Gjest Gjest_Rådløs_* Skrevet 30. juli 2008 #1 Skrevet 30. juli 2008 Kjøpte et dyrt bord i heltre (vet ikke hva slags type tre), fra Bolia, og det er lyst og med noen små "lysskjær" i. Jeg kjøpte finishing oil og hvitolje å sette inn i bordet, og prøvde en stripe oppe med med finishing oil. Den ble ganske blank og noe mørk synes jeg. Hvitoljen er jo ikke hvit per ce, så kanskje den ville ha blitt bedre og mer matt? Bordet er nokså "fint", så hvordan kan jeg få vekk den finishing oil jeg allerede har påført langs en stripe der? Kan jeg bruke fineste sandpapir, eller kan jeg ombestemme meg og velge hvitolje oppe på laget med finishing oil? Håper på ekspertsvar her...;-)
Gjest Ekspert :P Skrevet 30. juli 2008 #2 Skrevet 30. juli 2008 Hei Den hvite oljen er sikkert et litt mattere olje enn finishing oil? Det du kan gjøre er å pusse ned der du har oljet med finishing oil, til glansen fra den forsvinner, så kan du olje med hvitolje. Finishing oil er nok et produkt som skal gjøre det slitesterkt. Den hvite oljen bør du bruke først uansett, pga at med en gang man har et pigment i en olje så beskytter du møblet bedre mot sollys. Har du kun finishing oil som behandling, så vil møblene reagere enda sterkere på sol, da den oljen nesten virker som en forsterker siden oljen er så blank. Dvs at treverket forvitrer under oljen. Finishing oil gjør dessverre treverk mørkere, for det skal være litt pigmenter i olje uansett for å beskytte mot sollys. Hilsen ei som har jobbet med dette i 6(faktisk)år
Gjest Gjest Skrevet 30. juli 2008 #3 Skrevet 30. juli 2008 Ok, eksperten, da får jeg høre på deg! Du sier altså at jeg bør slipe ned det jeg allerede har påført av finishing oil (med et fint sandpapir), for så å pensle hele bordet med hvitolje. Den finishingoljen ser ganske mørk ut ja, og den ser veldig glatt ut...det blir jo feil når bordet er matt og "lyst" fra før. Håper det blir pent da, og at de to oljene ikke krasjer og gjør det stygt. Jeg er ikke ute etter en polish, jeg er ute etter en vanlig bevarende olje som bevarer bordet. Det må helst se matt og nøytralt ut, men forstår at jeg ikke kan få det ønsket oppfylt om jeg skal kline olje på bordet for å bevare det fine og delikate trematerialet som er matt og fin-finslipt fra Bolia. Eksperten, kan du bekrefte?
Gjest Ekspert :P Skrevet 31. juli 2008 #4 Skrevet 31. juli 2008 Det finnes sikkert andre produkter på markedet enn det du har fått tak i. Den finishing oil har sikkert 90 i glans eller noe slikt, å det er veeeldig blankt. Det kommer sikkert til å se ut som en lakkert overflate. Men olje er gjerne sånn, men det finnes andre oljer da... jeg hadde prøvd å høre rundt på en fargehandel e.l etter oljer som gir en mer matt overflate..? (er ikke så lett å oppdrive?!da olje gjerne gir en blank overflate) De to oljene "kræsjer" ikke.. men du kan jo se etter at du har lagt på hvitoljen. Er du fornøyd med resultatet så la det bare være slik. Du kan ta et glass med vann å helle det over bordet når oljen har tørket, for å se om vann trenger inn. Det kan jo være at det ikke er en matt hvitolje? Og da er det bare smør på flesk med en sånn finishing oil, siden du ikke likte at den var så mørk og blank som den er. Du må bare ta meg i nakken om jeg ikke svarte på alle spørsmålene dine..
Gjest Gjest Skrevet 31. juli 2008 #5 Skrevet 31. juli 2008 Du eksperten, hun som jobbet i Bolia anbefale hvitolje, mens en mann i en fargehandel anbefalte finishing oil. Sistnevnte ble feil...Han mente også at det ikke fantes matt hvitolje. Men kan jo hende det finnes likevel. Den jeg kjøpte heter Prestige FAXE olje naturell & hvit og det står ikke på om den er matt eller blank. Det står bare at den er "eksklusiv og miljøvennlig med høyt innhold av planteoljer." Hvis det ikke finnes matte oljer får jeg et problem...men blank overflate som jeg har på en del av bordet med finishing oil ble stygt...det ser ut som et limlag/blank tape. Men ok, du sier at det ikke blir stygt eller feil om hvitolje kommer oppe på den lille flekken som er testet ut med finishing oil. Jeg får prøve da...tror ikke det finnes flere hvitoljer. Men kan jo ta en siste prat med en fargehandel og høre der. Takk for innspillet ditt!
Gjest For sent svar? Skrevet 2. august 2008 #6 Skrevet 2. august 2008 Du må pusse på den finishing oil flekken, ellers vil ikke Faxe trekke seg ned i treoverflaten. Det er jo det som er egenskapen til olje. Ligger det et lag med lakk eller blank olje har den ikke noe treverk å trekke inn i. Faxe sin er den matteste som er på markedet, uten å si det med 100% sikkerhet. Men den blir nok den fineste, men for all del puss der du har brukt finishing oil! Hilsen "eksperten"
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå