Gjest Gjest_Lureren_* Skrevet 3. mars 2008 #1 Skrevet 3. mars 2008 og vi begynner å tenke på å prøve på nummer to. Det kan jo ta tid og det er vel ingen grunn til å vente? Hvis det klaffer raskt blir det rundt 2 år imellom, er dette for tett? Hører både det ene og det andre IRL
FruLuna Skrevet 3. mars 2008 #2 Skrevet 3. mars 2008 Har ingen barn selv, så kan bare uttale meg ut fra egen erfaring med søsken Mellom meg og broren min er det under 2 år, han gikk et år over meg på skolen, og jeg synes det er perfekt For min del var det praktisk å ha en storebror såpass nær i alder som jeg kunne lære av og strekke meg etter (jeg lærte det samme som han samtidig som ham ) Riktignok blir det en del rivalisering når man er så tett, men stort sett har vi vært gode venner, og nå er han min beste venn. Så for min egen del tror jeg at jeg vil få barna mine så tett som mulig.
No Shorty Skrevet 3. mars 2008 #3 Skrevet 3. mars 2008 Jeg synes to til tre år i mellom er akkurat passe... Eller så er vel alt over et år greit... Jeg hadde en bror som var nesten 3 år eldre enn meg, og gikk to klassetrinn over meg, jada det ble krangling oss imellom, men det hadde det vært uansett, sånn er søsken, men han var helten min på et vis... Han hjalp meg når jeg trengte det... Huff nå vandrer jeg litt off topic igjen... Men som sagt mellom 1 1/2 til 3 er i mine øyne perfekt... Klemmm
Gjest Gjest Skrevet 3. mars 2008 #4 Skrevet 3. mars 2008 Vi har to år mellom våre trollunger=) Passer bra, men veldig travelt en periode, siden jeg hadde begge barna hjemme da nr 2 kom. Håper og tror de kommer til å ha mye glede av hverandre opp gjennom oppveksten. Selv om det er mye mask, og småslossing nå. Andre foretrekker flere år mellom, kanskje 5 år, fordi da kan eldstemann hjelpe til. Men personlig synes jeg det høres litt søkt ut at eldstemann skal måtte ha masse arbeid med babyen. Lykke til med bestemmelsen=)
Gjest imli Skrevet 3. mars 2008 #5 Skrevet 3. mars 2008 Jeg synes 1,5 til 3 år. Vi planlegger at det skal bli ca 1,5-2 år mellom nr en og nr 2 i alle fall. Det er 2 år +/- mellom oss søsken. Jeg synes det har vært helt fint. Krangling blir det alltid, men det er greit at søsknene kan få litt glede av hverandre fra tidlig alder, synes jeg. Det får de jo ikke på samme måte om det er stor aldersforskjell. Jeg synes på en måte det virker mer slitsomt å "begynne på nytt" med baby, enn at det går mer i ett, som det vil gjøre når man har liten aldersforskjell.
Gjest Reka Skrevet 3. mars 2008 #6 Skrevet 3. mars 2008 Jeg synes alt mellom 2 og 4 års forskjell er ideelt jeg, men nå er det jo bare det jeg kjenner til så det kan være at både mer og mindre er minst like bra
Karmela Skrevet 3. mars 2008 #7 Skrevet 3. mars 2008 Syntes også 2-3 år virker greit! 1 år høres utrolig travelt ut, hvertfall om en fortsatt ammer! Det er 10 år mellom meg og mitt søsken - vi er to enebarn, og har aldri hatt noe særlig kontakt.
theamoren Skrevet 3. mars 2008 #8 Skrevet 3. mars 2008 eksperter sier jo 5 -7 år er det mest ideelle... Men kommer vel ann på hva du selv føler... jeg føler de med tette barn stresser mye og er alltid slitne. og dette er noe de sier selv også.. det er slitsomt... jeg syns det beste er når førstemann er stor nok til å klare mye selv... sånn at han kan gjøre ting selv og man slipper å gjære alt for han. . gå på do, spise, kle av og på seg osv... +++ alt mulig... sånn at man får tid til å ta seg av babyen også! de har stor glede av hverandre selv om de ikke har et eller to år mellom seg... Og spå får man tid til å nye de små... blir mer tid til kosing enn "når jeg ikke styrer med den ene, så er det den andre osv"
Gjest imli Skrevet 3. mars 2008 #9 Skrevet 3. mars 2008 Er det 5-7 år mellom søsknene, får de i alle fall ikke noe særlig forhold før de er nesten voksne. Og det er jo litt synd.
Gjest Wolfmoon Skrevet 3. mars 2008 #10 Skrevet 3. mars 2008 Er det 5-7 år mellom søsknene, får de i alle fall ikke noe særlig forhold før de er nesten voksne. Og det er jo litt synd. Hm, det er 4 år mellom meg og min søster, og 9 år mellom meg og broren min. Jeg har faktisk hatt god kontakt med begge to opp gjennom hele oppveksten. Nå henger dette helt sikkert sammen med at vi har hatt mye like interesser oppigjennom, men jeg tviler på at søsken nærmere i alder med ulike interesser hadde hatt mer og bedre kontakt.
Gjest Gjest-Mille Skrevet 3. mars 2008 #11 Skrevet 3. mars 2008 Er det 5-7 år mellom søsknene, får de i alle fall ikke noe særlig forhold før de er nesten voksne. Og det er jo litt synd. Hvordan det?Det er høyst individuelt og forskjellig fra familie til familie.Det er åtte års aldersforskjell mellom meg og min eldre bror,og vi har alltid hatt et godt forhold.Dette på tross av at fritidsinteressene våre er helt ulike også.
suzie Skrevet 3. mars 2008 #12 Skrevet 3. mars 2008 Er det 5-7 år mellom søsknene, får de i alle fall ikke noe særlig forhold før de er nesten voksne. Og det er jo litt synd. Det var jo veldig bastant. Det er over fem år mellom mine barn, og de har et kjempefint forhold og har stor glede av hverandre. Mellom meg og mine søsken er det også over 5 år - men hadde godt og nært forhold til de både i oppveksten og nå. De er blant mine aller nærmeste i dag. Så over fem år kan være helt flott det også.
Gjest Gjest-M- Skrevet 3. mars 2008 #13 Skrevet 3. mars 2008 Hva som er ideell aldersforskjell, kan nok egentlig ingen svare på. Tror dette er veldig personavhengig. Søsken kan ha et nært eller fjernt forhold til hverandre, uavhengig av aldersforskjell. Kjenner søsken som er tett i alder, som alltid har vært i tottene på hverandre. Og motsatt... Mellom meg og min bror er det 12 år, vi har vært to enebarn, og har aldri hatt spesielt god kontakt. Mellom barna mine er det 4 år, og de har alltid vært gode venner og hatt et nært forhold. Tror ikke det finnes noen fasit her, men hvis barna ikke er for langt fra hverandre i alder, tror jeg de kan ha mer glede av hverandre i oppveksten.
la Flaca Skrevet 3. mars 2008 #14 Skrevet 3. mars 2008 Er det 5-7 år mellom søsknene, får de i alle fall ikke noe særlig forhold før de er nesten voksne. Og det er jo litt synd. Det stemmer ihvertfall ikke. Har ei datter på 3,5 og ei stedatter på 10 og de har masse glede av hverandre, leker sammen og er kjempevenner. Null konkurranse mellom dem. Selvfølgelig vil det bli mindre til felles av det nå som eldste blir tenåring, men de vil nok alltid ha glede av hverandre. Lillebror er 2 år og han fyller selvfølgelig en helt annen rolle for 3-åringen. De er erteris og kranglefanter om hverandre, men er ett på mange måter og avhengig av hverandre. Det finnes ingen fasit på hva som er best aldersforskjell. Man får bare håpe man får barn som kommuniserer ok og går over ens. Og legge opp til at de skal ha glede av hverandre, det krever litt av foreldrene.
Imax Skrevet 3. mars 2008 #15 Skrevet 3. mars 2008 Dette er jo veldig individuelt, og det er mange ting som påvirker en slik avgjørelse: Foreldrene (eller kvinnens) alder (er hun 38 når første kommer, venter hun sikkert ikke 5 år på neste), erfaringene med det første barnet (er det veldig krevende, stor overgang i endring av livsfase osv), jobbsituasjon (hos begge), fysisk situasjon hos kvinnen, økonomi, bosituasjon +++ Når det gjelder fordeler, så er vel det likt fordelt? Stort mellomrom 4+: + Den eldste har blitt mye mer selvstendig og greier mye selv + Kan være mer storesøsken og passe på den yngre etter hvert + Mer kos med begge når de er små + Den første har (forhåpentligvis) en stabil søvnrytme osv - Det er svært ulike behov for fritidsaktiviteter/ferieaktiviteter osv - Mellom 10-20 år oppleves aldersforskjellen større - Kanskje mindre sannsynlighet for vennskap? Lite mellomrom 3-: + Man blir fortere ferdig med småbarnsperioden + Større sannsynlighet for at de leker og underholder hverandre/blir venner + Man har alt barneutstyret fremdeles (!) + Man husker ikke noe annet enn småbarnsperioden og får ikke livet snudd opp ned igjen pga et spebarn - Slitsom småbarnsperiode uten "pauser" - Mer krangling? - Dobbelt opp med bleier, våkenetter osv Vel, det er sikkert ørten grunner til. Vi får knappe 2 år mellom våre, og det var nøye planlagt og bevisst. Vi ønsket oss to tette fordi de vil ha mer glede av hverandre i oppveksten + at kanskje vi muligens ønsker et tredje barn etter hvert, og da kan vi ikke vente i årevis.
theamoren Skrevet 3. mars 2008 #16 Skrevet 3. mars 2008 har en bror som er tre år mindre enn meg og en som er 7 år mindre... og meg og han som er 7 år mindre har og har alltid hatt et kjempeforhold! så utrolig glede jeg hadde av han når jeg var liten!
Gjest Piper Skrevet 3. mars 2008 #17 Skrevet 3. mars 2008 Hadde jeg kunne velge igjen ville jeg hatt minst fem år mellom de, for to tenåring i hus samtidig er ikke å anbefale. Og de som mener at de får masse glede av hverandre når de er så tett, har kanskje fått barn som er veldig like i stedet for veldig ulike. Mine to minste har aldri hatt glede av hverandre, for de er alt for forskjellig til å fungere noe særlig sammen. Jeg håper det blir bedre når de blir eldre, og håper da at de får et godt forhold til hverandre. Der i mot har de begge to hatt veldig god kontakt med sin eldre bror, som er 5 1/2 og 7 år eldre enn de to andre.
Saeria Skrevet 3. mars 2008 #18 Skrevet 3. mars 2008 (endret) Det er ni år mellom min yngste søster og meg (hun er eldst). Vi var riktignok ikke så mye sammen da jeg var liten, ettersom hun var tenåring når jeg var 4. I dag har vi verdens beste forhold. Vi er perlevenner og kan prate sammen om alt. Vi har et likeverdig forhold bygd på respekt og tillit, og aldersforskjellen merkes knapt. Vi har hatt dette gode forholdet siden jeg var 15-16 år. Endret 3. mars 2008 av Saeria
*CHOUCHOU* Skrevet 3. mars 2008 #19 Skrevet 3. mars 2008 Det er vel, som en annen sier her, umulig à svare pà egentlig. Du mà föle deg klar selv og samtidig vaere klar over at livet nok en gang blir litt annerledes. Jeg kan sàklart dele min erfaring med deg, men det kan jo bli noe helt annet for deg. Mellom mine er det 13 mnd. Min eldste er nà 20mnd. og jeg er hjemme med begge. Det er selvfölgelig travelt og nàr kvelden kommer er jeg kjempetrött! Men jeg hadde ikke ventet noe annet heller heldigvis og jeg nyter at jeg kan vaere hjemme og se de vokse opp sammen.
Serene Skrevet 4. mars 2008 #20 Skrevet 4. mars 2008 eksperter sier jo 5 -7 år er det mest ideelle... Sier ekspertene det? Merkelig. Skal du ha fire unger får du holde på noen år med andre ord. Slitsomt. Jeg har 2 år mellom mine to, og synes det er helt perferkt. De er hverandres beste venner, har enormt utbytte av hverandres selskap. Det er klart det er tøft når de du har en nyfødt og en toåring, det blir litt slit de første årene, men jeg tror ikke du tenker over hvor slitsomt det er før etterpå. Det er slike ting som å sitte å amme i en park / skifte bleie, mens toåringen finner ut at skal gå seg en tur osv. Toåringen kan heller ikke hjelpe så mye til som en 5 åring kan, og kan følgelig ikke etterlates alene i samme rom som babyen i to sekunder. Jeg har to lillebrødre som det også er 2 år imellom, og også de har et veldig godt forhold, skulle av og til tro de var tvillinger slik de avslutter hverandres setninger fremdeles. Jeg er 5 og 7 år eldre enn de, og har vært en fjern storesøster, er ikke i nærheten av å ha det forholdet til noen av dem som de to har til hverandre. Det hadde kanskje vært annerledes hvis vi snakket om et søsken, og da en søster. Kanskje. Veldig individuelt. Men hadde jeg valgt en gang til, så hadde jeg gått for 2 år mellom mine to. Hadde så gjerne lyst på enda en unge, og da før den siste var 2 igjen, men har ikke fått til noe ennå. Menmen, skal være takknemlig for de ungene man har fått, ikke alle som kan reprodusere.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå