Bomullstrusa Skrevet 27. februar 2008 #1 Skrevet 27. februar 2008 (endret) Jeg må bare si at jeg synes det er så ekkelt at noen ikke bruker bleie på hundene sine når de har løpetid! Min mor unngår dette da det vil være "i veien" for hundene. Hun sier også at hundene er flinke til å vaske seg selv. Jeg er uenig i dette da det stadig ligger små blodflekker på gulvet hvis jeg er på besøk i denne perioden. Hundene har også en tendens til plutselig å hoppe opp i fanget ditt, og jeg vil helst ikke ha blod på klærne mine. Hun prøver å holde de ekstra rolig når de har mensen, fordi det drypper ihvertfall hvis de hopper o.l. Hunder er ikke som katter, de vasker seg ikke selv på samme måte som katter gjør. For meg holder det ikke at hunden slikker seg bak i ny og ne; tvert imot synes jeg det er litt frastøtende.. Er det så vanskelig å bruke bleie på de da? Hvilke prosedyrer har dere andre hunn-hundeeiere? Endret 27. februar 2008 av SweetS
Leo Skrevet 27. februar 2008 #2 Skrevet 27. februar 2008 For det første har ikke hunder mensen. De har løpetid. For det andre kjenner jeg ingen som bruker tispebukse el. lign. I teorien fungerer det sikkert fint, men i realiteten kvitter hunden seg med det, d.v.s. gnager den i stykker, fortere enn man får den på. Unntak finnes sikkert, men jeg har altså aldri sett at det har fungert. De tispene vi har hatt, har vi bare unngått å ha i sofer etc. og evtl. lagt et håndkle under de dagene de har blødd mest. For det tredje er hunder med løpetid stort sett flinke til å vaske seg selv. Det er ikke derfor det drypper litt fra tid til annen. At de slikker seg er dessuten helt naturlig for dem. Hund med løpetid innebærer en del blodflekker og litt "søl", men slik er det bare. Jeg kan ikke si annet enn at det høres ut som moren din har det forholdet til det som tispeeiere flest har og bør ha.
Bomullstrusa Skrevet 27. februar 2008 Forfatter #3 Skrevet 27. februar 2008 Hehe, jeg vet egentlig at det heter løpetid, kom bare ikke på ordet Jeg vet også at det er normalt at de slikker seg, men synes ikke det er altfor hyggelig når de slikker vekk blod for så å komme til meg for å slikke hånda mi. Tanta mi bruker det du kaller tispebukse på sin hund. Går helt fint det. Og vi slipper å se ned i gulvet mens vi går i leiligheten hennes for å unngå og tråkke i blod. Men skjønner jo at hundene oppfører seg forskjellig. Har bare alltid syntes at det måtte vært greiere. Moren min har aldri prøvd bleie på de en gang, så hun kan jo ikke vite om det hadde blitt trøblete.
Leo Skrevet 27. februar 2008 #4 Skrevet 27. februar 2008 Jeg vet også at det er normalt at de slikker seg, men synes ikke det er altfor hyggelig når de slikker vekk blod for så å komme til meg for å slikke hånda mi. Hvis du begynner å tenke på det, så slikker alle hunder på alt mulig hele tiden og blod er ikke det ekleste de slikker i seg. Slutt å tenk på det eller slutt å la dem slikke deg! Tanta mi bruker det du kaller tispebukse på sin hund. Går helt fint det. Og vi slipper å se ned i gulvet mens vi går i leiligheten hennes for å unngå og tråkke i blod. Men skjønner jo at hundene oppfører seg forskjellig. Har bare alltid syntes at det måtte vært greiere. Moren min har aldri prøvd bleie på de en gang, så hun kan jo ikke vite om det hadde blitt trøblete. Greiere og greiere... Det blir mye på og av og frem og tilbake. Hunden skal jo ut og tisse en del ganger om dagen og får de ikke lov til å slikke seg selv jevnlig, må man gjerne vaske dem. Hadde jeg hatt tispe og ikke hannhund, tror jeg faktisk ikke jeg hadde giddet å prøve så mye jeg heller med mindre jeg hadde en tispe som blødde ekstremt mye. Hunder er hunder og det følger en del søl og bryderi med dem desverre!
Gjest Gjest_minsin_* Skrevet 28. februar 2008 #5 Skrevet 28. februar 2008 Jeg bruker ikke bleie på tispene mine. Har prøvd, men de misliker det sterkt. De gjemmer seg og er ikke de glade hundene de ellers er. Men det kommer en dråpe i ny og ne. Helst på gulvet når de hopper opp/ned fra sofaen. Dessuten er de så flinke til å vaske både seg selv og dråper som kommer i sofa, gulv ol. (jeg har beige sofa og ikke en flekk etter hundene)
Gjest Lea Skrevet 28. februar 2008 #6 Skrevet 28. februar 2008 Vi har aldri brukt noe som helst når tispa vår har løpetid. Det er snakk om noen få, veldig små blodflekker på parketten og de fjernes fort og greit. Hun vasker seg selv og ligger i sin egen seng. Har aldri hatt noen problemer med dette vi. Hunden har løpetid 2 ganger i året og såpass får man tåle synes jeg.
Frey Skrevet 28. februar 2008 #7 Skrevet 28. februar 2008 Eldstetispa her blør veldig lite (aldri sett en bloddråpe på gulvet her) og hun er flink til å vaske seg så vi bruker ikke tispetruse på henne. Hvis jeg tar den på henne så rører hun seg ikke. Tar jeg den på henne på badet så ligger hun der helt til man tar den av. Hun HATER den! Og siden det ikke er søl etter henne så lar vi henne slippe. Minstefrøkna har ikke hatt sin første løpetid enda så der får vi se hva vi gjør siden. Men jeg har vaskemaskin jeg så det er ikke noe problem
Eline1986 Skrevet 28. februar 2008 #8 Skrevet 28. februar 2008 Hunden min har alltid brukt tispebukse under løpetiden! Hun synes det er helt greit, og svinser og svanser rundt som vanlig. På natten har hun den ikke på, for da ligger hun i sengen sin.
Gjest Gjest Skrevet 28. februar 2008 #9 Skrevet 28. februar 2008 Er det så vanskelig å bruke bleie på de da? Ja. Her prøvde vi med tispebukse de to første løpetidene. Det var et himla styr hver gang dyret skulle ut og tisse, og hunden dyttet uansett buksa til side for å vaske seg, og siden den ikke falt på plass slik den skulle, dryppet hun på gulvet likevel. Denne gangen har vi ikke en gang giddet å prøve. Hun drypper litt. Hvis hun oppdager det selv, slikker hun det opp etter seg. Hvis ikke, fjerner vi det når vi vasker. Som noen sa: det kommer en del gris med å dele hus med ei bikkja, og man lærer seg å leve med en annen standard enn husdyrløse mennesker gjør.
Gjest Pia 30.08.08 Skrevet 28. februar 2008 #10 Skrevet 28. februar 2008 Enkelt og greit; kunne ikke falle meg inn. Dem bor da her like mye som jeg gjør, og må få lov å vaske seg og ha det behagelig dem og Eldste er veldig renslig av seg, så hun merker vi nesten ikke løpetida på. Yngstejenta blør ganske mye, og er ikke så flink, men det løser vi veldig lett; egen klut til løpetidsblodet. Eneste gangen jeg bruker truse på lillejenta er hvis hun skal til dyrlegen. Vet det ikke er nødvendig, men siden hun blør såpass mye gjør jeg det av hensyn til andre som er der.
Julie Skrevet 28. februar 2008 #11 Skrevet 28. februar 2008 På første hunden brukte jeg løpetidtruse. Hun fant seg i det uten å mukke. Siste tilskudd på stammen nekter derimot å bruke en slik truse..river den av og spiser gjerne opp truseinnlegget. Forøvrig var/er ingen av de spesielt flinke til å vaske etter seg. Dvs hun siste vaskere opp dersom jeg sier navnet hennes og peker på flekkene.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå