Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #1 Skrevet 12. mars 2008 Er en mann pliktig å betale noe til damer om de får barn sammen men ikke er gift?
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #2 Skrevet 12. mars 2008 Er en mann pliktig å betale noe til damer om de får barn sammen men ikke er gift? JA! selvfølgelig!! hvis du er far til barnet er du da pliktig til og betale helt til barnet er 18! hva trodde du? at det er kun hvis man er gift at man trenger og vaere responsabel for sitt eget barn???
Gjest Cath. Skrevet 12. mars 2008 #3 Skrevet 12. mars 2008 Er en mann pliktig å betale noe til damer om de får barn sammen men ikke er gift? Dersom man er samboere, skal man ikke betale bidrag, for da bidrar man (forhåpentligvis) ved at man deler utgiftene. Ellers er det er barnet man betaler for..ikke dama, og det skal man gjøre uavhengig av om man har vært gift eller ikke. Grunnen til at mor disponerer pengene er selvfølgelig at barnet ikke kan styre dem selv, kjøpe klær, utstyr, betale sin del av en eventuelt større husleie, strøm osv... Generelt synes jeg at det er underlig at flere menn går rundt og tror at det er barnets mor som får "betaling" når det handler om å bidra med sin del til sitt barn.
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #4 Skrevet 12. mars 2008 JA! selvfølgelig!! hvis du er far til barnet er du da pliktig til og betale helt til barnet er 18! hva trodde du? at det er kun hvis man er gift at man trenger og vaere responsabel for sitt eget barn??? Responsabel??? Det er vel ikke et ord?
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #5 Skrevet 12. mars 2008 Hva om dama har lurt deg da? Sa at hun brukte p-piller men gjorde det ikke?
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #6 Skrevet 12. mars 2008 Hva om dama har lurt deg da? Sa at hun brukte p-piller men gjorde det ikke? Vil ikke tro det holder juridisk. Og uansett, p-piller ol svikter ofte nok til at er det katastrofe å bli far så bør ingen stole utelukkende på det.
Varsia Skrevet 12. mars 2008 #7 Skrevet 12. mars 2008 Hva om dama har lurt deg da? Sa at hun brukte p-piller men gjorde det ikke? Ungen er jo fremdeles din, og du kan ikke lure deg unna det ansvaret uansett hvor teit dama har vært.
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #8 Skrevet 12. mars 2008 Hva om dama har lurt deg da? Sa at hun brukte p-piller men gjorde det ikke? Har nok lite å si gitt. Det er da uansett ikke barnets skyld, og det er jo barenet du straffer med å ikke betale.
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #9 Skrevet 12. mars 2008 Responsabel??? Det er vel ikke et ord? responsable, sorry, tok det p engelsk.. du forsto vel hva jeg mente uansett da! Og ts... tror du trenger og vokse litt opp... hva om du skal ha ansvar for barnet da? da trenger vel ikke dama og betale DEG vel?? DU kan vel kanskje leve p EN lønn, betale alle utgifter etc for barnet??? Du trenger vel ingen hjelp hvis det var tilfelle gjør du?? Jeg skal si deg at bidragene du i alle tilfeller skal betale, dekker kun en veldig liten brøkdel av hva det koster og ha et barn...
Gjest Cath. Skrevet 12. mars 2008 #10 Skrevet 12. mars 2008 Ungen er jo fremdeles din, og du kan ikke lure deg unna det ansvaret uansett hvor teit dama har vært. Fint sagt Varsia! Dessuten er det ikke bare ansvar, det er mange gleder også, som veier opp for ansvaret... , det vil min eks. skrive under på, han var tobarnsfar til våre felles barn da han nettopp hadde blitt 19 år. Vi hadde bare hatt et forhold i 2 mnd da førstemann ble unnfanget.
Baddi Skrevet 12. mars 2008 #11 Skrevet 12. mars 2008 Ikke for å lage noe bråk, men så det var noen som komenterte hvem som får pengene. Må bare si at det er ingen ting som garanterer at moren ikke bruker pengene på seg selv, og er det en mann som tjener mye og dermed må betale mye kan det jo gott vær han betaler mer en det barnet har behov for. Å hvem bruker da pengene?
Gjest Cath. Skrevet 12. mars 2008 #12 Skrevet 12. mars 2008 Ikke for å lage noe bråk, men så det var noen som komenterte hvem som får pengene. Må bare si at det er ingen ting som garanterer at moren ikke bruker pengene på seg selv, og er det en mann som tjener mye og dermed må betale mye kan det jo gott vær han betaler mer en det barnet har behov for. Å hvem bruker da pengene? Nå er det sånn at det koster mer å ha barn enn å ikke ha barn. Om mor bruker penger på f.eks å få en bedre leilighet, vil jo barnet i stor grad dra nytte av dette, selv om jeg jo ser at noen kan mene at det er galt at hun bruker pengene fra barnefaren på dette. Det finnes sikkert en eller annen aleneforelder der ute, som bruker minimalt med penger til barna og prioriterer seg selv, men dette finner man jammen blant foreldre som lever sammen også. Om det plager mannen at han betaler for mye, så får han bare satse på mest mulig samvær og se om det blir noe billigere.. og økt samvær vil jo være gunstig for både far og barn, så lenge faren er kompetent nok til å ta seg mye av et barn. Dersom foreldrene har delt samvær, betales det bidrag begge veier. "Baddi", -du må dra på bytur og se hva det koster for bra vintersko, støvler, sandaler, joggesko, vinterdress, regntøy med litt kvalitet, nok klær til en barnegarderobe (sommer og vintertøy)inkludert ullsokker, ullundertøy, fleese/ullgensere, luer og votter + "finklær" inkl. sko, etter at du har gjort dette, kan du plusse på matutgifter for et år, litt ekstra strøm, en sykkel (eller barnevogn), andre leker, penger til fritidsaktiviteter (eller bleier), penger du kommer til å bruke ekstra på andre fornøyelser mm... og det er ikke lov til å velge billigste alternativ, velg konsekvent noe som ligger i mellomklassen i pris. Etter mine erfaringer er mine tenåringsbarn mye mer kostbare å "holde liv i" enn meg, husets minstemann på 3 koster selvfølgelig mindre, men det er slikt man beregner når bidrag fastsettes.
Gjest Gjest Skrevet 12. mars 2008 #13 Skrevet 12. mars 2008 Men det er vel verdt å lage et helvette i rettsalen når hun løy på den måten?
Leo Skrevet 12. mars 2008 #14 Skrevet 12. mars 2008 Men det er vel verdt å lage et helvette i rettsalen når hun løy på den måten? Nei, det betyr ingenting så lenge DNA-testen viser at du er faren. Vil man som mann unngå å bli far, må man bruke kondom evt. avstå fra samleie. As simple as that...
Gjest Gjest Skrevet 13. mars 2008 #15 Skrevet 13. mars 2008 Et enkelt råd: Bruk kondom eller la være å legge deg ned med en dame som du absolutt ikke vil ha barn med. Kondomer kan også (en sjelden gang) sprekke, så hvis du er redd for å ha så uflaks at du får barn med "feil" dame, så må du heller velge en annen dame å ha sex med, som du kan tenke deg å ha barn med hvis uhellet skulle være ute. Ønsker du absolutt ikke barn, og vil være 110 % sikker kan du jo sterilisere deg.
Baddi Skrevet 13. mars 2008 #16 Skrevet 13. mars 2008 Må si jeg har en liten på litt over 1 1/2 år, så vet det ikke er billig i den forstand, men en trenger heller ikke gjøre det til en stort og dyrt. Desverre også for å komentere det med samvær må jeg bare legge til at fordi om det er noen som kjemper for at faren skal ha mest muligt med barne å gjøre er det de som gjør det stikk motsatt. Erfaringen min er en mor som dikter historier, og er ute etter pengene og ellers bare lager kvalme. Men hun påstår nok det samme om meg, men føler selv jeg har greit å holde meg nokså objektiv å grei. For henne må nesten hele delingen stå på retslige papirer med skritt a. b. c. o.s.v. for at det skal kunne fungere.
Gjest Gjest Skrevet 13. mars 2008 #17 Skrevet 13. mars 2008 Din erfaring ja, Baddi. En av veldig mange. Du har kvinner som juger om prevansjon. Du har menn som nekter å bruke kondom. Du har kvinner som nekter far å ha kontakt med barnet. Du har fedre som ikke vil ha samvær med barnet. Du har fedre som på papiret har en del samvær for å minske bidrag. Du har mødre som hindrer samvær for å få mest mulig i bidrag. Selv hadde ungene mine en far som hadde samvær når det passet ham. Kunne godt avlyse samvær samme dag. I tillegg så betaler han ikke for et par sokker som kan ligge hos ham. Konfirmasjon og tannregulering har jeg fått betale selv. Om jeg tror alle fedre er sånn? NEI
Gjest Gjest_maren_* Skrevet 13. mars 2008 #18 Skrevet 13. mars 2008 Jeg har en ting å si: Er man med på leken får man tåle steken!
Gjest lissi32 Skrevet 13. mars 2008 #19 Skrevet 13. mars 2008 Hva om dama har lurt deg da? Sa at hun brukte p-piller men gjorde det ikke? Da er man dum!
Miamor Skrevet 13. mars 2008 #20 Skrevet 13. mars 2008 Hvis du ikke vil ha risiko, får du slutte å ta risiko. Ikke ha ubeskyttet sex. Bruk kondom. Hvor mange av menneskene rundt deg tror du var planlagt? Tror du ville blitt overrasket...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå