Gjest såga på jobb Skrevet 20. august 2008 #1 Skrevet 20. august 2008 Jeg sliter fortsatt med å velge sykkel her. Er det viktig med dameramme? Er det noen her som ikke har dameramme, men som er fornøyde med det? Jeg er 168cm høy, men kort i beina og lang i overkroppen. Vil dette telle positivt eller negativt i forhold til gutteramme. Ellers så har jeg fått beskjed om å kjøpe en 44cm/17tommer ramme.
onyx Skrevet 20. august 2008 #2 Skrevet 20. august 2008 Jeg foretrekker damerammer fordi de har bedre proposjoner for meg enn herrerammer. Herresykler blir som regel for lange mellom sete og styre, i tillegg er jeg ikke så glad i den høye stanga. Kan du ikke prøve både herre og damesykler i butikken?
Gjest Gjest Skrevet 20. august 2008 #3 Skrevet 20. august 2008 En ulempe med dameramme er at den blir mer ustabil, siden den ikke blir så avstivet av den høye stangen som en herreramme.
Gjest antigartner Skrevet 26. august 2008 #4 Skrevet 26. august 2008 Jeg har også lang overkropp og relativt korte bein. Av den grunn liker jeg dameramme best fordi jeg synes de er lettere å komme seg på og av. Slipper å slenge de korte beina mine høøøøyt over setet. Særlig ved "nødmanøver" synes jeg det er greit om det er lett å komme seg av sykkelen. Det er riktig at en herresykkel har stivere ramme. Du sier ikke noe om hva du skal bruke sykkelen til, men hvis det er til hverdagsbruk og mest på asfalt så klarer det seg som regel med en dameramme. Jeg er kortere enn deg (ca 165 cm), men sykkelen min har 48 cm ramme. Dette er en damesykkel av hybridtypen (litt grov ramme, men store hjul og dekk som triller lettere enn offroad-dekkene). Dersom jeg skulle syklet terrengsykkel ville jeg kanskje valgt en herresykkel med mindre ramme.
Gjest Tigress Skrevet 26. august 2008 #5 Skrevet 26. august 2008 (endret) Det finst jo damerammer som berre har damegeometri men ikkje den klassiske dameramme-looken, då blir ramma stiv nok. Ikkje for det, dei fleste vil få stiv nok ramme i 17". Greit for meg å seie, som har 15"-ramme og gutegeometri... Du må nok berre prøve. Viss damesykkelen blir for kort vil du jo sjå det, og du kan jo prøve med ulike styreframspring, til eit visst punkt sjølvsagt. Eg har tre syklar, alle med herregeometri - utruleg små. Eg er veldig nøgd, sit godt i cockpiten på alle tre. Neste gong eg skal ha landevegssykkel trur eg eg må ha dameramme, for då skal eg ha 650-hjul, då vil eg komme litt lågare ned. Men den eg har no er super til å vere den første raceren, og ikkje for lang fram til styret. Endret 26. august 2008 av Tigress
Søtpotita Skrevet 28. august 2008 #6 Skrevet 28. august 2008 Eg har begge typar. Skulle eg berre hatt ein ville eg nok hatt guteramme. Har ei kjensle av at det går fortare
Bex Skrevet 2. september 2008 #7 Skrevet 2. september 2008 Jeg kjøpte dame-sykkel. Litt kjedelig og grå. Det var av helt sikkerhetsmessige årsaker. De fleste sykkeltyver er menn, og en kjedelig sykkel vil være mindre attraktiv for en sykkeltyv enn en tøff guttesykkel. Min sykkel er veldig god, men ser altså ikke så veldig fresh ut. Den har nå stått i fred i Oslo sentrum i to sesonger, Venninna mi kjøpte nettopp en lyseblå, sporty guttesykkel. Tok akkurat tre dager før den forsvant...
Roxy Skrevet 28. september 2008 #8 Skrevet 28. september 2008 Vil på det varmeste anbefale Scott Contessa modellene om du kjører mest i skogen og på grusveier. Priser fra rundt 4000 kr. Jeg kjøpte min på Sport 1 og er veldig fornøyd. Topp kvalitet og fancy feminint design,det kan vel knapt bli bedre.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå