Melonas Skrevet 24. mars 2008 #1 Skrevet 24. mars 2008 Er det noen som har noen lure tips om hvordan jeg kan "vaske" vaskemaskinen? For oppvskemaskin finnes det pulver/rens som tar bort belegg og lukt. Er det noen sånt for vaskemaskiner? Etter en lang sesong med mye møkkete parkdresser og annet utetøy, ser jeg for meg at det ligger rester/er belegg etter dritt inni maskinen(der vi ikke ser). Jeg har prøvd et tips med eddik, men vet ikke hvor effektivt det var. Noen tips?
Wildy Skrevet 24. mars 2008 #3 Skrevet 24. mars 2008 Jeg kjører av og til en runde kokvask for å rense systemet litt.
Gjest Gjest Skrevet 24. mars 2008 #4 Skrevet 24. mars 2008 Rens filteret for grums og annet. Vask på 90 grader.
Gjest Magica de Spell Skrevet 18. juli 2008 #6 Skrevet 18. juli 2008 Så forleden på de to gale damene i "Ekstrem rengjøring", og de renset vaskemaskinen på følgende måte: - 1 kopp med kaustisk soda i vaskekammeret, kjør på kokvask - 1 kopp med eddik i trommelrommet, kokvask på nytt Dette er fritt tatt etter hukommelsen, men vet at jeg har skrevet det ned et sted, så jeg kan sjekke opp. Har planer om å gjøre dette selv, men synes det høres litt vel heftig ut med kaustisk soda.... Er jo omtrent det samme som plumbo, og kan dermed ikke helt forstå at dette ikke kan skade vaskemaskinen. :klø:
LilleCanCan Skrevet 18. juli 2008 #7 Skrevet 18. juli 2008 Bruk litt jif skurekrem inni. tørk det av med microfiberklut. tørk igjen med bommulsklut. det fungerer for meg i allefall men jeg er forsiktig når jeg gjør det da.
Kalorina Skrevet 19. juli 2008 #8 Skrevet 19. juli 2008 Jeg pleier å rense min maskin noen ganger i året ved å sette den på kokvask og ha i en ørliten dæsj klorin.
Gjest Raptuza Skrevet 19. juli 2008 #9 Skrevet 19. juli 2008 Ja, ville heller satsa på klorin enn kaustisk soda. Trur det kan ødeleggja plastikkrøyr.
Sauen Shaun Skrevet 19. juli 2008 #10 Skrevet 19. juli 2008 (endret) Jeg fikk beskjed fra forhandler om at jeg skulle bruke en pose sitronsyre (sånn jeg finner i hyllene med bakevarer). Den skulle jeg helle i kammeret for vaskepulver. Og sette maskinen på kokvask. Dette gjør jeg et par ganger i året. Jeg har for sikkerhets skyld kjørt en kokvask til uten pulver etterpå, for å være sikker på at det ikke ligger igjen pulver i maskinen, som kan skade tøyet. Endret 19. juli 2008 av Inlove 1
Malama Skrevet 19. juli 2008 #11 Skrevet 19. juli 2008 Har aldri renset min jeg, men husker min mors ord om at kokvask av kjøkkenkluter er bra for mer enn bare kjøkkenklutene. Så jeg prøver å ikke la det gå for lenge mellom hver kokvask, renser litt opp i systemet. Men å ha noe annet enn bare vaskepulver i den for å rense maskina har jeg ikke tenkt på engang...
hufsa! Skrevet 19. juli 2008 #12 Skrevet 19. juli 2008 heia jeg har brukt klorin i 3 av mine vaskemaskiner men det er ikke bra for den gummien rundt døra.Gummien sverta av på hvite klær når de hadde sentrifugert og det som lå nærmest døra fikk stygge sorte streker..sjønnte det først nå at det var det som gjorde det så gjør ikke det igjen med min nye maskin!så nå setter jeg bare på 95`innimellom.men somsagt mulig jeg brukte for mye klorin..
Gjest Gjest (Melonas) Skrevet 20. juli 2008 #13 Skrevet 20. juli 2008 Hm. Her var det mange lure forslag. Det er snart tid for en omgang i min maskin, så da skal jeg teste ut div!! :-)
Gjest Badabing Skrevet 2. mars 2014 #14 Skrevet 2. mars 2014 Har hørt at man kan bruke eddik, men er det en bestemt type eddik man bør bruke? Skulle gjerne renset opp i min etter å ha vasket hundepledd.
AnonymBruker Skrevet 2. mars 2014 #15 Skrevet 2. mars 2014 Så forleden på de to gale damene i "Ekstrem rengjøring", og de renset vaskemaskinen på følgende måte: - 1 kopp med kaustisk soda i vaskekammeret, kjør på kokvask - 1 kopp med eddik i trommelrommet, kokvask på nytt Dette er fritt tatt etter hukommelsen, men vet at jeg har skrevet det ned et sted, så jeg kan sjekke opp. Har planer om å gjøre dette selv, men synes det høres litt vel heftig ut med kaustisk soda.... Er jo omtrent det samme som plumbo, og kan dermed ikke helt forstå at dette ikke kan skade vaskemaskinen. Er du sikker på at det ikke var sitronsyre. Det vet jeg de har anbefalt i den svenske varianten og det har jeg brukt selv med godt resultat. Fås der de har bakevarer i butikk, koster rundt ti kroner, altså mye billigere enn de rensetablettene man får kjøpt. Har hørt at man kan bruke eddik, men er det en bestemt type eddik man bør bruke? Skulle gjerne renset opp i min etter å ha vasket hundepledd. Bruk klar eddik. Det går fint å bruke vanlig 7%, du kan bruk eddikessens, men kan tilsetter du litt vann også. Anonymous poster hash: c0a98...c0e
AnonymBruker Skrevet 2. mars 2014 #16 Skrevet 2. mars 2014 Jeg kokvasker sengetøy og håndklær ukentlig, aldri hatt noe problem med vaskemaskinen. Anonymous poster hash: 10dd2...2e5
Gjest Badabing Skrevet 2. mars 2014 #17 Skrevet 2. mars 2014 Er du sikker på at det ikke var sitronsyre. Det vet jeg de har anbefalt i den svenske varianten og det har jeg brukt selv med godt resultat. Fås der de har bakevarer i butikk, koster rundt ti kroner, altså mye billigere enn de rensetablettene man får kjøpt. Bruk klar eddik. Det går fint å bruke vanlig 7%, du kan bruk eddikessens, men kan tilsetter du litt vann også. Anonymous poster hash: c0a98...c0e hmm.. Var akkurat sånn jeg ikke har, det er vel sjelden man bruker det. Har eplecidereddik, hvitvinseddik og rødvinseddik Tenkte kanskje det gikk an å bruke førstnevnte, men den blir ikke nøyttal nok?
AnonymBruker Skrevet 2. mars 2014 #18 Skrevet 2. mars 2014 hmm.. Var akkurat sånn jeg ikke har, det er vel sjelden man bruker det. Har eplecidereddik, hvitvinseddik og rødvinseddik Tenkte kanskje det gikk an å bruke førstnevnte, men den blir ikke nøyttal nok? Den blir det nok fort lukt av. Jeg har alltid klar eddik 7 % i huset, til vasking etc. Anonymous poster hash: c0a98...c0e 1
Gjest Badabing Skrevet 2. mars 2014 #19 Skrevet 2. mars 2014 Den blir det nok fort lukt av. Jeg har alltid klar eddik 7 % i huset, til vasking etc. Anonymous poster hash: c0a98...c0e Okei, takk for svar. Da blir jeg nok pent nødt til å vente til i morgen likevel.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå