Gjest Gjest_Trulte_* Skrevet 21. april 2008 #1 Skrevet 21. april 2008 Jeg blir litt oppgitt når det sies at man MÅ trene intensivt i minst 30 minutter (for eksempel) for at det skal ha noen effekt dersom man skal holde seg ved god fysisk helse. Dette blir liksom litt misvisende, føler jeg. Akkurat som om dersom du ikke har ork til å trene hardt i en halv time så kan du like gjerne bli liggende på sofaen? Jeg mener at all fysisk aktivitet er bedre enn ingenting. Om det du orker er en rolig gåtur på flatmark så må da det være bedre enn å sitte hjemme og ikke bevege seg i det hele tatt? Jeg skulle ønske man kunne fokusere mer positivt på lavintensiv aktivitet, sånn at all aktivitet kan gi deg god samvittighet. Jeg tror at hvis vi tenker mer sånn, så er det lettere å komme igang med en sunn livsstil. Dørstokkmila blir ofte til dørstokklysår dersom man tenker at det eneste som nytter er verkende muskler, silende svette og blodsmak i kjeften. For mange er det jo nettopp det å komme igang som er så vanskelig.
NovaFlare Skrevet 22. april 2008 #2 Skrevet 22. april 2008 Jeg vil ha økt forbrenning, og da må jeg trene kjempehardt når jeg trener, ellers kan jeg la være. For det er da jeg bygger muskler, og det er man ganske avhengig av for å øke forbrenningen. Jeg tar ut alt jeg har, men det føles så deilig etterpå
Gjest mannemann Skrevet 22. april 2008 #3 Skrevet 22. april 2008 Jeg vil ha økt forbrenning, og da må jeg trene kjempehardt når jeg trener, ellers kan jeg la være. For det er da jeg bygger muskler, og det er man ganske avhengig av for å øke forbrenningen. Jeg tar ut alt jeg har, men det føles så deilig etterpå Med vekter ? Trener du kjempehardt i kondisjonsidretter bygger du nesten ikke muskler i det hele tatt.. Men, siden dere ikke har så mye testosteron må dere trene hardere åkkesom !
Gjest Gjest Skrevet 22. april 2008 #4 Skrevet 22. april 2008 Med vekter ? Trener du kjempehardt i kondisjonsidretter bygger du nesten ikke muskler i det hele tatt.. Men, siden dere ikke har så mye testosteron må dere trene hardere åkkesom ! Intervalltrening øker forbrenningen.
Kptpower Skrevet 22. april 2008 #6 Skrevet 22. april 2008 Skjønner ikke helt problemet ditt TS. Altså stort sett alt jeg leser om såkalte "treningstips" står det begynn i det små, gå en tur hver dag o.s.v. Sett deg realistiske mål. Sett deg delmål. Hvor leser du at man må trene lenge og hardt? Man må jo ikke blande treningen for de som vil ned i vekt, holde vekten , med de som trener for andre årsaker. Trening er ikke synonym med slanking. Skal man derimot skape resultater som bedre form, bygge muskler o.s.v. må det jo en viss intensitet til for at det skal fungere.
Gjest Gjest Skrevet 22. april 2008 #7 Skrevet 22. april 2008 Enig med deg TS! Dette er spesielt aktuelt for sofagrisene, tenker jeg. For jeg tror mange blir skremt av må, bør, sånn osv. Derfor er det greit å begynne rolig. Vi som har fått smaken på trening, tar jo gjerne i så det synger.
Gjest Elfrida Skrevet 22. april 2008 #8 Skrevet 22. april 2008 En rolig rusletur er da bedre enn ingen tur, det kan det ikke være tvil om. Hvis man går til butikken for å kjøpe en is er det bedre enn å kjøre til butikken for å kjøpe en is! For inaktive folk kan det være kjempelurt å begynne i det små, i stedet for å begynne med maasse kjempeslitsom trening. Dersom man begynner å gå til jobben eller gå seg en kveldstur er det kanskje ikke noe man blir superfit av, men det ER langt bedre enn ingenting. Og det kan bidra til å endre det selvbildet man har fra å se på seg selv som en sofagris til en aktiv person, og terskelen til å begynne og trene mer kan bli lavere.
Gjest Frk Åberg Skrevet 22. april 2008 #9 Skrevet 22. april 2008 Jeg opplever at fokuset er helt motsatt, og at mange er så opptatt av det å ikke få dårlig samvittighet for at de trener veldig forsiktig, samtidig som de ikke skjønner hvorfor de ikke får mer resultater av treningen. Jeg er jo selvfølgelig enig i at rolig trening er bedre enn ingen trening, men jeg syns stort sett at det fokuseres nesten for mye på det når det skrives om trening i blader ol. Om alternativet blir å ikke trene, er det jo bare å rusle av gårde. Men jeg tenker nok at om man først orker å komme seg opp av sofaen, så koster det ikke så mye ekstra krefter å gå tjue ekstra minutter eller ta i litt hardere. Men for all del - hver gjør som man lyster, men ikke kom og klag om det ikke skjer nok med vekta.
Supraspinatus Skrevet 22. april 2008 #10 Skrevet 22. april 2008 Det viktigste er å bevege seg. Skaff deg en skritt-teller og sørg for at du går minst 10 000 skritt per dag. Det er ikke et umulig mål, og motiverer for evt hardere trening senere. Jeg hater hard kondisjonstrening. Jeg blir uvel av det. Derfor trener ikke jeg det veldig ofte. Men det er forskjell å trene på 100% og på 90% 80% 70% av makspuls. Skal du øke oksygenopptaket ditt så er du nødt å trene hardere enn en liten rusletur fra sofaen til butikken.
Gjest Elfrida Skrevet 22. april 2008 #11 Skrevet 22. april 2008 (endret) Så mener du at dersom man ikke har ønsker om å endre vekten sin er det ingen vits i å trene? :klø: (Det var et svar til Frk Åberg) Endret 22. april 2008 av Elfrida
Gjest Frk Åberg Skrevet 22. april 2008 #12 Skrevet 22. april 2008 Så mener du at dersom man ikke har ønsker om å endre vekten sin er det ingen vits i å trene? :klø: (Det var et svar til Frk Åberg) Nei, jeg mener ikke det. Jeg tok kanskje litt for mye utgangspunktet i at målet var å gå ned i vekt, siden så mange snakker om det her. Det jeg mente var at all bevegelse er bra, men om målet er å gå ned i vekt med denne treningen, kan man ikke forvente like store resultater som hvis man anstrenger seg noe mer. Men virkelig - jeg syns personlig at fokuset burde burde være mer på helse enn utseende når det gjelder trening. Nå kan man jo si at vekt også kan handle om helse når den blir høy nok, men i det store og det hele syns jeg ofte trening blir et mas om hvor stor rumpa er osv. Jeg blir hvertfall mer motivert av å tenke at jeg gjør en investering for helsa.
skanky Skrevet 22. april 2008 #13 Skrevet 22. april 2008 (endret) Det spørs jo litt hvor man leser om trening. De som har fokus på å trene for å øke muskelmasse eller forbedre kondisjon, legger jo selvfølgelig vekt på at man må presse seg litt. Men utenom det så har jeg omvendt erfaring av TS, føler mesteparten av det jeg leser som handler om trening i forbindelse med slanking og det å generelt holde seg sunn er mer av typen "gå tur med hunden", "bruk skritteller" og "ta trappen i stedet for heisen". Ikke mye blodsmak i kjeften der, gitt. Endret 22. april 2008 av skanky
Gjest Gjest Skrevet 22. april 2008 #14 Skrevet 22. april 2008 Jeg mener det er forskjell på trening og mosjon, rolige rusleturer og løfting av 1-2 kg manualer er mosjon etter mitt syn - ikke trening. Meningen med trening ligger i ordet - trene, man trener for å bli bedre i noe eller får en varig effekt(økt forbrenning) og man må da følgelig ta i litt mer enn forrige gang for at kroppen skal ha noe å utvikle seg mot. Ved mosjon så øker jo forbrenningen der og da(hvis man sammenligner med å det å ligge på sofaen), men man oppnår ingen økt forbrenning eller utvikling av større muskelgrupper. Hvis man da ikke er i ekstremt dårlig form.
Bloodless Skrevet 22. april 2008 #15 Skrevet 22. april 2008 Jeg mener det er forskjell på trening og mosjon, rolige rusleturer og løfting av 1-2 kg manualer er mosjon etter mitt syn - ikke trening. Meningen med trening ligger i ordet - trene, man trener for å bli bedre i noe eller får en varig effekt(økt forbrenning) og man må da følgelig ta i litt mer enn forrige gang for at kroppen skal ha noe å utvikle seg mot. Ved mosjon så øker jo forbrenningen der og da(hvis man sammenligner med å det å ligge på sofaen), men man oppnår ingen økt forbrenning eller utvikling av større muskelgrupper. Hvis man da ikke er i ekstremt dårlig form. Enig. Men mosjon er jo bedre enn ingen mosjon. Jeg skal begynne å trene snart, men akkurat nå går jeg lange turer, sykler, og løfter litt vekter. Har slutta å røyke for noen uker siden, og da er dette greit for meg for å få litt bedre kondisjon, og komme i litt bedre form før jeg begnner den harde treningen. =) Så all mosjon er bedre enn å sitte på sofaen, men skal man ha skikkelige resultater må man ta i.
Malibulita Skrevet 22. april 2008 #16 Skrevet 22. april 2008 TS spør om man MÅ trene hardt så og så lenge for at det skal ha noen effekt, og som flere her inne sier, det kommer helt an på hvilken effekt man ønsker. Forskning viser at det er 20 min aktivitet som skal til for å få en betydelig helseeffekt. Da er dette selvfølgelig 20 min aktivitet for de som i utgangspunktet aldri rører på seg, og det å oppnå en helseeffekt er ikke det samme som en maksimal helseeffekt. Likevel ser man at det nytter å begynne i de små, hvis man egentlig er en sofasitter!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå