Tohru Skrevet 12. mars 2008 #1 Skrevet 12. mars 2008 (endret) Hei! Har hatt ulcerøs kolitt i snart 5 år nå, fikk diagnosen som 14 åring. Lurer på om noen har tips med mat og andre ting som kan hjelpe.. Har lært sykdommen å kjenne ganske godt opp igjennom årene, men kan være ganske vanskelig innimellom.. Mange som ikke forstår hva det går ut på.. Sliter en del med løs mage og luft i magen. Kan bli veldig gale inni mellom.. Lurer på om noen har noen tips som kan hjelpe i forbindelse med dette! Lurer også på hvordan andre har det etter å ha levd med dette i noen år (men også fra folk som nettopp har fått diagnosen).. Er det fremdeles som før, hva sliter en med eventuelt?? Det har gått ganske greit de siste årene, men det begynner å bli litt gale igjen. Såg blod i avføringen her en dag, men er litt usikker på om dette var fra hemorider (som jeg også sliter med:/!!!!).. Er ganske lei av å ha det som jeg har.. Tærer en del på selvtilliten.. Men jeg vet at dette er noe jeg alltid kommer til å ha, men er ganske vanskelig å akseptere til tider... Håper på svar! Endret 12. mars 2008 av Tohru
Gjest Gjest Skrevet 13. mars 2008 #2 Skrevet 13. mars 2008 www.lmfnorge.no Tror kanskje du kan få bedre hjelp på forumet der enn her
Gjest Pasienthåndboka Skrevet 13. mars 2008 #4 Skrevet 13. mars 2008 I de tilfeller jeg har slitt med plager har jeg funnet stor nytte av å bruke Pasienthåndboka som oppslagsverk - www.pasienthandboka.no. Her finnes også ett diskusjonsforum. Håper du finner en løsning på dine utfordringer med sykdommen!
Gjest Gjest Skrevet 16. mars 2008 #6 Skrevet 16. mars 2008 Jeg skal nå starte på min utredning i henhold til om jeg kan ha en av disse kroniske betenelseslidelsene. Jeg har slitt med de samme symptomene som deg siden tidlig tenårene og er nå 25. Jeg har vært bedre etter at jeg kom i 20 årene og la om kostholdet. Jeg kuttet ut en del fet mat, og forsøkte å få i meg mer kalorier via proteiner etc. Jeg vet at fet mat som pizza, hamburger etc er grusomt for magen min. I det jeg la om til et sunnere kosthold gikk jeg faktisk oppi vekt også, fordi maten nå fikk være lenge nok i systemete til at jeg fikk tatt opp næringen av den. I de siste år har jeg merket at jeg ikke tåler så godt melk, gjerne ikke annet enn skummetmelk. Jeg tror dette har med at den andre blir for feit, og at jeg reagerer på fett i tarmen. Jeg har også kommet frem til at jeg ikke tåler havregryn. Som er litt trist for jeg elsker havregrynsgrøt. sterkere alkoholholdige drikker tåler jeg også dårlig. Jeg har blitt bedre med tanke på alkohol de siste årene, før kunne jeg ikke drikke i det hele tatt, nå blir jeg sjelden dårlig utenom dagen der på i magen. Ellers har jeg lite tips. Jeg er enormt plaget med luft i magen og smerter pga det. Dette er for meg et vewldig stort problem, og leder til et par flaue episoder i ny og ne. De fleste bekymrer seg for mye til bryllupsdgen, men jeg tror d ferreste bekymrer seg for om de kommer til å være så oppblåste den dagen at kjolen ikke passer, og at de skal ha så store smerter under vielsen at de ikke får nyte den. Hemorider er jeg også plaget med ja. Akkurat nå er jeg så håven i enden av endetarmen at jeg faktisk ikke får gått på do, fordi lite klarer å passere. Jeg har hatt en ekstremt dårlig periode de site ukene, og nå er jeg så sår baki der at jeg nesten vil gråte for det er så vondt. Det eneste jeg kan si er at jeg virkelig forstår hva du sliter med. Når man leser om sykdomen kan man lett ende opp med å tenke "ja ja, men det er jo bare mageproblemete", men når man lever med dette kronisk blir man virkelig motløs og lei i perioder.
Tohru Skrevet 17. mars 2008 Forfatter #7 Skrevet 17. mars 2008 Utrulig godt, på en rar måte å lese det du skriver! Har hele tiden følt meg alene om dette, selv om jeg vet mange mennesker lider av det samme! Har prøvd mye av det samme som du! Kuttet ut melk, kjøtt, snop, brus, brødmat, melk, sterk mat, alkohol og mer... Men har begynt med alt igjen nå, noe som har gjort magen ganske dårlig.. Så nå er det på an igjen, må nok slutte med alt selv om det er vanskelig.. En ting som har irritert meg en del, er hvordan legene nekter at mat har noen rolle for magen! For at du skal finne ut hvilken sykdom du har så bør du nok gå til legen, jeg ble henvendt til en spesialist på mage. Han satte opp en del undersøkelser som jeg måtte gjennom (vonde undersøkelser:/ men nødvendige). Det var med disse undersøkelsene at de fant ut at jeg hadde ulcerøs kolitt.. De gav meg først en medisin, pentasa som etter en stund ble erstattet med asacol (bruker den nå). Brukte en del kortison til og begynne med, og den likte jeg ikke. La på meg masse, og fikk uren hud (noen av bivirkningene).... Du sier du sliter en del med luft i magen, jeg går på en helsekost, som heter Dida. Hjelper en del, ikke hundre prosent, men gjør det hvertfall mye bedre. Vil anbefale den veldig sterkt!! Og ja, en blir ganske motløs av å ha en kronisk sykdom.. Har en del problemer med å godta at jeg har den, høres kanskje litt rart ut... Er lei av å frykte at jeg skal få blod i avføringen igjen, få luftsmerter, løs mage.. Kan bli så gale at jeg ikke tør å låne toalettet til mine nærmeste venner, er så utrolig flaut! Som sagt, veldig hyggelig å høre fra deg! Betyr masse
Gjest Gjest Skrevet 18. mars 2008 #8 Skrevet 18. mars 2008 Du sier du sliter en del med luft i magen, jeg går på en helsekost, som heter Dida. Hjelper en del, ikke hundre prosent, men gjør det hvertfall mye bedre. Vil anbefale den veldig sterkt!! Og ja, en blir ganske motløs av å ha en kronisk sykdom.. Har en del problemer med å godta at jeg har den, høres kanskje litt rart ut... Er lei av å frykte at jeg skal få blod i avføringen igjen, få luftsmerter, løs mage.. Kan bli så gale at jeg ikke tør å låne toalettet til mine nærmeste venner, er så utrolig flaut! Som sagt, veldig hyggelig å høre fra deg! Betyr masse Denne helsekosten skal jeg teste. Ja toalett hos venner er ikke kjekkt. Det aller verste er i leiligheten vår som er ganske liten. Når vi har overnattingsgjester på besøk tør jeg ikke gå på toalettet i det hele tatt fordi det er såpas lytt inn til stua, jewg skrur på vask og radio om jeg virkelig må. Jeg er alltid veldig lettet når de drar Ja det skal bli godt å høre hva legene har å finne hos meg. Jeg har endelig fått en fastlege som var villig til å henvise meg til tross for at jeg har slitt med dette i over ti år. Jeg gruer meg veldig til koloskopi, men alternativet omå ikke vite er verre. Jo da, det er flere av oss som vet hvordan det er å ha isse ekkle ufeminine problemene. Og som du sier det er veldig godt å høre at man ikke er alene. Det er så lett å føle seg litt som en hypokonder som bare syntes synd på seg selv, da ingen rundt forstår. Men så leser man plutselig om noen som beskriver akkurat det samme, og det hjelper på selvfølelsen om ikke annet.
Tohru Skrevet 19. mars 2008 Forfatter #9 Skrevet 19. mars 2008 Hehehe, off da.. Bor fremdeles hjemme jeg da.. Så slipper det problemet hehe.. Men kjenner meg helt klart igjen, at jeg gleder meg til de stikker! Det kommer liksom så plutselig, at jeg ofte klarer ikke å konsentrere meg.. Koloskopi? Er det når du får det ned i halsen? Tok endoskopi jeg.. Jeg tok det i halsen (koloskopi?) i narkose.. Husker ikke hvorfor de gjorde det i narkose, men skulle sjekke hele tarmen:/ Endoskopi var ganske vondt, og jeg må nok gjøre det igjen.. Men det er noe som må gjøres uansett.. Det var da de fant ut at jeg hadde betennelse i tarmen.. Og den ned i halsen skulle sjekke om hele tarmen var betent. Men skjønner at du gruer deg, men du blir lettet etter på når det er overstått!! Når har du time? Lykke til ihvertfall:) Ja, som du sier, folk skjønner det ikke helt.. Og mange tror jeg overdriver! Og da begynner jeg å tro det selv også.. Men så når en hører at andre sliter med det samme, så får du et litt annet syn på ting!
¤flicka¤ Skrevet 19. mars 2008 #10 Skrevet 19. mars 2008 Hehehe, off da.. Bor fremdeles hjemme jeg da.. Så slipper det problemet hehe.. Men kjenner meg helt klart igjen, at jeg gleder meg til de stikker! Det kommer liksom så plutselig, at jeg ofte klarer ikke å konsentrere meg.. Koloskopi? Er det når du får det ned i halsen? Tok endoskopi jeg.. Jeg tok det i halsen (koloskopi?) i narkose.. Husker ikke hvorfor de gjorde det i narkose, men skulle sjekke hele tarmen:/ Endoskopi var ganske vondt, og jeg må nok gjøre det igjen.. Men det er noe som må gjøres uansett.. Det var da de fant ut at jeg hadde betennelse i tarmen.. Og den ned i halsen skulle sjekke om hele tarmen var betent. Men skjønner at du gruer deg, men du blir lettet etter på når det er overstått!! Når har du time? Lykke til ihvertfall:) Ja, som du sier, folk skjønner det ikke helt.. Og mange tror jeg overdriver! Og da begynner jeg å tro det selv også.. Men så når en hører at andre sliter med det samme, så får du et litt annet syn på ting! Koloskopi er via endetarmen. Da kan man få beroligende og/eller smertestillende på forhånd, for en slik undersøkelse kan jo gjøre vondt dersom tarmen er sår og betent. Jeg vet hvordan dere har det, og jeg tror ikke dere overdriver - tvert i mot. Jeg har ileostomi pga UC.
Gjest Christer Leon Fjeld Skrevet 20. mars 2008 #11 Skrevet 20. mars 2008 Hei Jeg er 26 år og har akkurat fått diagnosen Ulcerøs Kolitt. Var på Koloskopi i forrige uke, vondt men nødvendig for å fastslå hvilken lidelse du har. Har merket symptomer i mange år, men det var først i januar det blusset skikkelig opp. Har gått ned 5 kilo på noen uker, avføringen er innkapslet med slim og masse blod. Går på toalette mellom 5-10 ganger om dagen og det ser like jæ... ut hver gang. Begynte på kortison (6 tabelleter om morgenen) for en uke siden, dette roer ned tarmen i ca 12 timer, så er det på han igjen Begynte med Asacol denne uken, og har ikke merket noen bivirkninger ennå. Siden jeg mister så mye blod og tarmen er ivrig på å tømme seg, må jeg spise og drikke mye. Starter med 3-4 brødskiver + multivitamin klokken 9, så er det nudler klokken 11, deretter kosttilskudd + en banan mellom middag og lunsj. Til middag passer jeg på å få i meg ris, kjøtt, gulrot og noe grønt. 2 brødskiver til kvelds. I tillegg drikker jeg Farris blandet med eplemost, mellom 2-3 liter om dagen. Unngår ALT som har melk i seg (sjokkolade, fiskekaker o.s.v.), dette får i alle fall min mage til å vrenge seg. Jeg tror det er forskjellen fra kropp til kropp og graden av sykdommen som bør styre kostholdet. Tror det er derfor legene har vanskeligheter med å sette opp et skreddersydd kosthold til hver enkelt pasient. Med mitt spiseprogram, har i alle fall jeg overskudd og gleder meg til å begynne å trene igjen. Men siden sykdomstilstanden er så kritisk akkurat nå, må jeg vente til den har dempet seg. Kan ikke tenke meg hvordan det må være å ha sykdommen så lenge som dere har hatt. Jeg har hatt Ulcerøs Kolitt i 2 måneder og jeg er skikkelig lei av gjentatte dobesøk og redselen for å få blodmangel. Har til og med tenkt at hvis det ikke bedrer seg drastisk i løpet av kort tid (2-3 måneder), har jeg lyst å få tykktarmen fjernet. Men jeg biter tennene sammen, og dette skal jeg komme meg gjennom Viktige punkter: *Ha en positiv innstilling *Ikke trøstespise snop og annet som ALLE vet ikke er godt for kroppen *Få i deg rikelig med drikke og næring *Alkohol er ikke noe du trenger for å ha det morro på fest *Mosjonèr hver dag (1 times gåtur gjør underverket for blodsirkulasjonen) Hilsen Christer Leon Fjeld
Gjest Gjest66 Skrevet 11. november 2008 #12 Skrevet 11. november 2008 Jeg er en gutt på 26, har hatt ulcerøs kolitt "bare" et års tid. Overlegen på sykehuset der jeg går (har vært både i colon-røntgen (røntgen av tykktarm), koloskopi og mr-røntgen der), og de påviste betennelse i tykktarmen. Gikk 2 1/2-3 mnd på Prednisolon, en kortison-behandling som var veldig effektiv. Slet med plager som mange dorunder, blod og slim i avføringen, mye luftsmerter (fastlegen mente jeg bare hadde luftsmerter og måtte leve med det....), hodepine, og ikke minst stort sett trøtt og sliten. 1. dagen med Prednisolon ble jeg helt frisk, det var som natt og dag. Bivirkningene av den gjør at man ikke burde ta det over lengre perioder, så jeg skal nå gå i gang med Pentasa-tabl som jeg skal ta 4 av om dagen (kan selv øke dosen til opp til 8 hvis jeg føler jeg blir litt dårligere. Denne medisinen beskytter/reduserer sjansen for kreft i tykktarmen også!). Overlegen fortalte at mat spilte INGEN rolle, kunne spise hva jeg ville. Har på egenhånd prøvd å kutte ut både det ene og det andre, uten de store resultatene. Han sa at røyk og snus (nikotin) var ille og kunne gjøre UC verre. Og at man ikke skulle ta noen smertestillende mot leddsmerter, som f.eks Ibux el. Voltaren, da dette var som bensin for magen, den ville slå seg vrang, så hvis jeg skulle ta noe, burde jeg ta paracet. Han sa at det gikk veldig mye rykter om ditt og datt av mat, men at det ikke hadde noe med UC å gjøre. Hører mange som sliter med melk osv. Men han sier det kan være uavhengig av UC, at man rett og slett f.eks kan ha laktoseintoleranse, el. ikke tåler enkelte matvarer el. reagerer allergisk mot dem. Det var hvertfall hyggelig å lese om andre som har UC, alltids greit å vite at man ikke er alene om det.
Gjest Gjest_Gjest123_* Skrevet 11. november 2008 #13 Skrevet 11. november 2008 Må innrømme at jeg blir litt glad når jeg leser om andre med de samme problemene som meg ! Jeg er ung og har nettopp fått diagnosen Ulcerøs kolitt, noe som er veldig tungt når man er såpass ung og det liksom er "nå man skal leve livet" .. Det har allerede påvirker skolearbeidet mitt en del ettersom at jeg blir helt utslitt på dagene og er er ekstra slit når vi har prøver o.l som betyr mye for karakterene Heldigvis har jeg fått legeerklæring, så jeg har en egen avtale med gymlæreren om at jeg tar ting i mitt eget tempo, og jeg har bedt de andre lærerne om å ta hensyn til mine problemer når vi har prøver o.l. Jeg ser at mat er et stort fokus med tanke på UC og selv har jeg ikke merket så mye av det. Det er mest sterk mat jeg reagerer mer på nå enn før jeg fikk UC (og jeg som elsker sterk mat ), men ellers ikke noe spesielt. Allergiprøvene viser b.la at jeg ikke tåler hvetemel, men jeg har ikke reagert noe spesielt på det heldigvis . Det er nok sånn at det er veldig individuelt med tanke på maten, og at man rett og slett på "prøve og feile" og se hva man reagerer på selv. Godt å vite at vi er fler som kan støtte hverandre . Det trengs i en sånn situasjon! Merker selv hvor utrolig psykisk "nedbrutt" jeg kan føle meg visse dager når sykdommen tar overhånd Sammen er vi flere som kan hjelpe og støtte hverandre, husk at du ikke er alene!
Gjest Mg Skrevet 21. april 2009 #14 Skrevet 21. april 2009 Har hatt diagnosen i 1,5 år nå, og sliter fortsatt.. Sitter friskt i minnet når jeg ble liggende på gulvet og brekte meg pga. smertene. Jeg ble som sikkert mange andre, regelrett forbanna på legene som bare sendte meg på de berømte undersøkelsene på syehuset. Fastleger som ikke bryr seg og sender bare "problemet" videre. Jeg ringte sykehuset og så at jeg valgte alternativ behandlig istede, responsen jeg fikk var bare; "Ja, ok!" etterfulgt av et klask ifra røret. Jeg har startet å gå til kinesolog, dagen etter merket jeg stor forskjell.. Men det går opp og ned.. Slipper smertene som kan slå en mann bevistløs iallfall.
Gjest Gumle Skrevet 5. november 2011 #15 Skrevet 5. november 2011 Hei.. Jeg er her kun for en ting, og det er å dele med alle som sliter med Ulcerøs Colitt. Jeg har hatt det sia -95, og har heldigvis hatt det under kontrollerte former. Og joda, har trengt hjelp av og til, men stort sett så har det gått "greit". Min erfaring er at det lever sitt eget liv uavhengig av hva en inntar som mat innefor de grensene en selv kjenner seg selv i å fungere best i. Og uavhengig av følelseslivet generelt. Det er helt noe annet som får vår sykdom til å blomstre opp og få oss ned i ditto samme graf. Jeg har brukt Mesalasin 500 mg stikkpille når ting har butta imot, og det har hjulpet, men ikke mer enn det. Det har kurert symptomene til det bedre, men det har aldri kunna gitt meg det jeg hadde håpet på når jeg trengte den hjelpa, men har jo trøsta meg med at ting har blitt litt bedre så lenge jeg bruker det. Og Mesalasin er jo den mest effektive hjelpa når endetarmen langt ifra har det bra. Og jeg med den så og si.. Ifra før så har jeg sett at blåbær har en fin effekt. Det oppdaga jeg først når jeg drakk rein blåbærsaft, rett ifra skauen. Og det var rett og slett ifra blå himmel at tanken slo ned i meg for ei uke sia. Og før den uka så hadde jeg avslutta 14 dager med Mesalasin. Hva om blåbær kan virke der det skal uten påvirkning ifra systemet ellers? Hva om den effekten blåbær viser seg å ha, har en bedre effekt direkte dit den er uprøvd, uten å bli noe annet enn det den er ifra før, mat.. Hva om det som har funka igjennom hele fordøyelses-systemet har en enda bedre effekt om det kan komme 100% reint, dit problemet er? Så i den tanken gjorde jeg et eksperiment ( nå må "the heart faited" logge ut, for dette er rett på sak).. Og for den som fremdeles leser, så er ikke det her kødd.. Jeg fyllte ei sprøyte med en påsatt fem cm lang slangebit på, med rein blåbærsaft, ca to spiseskjeier, og tok det inn andre veien..(!!) For jeg var fortvilt og ville prøve det uprøvde. Og gjett hva..! Dagen etter var jeg symptomfri!! Null, nada tull, og det var ganske ille da jeg gjorde det. Ikke engang blod på tørkepapiret etter å ha vært på do! Og heilt klart vann i do, ikke noe rødt i heletatt! Helt utroolig! Og ditto sant! Det ser ut som at blåbær slik har uante og u-utforskede effekter på både betennelse og sår. Nå ei lita uke etter at jeg hver dag, to ganger om dagen har gjort det der, ca to-tre spiseskjeier blåbærsaft rett i hekken, så er jeg heilt fri ifra alt som har med problem å gjøre. Og jeg gjentar at jeg er her for å hjelpe andre som har samme problemet, det her er ikke tull!!! Allerede fem timer etter første gang så var det slik som det er nå, ei uke etter. Jeg jobber lange dager på jobb, og merka at når jeg var på do og kvitta meg med det, så var det for lenge å vente ti timer slik arbeidsdagene mine er. Men det var enkelt å innhente med å tilføre nytt etter jobb. Og en vedlikeholdelse på det er viktig, da det er kontinuiteten som avgjør virkningen, mer enn mengden. For det sier jo seg selv at flytende væske er vanskelig å holde på om det blir for mye. Min erfaring ialefall. Og når alt det er sagt, så ringte jeg sporenstreks overlegen på sykehuset her i Molde og fortalte om mine erfaringer. Han ble stille i ti sekunder, minst.. Og jeg fortalte han all bakgrunnen for det, at jeg har ikke sett en sammenheng med å bli frisk med den medisinen som er tilgjengelig, mer enn å bli litt bedre så lenge jeg bruker den Mesalasin stikkpilla. Han hadde aldri hørt om noe slikt, noe så sprengt et forsøk, men utelukket ikke at jeg var inne på noe banebrytende i behandling av Ulcerøs Colitt. Og han lovet å ta mitt budskap videre til et møte han skal i, i neste uke, mest for å opplyse andre leger om min erfaring og å høre om andre leger veit noe mer om det. Ikke bare det, men han sa at han vil gjøre sine tester på det på pasienter uten å si hva som blir gitt, for å gjøre sin egen erfaring på det. Og når en overlege sier slikt, da er det uttrykk for hans egen bekymring på at den hjelpa han kan gi, ikke er nok i hans øyne. Men begrenset av de midlene han rår over. I mitt syn, så er naturen det redskapet som er til for å brukes. Det er velkjent at blåbær lager store øyne på enhver forsker som leser andres resultater av forskning på akkurat den lille blå bæra. Og søker en på nettet om blåbær, så kan noen og enhver heve øyenbryna sine. Den har retarderende effekt på aldringsprosessen, den har motvirkende egenskaper ihht Alzheimer, den har hundrevis av egenskaper kun blåbære har. Men hittil brukt kun igjennom munnen, med det den da blir omgjort til. Selvfølgelig til det beste for hele kroppen, men da også omgjort til noe annet enn det den var. Så det var der jeg tenkte at de stoffene den innehar, som er så genuine, skulle prøves på en annen måte.. Så sagt, så gjort. Og fem dager etter første forsøk, så er jeg komplett fri ifra alt angående endetarmsproblemer i en sykdom som bekymrer maaange. En kan kjøpe sin medisin i hvilken som helst dagligvarebutikk, koster 30 kroner ca, og varer en måned om en ikke tar resten med vaniljesaus.. 300 gram dypfryste blåbær, ER garantert de best brukte 30 kroner du noengang har brukt.. Tine et glass bær, knus de med en gaffel og sil de med ei sikt. Ta opp to tre spiseskjeer i ei sprøyte med en liten slangebit på, og la det stå til :-) Jeg føler først om fremst en erbødighet og takknemlighet til å ha fått opplevd det her. At jeg kunne finne på noe så sprengt som det egentlig er.. Men også en ærbødighet til naturen, og min endelige overbevisning om at alt som lages av problemer i menneskers kropper i form av plager og sykdommer, det har sin løsning i ting som gror og vokser rundt oss. For det er naturen som lager begge delene, både plagene og løsningen.. Og til sist, så er jeg her som sagt kun for å dele dette jeg har oppdaga, nettopp med deg som er bekymra og har problemer. Verdien i å se at vannet i do er klart og reint etter at en er ferdig, det er uvurderlig for den som satt der. Og der har jeg vært altfor mange ganger til å ikke dele dette med DEG :-)
Gjest Gumle Skrevet 5. november 2011 #16 Skrevet 5. november 2011 Hei.. Jeg er her kun for en ting, og det er å dele med alle som sliter med Ulcerøs Colitt. Jeg har hatt det sia -95, og har heldigvis hatt det under kontrollerte former. Og joda, har trengt hjelp av og til, men stort sett så har det gått "greit". Min erfaring er at det lever sitt eget liv uavhengig av hva en inntar som mat innefor de grensene en selv kjenner seg selv i å fungere best i. Og uavhengig av følelseslivet generelt. Det er helt noe annet som får vår sykdom til å blomstre opp og få oss ned i ditto samme graf. Jeg har brukt Mesalasin 500 mg stikkpille når ting har butta imot, og det har hjulpet, men ikke mer enn det. Det har kurert symptomene til det bedre, men det har aldri kunna gitt meg det jeg hadde håpet på når jeg trengte den hjelpa, men har jo trøsta meg med at ting har blitt litt bedre så lenge jeg bruker det. Og Mesalasin er jo den mest effektive hjelpa når endetarmen langt ifra har det bra. Og jeg med den så og si.. Ifra før så har jeg sett at blåbær har en fin effekt. Det oppdaga jeg først når jeg drakk rein blåbærsaft, rett ifra skauen. Og det var rett og slett ifra blå himmel at tanken slo ned i meg for ei uke sia. Og før den uka så hadde jeg avslutta 14 dager med Mesalasin. Hva om blåbær kan virke der det skal uten påvirkning ifra systemet ellers? Hva om den effekten blåbær viser seg å ha, har en bedre effekt direkte dit den er uprøvd, uten å bli noe annet enn det den er ifra før, mat.. Hva om det som har funka igjennom hele fordøyelses-systemet har en enda bedre effekt om det kan komme 100% reint, dit problemet er? Så i den tanken gjorde jeg et eksperiment ( nå må "the heart faited" logge ut, for dette er rett på sak).. Og for den som fremdeles leser, så er ikke det her kødd.. Jeg fyllte ei sprøyte med en påsatt fem cm lang slangebit på, med rein blåbærsaft, ca to spiseskjeier, og tok det inn andre veien..(!!) For jeg var fortvilt og ville prøve det uprøvde. Og gjett hva..! Dagen etter var jeg symptomfri!! Null, nada tull, og det var ganske ille da jeg gjorde det. Ikke engang blod på tørkepapiret etter å ha vært på do! Og heilt klart vann i do, ikke noe rødt i heletatt! Helt utroolig! Og ditto sant! Det ser ut som at blåbær slik har uante og u-utforskede effekter på både betennelse og sår. Nå ei lita uke etter at jeg hver dag, to ganger om dagen har gjort det der, ca to-tre spiseskjeier blåbærsaft rett i hekken, så er jeg heilt fri ifra alt som har med problem å gjøre. Og jeg gjentar at jeg er her for å hjelpe andre som har samme problemet, det her er ikke tull!!! Allerede fem timer etter første gang så var det slik som det er nå, ei uke etter. Jeg jobber lange dager på jobb, og merka at når jeg var på do og kvitta meg med det, så var det for lenge å vente ti timer slik arbeidsdagene mine er. Men det var enkelt å innhente med å tilføre nytt etter jobb. Og en vedlikeholdelse på det er viktig, da det er kontinuiteten som avgjør virkningen, mer enn mengden. For det sier jo seg selv at flytende væske er vanskelig å holde på om det blir for mye. Min erfaring ialefall. Og når alt det er sagt, så ringte jeg sporenstreks overlegen på sykehuset her i Molde og fortalte om mine erfaringer. Han ble stille i ti sekunder, minst.. Og jeg fortalte han all bakgrunnen for det, at jeg har ikke sett en sammenheng med å bli frisk med den medisinen som er tilgjengelig, mer enn å bli litt bedre så lenge jeg bruker den Mesalasin stikkpilla. Han hadde aldri hørt om noe slikt, noe så sprengt et forsøk, men utelukket ikke at jeg var inne på noe banebrytende i behandling av Ulcerøs Colitt. Og han lovet å ta mitt budskap videre til et møte han skal i, i neste uke, mest for å opplyse andre leger om min erfaring og å høre om andre leger veit noe mer om det. Ikke bare det, men han sa at han vil gjøre sine tester på det på pasienter uten å si hva som blir gitt, for å gjøre sin egen erfaring på det. Og når en overlege sier slikt, da er det uttrykk for hans egen bekymring på at den hjelpa han kan gi, ikke er nok i hans øyne. Men begrenset av de midlene han rår over. I mitt syn, så er naturen det redskapet som er til for å brukes. Det er velkjent at blåbær lager store øyne på enhver forsker som leser andres resultater av forskning på akkurat den lille blå bæra. Og søker en på nettet om blåbær, så kan noen og enhver heve øyenbryna sine. Den har retarderende effekt på aldringsprosessen, den har motvirkende egenskaper ihht Alzheimer, den har hundrevis av egenskaper kun blåbære har. Men hittil brukt kun igjennom munnen, med det den da blir omgjort til. Selvfølgelig til det beste for hele kroppen, men da også omgjort til noe annet enn det den var. Så det var der jeg tenkte at de stoffene den innehar, som er så genuine, skulle prøves på en annen måte.. Så sagt, så gjort. Og fem dager etter første forsøk, så er jeg komplett fri ifra alt angående endetarmsproblemer i en sykdom som bekymrer maaange. En kan kjøpe sin medisin i hvilken som helst dagligvarebutikk, koster 30 kroner ca, og varer en måned om en ikke tar resten med vaniljesaus.. 300 gram dypfryste blåbær, ER garantert de best brukte 30 kroner du noengang har brukt.. Tine et glass bær, knus de med en gaffel og sil de med ei sikt. Ta opp to tre spiseskjeer i ei sprøyte med en liten slangebit på, og la det stå til :-) Jeg føler først om fremst en erbødighet og takknemlighet til å ha fått opplevd det her. At jeg kunne finne på noe så sprengt som det egentlig er.. Men også en ærbødighet til naturen, og min endelige overbevisning om at alt som lages av problemer i menneskers kropper i form av plager og sykdommer, det har sin løsning i ting som gror og vokser rundt oss. For det er naturen som lager begge delene, både plagene og løsningen.. Og til sist, så er jeg her som sagt kun for å dele dette jeg har oppdaga, nettopp med deg som er bekymra og har problemer. Verdien i å se at vannet i do er klart og reint etter at en er ferdig, det er uvurderlig for den som satt der. Og der har jeg vært altfor mange ganger til å ikke dele dette med DEG :-)
Gjest Gumle Skrevet 5. november 2011 #17 Skrevet 5. november 2011 I mitt forløp før ting gikk skikkelig galt og lå i kramper på gulvet på jobb, så er det et par ting jeg nå VEIT var ødeleggende. Melk er den største faktoren til at problemene tiltok, i mitt syn. Jeg visste jo ikke at det hadde den effekten, men jeg vil fraråde absolutt alle med konstatert Ulcerøs Colitt om å unngå melk i rein form ifra kartong til glass.. Jeg for min del tåler godt en saus til en god middag basert på melk, men ikke slik melka er rett ifra kartong uten koking, og da miksa ut i det som sausen blir. Det andre er sterke kydder, da snakker jeg ikke vanlig pepper eller denslags, men jalapeno og chili. Sky det som pesten, for det er som plumbo i et avløpsrør på oss. Det er selvfølgelig en kjøreregel for hver av oss som gjelder, vår engens vei i det som har med mat å gjøre for å ha det lettere. Det er uten tvil en ballanse som er forstyrra ifra det en engang hadde på det, før og etter. Og en byr seg sjøl på trøbbel om en bryter den regelen som gjelder for ensjøl. En er sin egen ekspert etterhvert. Men melk, Tine Meierier kan si hva en vil om det. Idrettsatleter er avhengige sier de, men det er mest i å være avhengig i mitt syn, for melk ifra naturens side er kun meint som føde for den som skal vokse og ikke kan til seg annen føde enn den mora har.. Og alle voksne mennesker klarer seg minst like godt uten melk. Mange har plager pga den, uten å vite hvorfor, fortsett på det , og en får laktoseintoleranse. Og beinbygging gjør en i voksefasen, da melka er meint å være mat. Mitt aller beste råd i mat for alle, er å spise en kopp blåbær hver dag. Gjør du det, så både ser du og føler deg yngre enn du selv er etter noen år. Jeg veit litt om det fordi jeg hver høst kjøper 30 kilo blåbær på torget. Og posjonerer det ut slik at det rekker til neste høst. Jeg husker ikke hva han het, men han var en krigshelt intervjuet på NRK1, om hva som var hans hemmelighet i å være så frisk og oppegående. "En kopp blåbær hver dag" sa han, "det er grunnen til at jeg i en alder av flerånitti år er den jeg er". Og ellers så sier jo reklamen for den som ser, at en blir hva en spiser. Kjør slalom imellom lyst og påvirkning, og velg løypa du ser er din vei i det. Men først og fremst, drikk mye vann. Og spis variert nesten uansett hva, og legg en kopp blåbær til kveldsmaten din slik at det som ligger i magen din lengst, får virke om du har en hensikt med det du spiser. For det både bør du ha, det kommer ingen andre en deg til nytte. Og det er det du vil :-)
Gjest kinderking Skrevet 6. november 2012 #18 Skrevet 6. november 2012 halla.Jeg må bare le av dette men dette skal prøves. takk for tipset
AnonymBruker Skrevet 6. november 2012 #19 Skrevet 6. november 2012 Hei! Pappa slet med denne sykdommen i mange år. Han opererte seg for ca 10 år siden, og har virkelig fått et nytt liv:) Anonym poster: 1947bfbf90c42851515f61d175e795f2
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå