Gjest Gjest_Linda_* Skrevet 9. juni 2008 #1 Skrevet 9. juni 2008 Min mann og jeg har flyttet fra hverandre etter mange års ekteskap. Vi har en sønn på 17 år som bor hos meg, og jeg lurer på hvor lenge min x-mann skal betale bidrag..? Han påstår frem til fylte 18 år, men en venninne av meg sier x'en skal betale frem til fylte 19 år, dvs. ut siste skoleår på videregående. Men i så fall er det vel gutten som skal få pengene direkte, ettersom han er myndig ? Dette må vel være regulert i en lov eller forskrift ?
LilleBille Skrevet 9. juni 2008 #2 Skrevet 9. juni 2008 Loven sier vel frem til fylte 18. Men det er relativt vanlig at de betaler til fullført videregående. http://aleneforeldreforeningen.no/files/Av...arn_over_18.pdf Noen betaler til barna ... men om faren gjør det - og 18 åringen fortsatt bor hjemme - burde han jo betale for seg.
Gjest sverre k Skrevet 9. juni 2008 #3 Skrevet 9. juni 2008 Min mann og jeg har flyttet fra hverandre etter mange års ekteskap. Vi har en sønn på 17 år som bor hos meg, og jeg lurer på hvor lenge min x-mann skal betale bidrag..? Han påstår frem til fylte 18 år, men en venninne av meg sier x'en skal betale frem til fylte 19 år, dvs. ut siste skoleår på videregående. Men i så fall er det vel gutten som skal få pengene direkte, ettersom han er myndig ? Dette må vel være regulert i en lov eller forskrift ? Hvorfor skal han betale. Kan ikke du betale istedenfor å snylte på mannen?
Gjest Naria Skrevet 9. juni 2008 #4 Skrevet 9. juni 2008 Hvorfor skal han betale. Kan ikke du betale istedenfor å snylte på mannen? Snylte på mannen? Gutten er da like mye farens ansvar som morens!
Gjest Gjest Skrevet 9. juni 2008 #6 Skrevet 9. juni 2008 Hvorfor skal han betale. Kan ikke du betale istedenfor å snylte på mannen? Barnebidradet dekker et minimusnivå. Et barn koster mange penger, langt mer enn et barnebidrag. Barnebidraget dekker sannsynligvis ikke halvparten av utgiftene en gang. Tenk bare på: Skoleutstyr (bærbar pc, f.eks) briller, regulering, sykdomsutgifer, osv osv. Om mannen bare betaler bidraget er det han som snylter på kvinnen, ikke omvendt.
Gjest Gjest Skrevet 9. juni 2008 #7 Skrevet 9. juni 2008 Sånn i utgangspunktet skal det betales bidrag til barnet er fyllt 18 år. Går barnet fortsatt på videregående så kan barnet selv søke om bidrag videre til h*n er ferdig med videregående. Dette blir innvilget så sant samværsforelder har inntekt. Har ikke denne det så blir det null i bidrag da staten ikke forskuterer etter fylte 18 år. Jeg er i den situasjonen at bidraget blir null om noen måneder, men hvor jeg fortsatt på forsørge tenåringen.
Gjest Piper Skrevet 9. juni 2008 #8 Skrevet 9. juni 2008 (endret) Og bidrag betaler man fordi det koster å ha barn, og da er det IKKE bare den ene som skal sørge for barnet men begge to. Og i dag kan man ikke snylte på bidrag, for alt er behovsprøvd. Og selv de med millioner i inntekt slipper unna med lite i bidrag. Og de under 167000 slipper å betale bidrag i det hele tatt. Til ts: Som regel blir det betalt bidrag til barnet er ferdig med VGS, og barnet vil få utbetalt bidraget selv etter han fyller 18 år. Dere må bli enig i om han skal betale for seg hjemme eller ikke, men min personlige mening er at det blir helt feil å kreve husleie av en ungdom som går på skole. Bidraget dekker jo ikke all verden, men jeg hadde krevd at ungdommen kjøpte sine egne klær for de pengene. Endret 9. juni 2008 av Trampe
Gjest Gjest_frk. Fryd_* Skrevet 9. juni 2008 #9 Skrevet 9. juni 2008 Barnebidradet dekker et minimusnivå. Et barn koster mange penger, langt mer enn et barnebidrag. Barnebidraget dekker sannsynligvis ikke halvparten av utgiftene en gang. Tenk bare på: Skoleutstyr (bærbar pc, f.eks) briller, regulering, sykdomsutgifer, osv osv. Om mannen bare betaler bidraget er det han som snylter på kvinnen, ikke omvendt. Halve beløpet av briller, regulering, konfirmasjon osv. dekkes av bidragsyter så her må du lese leksa di før du svarer!!!!! Hvilke sykdomsutgifter det er du sikter til aner jeg virkelig ikke. Alle har krav på legehjelp i Norge!!!!
Silli Skrevet 9. juni 2008 #10 Skrevet 9. juni 2008 Min mann og jeg har flyttet fra hverandre etter mange års ekteskap. Vi har en sønn på 17 år som bor hos meg, og jeg lurer på hvor lenge min x-mann skal betale bidrag..? Han påstår frem til fylte 18 år, men en venninne av meg sier x'en skal betale frem til fylte 19 år, dvs. ut siste skoleår på videregående. Men i så fall er det vel gutten som skal få pengene direkte, ettersom han er myndig ? Dette må vel være regulert i en lov eller forskrift ? Jeg er selv 19 år, å mottar utvidet barnebidrag av min far. 18 år er vanligst men om din sønn er i lære eller på skole etter fylte 18 er sjansen stor for at dere fortsetter å motta. den eneste forskjellen er at mamma mottok før fylte 18 år. nå går pengene rett inn på min konto
Gjest Gjest Skrevet 9. juni 2008 #11 Skrevet 9. juni 2008 Halve beløpet av briller, regulering, konfirmasjon osv. dekkes av bidragsyter Litt feil. Det kan kreves via nav. Mener at det gjelder samme 6-del som bidraget. Jeg har selv måttet betale hele konfirmasjonen og regulering. Sånn er det når far ikke har inntekt. Fikk beskjed fra Nav om at denne type renging "forfaller" etter et år. Dvs kan ikke samværsforelder betale innen den tid så sitter omsorgsforelder med hele regninga.
Gjest Gjest Skrevet 10. juni 2008 #13 Skrevet 10. juni 2008 Hvorfor betaler ikke jenter i dette landet barnebidrag?
Gjest Bellatrix Skrevet 10. juni 2008 #14 Skrevet 10. juni 2008 Hvorfor betaler ikke jenter i dette landet barnebidrag? Kvinner betaler barnebidrag der barna bor hos far. Bidraget fordeles ikke etter kjønn, men etter samvær.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå