Gjest Gjest Skrevet 2. april 2008 #1 Skrevet 2. april 2008 Da jeg var barn/ungdom var foreldrene mine relativt overbeskyttende. Jeg føler selv at jeg tok skade av dette, og jeg måtte bruke min tidlige voksenperiode til å bli mer selvstendig og tøff. Da jeg fikk egne barn var jeg fast bestemt på å ikke gjøre samme tabben, så jeg har gitt dem mye større frihet enn jeg selv fikk. De har fått lov til å gjøre ting som noen kanskje ville sett på som farlige, og jeg har gitt dem ansvar og privilegier tidlig. Det har heldigvis fungert bra, og jeg ser at de er i ferd med å bli selvstendige unge mennesker. Så jeg lurer på om dere andre har noen tanker om dette. Hvordan var foreldrene deres på dette og hvordan er dere?
asterix Skrevet 2. april 2008 #2 Skrevet 2. april 2008 "Selvstendighet og mestring vs trygghet" Jeg vil vel heller si: Selvstendighet og mestring = trygghet Når barn får oppleve utfordringer de kan takle og følelsen av mestring som resultat av dette vil de bli trygge på seg selv og sine egne evner. Slik oppdrar i hvert fall vi barna våre.
Gjest StoreSky Skrevet 2. april 2008 #3 Skrevet 2. april 2008 Helt enig med asterix! Tror du TS gjør en bra jobb jeg! Merker at jeg synes det er vanskelig å ikke ha kontroll hele tiden lengere, men er jo endel av det å vokse opp, lære, få erfaring og mestre. Min datter er bare 9, men merker såå stor forskjell nå og bare for 1/2-1 år siden. Skjer mye mer nå som jeg ikke vet, men bare kan ane. Foreløbig er det jo stort sett uskyldige ting, men merker jeg gruer med til ten-årene da det kan skje mer alvorlige saker. Men man får håpe at vi som foreldre innen da har barn som er selvstendige tenktende vesner som ikke gjør alltid som gruppepress tilsier at man skal/bør gjøre..
Gjest Ts Skrevet 2. april 2008 #4 Skrevet 2. april 2008 "Selvstendighet og mestring vs trygghet" Jeg vil vel heller si: Selvstendighet og mestring = trygghet Ja, poenget mitt var at foreldre som tror de beskytter barna og gir dem trygghet i virkeligheten kan gjøre dem en bjørnetjeneste.
Gjest werdum Skrevet 2. april 2008 #5 Skrevet 2. april 2008 Ja, poenget mitt var at foreldre som tror de beskytter barna og gir dem trygghet i virkeligheten kan gjøre dem en bjørnetjeneste. Signerer. Når jeg ser foreldre som ikke lar 16-17-åringen sin få være alene hjemme så lurer jeg på hvordan dette mennesket skal klare seg alene som 18-åring.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå