Gjest Gjest_Tinka_* Skrevet 17. april 2008 #1 Skrevet 17. april 2008 Økonomisk utroskap er et stort problem her i landet. (og verden for øvrig) Ukentlig hører vi om nye store saker som dukker opp. (skatteunndragelse, snusk i utelivsbransjen, bedrifter som svindles..osv) La oss si at det finnes en løsning på disse problemene, noe som vil fjerne de en gang for alle....En løsning som er like enkel som genial; Å synliggjøre pengestrømmen! Full åpenhet rundt alt som har med økonomi å gjøre. Åpenhet om hvor mye hver og en av oss tjener, de reelle intektene til industrien og bedriftene, og hva hver direktør tjener,- og samtidig som man vet hvordan hver person og bedrift bruker pengene. Altså alle nakne fakta på bordet! Til enhver tid! Ingenting skulle vært skjult hva økonomi angår. Alle hadde vært like "blottlagt". Å lure unna penger hadde blitt en umulighet. Nå vil vel de fleste påpeke at vi har noe veldig viktig; personvern! Men hva er EGENTLIG personvern? Personvern er vel ment som en beskyttelse for folk og deres økonomi, men det kan vel påstås at den virker mer MOT sin hensikt. Personvernet er nok heller en fantastisk ting for de som HAR NOE Å SKJULE! Et åpent samfunn er ikke negativt, men et lukket samfunn gi grobunn for kriminell virksomhet og ulikheter. DET ER INGENTING SOM FRAMKALLER ANSTENDIG OPPFØRSEL RASKERE ENN Å BLI UTHENGT TIL OFFENTLIG GRANSKNING! Dette vil ikke få noen betydning for oss vanlige mennesker i det daglige, vi har ingen som "henger over oss", med mistenksomme øyne. Det blir bare mye vanskeligere for de som har urent mel i posen å fortsette å ha begge hendene i andres pengesekk! Ved full åpenhet hadde problemer som diskriminering i arbeidslivet også blitt borte. Hvis det ble full åpenhet om alle arbeidstakeres inntekt, ville ikke EN arbeidsgiver tørre å underbetale kvinner eller innvandrere. Ved full åpenhet i en ansettelsesprosess villeikke diverse grupper blitt forbigått. Altså mange fordeler! Store summer hadde blitt spart hvert år. Politiet hadde konsentrert seg om andre saker, og korrupsjon og diskriminering hadde blitt sterkt redusert. I teorien kan denne åpenheten spres til alle deler av samfunnet. Mulighetene er enorme. MEN NÅ TIL DET STORE SPØRSMÅLET: Ville DU gitt opp DITT personvern for et slikt samfunn?
Gjest Kiera Skrevet 17. april 2008 #2 Skrevet 17. april 2008 Jeg hadde ikke hatt noe imot å gi opp personvernet. Alle hadde jo stilt på lik linje. Dessuten så har ikke jeg noe å skjule.
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2008 #3 Skrevet 18. april 2008 MEN NÅ TIL DET STORE SPØRSMÅLET: Ville DU gitt opp DITT personvern for et slikt samfunn? Nei, jeg ville ikke gitt opp mitt personvern, og jeg ville heller ikke gitt opp andres personvern. Av samme grunn er jeg totalt imot en del av de tingene som allerede gjøres for å redusere personvernet og ting som er foreslått å gjøres.
Harlekin Skrevet 18. april 2008 #4 Skrevet 18. april 2008 Nei. Jeg har ikke noe problem med åpenhet angående inntekt, men ingen har noe med hva jeg bruker pengene på. Dette sier jeg selv om jeg ikke har noe å skjule.
Gjest Gjest_Tinka_* Skrevet 18. april 2008 #5 Skrevet 18. april 2008 Nei. Jeg har ikke noe problem med åpenhet angående inntekt, men ingen har noe med hva jeg bruker pengene på. Dette sier jeg selv om jeg ikke har noe å skjule. Men hvis alles kontoutskrifter lå tilgjengelig for allmennheten, hvem ville da ha interesse av å lese akkurat DIN? Kanskje dette hadde vært spennende lesestoff i noen dager, men folk ville gått fort lei. Siden ville ingen bry seg.
Gjest Bond Skrevet 18. april 2008 #6 Skrevet 18. april 2008 Nei, jeg ville ikke offentliggjøre dette. Jeg liker heller ikke at en kan sjekke skatteoppgjørene.
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2008 #7 Skrevet 18. april 2008 Jeg vil tro det hadde blitt ganske skummelt å ha formue og sånt, jeg. Jeg kjenner flere som lever vanlig og uten alarm og slikt som har overraskende mye penger på bok, eller annen formue (gjenstander) fra arv, f eks. Hvis det framgikk av offentlige papirer hvor mye og hva dette var ville det jo vært lett for kriminelle å blinke seg ut de som lever "ubeskyttet". Dessuten har folk så sinnsykt mye meninger om andres inntekt og pengebruk at jeg tror det hadde ført til masse sladder. Det holder for min del at banken kan melde fra om mistenkelige transaksjoner, og politiet får tilgang på kontoutskrifter o.l utfra det. Det burde kanskje også vært annen kultur for "varsling" hos NAV og på arbeidsplasser.
Mann 42 Skrevet 18. april 2008 #8 Skrevet 18. april 2008 Det hadde holdt i mengder dersom pengestrømmene hadde vært lettere å følge for myndighetene. For jeg tror ikke at vanlige folk ville kunne bidra til å avdekke misligheter, om pengestrømmene var aldri så offentlige. Jeg tror ganske enkelt at omfanget av pengestrømmen er så stor at det ville være en umulig jobb for noen privatperson eller gruppe. Så nei, jeg ser ikke noe poeng med dette. Det jeg ville ha vært meget positiv til, var om man på verdensbasis fjernet muligheten til anonymt eierskap. F.eks hemmelige bankkontoer, eller eierskap gjennom holdingselskaper. Det ville nok hjelpe på åpenheten dersom skatteparadiser og banking-havner som Sveits og Cayman Islands, blir tvunget til å oppgi kundebeskyttelsen og offentliggjøre eierskapet for alle konti. Eller iallfall gjøre informasjonen tilgjengelig for myndighetene, på samme måte som en vanlig bankkonto. Det samme gjelder for holdingselskaper, som ikke har andre funksjoner enn at de eier andre selskaper, og i praksis stort sett tjener til å skjule de egentlige eierforholdene.
Harlekin Skrevet 18. april 2008 #9 Skrevet 18. april 2008 Men hvis alles kontoutskrifter lå tilgjengelig for allmennheten, hvem ville da ha interesse av å lese akkurat DIN? Kanskje dette hadde vært spennende lesestoff i noen dager, men folk ville gått fort lei. Siden ville ingen bry seg. Sannsynligvis ingen, men det kan hende at en som ville meg vondt kunne "brukt" dette mot meg. Jeg vet at det er ganske søkt, men jeg synes ikke alle skal ha tilgang på all informasjon om alle.
Mann 42 Skrevet 18. april 2008 #10 Skrevet 18. april 2008 Sannsynligvis ingen, men det kan hende at en som ville meg vondt kunne "brukt" dette mot meg. Jeg vet at det er ganske søkt, men jeg synes ikke alle skal ha tilgang på all informasjon om alle. Enig med deg. Tida for denslags åpenhet er for lengst over. Jeg tror heller at personvernet trenger en real skjerping mht hva slags informasjon som er tilgjengelig om privatpersoner. Personnummeret ditt finnes klint ut over et tonn med papirer, lønnskontonummeret likeså, bankkort sendes i åpen post, sammen med koder for samme, etc, etc, etc. Og det er barnslig enkelt å opprette en falsk identitet komplett med bankkonto i en annens navn. Å legge ut detaljert info om navngitte borgere, med kontonummer og saldo, ville bli som blod i vannet, det lokker fram haiene.
Gjest Gjest_Tinka_* Skrevet 18. april 2008 #11 Skrevet 18. april 2008 Enig med deg. Tida for denslags åpenhet er for lengst over. Jeg tror heller at personvernet trenger en real skjerping mht hva slags informasjon som er tilgjengelig om privatpersoner. Personnummeret ditt finnes klint ut over et tonn med papirer, lønnskontonummeret likeså, bankkort sendes i åpen post, sammen med koder for samme, etc, etc, etc. Og det er barnslig enkelt å opprette en falsk identitet komplett med bankkonto i en annens navn. Å legge ut detaljert info om navngitte borgere, med kontonummer og saldo, ville bli som blod i vannet, det lokker fram haiene. Da kan jo man bare utrydde penger. Kaste alle penger,alle sedler, mynter og individuelle nasjonale valutaer, og begynne på nytt. Utvikle et internasjonalt system som er helt åpent, totalt synlig, og som kan spores umiddelbart, og fullstendig regnskap. Etablere et verdensomfattende system for kompensasjon der folk får kreditt for service de har ytt og produkter de har laget, og debet for service de har benyttet seg av og forbruk de har. Alt skulle inngått i kreditt- og debetsystemet. Utbytte av investeringer, arv, aksjeutbytte, lønn, absolutt alt! Det ville ikke finnes annen valuta å forhandle med, og alles regnskap hadde vært åpen for alle. Folk vil vite,eller kan i det minste få vite mye mer om deg enn de gjør nå,men vi ville ikke bare vite mye mer om hverandre; vi ville vite mye mer om ALT. Mer om hva bedrifter betaler og bruker, og hva det koster å produsere en vare i forhold til hva den koster oss å kjøpe. Prisene ville antagelig gå drastisk ned, konkurransen ville øke OG det ville skape rettferdig handel. Hele systemet ville vært svært enkelt og veldig synlig. Er det ingen som syns dette kunne vært fornuftig?
Gjest Gjest Skrevet 18. april 2008 #12 Skrevet 18. april 2008 Men hvis alles kontoutskrifter lå tilgjengelig for allmennheten, hvem ville da ha interesse av å lese akkurat DIN? Kanskje dette hadde vært spennende lesestoff i noen dager, men folk ville gått fort lei. Siden ville ingen bry seg. Julegaver, sexleketøy, graviditestester, kosttilskudd, osv kan lett leses av min kontoutskrift. Nei, jeg vil IKKE at alle skal ha tilgang på denne formen for informasjon hos meg.
Mann 42 Skrevet 19. april 2008 #13 Skrevet 19. april 2008 Er det ingen som syns dette kunne vært fornuftig? Nei
Gjest m Skrevet 19. april 2008 #14 Skrevet 19. april 2008 Kunnskap er makt. Jeg er helt klart også enig i at pengestømmer burde være mer gjennomsiktige, men som noen nevner over er dette en trussel mot privatlivet. Jeg er ung og en av svært få av mine venner som ikke har Facebook, som ikke blogger eller ønsker å eksponere meg på liknende måte. Jeg har ingenting direkte å skjule, men hva fremtiden bringer vet man aldri. Mange arbeidsgivere tar seg rett til å google jobbsøkere og lete etter informasjon på andre måter. Om man skulle se på folks Innkjøp av sexleketøy, legemidler osv ville alle slike forhold garantert brukes mot offentlige personer som politikere ol. At jeg sier at "jeg har ingenting å skjule" betyr ikke at jeg gjerne deler informasjonen med alle..
Gjest Gjest Tinka Skrevet 19. april 2008 #15 Skrevet 19. april 2008 Kunnskap er makt. Jeg er helt klart også enig i at pengestømmer burde være mer gjennomsiktige, men som noen nevner over er dette en trussel mot privatlivet. Jeg er ung og en av svært få av mine venner som ikke har Facebook, som ikke blogger eller ønsker å eksponere meg på liknende måte. Jeg har ingenting direkte å skjule, men hva fremtiden bringer vet man aldri. Mange arbeidsgivere tar seg rett til å google jobbsøkere og lete etter informasjon på andre måter. Om man skulle se på folks Innkjøp av sexleketøy, legemidler osv ville alle slike forhold garantert brukes mot offentlige personer som politikere ol. At jeg sier at "jeg har ingenting å skjule" betyr ikke at jeg gjerne deler informasjonen med alle.. Men med ett totalt åpent samfunn vil det ikke være muligheter for den arbeidsgiveren som snoker etter snusk hos sine søkere, å la de tingene han eventuelt finner, spille en avgjørende rolle for ansettelsen. Ansettelsesprosessen vil være fullstendig åpen, og den søkeren med best kvalifikasjon får jobben uansett. Ideen er å ikke holde noe hemmelig, da spesielt med tanke på alt som har med offentligheten å gjøre. Tenk for noen omveltninger hvis alt politisk spill ble synlig. Rett og slett snakk om fullstendig kommunikasjon. I starten hadde det sikkert vært ganske kaotisknår det ble avdekket hvordan mennesker manipuleres med, lyves for og blir lurt, men ÅPENHETEN ville ha "renset lufta" iløpet av ganske kort tid. For å si det sånn; har bevisst løgn eller det å underslå fakta brakt verden dit vi ønsker? Har manipulasjon , fortielse eller hemmeligholdelse virkelig gavnet noen? Er "privatlivets fred" virkelig det som får regjeringers, bedrifters og individers liv til å fungere? Men hvis ditt beste argument er at naboen kan se at du faktisk har kjøpt en ny dildo, så for all del...
Gjest Gjest Skrevet 19. april 2008 #16 Skrevet 19. april 2008 Så konseptet "personlig egnethet" vil da forsvinne fra alle jobbsøkander? Det har jeg svært vanskelig for å tro, all den tid det finnes ufaglært arbeidskraft.
Gjest Gjest_Tinka_* Skrevet 19. april 2008 #17 Skrevet 19. april 2008 Så konseptet "personlig egnethet" vil da forsvinne fra alle jobbsøkander? Det har jeg svært vanskelig for å tro, all den tid det finnes ufaglært arbeidskraft. Poenget er vel at dette vil være en helt åpen prosess og at den mest passende personen får jobben! Blir det uenighet i etterkant, går det vel an å ta opp saken, slik det er i dag. Men forskjeller er at man har mulighet til å se HELE prosessen.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå