de synes det er stas med et nytt og flott bygg også da.
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2008 #4 Skrevet 22. august 2008 Tusen takk for svar: har fremdeles ingen peiling på hva jeg skal ha på meg; vil heller være litt underdressed enn overpyntet. Gleder meg ihvertfall til opplevelsen; har hørt det er superflott der inne!!
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2008 #6 Skrevet 22. august 2008 Du kan ha på deg hva som helst, men det er hyggelig å pynte seg litt... Vet ikke hva jeg skal sammenlikne med av antrekk og anledninger, men det blir voldsomt å komme i gallakjole (unntatt på noen premierer kanskje?). Men jeg tror ingen ville reagere om du f eks har på en vanlig sommerkjole, litt penere knelang kjole eller en litt pen bukse med en bluse eller fin tunika over. Kan godt gå i olabukse også.
Reveal Skrevet 22. august 2008 #7 Skrevet 22. august 2008 Jeg hadde sort kjole- knekort, spagettistropper og litt splitt (altså en kjole som går under definisjonen "den lille sorte", pensko med litt hæl og et smykke i halsen.
Vera Vinge Skrevet 22. august 2008 #8 Skrevet 22. august 2008 Jeg tror man kan gå i det meste, men om jeg skulle i operaen ville jeg benyttet anledningen til å pynte meg litt. Jeg ville f.eks. selv aldri ha tenkt på å gå i olabukse. Altså, man vil helt sikkert ikke være overpyntet fordi om man går i skjørt. Skjørt og kjoler kommer dessuten i flere varianter.
Gjest eaog Skrevet 22. august 2008 #9 Skrevet 22. august 2008 Har ikke vært i Opera så ofte, men jeg synes det er sånn ca samme kleskode som på store teaterforestillinger, eller konsert med symfoniorkestre etc. Jeg går gjerne litt hverdagslig pynta. Mine tre antrekk har vært: 1. Pumps, min "peneste" slim fit jeans, en pen topp og fin veske 2. Pene ballerinasko, litt halvpen bukse, og en enkel men pen bluse 3. Sommerkjole med sjal/skjerf rundt skuldrene Det var et innslag om nettopp dette på nett-tv hos en av de store avisene rundt åpningen, hvor de fra operaen kommenterte hva som var "underpynta" og hva som var "overpynta". Finner ikke frem det igjen nå.
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2008 #10 Skrevet 22. august 2008 Hverdagslig pynta er et bra utgangspunkt, synes jeg Men det kommer litt an på forestillingen og hvilken sal man skal i også... Eller, "kommer an på" er vel feil ettersom det er helt opp til en selv å kle seg som en vil, men om man skal på en liten forestilling i sal 2 er det litt mer som å gå på Cinemateket enn hovedsalen, føler jeg... Jeg har venner som jobber i Operaen, og til øvinger går de jo til og fra i helt hverdagslige klær, så det er liksom ikke sånn at man føler seg som den mest shabby personen i bygningen om man ikke har kjole. Samtidig synes jeg jo det er gøy å pynte seg littegrann, men det gjør jeg forsåvidt om jeg skal på kafe med venner også. Sjelden jeg går ut i joggebukse og svær t-skjorte....
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2008 #11 Skrevet 22. august 2008 Det var et innslag om nettopp dette på nett-tv hos en av de store avisene rundt åpningen, hvor de fra operaen kommenterte hva som var "underpynta" og hva som var "overpynta". Finner ikke frem det igjen nå. Den prøvde jeg å finne igjen også. Søren.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå