Suzy Skrevet 4. april 2008 #1 Skrevet 4. april 2008 Jeg vurderer ulike typer hekkplanter for tiden (før snøen går og jeg faktisk må plante håper jeg å ha bestemt meg), og jeg har litt lyst på vintergrønn hekk. Er det noen som har en tujahekk som er noen år gammel og kan si litt om det? Er du fornøyd, dekker den godt, holder den seg pen, krever den veldig mye av vedlikehold, vokser de enkelte plantene godt sammen? I tillegg hadde det vært fint å vite hva slags vekstsone du bor i. Her går ingenting under 4, helst bør det være større herdighet på det.
Gjest Gjest Skrevet 5. april 2008 #2 Skrevet 5. april 2008 Jeg vurderer ulike typer hekkplanter for tiden (før snøen går og jeg faktisk må plante håper jeg å ha bestemt meg), og jeg har litt lyst på vintergrønn hekk. Er det noen som har en tujahekk som er noen år gammel og kan si litt om det? Er du fornøyd, dekker den godt, holder den seg pen, krever den veldig mye av vedlikehold, vokser de enkelte plantene godt sammen? I tillegg hadde det vært fint å vite hva slags vekstsone du bor i. Her går ingenting under 4, helst bør det være større herdighet på det. ja, NÅ er jeg fornøyd. Vi flyttet hit for syv år siden. Plantet tuja brabant. Dette for at de vokser seg lange/tette og skjermer for innsyn her hos oss. Kjøpte massevis av tre. året etterpå byttet vi ut halvparten, året etter resten av treene. da sa folk at vi ikke måtte kjøpe tå plantasjen. Ja, jeg så den ille beh plantene fikk. reist langt sammentrykt, så det er sikkert skjedd noe. Dyrekjøpt erfaring. Da dro vi på et gartneri her, de hadde stor flotte...plantet alle på nytt. De to første årene sto de noe stille, men så tredje året skjedde det noe. Nå er det gått 5 år og jeg har fått de slik jeg ville ha de. veldig høye og brede. Vi bor ved kysten. kan være sterk vind og sol som kan ødelegge de på våren, så da spyler vi av de gnske mye.
Gjest Gjest Skrevet 5. april 2008 #3 Skrevet 5. april 2008 Vet ikke om jeg ville valgt det som hekk, men inntil et gjerde eller andre steder det er lunt tror jeg man kan få fine tujaer med tanke på hvordan mine er Mine står inntil et gjerde, og har sol hele dagen. Plantet fire stk for to år siden, de har kommet seg veldig. Har i tillegg to gamle på tomten fra før som er stoooooore og fine Gjør ikke noe spesielt med dem annet enn å gjødsle og vanne..
Eline1986 Skrevet 5. april 2008 #4 Skrevet 5. april 2008 Vår tujahekk har nå stått i 2 år, har ikke skjedd så mye enda så jeg håper på et mirakel snart! bor ved sjøen, men hekken har ikke så mye sol..
Pauline Skrevet 5. april 2008 #5 Skrevet 5. april 2008 Har tuja som enkelt trær, store og flotte fra huset ble bygget på 80-tallet. Vi hadde tenkt å ha det som hekk og da vi plantet ny hekk for 6 år siden, men ble anbefalt barlind i steden (En del dyrere) Dette fordi barlind ikke risikerer å "svi" slik som tuja eller andre sypresser. En av naboene plantet en sypresshekk for ca 10 år siden. De første årene drev de stadig vekk å byttet ut planter, men nå er hekken blitt fin. Vi har ikke byttet ut noe av barlindhekken. Den er i ferd med å vokse seg nydelig. Mitt råd blir at du skal spørre på et hagesenter, spørre en gartner eller noe. Lykke til
Pauline Skrevet 5. april 2008 #6 Skrevet 5. april 2008 Har tuja som enkelt trær, store og flotte fra huset ble bygget på 80-tallet. Vi hadde tenkt å ha det som hekk og da vi plantet ny hekk for 6 år siden, men ble anbefalt barlind i steden (En del dyrere) Dette fordi barlind ikke risikerer å "svi" slik som tuja eller andre sypresser. En av naboene plantet en sypresshekk for ca 10 år siden. De første årene drev de stadig vekk å byttet ut planter, men nå er hekken blitt fin. Vi har ikke byttet ut noe av barlindhekken. Den er i ferd med å vokse seg nydelig. Mitt råd blir at du skal spørre på et hagesenter, spørre en gartner eller noe. Lykke til
Gjest Gjest_Dita_* Skrevet 6. april 2008 #7 Skrevet 6. april 2008 Det går for tiden en tråd på hagegal om tujahekk. Ved å søke der kan du finne andre tråder om vintergrønne hekker mv.
Suzy Skrevet 7. april 2008 Forfatter #8 Skrevet 7. april 2008 Tusen takk for svar folkens! Jeg kommer til å høre på hagesenteret ja, men sjekker litt på forhånd også.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå