Triine Skrevet 10. mai 2008 #1 Skrevet 10. mai 2008 (endret) Ifjor var jeg i Hellas, og fikk da for første gang i hele mitt liv soleksem:( Jeg skulle bare være der i en uke, men fikk det etter 3 dager, og kjøpte meg en krem i Hellas (som virkelig dempet det) men soleksemet kom igjen selvfølgelig når jeg solte meg igjen, ville jo utnytte de få dagene. Men så har det seg sånn at jeg har sittet i solen i 3 timer idag, fått farge og alt:) MEN, jeg har fått SOLEKSEM (klumper) på brystet og på armene.. Er det mulig å få noen tabletter som ikke demper, men som gjør at man i det hele tatt ikke får soleksem? Hos legen? Har en veldig grei og forståelsesfull lege som jeg sikkert får de riktige tablettene av, hvis det finnes. Jeg vil ikke høre sånn at gradvis tilvenning og solfaktor, for dette er jo Norge, og vanskelig med gradvis tilvenning når vi ikke har så mange dager med sol Men jeg er skikkelig lei meg nå. Elsker å være brun, men ... Noen som har noen erfaring med tabletter ? ~ Og ja, har tenkt på Betakaroten Men blir man oransje i hendene av den:p? Er det rett? Endret 10. mai 2008 av Triine
Gjest Marillia Skrevet 10. mai 2008 #2 Skrevet 10. mai 2008 Både jeg og eldstemann har fått soleksem et par ganger, og begge gangene hadde vi brukt Nivea solkrem... Etter at vi kjøpte litt dyrere solkrem på apoteket, Eucerin til henne, og Clarins til meg, har ingen av oss fått igjen soleksem. Om dette er tilfeldigheter, vet jeg ikke, men jeg mener at det var en tråd for noen år siden om dette, der Nivea ble nevnt som mulig årsak (medvirkende årsak i alle fall) til soleksem.
astral Skrevet 10. mai 2008 #3 Skrevet 10. mai 2008 Hydrokortison er lindrende når du først har fått soleksem hvertfall. Vet ikke om noen tabletter eller lignende. Har hatt soleksem hver eneste sommer siden jeg var liten selv. :/
Nienna83 Skrevet 10. mai 2008 #4 Skrevet 10. mai 2008 Hydrokortison skal man være forsiktig med å bruke. Bruk mer enn en uke er sterkt frarådet og det kan faktisk gjøre enktelte utslett verre, samt gi enkelte typer utslett.
En som vet Skrevet 11. mai 2008 #5 Skrevet 11. mai 2008 Jeg har nå hørt at det ikke finnes noen beviser for at hydrokortison faktisk hjelper, jeg synes aldri det funker selv. Men tanten min sverger til å ta sol noen ganger før hun reiser til syden, sier at det alltid hjelper! Så kunne jo vært verdt å prøve?
Wildy Skrevet 11. mai 2008 #6 Skrevet 11. mai 2008 Jeg har hvert år soleksem på brystet og armene. Har prøvd alt av kremer og salver, og ingenting har hjulpet. Det beste for meg er gradvis tilvenning, men det er ikke alltis like lett. Var i syden å påska, og hadde tatt litt solarium før vi dro, men det var på ingen måte nok. Etter tre dager ( med høy faktor og mye i skyggen...) var jeg fullstendig "kjøttkake" på armene og brystet. Men så lenge jeg klarer å ikke klø forsvinner det fort, og når det først har vært en runde på våren får jeg det ikke mere det året.
IloveNY Skrevet 11. mai 2008 #7 Skrevet 11. mai 2008 Jeg har ikke hatt soleksem de siste årene fordi jeg har begynt å tatt litt solarium før selve sommeren begynner... Men kan huske at jeg brukte masse masse aloe-vera på soleksemen min... men den må være ren aloe vera! ikke sånn 98%.
♥Mirella♥ Skrevet 11. mai 2008 #8 Skrevet 11. mai 2008 Jeg vet at det finnes noen allergitabletter man kan ta som funker, men jeg husker ikke navnet. Kan hende legen vet det? Hun som anbefalte det sa at hun pleide å begynne å ta de noen dager før hun skulle i solen (på ferie el.l) og fortsatte med de til hun ikke skulle være mer i solen. Jeg kan sikkert prøve å få tak i navnet på de hvis du ikke finner ut av det.
Triine Skrevet 11. mai 2008 Forfatter #9 Skrevet 11. mai 2008 Jeg vet at det finnes noen allergitabletter man kan ta som funker, men jeg husker ikke navnet. Kan hende legen vet det? Hun som anbefalte det sa at hun pleide å begynne å ta de noen dager før hun skulle i solen (på ferie el.l) og fortsatte med de til hun ikke skulle være mer i solen. Jeg kan sikkert prøve å få tak i navnet på de hvis du ikke finner ut av det. Ja, det hadde vært fint For vil ha noe jeg kan spørre etter hos legen, sånn at han ikke bare gir meg noe tull !
♥Mirella♥ Skrevet 24. mai 2008 #10 Skrevet 24. mai 2008 Polaramin heter det visst. Tok litt tid å funne det ut, beklager det. Håper det kan være til hjelp likevel
Triine Skrevet 25. mai 2008 Forfatter #11 Skrevet 25. mai 2008 Polaramin heter det visst. Tok litt tid å funne det ut, beklager det. Håper det kan være til hjelp likevel Åhr, TUSEN TAKK :-) Skal spørre legen min om det Takk igjen !!
tante fiolett Skrevet 26. mai 2008 #12 Skrevet 26. mai 2008 Søsteren min har mye plaget med soleksem, men så ble hun tipset om å bruke kalsium brusetabletter en ukes tid før hun skulle ut i solen - resultatet ble null soleksem! Fås på apoteket, og koster ikke mye
Triine Skrevet 27. mai 2008 Forfatter #13 Skrevet 27. mai 2008 Søsteren min har mye plaget med soleksem, men så ble hun tipset om å bruke kalsium brusetabletter en ukes tid før hun skulle ut i solen - resultatet ble null soleksem! Fås på apoteket, og koster ikke mye Jeg garanterer deg at den der blir prøvd!! :love: Trenger kalsium anyway :gjeiper: Thank you !!
Gjest Erik Skrevet 23. juni 2008 #14 Skrevet 23. juni 2008 (endret) Innlegget redigert. Det er ikke tillatt med kjøp og salg i forumet. Reglene. Arwen (mod) Endret 23. juni 2008 av Arwen
Gjest dess Skrevet 20. juli 2008 #15 Skrevet 20. juli 2008 Hei alle. Jeg har vært palget med sol eksem siden jeg var seks år gir meg en gode 20 år med det. Eg har prøvd alt til og med kjering råd som tomater, gullerot, hydrokorteson osv. Men ingen ting virket. En sommer lå eg inne i en uke etter eg fikk det og da ble eg kvitt det for en stund. Salver som hydrokor.. skal man være svært forsiktig med fordi den virker ikke bare på det området hvor man smørrer det utover men flytter seg med blodet til resten av kroppen. (ikke bra i lengden) og siden soleksem kommer av en svakhet i huden vil det ikke gjøre det bedre ved at hydrok. gjør huden tynnere med varig bruk. Men nok om det eg testet meg for alt mulig hos legen men alle nivåer og verdier var normal. Så eg leste litt om det på internett fra utlandske sider, ble ganske mye klokere. det viste seg at det er en kjemisk reaksjon i huden pga at kroppen tar uvestråler som en "fiende". Dette skaper eksemen. Tenke tenke litt selv.... Så hvorfor tar kroppen min det som noe eg ikke vil ha. Selv i små mengder. Deretter når eg sitter med nesa lengst inne i pcen på en internett kafe i bergen sentrum er det en som spør hva eg leser om, om det er soleksem. Dette mennesket hadde hatt det selv. Han anbefalte meg om å oppsøke en homopat. (de driver med natur medisin.) En halvtime og 350kr fattigere gikk eg ut etter en undersøkelse som ikke virket noe troverdig med en pose med små fosfor tabbeleter. (en spec type som eg mangler) Etter dette bruker eg disse hver sommer og er ikke plaget med soleksem lengre. Mitt hint tenk litt utefor boksen. Ta en tur se om de finner noe..
gjest*ts* Skrevet 20. juli 2008 #16 Skrevet 20. juli 2008 Eg har hatt mykje soleksem sidan eg brann meg skikkeleg for 11 år sidan. Men med Cosmica uten parfyme går det bra, Vichy uten parfyme også, og merkeleg nok Elizabeth Arden... Poenget er at ulike solkremar har nok ei virkning. Og sjølv om eg no er mørkebrun, så får eg eksem om eg ikkje tar solfaktor på brystet. Så det er kanskje best å bite i det sure eplet og ta solfaktor? Husk; det tar ikkje lenger tid før du blir brun, berre lenger før du blir brent.
Gjest Kio Skrevet 25. juli 2008 #17 Skrevet 25. juli 2008 Ifjor var jeg i Hellas, og fikk da for første gang i hele mitt liv soleksem:( Jeg skulle bare være der i en uke, men fikk det etter 3 dager, og kjøpte meg en krem i Hellas (som virkelig dempet det) men soleksemet kom igjen selvfølgelig når jeg solte meg igjen, ville jo utnytte de få dagene. Men så har det seg sånn at jeg har sittet i solen i 3 timer idag, fått farge og alt:) MEN, jeg har fått SOLEKSEM (klumper) på brystet og på armene.. Er det mulig å få noen tabletter som ikke demper, men som gjør at man i det hele tatt ikke får soleksem? Hos legen? Har en veldig grei og forståelsesfull lege som jeg sikkert får de riktige tablettene av, hvis det finnes. Jeg vil ikke høre sånn at gradvis tilvenning og solfaktor, for dette er jo Norge, og vanskelig med gradvis tilvenning når vi ikke har så mange dager med sol Men jeg er skikkelig lei meg nå. Elsker å være brun, men ... Noen som har noen erfaring med tabletter ? ~ Og ja, har tenkt på Betakaroten Men blir man oransje i hendene av den:p? Er det rett?
Gjest Gjest Skrevet 26. juli 2008 #18 Skrevet 26. juli 2008 Bruk ikke mindre enn faktor 15 for å unngå soleksem. Unngå Nivea-kremene.
Hoppetaujenta Skrevet 26. juli 2008 #19 Skrevet 26. juli 2008 Dokumetar på tv forleden anbefalte å spise 55g tomatpurè hver dag, og viste til godt resultat. Det er stoffer i tomaten som forebygger det å bli solbrent.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå