Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2008 #1 Skrevet 13. februar 2008 Hva synes du om å kalle... tissen, til småjenter mus? Hva med vagina? Var i selskap i helge der vi voksne satt å snakket, husker ikke helt hva, men så var det no ei der som reagerte kraftig på at man brukte ord som mus og vagina om tissen til småjenter. Hun mente visst at man ikke skulle gjøre før de ble tenåringer. Det var visst helt nytt for meg, men synes dere det er galt? Noen spesiell grunn?
Gjest Gjest Skrevet 13. februar 2008 #2 Skrevet 13. februar 2008 Det blir helt, helt feil for meg, ihvertfall. "Mus" er et seksuelt ladet ord, og barn under tenåringsalder skal ikke seksualiseres. Vagina er det latinske ordet for skjeden, og vil i tillegg til å være upassende være direkte feil.
venus* Skrevet 13. februar 2008 #3 Skrevet 13. februar 2008 Det blir helt, helt feil for meg, ihvertfall. "Mus" er et seksuelt ladet ord, og barn under tenåringsalder skal ikke seksualiseres. Vagina er det latinske ordet for skjeden, og vil i tillegg til å være upassende være direkte feil. Enig. 1
la Flaca Skrevet 13. februar 2008 #4 Skrevet 13. februar 2008 (endret) Jeg syns det blir helt feil å lære småbarn ordet "mus". Det er et voksenuttrykk for meg ala det andre ordet som begynner på f. Dessuten kaller vi det "mus" fordi det er et lite håret dyr, og barn som ikke har fått hårvekst der nede har ikke mus. Samtidig har jeg ikke noe godt alternativ. Gutten sin kaller vi "snoppen", jenta si bare "tissen". Endret 13. februar 2008 av la Flaca
Gjest Emera Skrevet 13. februar 2008 #5 Skrevet 13. februar 2008 Jeg tror ikke vi ville funnet på å kalle guttens tiss for "staken" heller. Så jeg er enig med de andre, begrepet mus hører de store til.
Liskat Skrevet 13. februar 2008 #6 Skrevet 13. februar 2008 Mus er nok upassende. Synes tiss, eller jentetiss, er mer passende for barn. 2
Gjest mammen Skrevet 13. februar 2008 #7 Skrevet 13. februar 2008 Vi bruker å si "muste" vi. d gjorde mamma på meg og. og til gutten sier vi bare tisseluren...
Kattugla Skrevet 13. februar 2008 #9 Skrevet 13. februar 2008 Det blir heelt feil å kalle småpikers kjønnsdeler for mus! Blir litt som å bruke det engelske ordet pussy over småjenter og hvem ville vel funnet på det?!
eximus Skrevet 13. februar 2008 #10 Skrevet 13. februar 2008 Rompe, foran og bak. Jeg har aldri hatt behov for å kalle det noe annet. Å kalle det "musa" ville vært forferdelig ekkelt
Gjest fil (utlogget) Skrevet 14. februar 2008 #11 Skrevet 14. februar 2008 Oisann, jeg må være skikkelig pervers for jeg kaller det ungene tisser med bla for tisselur og tissemus. Og jeg er mammaen deres.
Imax Skrevet 14. februar 2008 #12 Skrevet 14. februar 2008 Vagina kan jo ikke være riktig, det er jo som å kalle penis for pung. Jeg prøver konsekvent å kalle tissen til datteren min for nettopp tissen, og ikke masse andre ord. Jeg har tro på å kalle en spade for en spade, slik at ungene skjønner at det ikke er noe man må finne andre navn for og ikke kan snakke om. venter en gutt nå, og kommer til å kalle tissen hans for tiss der også. Kan ikke skjønne at det er så vanskelig? Et ord jeg ALDRI kommer til å bruke i hvert fall er SKAMBEN Makan, det må være noen menn som har kommet opp med det navnet. PS! Jeg opplever at mus er et "penere" ord enn pussy, litt som at drittsekk og "shit bag" på norsk/engelsk absolutt ikke er det samme (husk at på engelsk er stygge ord mye styggere enn på norsk, her banner vi jo i øst og vest!).
Gjest lillebøll Skrevet 14. februar 2008 #13 Skrevet 14. februar 2008 Vi sier bare tiss uansett vi. Eller tisselur til guttene, varierer litt. Mus, pikk, fitte får de si når de har flyttet hjemmefra
Gjest imli Skrevet 14. februar 2008 #14 Skrevet 14. februar 2008 Synes mus er skikkelig stygt å kalle det uansett, jeg. Og i alle fall på småjenter. Er vel greiest å bare kalle det jentetiss og guttetiss?
Gjest Dallandra Skrevet 14. februar 2008 #15 Skrevet 14. februar 2008 Her hos oss har gutter tisselur eller tiss og jenter har enten tisserompe eller tiss. Nå har ikke jeg jenter da, så der er jeg på litt mer vaklende grunn. Klarer ikke å si mus eller tilsvarende for meg selv heller jeg.
MarianneE Skrevet 14. februar 2008 #16 Skrevet 14. februar 2008 Et ord jeg ALDRI kommer til å bruke i hvert fall er SKAMBEN Makan, det må være noen menn som har kommet opp med det navnet. Ja, det ordet er helt grusomt! Som de fleste over er jeg enig; Gutte- og jentetiss er det beste.
Imax Skrevet 14. februar 2008 #17 Skrevet 14. februar 2008 (endret) Jeg mener det holder med tiss jeg da, og ikke gutte/jentetiss. Så skjønner ungene at det har samme funksjon selv om de ser forskjellige ut. Tisserumpe er jo grusomt! Idiotisk å indikere at jentenes tiss er som en rumpe, de har da svært forskjellige formål, og har ingen ting med bæsj å gjøre (som forbindes med rumpe). Endret 14. februar 2008 av Imax 2
Gjest Dallandra Skrevet 14. februar 2008 #18 Skrevet 14. februar 2008 Skamben og brystvorte (VORTE!!! ) er ord jeg unngår å bruke. Husker ikke hvilket annet ord vi hadde for skambenet, men hva er galt med en brystknopp? Jeg har ikke vorter!!!
Furstina Skrevet 14. februar 2008 #19 Skrevet 14. februar 2008 Vi säger Mus vi. Snopp och Mus. PÅ dagis/barnehagen har de börjat använda Snippa (och Snopp) som tydligen är det man ska säga till barnen i Sverige nu för tiden. jag tycker inte att Mus är ett sexuellt laddat ord, inte heller min norske man har reagerat på det.
Gjest fil (utlogget) Skrevet 14. februar 2008 #20 Skrevet 14. februar 2008 Vi säger Mus vi. Snopp och Mus. /quote] Som jeg skrev tidligere kaller vi guttetissen for tisselur. I tillegg har den flere navn; snoppen, snabelen, Tarzan mm. Jentetissen er tissemusa, musa, høna mm. I tillegg har hver av oss jentene i familien egne navn på "henne" (ala Lilly, Laila, Betsy). Kjært barn har mange navn.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå