Gjest Gjest Skrevet 6. mars 2008 #1 Skrevet 6. mars 2008 Jeg lagde en varm bringebærsaus før, den inneholdt bl.annet hvitvin. Uansett, er det noen som har en oppskrift på god varm bærsaus? Skal serveres til dessert:)
Gjest Gjest Skrevet 7. mars 2008 #4 Skrevet 7. mars 2008 Bærsaus er vel piece of cake, vel. Tin bærene, press dem gjennom en sil for å fjerne frøene, så kan du varme sausen langsomt opp i en kasserolle, og søte etter smak-voilà en standard bærsaus. Kan seff tilsette hvitvin om du vil det, da kan jeg tenke meg ca 0.5 dl vin pr 5 dl bær.
Gjest Hege Skrevet 15. mars 2008 #5 Skrevet 15. mars 2008 Bærsaus: Kjøp en pakke frossne bær. Skogsbærblanding er veldig godt, men min favoritt er bjørnebær. En blanding av bringebær og jordbær er også godt. Kok opp 2 dl vann og 1 dl sukker. Ta av platen og ha i bærene. La bærene stå i sukkerlaken i ca. 10 minutter. Sil av det meste vannet om du ønsker å servere de som varme bær til f.eks is, panekotta, cremè brullè, sjokolademousse el.l. Ønsker du å lage en jevnere saus uten tydlige bær, f.eks til riskrem eller is, så kjør bærene raskt i en foodprocessor eller med stavmixer. Men ikke for lenge, da mange bær har frø som blir bittre når de knuses. Et lite tips; når du serverer bærene varme direkte på desserter, så er det både dekorativt og godt med små biter av marshmellows på toppen. I noen sammenhenger kan et lett strø med melis også passe bra. På en blanding av jordbær/bringebær kan man istede for melis bruke litt revet sjokolade. Lykke til, og velbekomme! :-) Kos deg!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå