Gjest Bellatrix Skrevet 26. april 2008 #1 Skrevet 26. april 2008 Ketchup, bernaisesaus, taco og sikkert masse andre ting definerer folk som harry. Hva gjør at enkelte mat-ting fortjener denne definisjonen? Kan ikke folk spise det de vil så lenge det ikke er ting de tar skade av? Lurer på om jeg skal ha taco til i kveld og biff med bernaisesaus i morgen, så kan jeg ta pølser med ketschup og sennep på mandag. Er sennep også harry, forresten?
Gjest Eurydike Skrevet 26. april 2008 #2 Skrevet 26. april 2008 Jaså, du skal lure oss ut på limpinnen? Jeg kan jo begynne litt forsiktig, så får vi se om det hele tar av nok en gang. Folk kan spise det de vil, selvsagt. Det gjør da også de fleste. Men det er ikke tvil om at det er mer enn smaken og næringsverdien som avgjør hva man velger å spise. Hva avgjør om mat betraktes som harry? Jeg kan umiddelbart tenke meg 3 hovedkriterier: 1. Trender og snobberi. Smaksdommere og trendsettere utdefinerer til en hver tid visse råvarer og sammensetninger som passé og markerer seg i forhold til dem, som med all annen mote. Når det som er blitt trendy omfavnes av for mange (og dermed også blir lettere å få tak i, og billigere å kjøpe), kan det ikke lenger aksepteres av snobbene og trendsetterne. Ruccola er vel feks mer eller mindre harry allerede, etter først å ha blitt alt for trendy og hypet over lang tid. 2. Mangel på nyanser i smaksbildet. Ketchup er, som mange i den berømte tråden påpeker, et knyttneveslag av en smakstilsetning som dreper alle andre nyanser. Harry mat snakker med store bokstaver, og inneholder masse ukompliserte smaker som er enkle å like, og først og fremst mye sukker og fett (som vi er programmerte til å like fra naturens side). Harry mat er som kitsch - den kulinariske parallellen til Elg i solnedgang. 3. Usunn mat Harry mat er i mange tilfeller nettopp mat man tar skade av, dvs usunn mat (og ofte også billig mat, jf punkt 1). Dette bidrar til at den anses for mindre sosialt akseptabel.
Gjest Bellatrix Skrevet 26. april 2008 #4 Skrevet 26. april 2008 Men ruccola er så godt. Taco også. Og det trenger ikke være veldig usunt hvis man bruker kylling, masse grønnsaker og lite ost. Ketschup er godt på pølser og bernaisesaus er godt på biff.
Gjest Frosk Skrevet 26. april 2008 #5 Skrevet 26. april 2008 For meg, så er harry mat ofte usunn mat. Gjerne ferdigmat, masse fett og sukker... Grillpølser... og ..umm.. taco med kjøttdeig.. Og kinakål i salat, med Thousand Island dressing på.
Gjest Raptuza Skrevet 26. april 2008 #6 Skrevet 26. april 2008 Harry???? Det har vel ingenting å sei? Det viktigaste er vel at du likar maten sjølv og at den ikkje er for usunn.
Gjest Eurydike Skrevet 26. april 2008 #7 Skrevet 26. april 2008 Men ruccola er så godt. Jeg husker at damene i P3-programmet Mamarazzi allerede rundt 2000 (?) erklærte at ruccola er den nye tacoen. Så her er det bare å gå over til noe mer akseptabelt som feldsalat eller brønnkarse.
Gjest Dalwhinnie Skrevet 26. april 2008 #8 Skrevet 26. april 2008 Men ruccola er så godt. Det hjelper ikke. Ruccola er nå blitt harry, og da vil du vel ikke spise det?
Tabris Skrevet 26. april 2008 #9 Skrevet 26. april 2008 2. Mangel på nyanser i smaksbildet. Ketchup er, som mange i den berømte tråden påpeker, et knyttneveslag av en smakstilsetning som dreper alle andre nyanser. Harry mat snakker med store bokstaver, og inneholder masse ukompliserte smaker som er enkle å like, og først og fremst mye sukker og fett (som vi er programmerte til å like fra naturens side). Harry mat er som kitsch - den kulinariske parallellen til Elg i solnedgang. Du hadde flere gode poeng, Eurydike, og jeg tror selv dette er hovedgrunnen til at slik mat blir kalt "harry". Ketchup og Thousand Island er for mat det som kiosklitteratur er for litteratur og Elg i Solnedgang er for kunsen - svært lett å like, men gir ikke særlig mer enn det du ser.
Gjest Casey Skrevet 26. april 2008 #10 Skrevet 26. april 2008 - Riflet pommes frites med Thousand Island - Kebab - Syltelabber - Gris - Vilt - Hønsefrikasé - Kneipbrød og loff - Stekesmør - Meierismør - Castello ost - Blåaktig muggoster - Leverpostei - Tunge og rogn - Reker - Makrell i tomat - Medisterfarse/deig - Sylteagurk - Tyttebærsyltetøy - Ribbe - Tradisjonell norsk brun saus - Tradisjonell norsk fiskegrateng ...og mye mer?
Gjest Pax Skrevet 26. april 2008 #11 Skrevet 26. april 2008 Grønnsaker, egg og skinke i aspicformer. 1
hjertesukka Skrevet 26. april 2008 #12 Skrevet 26. april 2008 Den ultimate harryopplevelsen for meg må bli: -Pølse i brød med rekesalat!
Gjest Bellatrix Skrevet 26. april 2008 #13 Skrevet 26. april 2008 - Riflet pommes frites med Thousand Island - Kebab - Syltelabber - Gris - Vilt - Hønsefrikasé - Kneipbrød og loff - Stekesmør - Meierismør - Castello ost - Blåaktig muggoster - Leverpostei - Tunge og rogn - Reker - Makrell i tomat - Medisterfarse/deig - Sylteagurk - Tyttebærsyltetøy - Ribbe - Tradisjonell norsk brun saus - Tradisjonell norsk fiskegrateng ...og mye mer? Jaggu bra jeg ikke er motebevisst, hva skulle jeg spist da?
Gjest Peachbud Skrevet 26. april 2008 #14 Skrevet 26. april 2008 Til Eurydikes punkter kan vi legge til at harry mat er lett å lage.
Gjest Bellatrix Skrevet 26. april 2008 #15 Skrevet 26. april 2008 Til Eurydikes punkter kan vi legge til at harry mat er lett å lage. Så hvis man lager ketschupen selv så er den ikke harry? *prøver å lære*
Gjest Gjest Skrevet 26. april 2008 #16 Skrevet 26. april 2008 Til Eurydikes punkter kan vi legge til at harry mat er lett å lage. Jeg synes det er riktigere å si at mye harry mat kan lages uten å vite hva som er ingrediensene i den. A la posesupper og sånt. Ellers er det vel masse "uharry" mat (da tenker jeg kanskje først og fremst sunn mat av reine råvarer) som er enkelt å lage - og endel harry-trendy retter som er usaklig kompliserte, sjeldne og altfor mange råvarer som gjerne ikke passer naturlig sammen (cross over/fusion), mye "pynt" uten funksjon, for ikke å snakke om alskens skum som jeg ikke aner hvordan lages (men mistenker at kokken står og gurgler rå egg og laks/bjørnebær etc). Tradisjonelle retter klarer jeg ikke få meg til å synes er harry, selv ikke lungemos o.l som jeg aldri tar i min munn...
Gjest Eurydike Skrevet 26. april 2008 #17 Skrevet 26. april 2008 - Riflet pommes frites med Thousand Island - Kebab - Syltelabber - Gris - Vilt - Hønsefrikasé - Kneipbrød og loff - Stekesmør - Meierismør - Castello ost - Blåaktig muggoster - Leverpostei - Tunge og rogn - Reker - Makrell i tomat - Medisterfarse/deig - Sylteagurk - Tyttebærsyltetøy - Ribbe - Tradisjonell norsk brun saus - Tradisjonell norsk fiskegrateng ...og mye mer? Her var det likt og ulikt - mat er ikke harry bare fordi du selv ikke liker det, eller fordi det er tradisjonsmat, eller fordi det er kaloririkt. Reker, vilt, smør (!) og blåskimmelost er feks ikke harry. De to førstnevnte råvarene kan bli utrendy (som når jeg tenker meg om er noe litt annet enn harry) avhengig av hvordan og med hvilket tilbehør de tilberedes og serveres.
Gjest Gjest Skrevet 26. april 2008 #19 Skrevet 26. april 2008 Denne tråden er dum, og jeg er dum som leser den.. Kan få magesår av mindre!!! Jeg håper dere ikke er like fordømmende når det kommer til andre ting her i livet... Det som er harry er denne tråden! Nei, flytt den til avdelingen for snikk snakk, eller hva den heter.. Generaliseringer osv..
Gjest Eurydike Skrevet 26. april 2008 #20 Skrevet 26. april 2008 endel harry-trendy retter som er usaklig kompliserte, sjeldne og altfor mange råvarer som gjerne ikke passer naturlig sammen (cross over/fusion), mye "pynt" uten funksjon, for ikke å snakke om alskens skum som jeg ikke aner hvordan lages (men mistenker at kokken står og gurgler rå egg og laks/bjørnebær etc). Overså denne - her må jeg bare få si gratulerer og amen! Dere har glemt grandiosa. Så sant, så sant - Grandiosa er griseharry, og passer med alle punktene mine.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå