Gjest Frøken Regine Skrevet 28. juni 2008 #1 Skrevet 28. juni 2008 Jeg er en kvinne på snart 28 år, straks ferdig med utdannelse, og går med tanker om å flytte til Oslo. Spørsmålet er bare HVOR i Oslo. Etter mange år på diverse studenthybler ønsker jeg å kjøpe noe eget, men siden jeg er alene og med stort studielån har jeg ikke så mye utvalg. I utgangspunktet kan jeg tenke meg å bo nær marka, men ikke for langt unna byen med kollektivtransport. Da tenker jeg maks 20-30 minutter. Etter å ha fulgt med i annonsene på Finn en stund er det noen områder som peker seg ut, både ved økonomi og beliggenhet tilsnyelatende. Problemet er bare at jeg ikke vet noe om hvordan det er å bo der. Så da er spørsmålet om noen gode Osloborgere kan dele av sin erfaring? Om ingen bor der selv, har noen kanskje et inntrykk? De stedene som har pekt seg ut til nå er Oppsal, Tveita, Hellerud, Haugerud, Lindeberg og Furuset. Jeg blir veldig glad for kommentarer
Gjest Koala Skrevet 28. juni 2008 #2 Skrevet 28. juni 2008 Kommer litt an på hvor mye du er villig til å betale. Bydelene i Groruddalen er billigst, men ikke alle trives i dem. Oppsal stikker seg vel litt ut i forhold til de andre du nevner. Der er det mye eneboliger og rekkehus og færre blokker. Alle stedene du nevner er nært Østmarka. Vil du bo i nærheten av Nordmarka/Lillomarka er Årvoll eller Tonsenhagen verdt en titt. Er i hvert fall de to bydelene som jeg tror passer best til det du sier. Har du barn ? Vil du bo i blokk ? Vil du bruke bil eller sykkel ? mye som betyr noe. Håper du finner et fint sted å bo! Jeg er en kvinne på snart 28 år, straks ferdig med utdannelse, og går med tanker om å flytte til Oslo. Spørsmålet er bare HVOR i Oslo. Etter mange år på diverse studenthybler ønsker jeg å kjøpe noe eget, men siden jeg er alene og med stort studielån har jeg ikke så mye utvalg. I utgangspunktet kan jeg tenke meg å bo nær marka, men ikke for langt unna byen med kollektivtransport. Da tenker jeg maks 20-30 minutter. Etter å ha fulgt med i annonsene på Finn en stund er det noen områder som peker seg ut, både ved økonomi og beliggenhet tilsnyelatende. Problemet er bare at jeg ikke vet noe om hvordan det er å bo der. Så da er spørsmålet om noen gode Osloborgere kan dele av sin erfaring? Om ingen bor der selv, har noen kanskje et inntrykk? De stedene som har pekt seg ut til nå er Oppsal, Tveita, Hellerud, Haugerud, Lindeberg og Furuset. Jeg blir veldig glad for kommentarer
Gjest Frøken Regine Skrevet 28. juni 2008 #3 Skrevet 28. juni 2008 Takk for svar. Jeg har ikke økonomi til å gå over 1.3- 1.4, så jeg må nok belage meg på å bo i blokk sånn i første omgang. Og inntil jeg skaffer meg sertifikat er jeg nok avhengig av gode kollektivforbindelser, eventuelt sykkelvei. Årvoll har jeg hatt i tankene, men det blir lett litt for dyrt, særlig når jeg helst vil styre unna ettromsleilighetene. (Dersom økonomi ikke var en faktor skulle jeg kjøpt en liten enebolig ved Kringsjå )
Nigo-san Skrevet 28. juni 2008 #4 Skrevet 28. juni 2008 De stedene som har pekt seg ut til nå er Oppsal, Tveita, Hellerud, Haugerud, Lindeberg og Furuset. Jeg blir veldig glad for kommentarer Hellerud, Tveita, Oppsal (og mellom Tveita og Oppsal: Skøyenåsen) er rolige og fine områder, samtidig som det er hakket mer sentrumsnært enn Lindeberg og Furuset. Hvis du ikke er godt kjent i Oslo og ikke har noen spesielle preferanser, ville jeg gått for en blokkleilighet nærmest mulig en t-banestasjon med flest mulig linjer Blir vel Hellerud, det da. Et lalternativ til Lindeberg og Furuset er jo Manglerud. Verdt å kikke på.
cypress Skrevet 28. juni 2008 #5 Skrevet 28. juni 2008 Jeg har bodd på Tveita i 5-6 år, og trivdes veldig godt der. (Flyttet bort derfra for halvannet år siden, pga at min nye samboer bodde et annet sted i byen.) Jeg bodde like ved Tveita senter, som er nyoppusset, og har alt man trenger - post, bank, pol, to matbutikker, frisør, gullsmed, noen klesbutikker etc.... Jeg bodde sånn til at det var kortest å gå til Hellerud t-banestasjon. Der går det to forskjellige t-baner, noe som gjorde det veldig greit å komme seg til byen, med 8 avganger i timen. Banen tok 12 minutter til Jernbanetorget. (Og skal du hjem fra byen sent i helgen, går det nattbuss som stopper flere steder langs "hovedveien", Tvetenveien.) Jeg har ingenting vondt å si om Tveita. Det er overraskende stille, hyggelige folk, overkommelige priser på leilighetene, og sentralt. Dersom du ønsker mer detaljer og informasjon er det bare å spørre!! (Send gjerne en PM)
Gjest Gjest_LINN_* Skrevet 29. juni 2008 #6 Skrevet 29. juni 2008 du vill nok trives i bærum, nærmere bestemt sandvika. Tog og buss går direkte inn til byen. toget bruker 15min til nationalteateret og går hvert kvarter, akkurat som 3 andre busser. for 1,2-1,3 får du en superfin 2roms på kjørbokollen (billige fellesutgifter etc).. nærhet til natur og en veldig romantisk bykjærne. Samt at nordens største kjøpesenter ligger her da. Stranden (kadetangen) samt kalvøya ligger 500meter unna, helt fantasisk. 50meter til kino, storsenter, mcdonalds + alle andre resauranter. Nyedelig utsikt før du også.. dersom du velger å bosette deg på kjørbokollen i sandvika da :D Med bil bruker du 15min inn til sentrum og 2min til Ikea og Smartclub. Sist men ikke minst så bosetter du deg jo på riktig side av byen, Oslo vest/bærum
Nigo-san Skrevet 29. juni 2008 #7 Skrevet 29. juni 2008 Med bil bruker du 15min inn til sentrum Ja, klokka fire om natta, og muligens også tidlig søndag morgen. Hvis du derimot har tenkt å bo i Sandvika, og jobbe i Oslo, må du være spik spenna gæren hvis du beregner å bruke bil. Eller veldig glad i krypekjøring. Bare et hjertesukk fra en som har brukt mer tid enn godt er på E18.... Toget går fort, da, og ganske ofte. Men Sandvika kan være Bærum så mye det vil, Oslo er det ikke!
cypress Skrevet 29. juni 2008 #8 Skrevet 29. juni 2008 Jada, når toget først går, så går det ganske fort. Men det er en strekning med MYE bygging og trøbbel.. Takke meg til å bo nær en t-banestasjon sier jeg bare...
cypress Skrevet 29. juni 2008 #9 Skrevet 29. juni 2008 ...Selv om det måtte bety at man - gud forby - blir boende på "feil" side av byen.... jeeeezez.....
Nigo-san Skrevet 29. juni 2008 #10 Skrevet 29. juni 2008 Sist men ikke minst så bosetter du deg jo på riktig side av byen, Oslo vest/bærum ...Selv om det måtte bety at man - gud forby - blir boende på "feil" side av byen.... jeeeezez..... Ah, but no. No, no, no, no. Det er ikke noen "feil side" i Oslo. Alle sider i Oslo er like riktige. Alt som befinner seg utenfor bygrensa, derimot, det er så feil som det kan få blitt. Det er det eneste som er å si om den saken, sånn er det og sånn vil det alltid bli. *opplyser* (og håper noen flere kan gi TS gode og ikke minst relevante råd... )
cypress Skrevet 29. juni 2008 #11 Skrevet 29. juni 2008 Ja, jeg er jo helt enig i at det ikke er noen "feil" side!! Jeg prøvde å være sarkastisk jeg da, siden Gjest_LINN la opp til det!
Nillepille Skrevet 29. juni 2008 #12 Skrevet 29. juni 2008 Jeg er en kvinne på snart 28 år, straks ferdig med utdannelse, og går med tanker om å flytte til Oslo. Spørsmålet er bare HVOR i Oslo. Etter mange år på diverse studenthybler ønsker jeg å kjøpe noe eget, men siden jeg er alene og med stort studielån har jeg ikke så mye utvalg. I utgangspunktet kan jeg tenke meg å bo nær marka, men ikke for langt unna byen med kollektivtransport. Da tenker jeg maks 20-30 minutter. Etter å ha fulgt med i annonsene på Finn en stund er det noen områder som peker seg ut, både ved økonomi og beliggenhet tilsnyelatende. Problemet er bare at jeg ikke vet noe om hvordan det er å bo der. Så da er spørsmålet om noen gode Osloborgere kan dele av sin erfaring? Om ingen bor der selv, har noen kanskje et inntrykk? De stedene som har pekt seg ut til nå er Oppsal, Tveita, Hellerud, Haugerud, Lindeberg og Furuset. Jeg blir veldig glad for kommentarer Hvis man tenker på helsa, bør man tenke litt på forurensningsnivået. Da kan det være lurt å komme seg litt opp i høyde og litt avstand store veier. Av de områdene du foreslår, tror jeg faktsk Lindeberg er best. Men Nordstrand er egentlig enda bedere. Men du børe absolutt ligge unna leilgheter på bakkeplan. Innbruddstyver kommer gjerne vindusveien.
Gjest Bond Skrevet 29. juni 2008 #13 Skrevet 29. juni 2008 (endret) Vi er snart etter leting også og kjørte en runde i Øst-Oslo siste helg for å få litt oversikt over hva som er aktuelt eller ikke (vi kommer til å ha en budsjett rundt 2 millioner for første bolig, så ikke allverdens heller). Jeg må oppriktig si at de fleste av disse områdene så ganske triste ut faktisk. Oppsal var noen lunde ok, Ellingsrudbakken også, de blokkene var ikke så grå og litt bedre tatt vare på. Tviler på at du finner noe Nordstrand for den prisen, i tillegg er det ingen t-bane der, bare trikk. Hvis det er viktig med t-bane, kanskje Lambertseter? Det er t-bane der, det er litt lengre vekk, men er litt finere enn Furuset og Grorud, mer grønt, blokkene er litt mindre tett sammen i noen steder osv. Selv om det er fullt av de teite plastikk-balkonger der og (jeg har allergi mot den type bygninger, fikk frysninger av noen rosa hus med hvite plastikkbalkonger på Tveita - jeg kan godt like blokk, men da blokk med stein-balkong ). Endret 29. juni 2008 av mrs_bond
waco Skrevet 29. juni 2008 #14 Skrevet 29. juni 2008 Hmm, hvorfor spør du ikke en som er født i oslo i stedet? En som både har bodd på vestkanten og på østkanten og i sentrum? Hvis du vil bo billig og bra med nærhet til sentrum så kan for eksempel hovseter på vestkanten peke seg ut, nærmere sentrum enn de østlige bydeler. Ellers så spiller det ingen rolle hvor du bor i oslo så lenge du har bil liksom, men alt i alt så er det en investering å bo nærme sentrum, for eksempel gamlebyen, eller tøyen og grønland område.
Gjest Eriksson Skrevet 30. juni 2008 #15 Skrevet 30. juni 2008 Helt sykt å anbefalle noen å bosette seg på østkanten! Alle områdene på denne siden med unntak av Nordstrand er proppa med kriminalitet, forurensing, litt mye kulturmix samt alt for mange folk uten jobb/utdanning. ville aldri i livet latt mine barn vokse opp på et slikt sted. Ta å sjekk ut Røa/Ullern/Smestad/Hovseter etc. Vil som en tidligere her også anbefalle Bærum! har du først bodd i bærum kommer du aldri til å flytten! .. kanskje i overkant mange "rikmannsfolk", men nærheten til byen samt natur og fantastiske oppvekstvillkår og mye hyggelige mennesker så er dette stedet å anbefalle. Bærum har alt. forutenom kriminalitet og elendighet
lillesky Skrevet 30. juni 2008 #16 Skrevet 30. juni 2008 Helt sykt å anbefalle noen å bosette seg på østkanten! (går ikke an å si noe annet enn det om den setningen)
Årets gjøk Skrevet 30. juni 2008 #17 Skrevet 30. juni 2008 Hva med Bøler? Veldig nærme Østmarka. Har knapt nok vært der selv, men de jeg kjenner som har vokst opp eller bodd der var veldig fornøyde. I følge Egil Hegerberg fra Bare Egil Band er Bøler det nye Grünerløkka.
Gjest Elfrida Skrevet 30. juni 2008 #18 Skrevet 30. juni 2008 Helt sykt å anbefalle noen å bosette seg på østkanten! Alle områdene på denne siden med unntak av Nordstrand er proppa med kriminalitet, forurensing, litt mye kulturmix samt alt for mange folk uten jobb/utdanning.Og det vet du fordi du har bodd der? Jeg har bodd i Groruddalen i nesten hele mitt liv, og trives kjempegodt her. Nå bor jeg ca 2 minutters gange fra Østmarka, og 5 fra T-banen. Det er stille og rolig her, frisk luft, grønt og fint. Vi bor i en tre etasjers blokk med utsikt over Groruddalen og et lite skogholt, ingen gjenboere. Våre naboer er en familie i full yrkesaktivitet, en pensjonist og en trygdet. Akkurat de er etnisk norske alle sammen, men det er også mange med bakgrunn fra andre land rundt her. Blant muslimer er det lite drikking, så det er veldig lite festing og bråk. Ellers er de hyggelige naboer som det er svært lite trøbbel med. Det er mye unger her, og det skaper jo litt liv. Men jeg tror ikke at det er noe spesielt for Groruddalen. Boligområdet er sperret av med bommer så det er ingen biltrafikk bortsett fra lasting og lossing. Borettslaget er veldrevet og godt vedlikeholdt. Vi har lav fellesgjeld, et godt vaktmestertilbud, og får kjørt bort større avfall hver uke. Null tagging og sjelden noe hærverk. Jeg ser ikke helt problemet.
Lune Skrevet 30. juni 2008 #19 Skrevet 30. juni 2008 Jeg hadde heller bosatt meg i Sandvika, enn på Grorud. Det er det ingen tvil om! er mye hyggerlige i Sandvika, med bademuligheter, storsenteret, kinoen osv. Jeg har pendla den veien 1,5 år nå med buss og tog (Sandvika- Oslo), går som smurt! Anbefales, om du må "ut" av byen. Selv bor jeg midt i "smørøyet" og trives!
Gjest Gjest Skrevet 30. juni 2008 #20 Skrevet 30. juni 2008 Helt sykt å anbefalle noen å bosette seg på østkanten! Alle områdene på denne siden med unntak av Nordstrand er proppa med kriminalitet, forurensing, litt mye kulturmix samt alt for mange folk uten jobb/utdanning. ville aldri i livet latt mine barn vokse opp på et slikt sted. Ta å sjekk ut Røa/Ullern/Smestad/Hovseter etc. Vil som en tidligere her også anbefalle Bærum! har du først bodd i bærum kommer du aldri til å flytten! .. kanskje i overkant mange "rikmannsfolk", men nærheten til byen samt natur og fantastiske oppvekstvillkår og mye hyggelige mennesker så er dette stedet å anbefalle. Bærum har alt. forutenom kriminalitet og elendighet Stakkars deg, du har gått glipp av mye gitt tenk å si noe sånt! Jeg har nå bodd på Holmlia i litt over to år etter å ha bodd flere steder i Oslo. Her er det fantastisk! Det er stille og rolig, og marka er her utenfor stuedøren! Hvervenbukta og Ingierstrand er forholdsvis ca 15 og 30 min unna (gangtid). Prisene går opp her ettersom mange har fått øynene opp for stedet, men fortsatt kan du få en fin 50kvm for 1-1,2 mio. Toget til sentrum bruker 12 min og er mye koseligere enn buss eller t-bane=) Vil absolutt anbefale deg å titte på leilighter på finn.no, bydel søndre nordstrand. Lykke til
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå