^me^ Skrevet 23. april 2008 #1 Skrevet 23. april 2008 vi skal få ny valp i hus etter at vår 3 år gamle hund døde for en liten stund siden. vår tispe på snart 8 år kjeder seg fryktelig for tia og kunne tenkt seg noen hun kan passe på og leke med. broren hans som svigermor har, har ingen og leke med når de kommer på besøk fordi at tispa vår ikke alltid er så keen på og leke hele tida.. men vi er spent på hvordan de kommer til og ta i mot hverandre og "bånde". hvordan gikk det når dere fikk ny valp i hus og hadde en hund fra før av? hva gjorde dere i begynnelsen?
Gjest Gjest-Linn Skrevet 23. april 2008 #2 Skrevet 23. april 2008 Vår voksne hund var ikke noe glad i valpen i begynnelsen. Tror ikke voksne hunder er så glad i valper som ikke er deres egne. Vår syntes kanskje det var slitsomt med en liten valp rundt seg hele tiden, men hun var ikke helt frisk heller. Men etterhvert gikk det veldig bra.
Gjest Gjest Skrevet 23. april 2008 #3 Skrevet 23. april 2008 Vår hund (som alltid har vært helt topp), holdt på å ta livet av ny valp, og måtte avlives p.g.a. dette. Hunder synes ikke det er så gøy å få "lekekamerater". Det er bare noe vi mennesker innbiller oss.
Frey Skrevet 23. april 2008 #4 Skrevet 23. april 2008 vår tispe på snart 8 år kjeder seg fryktelig for tia og kunne tenkt seg noen hun kan passe på og leke med. broren hans som svigermor har, har ingen og leke med når de kommer på besøk fordi at tispa vår ikke alltid er så keen på og leke hele tida.. Dette avsnittet er litt selvmotsigende: Vil hun ha noen å leke med eller ikke? Hva får dere til å tro at hun vil leke med en valp når hun ikke vil leke med "broren"? Hvis det er en rase som ikke blir så gammel ville jeg latt henne ha sluppet å forholde seg til en ny valp nå. Nyte sitt otium so to speak. Evt skaffet en omplasseringshund som er godt voksen.
Gjest Gjest Skrevet 23. april 2008 #5 Skrevet 23. april 2008 Det er vel ikke direkte å anbefale..... vi har i all fall et svare strev med en sta og sinna 4 åring.. og valpen på 3 mnd..... De kan aldri være uten oppsyn, for gjør valpen den minste ting som irriterer den voksne.. så biter han.. og det gjør han HARDT. Håper det bedrer seg da.. men det er en tøff tid akkurat nå...
la Flaca Skrevet 23. april 2008 #6 Skrevet 23. april 2008 Det er vel ikke direkte å anbefale..... vi har i all fall et svare strev med en sta og sinna 4 åring.. og valpen på 3 mnd..... De kan aldri være uten oppsyn, for gjør valpen den minste ting som irriterer den voksne.. så biter han.. og det gjør han HARDT. Håper det bedrer seg da.. men det er en tøff tid akkurat nå... Ble nyskjerrig jeg - har eldstemann den tendensen med alle valper, eller bare den som er kommet for å bo hos dere?
CrizzBee Skrevet 23. april 2008 #7 Skrevet 23. april 2008 Jeg er litt enig med Frey, la hunden få nyte livet som alenehund som gammel, iallefall slippe å forholde seg til valper hvis den ikke er vandt til valper og rettferdig ovenfor dem. Bruk heller tiden dere ville brukt til å oppdra valpen med å aktivisere gamlehunden(mentale øvelser), så vil nok ikke gamlehunden kjede seg så lett.
Gjest Gjest_siv_* Skrevet 25. april 2008 #8 Skrevet 25. april 2008 Hvordan det vil gaa avhenger av mange ting, hvordan den eldste hunden er, hvordan valpen er, kjonn, hvordan dere er osv. Jeg har bare gode erfaringer med aa introdusere nye hunder, baade gamle og unge, MEN det krever forskjellig arbeidsinnsats fra gang til gang, OG mine hunder har alltid vert veldig godt sosialisert med andre hunder, dvs. de hat ikke hatt atdfersproblemer ovenfor andre hundeer. Hvis din eldste hund ikke er godt sosialisert, og evnt. ogsaa begynner aa bli gammel og skroepelig, vil jeg ikke anbefale aa introdusere en ny og vilter valp som vil LEKE...Da kan det vere et godt alternativ med en eldrem hund, behover ikke vere gammel, bare over den verste valpetiden, feks. 1 3 aar. Kjonn kan ogsaa ha betydning, hvis den eldste hunden reagerer paa voksne hunder av samme kjonn Tispe typsk smaasur og grinete, hannhund typisk agressivt , saa vil det ofte vere en fordel om den nye hunden er av motsatt kjonn, saerlig om den nye hunden er voksen. I tillegg er det flere smaating som kan gjore det enklere for den gamle hunden. Hvis dere er aa henter en ny hund/valp, la denne staa igjen i bilen mens dere gaar inn og hilser paa den gamle som vanlig, saa kan dere ta den gamle med ut og hilse paa den nye ute, foer dere gaar sammen inn. Husk at det er mye mindre sjanse for at hunder kommer i slaasskamp hvis de er loese enn hvis de gaar i band. Ved foring gir dere maten til den eldste foerst. La den gamle hunden faa beholde sin soveplass, og finn en ny til den nye. Hos meg er det feks.kun den gamle som faar sove i senga, det gjoer at hun ikke foeler seg forbigaatt, og den nye har ingen savn etter det siden han aldri har faatt lov. Videre er det viktig aa huske paa aa gaa den vante turen med den gamle, selv om valpen er for liten til aa gaa lang tur. Og ogsaa senere vil hundene ha behov for aa gaa litt tur hver for seg for aa trene med deg og faa full oppmerksomhet. I det store og hele tror jeg det er lurt aa oppfore seg slik man ville gjort med et barn som faar nye sosken!! Og saa vil jeg bare si til deg at det meste gaar seg til over litt tid, min mor sin tispe paa 10 var lite fornoyd med aa faa en ny valp i huset, og furtet i et par uker. Men med litt tid og masse oppmerksomhet har hun naa blitt svaert glad for selskapet etter 6mnd, og har til og med begynt aa leke med valpen ute! Saa alt i alt tror jeg de fleste hunder er glad for selskap saa sant de ikke har atdferdsproblemer, det er jo flokkdyr tross alt. LYKKE TIL!!!!
Gjest Gjest Skrevet 26. april 2008 #9 Skrevet 26. april 2008 Jeg har ikke erfaring med å komme med ny hund i et hus hvor det er en eldre hund. Men vi kom med valp i et hus hvor vi hadde to voksne katter.. En meget snill og tålmodig hann katt og en litt amper og småhissig hokatt. Så kom vi da med en 8 ukers gammel elghund valp. Dette gikk veldig flott!! det vi gjorde var å holde de adskilt første tiden. Lot kattene ha styringen, siden det var dems hjem først. Vi tok valpen på armen første tiden, og lot kattene få lukte på han, holdt oss kun på kjøkkenet hvor vi kunne lukke alle dører.. Etterhvert slapp vi valpen sammen med de, fortsatt i et og et rom. Tok oss veldig god tid, holdt de i hver sin etg om nettene. Siden noen av oss bodde i 1.etg og noen hadde soverom i kjelleren gikk dette fint. Valpen var aldri alene, hadde alltid noen av oss med seg, så den ble trygg. kattene fikk bestemme tempoet de trengte på å godta den nye. dette gikk kjempe flott. De gikk sammen som tre gode venner etter en liten stund. Kattene våre var gamle, og har desverre måttet bøte med livet for noen år siden. Et par år etterpå fikk vi en ny kattunge i hus.. vi tok samme prosedyre der, men motsatt, nå var den hunden vår som var den som hadde bodd der lengst.. dett gikk også smertefritt. Etter kort stund, lå kattungen ute i hundehuset sammen hunden når vi kom hjem om kveldene.. så alt går an Bare gi de god tid. dyr er klokere enn vi tror.. og de sørger garantert! Og setter pris på andre dyr som hører til samme hustand Men ikke gjør forskjell på dem. Og la den hunden som har vært der lengst bestemme tempoet, slik at den ikke føler seg dyttet til side. Blir nesten samme prinispp som med unger, man skyver ikke eldstemannen til side når det kommer en lillesøster eller lillebror i hus heller. Lykke til sikker på det går kjempe bra.
Gjest Gjest Skrevet 7. mai 2008 #10 Skrevet 7. mai 2008 Vi fikk selv en liten valp i hus for 1 uke siden, og har en 3 år gammel hund fra før. Tispevalp og hannhund, og disse to går helt flott overens. Det kan selvfølgelig ha noe å si med at vår eldste enda oppfører seg som en unghund, og som regel er helt med på leken. Har også vokst opp med hunder, og den eldste, en meget prektig utstillingshann av rasen Papillon som var veldig egenrådig, hadde ikke samme mening. Han var rundt 12 år når jeg som 10åring fikk min egen lille tispe av hans eget avkom, dette var absolutt ikke noe stas, og den lille stakkaren fikk både høre det og kjenne det dag ut og dag inn, noe som resulterte i at vi måtte gi den lille til min bestemor, og hun var vanskelig å ha med å gjøre videre, ble kun brukt som kosehund etter denne erfaringen da det ikke gikk an å dressere henne til utstillinger. (Noe som kan være bare hunden og hennes meninger også, men tror hun fikk litt sterke meninger etter behandlingen fra sin kjære far.) Men vi hadde flere andre hunder i alderen 4-7 år, tisper alle 3, og disse gikk han fint overens med. Den eldste hunden var som du beskriver, ikke noe særlig leken. Så i dette tilfellet ville jeg også tenkt litt på valpen som kommer i hus, og vil leke. Det kan fort ende i farlige situasjoner da en valp kan gå en godt voksen hund på nervene etterhvert. Så jeg ville selv gått etter en eldre hund om du skal skaffe en venn til hunden du har nå, da du også må tenke på valpen fremover. Med en gammel hund kan fort dette her gjenta seg, og at den går bort når valpen enda er rimelig ung, kan skje. Og da sitter du med det samme igjen. Og for at hunden din skal ha noen å passe på, vil jeg også si av egen erfaring bare at de som regel er flinkest med sine egne avkom, og lett kan ignorere og rett og slett "drite" i valpen som kommer i hus. Nå snakker jeg kun av mine egne erfaringer, og kan for all del ta feil i mye av det som blir skrevet. Men er hvertfall hvordan mine hunder taklet situasjonen.
Gjest Gjest_morty_* Skrevet 8. mai 2008 #11 Skrevet 8. mai 2008 Når vi tok til oss en omplasseringshund av rasen chihuahua, hadde vi en pitbull/amstaff/rottweiler-bandingshund (hannhund) på 10 år fra før. Var aldri noe som helst problem med den og den lille (teacup). trofast leikte og lærte opp valpen på en rolig og god måte. trofast var veldig tålmodig og forsiktig med lillefot som valpen het. det kommer ann på hunden som er i huset fra før. og vi møtte omplassseringshunden 6 ganger for åvære sikkre. et tips
^me^ Skrevet 8. mai 2008 Forfatter #12 Skrevet 8. mai 2008 hello!TS igjen her! ville bare gi tilbakemelding om hvordan det gikk. vi har nå hatt lille mikke siden 25 april nå og ting har gått flott! vi hadde en tispe på 8 år fra før. hun var skeptisk og lite interisert i valpen de første dagene, men etter et par dager ble hun nyskjerrig på mikke og begynte og lukte mer og mer på han, nå etter litt over en uke, leker de sammen, sover sammen, hun har fått melk i pattene og ammer han, hun blir også litt småhysterisk når han forsvinner ut av syne.han har altså fått 2 nye reserve mammaer ting kunne ikke gått bedre! jeg har lært at alle hunder er individuelle og at alle vil da reagere forskjellig på ny valp i hus. i dette tilfellet gikk det bra, i et annet ville det kansje ikke gått like bra..det kommer an på hunden som bor der fra før. takk for svar alle sammen!
Frey Skrevet 8. mai 2008 #13 Skrevet 8. mai 2008 Så flott at det gikk bra! Lykke til videre med begge to
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå