Gjest Sia Skrevet 7. mai 2003 #1 Skrevet 7. mai 2003 Hei, jeg lurte på om noen kan hjelpe meg med min bokanalyse. Jeg skal skrive en analyse på Anne-Karin Elstads "Julie" på 20-25 sider.. Mitt spörsmål er om det er noen plass på nettet der man kan se eksempler på bokanalyser. Jeg vet ikke hvordan jeg skal kunne en problemstilling som skal gi meg nok til så mange sider.. Tar gjerne imot forslag! Håper noen kan hjelpe meg -Sia-
Pip Skrevet 7. mai 2003 #2 Skrevet 7. mai 2003 Tips til analyser fins det haugevis av på biblioteket! Vil anbefale 'Tekst og tolking' av Eiliv Vinje. (ad Notam Gyldendal, 1993) Der finner du det meste du trenger å vite om litterær analyse for å skrive en slik oppgave, vil jeg tro. Jeg vil fraråde deg å bruke internett så mye i denne sammenheng. Vel kan man finne en del bra stoff, men det ligger også mye dårlig der ute... Noen enkel 'oppskrift' på en roman-analyse fins ikke - dette er hard jobbing... Men her er en slags 'mal' som kan være grei for å få en OK struktur på oppgaven: 1. Presentasjon (kort handlingsreferat, hva er konfliktene i teksten...) 2. Bakgrunnsstoff (når ble boka skrevet (periode), hvilken sjager, om forfatteren) 3. Komposisjon (tekstlig oppbygging, fortellerperspektiv, synsvinkel, hva skjer, er det vendepunkt/høydepunkt?) 4. Skildringer (av naturen, miljøet handlingen foregår i...) 5. Personer (presenter dem, egenskaper etc, utvikler de seg gjennom historien? Hvordan?) 6. Språklige virkemidler (bilder, symboler, sammenligninger, motsetninger, lange setninger, bruk av slang....) 7. Tolkning (hvis dette skal være en del av oppgaven, kommer den alltid til slutt!) Håper dette kan være til litt hjelp. Siden du nevner en problemstilling, regner jeg med at du ikke skal analysere romanen slik vi vanligvis gjør det, men at du skal analysere den ut fra ett eller annet. F.eks. hvis du velger problemstilling: "Hvilke språklige virkemidler benytter A.K.Elstad for å beskrive Julie?" (helt banalt og tatt ut av løse luften!). Da kan du gjerne følge disposisjonen ovenfor, men legger selvfølgelig større vekt på f.eks. personkarakteristikken av Julie og de språklige virkemidlene i teksten enn på bakgrunnsinformasjon om Elstad... Skjønner du hva jeg mener? Altså - du justerer analysen etter hva du faktisk skal finne ut - alt du gjør må ha et mål... Kan godt hende jeg bare forvirret deg nå - det var i tilfelle ikke meningen! Lykke til!
Pip Skrevet 7. mai 2003 #3 Skrevet 7. mai 2003 -Hadde glemt en ting, jeg! Du ville se eksempler på analyser! Som sagt - ikke ta for 'god fisk' det du finner på nettet! Også her vil jeg heller anbefale biblioteket. I serien 'Veier til verket' fins det tynne små bøker med analyser av mange av de norske 'klassikerne' - Ibsen, Hamsun, Bjørnson, Undset... Du kan også titte i en skoleutgave av en roman, f.eks. 'Sult' av Hamsun. Bakerst i disse er det oftest en kort analyse av romanen!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå