Gå til innhold

Pynte seg 17. mai


Fremhevede innlegg

Skrevet

Jeg er bestyrtet. Jeg har sett barnetoget i Oslo, og er litt opprørt kjenner jeg, over hvordan noen pynter seg eller ikke, til 17.mai.

Lårkort jeansskjørt med basketsko i flaggborgen er ikke fint - synes jeg.

14-åringer som er kledd som om de skal på voksen nattklubb er heller ikke veldig fint.

Jeg forstår at foreldre gir Oslo-barna lov til å gå med joggesko, for de skal gå veldig langt i barnetoget, men hverdagsbukse og t-skjorte skjønner jeg ikke.

Ja, Tante Tusenfryd hadde mye å gremmes over i går. Er jeg virkelig så gammel? Er det snerpete av meg? Hva blir det neste? Lårkort bunad?

Huffameg, litt tantesofie her, men likevel? Vil vi ikke pynte oss 17.mai når vi skal ut på byen i solskinnet da? Jeg snakker ikke om de som reiser vekk på hytter eller holder seg hjemme - jeg snakker omd e som tar del i den store feiringen blant andre mennesker. Og hva de lar barna som går i toget få ha på seg?

Og jeg mener ikke at alle skal ha råd til nye klær og bunader og sånn - men litt pentøy har da vel alle?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

:ler:

Husker min fetter på midten av åttitallet gikk i stenvasket dongeri med skinnlapper på på 17.mai. Han, og vi andre ungene, synes han var dritstilig. Mamma og tante var bestyrtet.

Gjest Hilde K S
Skrevet

Vi pleier å kjøpe NYE klær til ungene til 17. Dvs bukser ( kjole til jenta ), gensere jakker og sko til dagen. Dette er lette, lyse sommerklær som også er beregnet til bruk på sommeren.

Føler meg litt på gyngende grunn her for jeg får fortsatt handle klær til barna mine. Tenker det ikke er så mange år til eldstejenta vil handle 17 maiklærene selv og hva fanden gjør jeg da når hun dukker opp i en 501 lappebukse som var populær når jeg var i verste teenagefasen ?

Altså, litt innflytelse har man nok, men ?

Hva sier tenåringsforeldrene ?

Gjest Zalomine
Skrevet

Jeg reagerte litt selv. Greit at ungene går i tog sammen med håndballklubben, men trenger de gå i treningsdress? Jeg så mange påkledninger i går som jeg vet at jeg ville nektet mine barn (som jeg enda ikke har) å gå i. Dette var barn under tenårings-grensa også, så noe innflytelse må da vel foreldre ha? Ikke fall for "alle andre gjør det", for andre i samme gruppe var pent kledd!

Jeg liker forøvrig ikke unger som sitter på en bil og spruter emd DIGRE vannpistoler på folk heller jeg. Eller, disse flaskeen emd "spruteskum" som de hadde overalt. Jada, det går greit nok vekk (noe støv og småpartikler sitter uansett godt i ull....), men hvor koselig trur dere det er å oppdage digre klyser av slikt griseri på bunaden?

Gjest Virvel
Skrevet

Ja, det var mye rart å se... og det var ikke bare barn som burde sett seg to ganger i speilet før de gikk ut! :o Ekstremt utringet og lårkort leopardkjole gjør seg ikke helt på 17. mai, spør du meg, selv om du har aldri så flotte pupper og lår. Så også en venninnegjeng (damer på ca 40-45 år) som gikk i slaskete joggedresser og olabukser... Vet ikke helt hva som er verst, jeg? :roll:

Skrevet

Hehe.. jeg var ekstremt utringet i går :sjarmor: men hadde ikke lårkort til da, vet ikke om det er godtatt med ekstrem utringning til svart dressbukse? :-?

:ler:

Gjest Minnie Emmerdale
Skrevet

Folk vet ikke å kle seg lengre, så enkelt er det! Folk flest har mistet all kunnskap om stil, snitt og hva som passer til de ulike anledninger.

Det er en skam!

Minnie

Gjest gjesta
Skrevet

Jeg er helt fasinert jeg, etter en dag som i går. Jeg ser problemet med at det kan være vanskelig å påvirke tenåringene, men det er slettes ikke bare tenåringer som kler seg smakløst på 17.mai.

Festantrekket fra julebordet, passer sjelden som 17. mai antrekk etter min mening.

Er heller ikke videre begeistret for Spar Kjøp bunader på voksne!

Skrevet
Folk vet ikke å kle seg lengre, så enkelt er det! Folk flest har mistet all kunnskap om stil, snitt og hva som passer til de ulike anledninger.

Det er en skam!

Minnie

Var den til meg?

Gjest Minnie Emmerdale
Skrevet

Er heller ikke videre begeistret for Spar Kjøp bunader på voksne!

Amen til den! Dessuten er de det i slike "jukse-bunader" som kaster de lengste blikkene etter oss som bærer ekte bunader.

Nei Arwen, den var ikke spesielt til deg men "pupper på utstilling" på Nasjonaldagen synes jeg er upassende.

Minnie

Skrevet

Hehe.. har nok ikke noe særlig pupper å vise frem jeg, så jeg så ikke nasty ut. Dessuten var jeg ikke i byen på dagen. Satt og leste, så antrekket var valgt med tanke på restaurantbesøket og byturen senere på kvelden.

Ønsker meg veldig bunad, da har man alltid noe passende å ha på seg.

Skrevet

Enig enig enig.....Det er utrolig masse rart å se på 17. mai. Det ble faktisk så ille igår at jeg bare måtte ta bilde av ei jente jeg :oops: Hun kom sammen med venninner i Kystdrakten, men selv hadde hun på seg et plagg som så ut som et omslagsskjørt hun bare hadde festet under armen, og stiletthæler med snøring til oppunder kneet.....Bare så IKKE 17. mai :ler:

Og det er ekstremt masse SparKjøp "bunader" på voksne folk for tiden. Synes det er helt greit med dem på unger, for å kjøpe ny bunad til hver 17. mai mens ungen vokser er vel bortkasta penger?!? SparKjøp drakten til menn er enkel og fin og gjør meg ikke noe, men den til kvinner er fryktelig :evil:

Og førsteplassen på verst kledde igår: Rosa paljettkjole :hoho:

Gjest Minnie Emmerdale
Skrevet

Det skulle vært forbudt med slike blåkopi-bunader fra Spar Kjøp el. Det er en fornærmelse mot oss som har ekte bunader. Heldigvis er det lett for de fleste og se forskjell- hadde noen spurt meg om min bunad var fra Spar Kjøp hadde de fått seg en lusing.

Minnie

Gjest gjesta
Skrevet

Det er greit å ta på mer uformelle klær dersom en skal på pub eller lignende om kvelden 17.mai. Både for voksne og barn. Dette er sjelden aktuelt for meg, men jeg tror jeg ville vært skeptiskt til f.eks røykelukt i bundaden. Hadde nok skiftet da. Men: jeg hadde ikke tatt på meg en typisk vinter kjole. På samme måte hadde jeg ikke tatt på meg sommerkjole på julebord. Fotsid sort kjole med spagettistropper og topp over med gullpaljetter - greit på julebord, men ikke 17.mai!

Gjest Zalomine
Skrevet

På unger synes jeg fint man kan bruke "juksebunader", det er jo baer mer snakk om "penklær"/"festdrakt" uansett. Og ja, unger vokser jo fort. Men, på voksne ser det noe rart ut ja. Kle seg i pene klær, men hvorfor "late som om man har en bunad", når man ikke har det? Bruk heller pengene på et pent antrekk? Klassiske, pene klær som fint kan brukes 17. mai og også andre dager må da være en bedre investering enn en 2bunad" fra spar-kjøp?

Jeg bærer min bunad med stolthet. Det er en bunad. Et plagg fra sparkjøp kan aldri bli en bunad.

Jeg har full forståelse for at ikke alle mennesker har/har råd til bunad. Men da synes jeg heller ikke man skal "late som"

En annen ting er måten folk bruker sin bunad på. En bunad er ikke et hvilketsomhelt plagg, og den skal bæres etter visse "regler". Slik som den buaden jeg har, den skal være lukket med hekter i ronten, og ha stor sølje som "holder bunaden sammen" i fronten. Når jeg da ser noen som tydeligvis vokste fra bunaden for 5 bh-størresler siden, som lar den sprike 20 cm over brystet, og fester sølja på skjorta midt i åpninga, da skjemmes jeg. (noen bunader er jo laget forå være på denne måten, ofte med "snøring" i fronten som kan justeres etter behov. Det er pent. Men for bunader som skal væer lukket, ja da SKAL de være lukket). Jeg synes ikke man kan "tilpasse seg slik man vil" med en bunad.

Jeg bærer min bunad med alle de ting som hører til, inkludert skautet. Og det har rødt broderi, og ejg har søde strømper. Og fra den dagen ejg er gift bytter jeg ut strømpene og skautet til sort (sort broderi, men forsatt hvitt skaut altså) slik det skal være. Jeg ser folk med sorte strøme og rødt skaut, og jeg ser folk som bare knyter sløyfa i håret, uten skaut i det hele tatt (de fleste har ikke noe hodeplagg til denne buanden, enda det skal være skaut) Har man først en bunad, så får man bruke den slik det skal, mener jeg.

Gjest gjesta
Skrevet

At barn bruker festdrakter syntes jeg stort sett er pent. Er helt enig med det som skrives her, barn vokser fort.

Det er også greit med pene, rene, hele, og passelige sommerklær på barna. Mye bedre med lys sommerbukse og en pen genser, enn sort finbukse som vaier på halvstang, kombinert med skjorte og slips som

passet barnet best for 2 år siden.

Små barn er uansett avhengig av at foreldrene kler dem. Dersom vi foreldre i alle de årene vi har en viss påvirkningskraft formidler at på 17. mai kler vi oss pent, er det kanskje litt større sansynlighet for at vi ikke får barn som går i åletrange Miss Sixty bukser med kort rosa Porn Star topp på 17.mai når den tid kommer at de skal bestemme selv. Eller at vi ihvertfall begrenser den perioden.

Uansett: det er faktisk mange antrekk jeg hadde NEKTET barna mine å gå i, det være seg på 17.mai eller ikke.

(jada, jeg vet at det ikke er lett å nekte tenåringsbarn å bruke enkelte plagg, men jo - jeg skulle nok klart det på et vis)

Skrevet

Det var da voldsomt! Kan ikke folk kle seg som de vil heller nå...

Jeg har nok et mer avslappet forrhold til andre menneskers bekledning :wink:

Skrevet

Jeg er helt enig Tusenfryd!

Jeg gremmet meg også da jeg så barna i dongeribukse og joggesko.

En ting er tenåringer som kanskje ikke vil pynte seg. Det er en fase som de fleste kommer over iløpet av et par år. En annen ting er når små barn går sluskete kledd, ja, jeg mener det er sluskete å stille opp i dongeri på nasjonaldagen. Her er det åpenbart at det er foreldrene som kler dem og man kan jo spørre seg selv hva de ønsker å overføre til barna sine av holdninger. De burde skamme seg! :fy:

Et minimum av stil og verdighet må man kunne forvente på selveste nasjonaldagen!

Når det gjelder spar-kjøp bunad, du vil aldri se barna mine iført en, men de som bruker dem prøver da iallefall å pynte seg!

Gjest gjesta
Skrevet

Klart folk KAN få kle seg som de vil....

Men jeg kan mene hva jeg vil om det! Det jeg skriver formidler hva JEG mener, hva jeg selv syntes er passende og ikke.

Jeg har aldri tenkt å nekte noen å kle seg som de vil (bortsett fra de jeg er mamma til da, men det kun i ekstreme tilfeller), mener selvsagt ikke at man skal ha "regler" og forbud mot å kle seg som man vil.

Man kan pynte seg på mange måter, avhengig av stil og smak. Jeg kan se mennesker på 17. mai, kledd i noe som overhode ikke er min stil eller etter min smak, men alikevell "passende" for anledningen.

Hilsen Mie * liker fremdeles ikke Spar Kjøp bunader og paljettkjoler på voksne på 17.mai*

Skrevet

Jeg vet ikke om noen bedre anledning enn 17. mai til å bruke bunaden min i alle fall! :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...