Flax Skrevet 20. august 2008 #1 Skrevet 20. august 2008 Det kan hende vi skal gifte oss et stykke hjemmefra og vi har tenkt å ha dagen mest for oss selv. Dvs at vi muligens ikke inviterer forlovere med dersom vi ikke må? Er alternativet at offentlige ansatte må være vitner?
Pastor Knut Skrevet 21. august 2008 #2 Skrevet 21. august 2008 (endret) Det kan hende vi skal gifte oss et stykke hjemmefra og vi har tenkt å ha dagen mest for oss selv. Dvs at vi muligens ikke inviterer forlovere med dersom vi ikke må? Er alternativet at offentlige ansatte må være vitner? Ja, alternativet er da at to andre kan stille som vitner, og det kan godt være, som du sier, noen av de ansatte. Ekteskapsloven sier at under vielsen skal det minst være to vitner tilstede, men disse kan være hvem som helst blant myndige nordmenn som stiller frivillig. Det må altså ikke nødvendigvis være offentlig ansatte, men det er jo ofte det mest praktiske hvis man ikke har med egne vitner Hvis dere ikke stiller med egne vitner, ville jeg på forhånd ha informert vigselsinstansen om dette, slik at man der er forberedt og kan skaffe to vitner tilgjengelig akkurat på det tidspunktet dere kommer for å vies. Normalt er det uproblematisk, men det er jo greit for vigselsinstansen å være forberedt. Endret 21. august 2008 av Pastor Knut
Flax Skrevet 21. august 2008 Forfatter #3 Skrevet 21. august 2008 Ja, alternativet er da at to andre kan stille som vitner, og det kan godt være, som du sier, noen av de ansatte. Ekteskapsloven sier at under vielsen skal det minst være to vitner tilstede, men disse kan være hvem som helst blant myndige nordmenn som stiller frivillig. Det må altså ikke nødvendigvis være offentlig ansatte, men det er jo ofte det mest praktiske hvis man ikke har med egne vitner Hvis dere ikke stiller med egne vitner, ville jeg på forhånd ha informert vigselsinstansen om dette, slik at man der er forberedt og kan skaffe to vitner tilgjengelig akkurat på det tidspunktet dere kommer for å vies. Normalt er det uproblematisk, men det er jo greit for vigselsinstansen å være forberedt. Takk for info!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå