Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #1 Skrevet 31. mars 2008 Det ble slutt mellom meg og samboer like før helgen. Det var jeg som gjorde det slutt, og jeg sa for å trøste at han ikke trengte å stresse noe særlig med å flytte ut. Da mente jeg at det ikke var nødvendig å flytte ut på dagen, men at han kunne bruke et par uker. Han tok imidlertid dette svært bokstavelig, for han har tydeligvis ikke tenkt på å finne seg noe med det første. Han vil bo sammen med meg til han får spart opp til depositum, det kommer med andre ord å ta litt tid. I alle fall en måned eller to... Ikke for å være frekk eller ufølsom, men jeg synes det er fryktelig vanskelig å bo oppi han sånn som situasjonen er nå og lurer på hva jeg skal gjøre. Noen tips?
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #2 Skrevet 31. mars 2008 Er det du som eier leiligheten? Om dere deler den, altså ikke du alene som eier den, så kan jo du flytte ut (det synes jeg faktisk du bør om det er du som har dumpet han..) Ellers synes jeg bare du skal si det til ham. Spør konkret om han leter, og har sett noe interessant. Hjelp ham for å få ham ut fortest mulig. Om han ikke har råd til depositum så -er- det jo ikke bare å flytte ut for ham. Han har vel ikke lyst til å "tvinge seg på" kamerater eller slekt.
Gjest ts Skrevet 31. mars 2008 #3 Skrevet 31. mars 2008 Det er jeg som står som formell leietaker. Vi har ikke formalisert noe i kontrakt enda, siden vi bare har bodd sammen et par måneder. Jeg har tilbydd meg å flytte ut, men han har ikke mulighet til å betale husleie alene, det er jeg som tjener mest per i dag
Susan Sto Helit Skrevet 31. mars 2008 #4 Skrevet 31. mars 2008 Meg bekjen blir en slik situasjon lett beklemt og vanskelig. Min Ex skulle egentlig bo i vår felles leilighet til han fant noe annet, men etter et par uker var situasjonen så ubahagelig for oss begge at han fant noe annet nesten på dagen. (Fikk leiebolig gjennom boligbyggelag) Det var utrolig godt, for det å bo sammen etter bruddet var veldig vanskelig.
Suzy Skrevet 31. mars 2008 #5 Skrevet 31. mars 2008 Den eneste måten å løse dette på er vel å snakke sammen. Det er vel ikke noen god løsning for noen av dere å fortsette å være under samme tak, så jeg vil tro han er lysten på å få seg noe på egenhånd også? Når det er sagt, syns jeg det er ganske enkelt: Han må rett og slett finne noe han har råd til og komme seg ut så fort som mulig, syns jeg.
Villa2000 Skrevet 31. mars 2008 #6 Skrevet 31. mars 2008 Tror det kanskje er en fordel å sette en tidsbegrensning her. Da har man et mål og en frist. Ellers så kan det være lett for den som ikek har det så travelt å bare si at man skal se på det "I morra" Kan f.eks si at innen en uke eller noe slikt så vil du selv ordne med ny leilighet dersom ikke noe skjer.
{Pepita} Skrevet 31. mars 2008 #7 Skrevet 31. mars 2008 Å bo sammen etter et brudd må være en nødløsning, dette er jo ikke lett for noen og blir ikke bedre av å gå oppå hverandre. Du må jo ta dette opp med han på nytt og presisere hva du mente, slik at han ikke slår seg til ro. Samtidig må jo du også ha forståelse for at det kan være vanskelig for han å flytte ut med en eneste gang om han mangler penger til depositum. Kanskje det kan være en løsning at en av dere flytter til venner eller familie en kortere periode, slik at dere slipper å måtte bo under samme tak.
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #8 Skrevet 31. mars 2008 Kan han ikkje få ein kamerat til å flytte inn? Dersom det er plass der, og han kjenner nokon som vil dele? Då er det du som kan flytte ut, så fort du berre vil, og han slepp å få livet endevendt i tillegg til å miste deg, kanskje det er koseleg for han å bu med ein kamerat?
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #9 Skrevet 31. mars 2008 Lån han pengene til depositumet, mulig du aldri får de tilbake men du får han ut kvikt.
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #10 Skrevet 31. mars 2008 Jeg anbefaler ingen å bo sammen etter et samlivsbrudd. Det er ikke lett. Men du kan jo ikke kaste han ut. Eksen min dumpet meg i desember. Han bor fortsatt her. Første frist var 15 januar. Andre frist var påske. Han sier han ikke finner ny leilighet fordi det er for dyrt. Jeg eier leiligheten. Han betaler ingenting. Det er frustrerende å bo sammen etter et brudd. Livet blir liksom satt på vent. Vanskelig å komme over en man ser hver dag. Det er en dårlig avslutning på forholdet. Vi hadde vært bedre venner hvis han hadde flyttet ut med en gang. Nå irriterer vi oss over bagateller.
Villa2000 Skrevet 31. mars 2008 #11 Skrevet 31. mars 2008 Jeg anbefaler ingen å bo sammen etter et samlivsbrudd. Det er ikke lett. Men du kan jo ikke kaste han ut. Eksen min dumpet meg i desember. Han bor fortsatt her. Første frist var 15 januar. Andre frist var påske. Han sier han ikke finner ny leilighet fordi det er for dyrt. Jeg eier leiligheten. Han betaler ingenting. Det er frustrerende å bo sammen etter et brudd. Livet blir liksom satt på vent. Vanskelig å komme over en man ser hver dag. Det er en dårlig avslutning på forholdet. Vi hadde vært bedre venner hvis han hadde flyttet ut med en gang. Nå irriterer vi oss over bagateller. Hæ? Han dumpet deg og har ikke råd til å flytte ut?...*ler høyt og lenge* Få han ut. Dersom han har det minste snev av selvrespekt så pakker han og stikker. OG krev leie av ham! Og ikke gjøre det er jo uhørt? Driver du veldedighet?
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #12 Skrevet 31. mars 2008 OG krev leie av ham! Og ikke gjøre det er jo uhørt? Driver du veldedighet? Han betalte 3500 fram til desember. Vi ble enige om at han skulle slippe leie fram til han skulle flytte i januar. Jeg har ingen mulighet til å kreve leie hvis han ikke betaler frivillig. Han har for tiden ingen inntekt og sosialkontoret mener at jeg skal forsørge han. Situasjonen virker ganske låst.
Rosalie Skrevet 31. mars 2008 #13 Skrevet 31. mars 2008 Til siste taler: Ta deg råd til å skifte låser på leiligheten, pakk sammen sakene hans og sett de på trappa. Så lenge han ikke har noen leiekontrakt, kan du fint gjøre det slik.
Gjest Gjest Skrevet 31. mars 2008 #14 Skrevet 31. mars 2008 Han betalte 3500 fram til desember. Vi ble enige om at han skulle slippe leie fram til han skulle flytte i januar. Jeg har ingen mulighet til å kreve leie hvis han ikke betaler frivillig. Han har for tiden ingen inntekt og sosialkontoret mener at jeg skal forsørge han. Situasjonen virker ganske låst. Hvis det er sosialkontorets oppfatning så kan du risikere å måtte forsørge mannen så lenge det passer for han. Han har det tydligvis greit siden han har et sted å bo -gratis tilogmed...
Tjolahopp Skrevet 31. mars 2008 #15 Skrevet 31. mars 2008 Da jeg dumpet ekssamboeren min for to år siden leide vi en leilighet sammen. Siden jeg dumpet, tilbød jeg han å beholde leiligheten. Ingen av oss hadde råd til å bo der aleine, så vi sa opp leiligheten og i oppsigelsestiden (2 måneder) betalte begge halvparten og jeg flyttet hjem til mamma (hans familie var fra en annen by ca 8 timer unna og han kjente veldig få i byen). Tingene mine forble i leiligheten til oppsigelsestiden gikk ut siden jeg ikke kunne ta med alt til moren min. Synes det var en helt grei pris å betale for å bli kvitt han.. Vi bodde sammen i 2 dager etter bruddet tenker jeg før jeg fikk nok av sutringa hans..
Gjest Nursy Skrevet 19. april 2008 #16 Skrevet 19. april 2008 Fikk lyst til å slenge inn en skrekkhistorie til dette innlegget. Kjæresten min lot exdama bli boende i 1 1/2 år etter at det var slutt. Greit at hun hadde barn, men vi ble sammen 1/2 år etter bruddet. Ble veldig kjipt for meg. Jeg kunne bare komme på besøk når hun var borte fordi han var redd for at hun ville skape problemer. Tilbrakte første året med å møtes på hotell. (Det var virkelig slutt mellom den i denne tiden, Han var ikke utro med meg!). Problemet med han var at han lot seg presse av hennes og sin egen familie til å la henne bo så lenge hun ville, blandt annet på grunn av at moren hans synes det var stas med barna hennes. Kan jo trygt si at vårt forhold fikk en elendig start, og at det har forblitt en kløft imellom oss. Dette er rett og slett en advarsel, rydd ut før dere tar inn noen ny. Jeg gikk med følelsen av at han var mer glad i henne enn i meg, og fryktet at han ville vende tilbake til henne.
Gjest oppsigelsestid Skrevet 19. april 2008 #17 Skrevet 19. april 2008 Hvordan kan man vente at den dagen det blir slutt, må den andre finne seg en ny bolig etter noen dager? Det er noe som heter oppsigelsestid og når det er en møblert bolig er den vanligvis 1 måned og da er det rimelig å gi den som skal flytte en måned på å finne en ny bolig selv om det er slutt hvis ikke grunnen til at det er slutt er vold eller grov utroskap. Noe annet vitner om total respektløshet for andre enn seg selv.
Rosalie Skrevet 19. april 2008 #18 Skrevet 19. april 2008 Hvordan kan man vente at den dagen det blir slutt, må den andre finne seg en ny bolig etter noen dager? Det er noe som heter oppsigelsestid og når det er en møblert bolig er den vanligvis 1 måned og da er det rimelig å gi den som skal flytte en måned på å finne en ny bolig selv om det er slutt hvis ikke grunnen til at det er slutt er vold eller grov utroskap. Noe annet vitner om total respektløshet for andre enn seg selv. Slik gjorde jeg det da jeg brøt ut av samboerforhold. Jeg hadde allerede ordnet meg med ny bolig. Så jeg flyttet ut umiddelbart. Jeg betalte da dobbel husleie i oppsigelsestiden. En smule trangt som student, kan man si, men valget var jo å måtte dele bo og seng med eksen i to måneder ekstra. Dersom jeg skulle beholdt leiligheten, ville jeg ikke gitt den andre part så mye som en måned på å finne noe annet, nei. De aller fleste kan få låne gjsterom hos venner i en overgangsperiode.
Gjest Gjest Skrevet 19. april 2008 #19 Skrevet 19. april 2008 Slik gjorde jeg det da jeg brøt ut av samboerforhold. Jeg hadde allerede ordnet meg med ny bolig. Så jeg flyttet ut umiddelbart. Jeg betalte da dobbel husleie i oppsigelsestiden. En smule trangt som student, kan man si, men valget var jo å måtte dele bo og seng med eksen i to måneder ekstra. Dersom jeg skulle beholdt leiligheten, ville jeg ikke gitt den andre part så mye som en måned på å finne noe annet, nei. De aller fleste kan få låne gjsterom hos venner i en overgangsperiode. Mange kan låne gjesterom hos venner, men ikke alle har plass til en ekstra i huset og mange bor langt unna foreldrehjemmet og familie. Man trenger ikke dele seng selv om man bor med eksen til den ene flytter. En kan sove på sofaen. Når man tenker på at denne eksen var en man hadde følelser for og var villig til å flytte sammen med, synes jeg det viser liten respekt for andre å sette folk på gata, men jeg mener ikke at man skal la seg utnytte økonomisk.
milla-mor Skrevet 19. april 2008 #20 Skrevet 19. april 2008 Mange kan låne gjesterom hos venner, men ikke alle har plass til en ekstra i huset og mange bor langt unna foreldrehjemmet og familie. Man trenger ikke dele seng selv om man bor med eksen til den ene flytter. En kan sove på sofaen. Når man tenker på at denne eksen var en man hadde følelser for og var villig til å flytte sammen med, synes jeg det viser liten respekt for andre å sette folk på gata, men jeg mener ikke at man skal la seg utnytte økonomisk. Ja, enig. Det dreier seg jo tross alt om en person man elsket høyt nok til å satse på...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå