-Fisken- Skrevet 25. februar 2008 #1 Skrevet 25. februar 2008 Jada, vet det har vært oppe mye av det samme tidligere, men prøver å lage en tråd likevel. Samboeren min og jeg, har lite penger å rutte med. Han pendler til nord, og jeg er student. Samtidig er jeg veldig opptatt av å spise sunn og næringsrik mat. Tenker her på en kost basert på mye proteiner, trege karbohydrater og sunne fettsyrer. Noen som har noen billige og gode tips?
Gjest Pax Skrevet 25. februar 2008 #3 Skrevet 25. februar 2008 (endret) Og spirer. Alfalfaspirer har mye protein i seg. Endret 25. februar 2008 av Pax
Tropehus Skrevet 25. februar 2008 #4 Skrevet 25. februar 2008 Noen som har mer konkrete oppskrifter? Gjerne med linser, ris & grønnsaker!?
Gjest Rosin Skrevet 25. februar 2008 #5 Skrevet 25. februar 2008 Laksfileter i frysedisken kan du få ganske billig, og det gir sunne fettsyrer. Kan tilberedes på mange ulike måter. En veldig enkel måte er å smøre litt pesto på fileten og bake i ovnen. 175 grader til den er gjennomstekt, det tar gjerne 20-25 minutter. Husker ikke helt.
theamoren Skrevet 25. februar 2008 #6 Skrevet 25. februar 2008 (endret) søren me så dyrt med sunn mat atte! Det iriterer meg veldig for tiden! toro tomatsuppe, er det sunt? Endret 25. februar 2008 av theamoren
Gjest Rosin Skrevet 25. februar 2008 #7 Skrevet 25. februar 2008 søren me så dyrt med sunn mat atte! Det iriterer meg veldig for tiden! toro tomatsuppe, er det sunt? Ikke all sunn mat er dyrt. F.eks. havregryn er utrolig sunt, og en 750 g pakke er rimelig. Ved moderat inntak er det vel lite mat som er direkte usunn. Men jeg tror ikke sunn er den første merkelappen jeg ville satt på toro tomatsuppe. Innbiller meg at den inneholder litt for mye salt.
-Fisken- Skrevet 25. februar 2008 Forfatter #8 Skrevet 25. februar 2008 Du kan få like billig og bedre tomatsuppe ved å bruke en boks tomater, koke opp, ha i krydder/urter, litt tomatpuré og evnt en skvett melk/fløte. (og makaroni eller egg om du vil det)
Gjest Gjest Skrevet 25. februar 2008 #9 Skrevet 25. februar 2008 Linser og bønner og sånt noe er ikke dyrt, og spesielt ikke hvis du kjøper det på "innvandrerbutikker". Tofu. Toro tomatsuppe er vel ikke akkurat sunn, nei Er vel ikke mye i den som er bra for deg.
Gjest barelillemeg Skrevet 25. februar 2008 #10 Skrevet 25. februar 2008 Store pakker med knekkebrød, noen musliblandinger, grønnsaker og frukt på tilbud (alltid noe friskt på tilbud...), kikerter (jeg moser ofte kikertene med en pose tacokrydder og litt vann)! Hermetikk - bønner, mais, erter...
Gjest Gjest Skrevet 25. februar 2008 #11 Skrevet 25. februar 2008 Spiser dere kjøtt og fisk? Seifilet er billig (men ikke alltid av så god kvalitet). Annen fisk kan også fåes relativt rimelig. Kylling. Svinekoteletter er ganske billig, og man trenger ikke spise tre pr prs pr måltid. Ellers enig i linser og bønner, og erter. Rotgrønnsaker er også billige og anvendelige. Og byggryn er nærmest gratis og et bra alternativ til ris
Leo Skrevet 25. februar 2008 #12 Skrevet 25. februar 2008 søren me så dyrt med sunn mat atte! Det iriterer meg veldig for tiden! Sunn mat er slett ikke dyrt, men det krever gjerne litt mer innsats fra kokkens side enn Toro tomatsuppe . - Som allerede nevnt er bønner, linser, gryn, erter, ris og pasta til dels svært billig. - Frossenfisk av forskjellig slag er billig og fungerer helt greit i f.eks. fiskekaker og -grateng. - Hermetiske tomater er billig. - Poteter og løk er billig. - Mindre "edle", men likevel rene kjøttvarer som f.eks. nakkekoteletter og forskjellige typer kjøtt som kun egner seg til koking er stort sett billig. - Lever er billig. (Hjemmelaget leverpostei er både bedre og sunnere enn den som kjøpes ferdig). I tillegg er det mange andre råvarer som er billige, men stikkordet er vel nettopp råvarer.
Gjest Sisu Skrevet 25. februar 2008 #13 Skrevet 25. februar 2008 Hva med kylling og grønnsaker i wok? Bor du nær en såkalt innvandrerbutikk som selger grønnsaker, blir det jo ofte billigere å handle grønnsaker og frukt der.
Gjest Gjest Skrevet 27. februar 2008 #14 Skrevet 27. februar 2008 Linser og bønner og sånt noe er ikke dyrt, og spesielt ikke hvis du kjøper det på "innvandrerbutikker". Tofu. Toro tomatsuppe er vel ikke akkurat sunn, nei Er vel ikke mye i den som er bra for deg. Hva er det som er så usunt med Toro tomatsuppe? Muligens saltet, men det er vel det eneste? Ingredienser Toro tomatsuppe: (hentet fra www.toro.no) Maisstivelse, tomat (23 %), hvetemel, sukker, salt, skummetmelk, vegetabilsk fett, smaksforsterker (natriumglutamat), gjærekstrakt, løk, farge (paprikaekstrakt, beta-apokarotenal), syre (sitronsyre). Nettovekt/Nettoinnhold: 99 g - gir 10 dl - 4 porsjoner Oppbevaring: Tørt og ikke over normal romtemperatur. NÆRINGSVERDIER Pr. 100 g (1 dl) tilberedt suppe Energi 140 kJ (35 kcal) Protein 1,0 g Karbohydrat 6,0 g Fett 0,5 g Salt pr. dl suppe: 0,9 g
Gjest Gjest Skrevet 27. februar 2008 #15 Skrevet 27. februar 2008 Spørsmålet blir da hva du finner på den ingredienslisten som er sunt og bra? Næringsrikt? (Hvitt mel, sukker, salt, natriumglutamat....flotte greier.)
Leo Skrevet 27. februar 2008 #16 Skrevet 27. februar 2008 I forhold til innholdet av næring er den heller ikke billig og uten tilbehør er det heller ikke nærheten av å kunne kalles middagsmat...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå