Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2008 #1 Skrevet 6. mai 2008 Hvordan lager man brun saus? Jeg har ikke noe kraft eller noe..
Gjest Lacuna Skrevet 6. mai 2008 #2 Skrevet 6. mai 2008 Har du buljongterning/buljongpulver? Uten blir det litt tamt. Det du gjør, er å bruke en stekepanne/gryte som tåler høy varme. Smelt så en ganske stor klatt med margarin og la det bli nøttebrunt (pass på!), tilsett deretter et par skjeer hvetemel, og rør hele tiden til det er blitt en fin, konjakkfarge på massen. Deretter kan du spe med buljong eller kraft, og la det koke opp. Etterpå kan du tilsette det du måtte ønske av smakstilsetninger.
Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2008 #3 Skrevet 6. mai 2008 Um, jeg har grønnsaksbuljong. Går det bra, eller må jeg ha en annen type buljong?
Gjest Lacuna Skrevet 6. mai 2008 #4 Skrevet 6. mai 2008 Neida, det går sikkert helt fint. Bland ut i litt vann før du bruker den til å spe ut jevningen (mel/margarin-massen). Spe litt om gangen så du kan kontrollere at det ikke blir altfor tynt. Egentlig er brun saus ingen heksekunst å lage, men selv lager jeg det så godt som aldri.
Gjest Gjest Skrevet 6. mai 2008 #5 Skrevet 6. mai 2008 Må jeg har i noe sånn sukkerkulør for at det skal bli brunt? (har en vag formening om at min mor alltid brukte en flaske med politisk ukorrekt navn når hun laget saus )
Gjest Lacuna Skrevet 6. mai 2008 #6 Skrevet 6. mai 2008 Nei, hvis du gjør det på den måten jeg beskriver, så slipper du unna å bruke det skvipet der. Sukkerkulør er for pyser som ikke kan lage brun saus.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå