Gjest Grafica Skrevet 13. januar 2008 #1 Skrevet 13. januar 2008 Vi bor i kjellerleilighet og er sterkt plaget med edderkopper og andre kryp. Det er ikke snakk om hysteri over en pitteliten edderkopp på gulvet. De som er her er store, 3-4cm fra bein til bein. Og vi finner de alt for ofte på soverommet. Jeg sover ikke godt lenger, jeg har begynt å få mareritt om de jævla edderkoppene. En bekjent av meg bodde i kjellerleilighet for noen år siden og hadde en slags boks som jagde bort krypene. Den ga ut en lukt som var for svak til at mennesker kjente den, men edderkopper og andre kryp forsvant. Noen som vet om sånne fortsatt er å få kjøpt, og isåfall hvor? Og vet noen om katter kan kjenne den lukta og synes den er ubehagelig? (planer om å få oss puser) Og neitakk, jeg har ikke tenkt til å slutte å være pinglete og bare leve med edderkoppene
Cupcake Skrevet 14. januar 2008 #2 Skrevet 14. januar 2008 Vet ikke om en boks som lukter, men tror det finnes noe som sender ut lyd som mennesker ikke kan høre. Sjekk på Jernia. Tror de har sånt.
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2008 #3 Skrevet 14. januar 2008 Vet ikke om en boks som lukter, men tror det finnes noe som sender ut lyd som mennesker ikke kan høre. Sjekk på Jernia. Tror de har sånt. Vi har en sånn lydboks mot mus, og den funker veldig bra. Men om det finnes for edderkopper og mindre kryp vet jeg ikke.
Gjest _Leela_ Skrevet 14. januar 2008 #4 Skrevet 14. januar 2008 Kjenner til problemet og henger meg på den her tråden. Har selv bodd i kjellerleilighet med fete store edderkopper, men heldigvis flyttet opp i en 1. etasje nå så håper problemet er mindre. Vet ikke om sånne bokser, men jeg kjøpte meg en spray på Jernia. Sprayet listene der edderkoppen likte seg og det var veldig effektivt. Sprayen luktet litt stramt så var nødvendig å lufte godt etter spraying. Men sånne bokser høres jo mye smartere ut da.
Gjest Grafica Skrevet 14. januar 2008 #5 Skrevet 14. januar 2008 Vi har en sånn spray som vi prøvde å spraye beistene med når de dukka opp... funka fint på mindre edderkopper og sånt, men de svære ignorerer sprayen glatt. Jeg får kanskje stikke innom jernia og høre hva de har av tips... Selv om jeg tipper at det er helt feil sesong nå.
Gjest Gjest Skrevet 14. januar 2008 #6 Skrevet 14. januar 2008 Vi har en sånn spray som vi prøvde å spraye beistene med når de dukka opp... funka fint på mindre edderkopper og sånt, men de svære ignorerer sprayen glatt. Jeg får kanskje stikke innom jernia og høre hva de har av tips... Selv om jeg tipper at det er helt feil sesong nå. Jeg hadde daua.....tror jeg så noe slikt på felleskjøpet
Gjest _Leela_ Skrevet 15. januar 2008 #7 Skrevet 15. januar 2008 Sprayen jeg har (Trinol 810 Insektsmiddel) fikk iallefall de fete brune edderkoppene jeg hadde på besøk til å krepere hvis jeg sprayet rett på de. Men jeg hadde en tendens til å spraye en del da, har litt panikk... Men denne sprayen har iallefall gjort livet mitt litt enklere.
Gjest aussie Skrevet 15. januar 2008 #8 Skrevet 15. januar 2008 En bekjent av meg bodde i kjellerleilighet for noen år siden og hadde en slags boks som jagde bort krypene. Den ga ut en lukt som var for svak til at mennesker kjente den, men edderkopper og andre kryp forsvant. Noen som vet om sånne fortsatt er å få kjøpt, og isåfall hvor? Og vet noen om katter kan kjenne den lukta og synes den er ubehagelig? (planer om å få oss puser) Jeg har prøvd flere slike i Australia, men min erfaring er at de ikke fungerer. Dessverre....edderkopper på 3-4 cm er mini-babyer her amn venner seg til det.
Gjest Grafica Skrevet 16. januar 2008 #9 Skrevet 16. januar 2008 Men det er så mange av de, og det at de dukker opp oftest på soverommet friker meg virkelig ut =/
pollya Skrevet 17. januar 2008 #10 Skrevet 17. januar 2008 Du kan få Anticimex til å gasse huset. Da kreperer det meste av insekter, og edderkoppene vil ikke komme inn når de kjenner den lukta. Lukter ikke for oss, og er ufarlig for dyr og mennesker. Jeg gjorde det da jeg kjøpte et brukt hus, her var det skikkelig svære beist. Vi gasset for over 2 år siden, og edderkoppene er borte. Det kostet bare 1300 kroner for hele huset, og det var verdt pengene!
Gjest Grafica Skrevet 17. januar 2008 #11 Skrevet 17. januar 2008 Hmm kanskje det er noe å vurdere, vi har bare 40kvadrat så det hadde kanskje ikke blitt så dyrt? Vi har også funnet ut at vi må spesialbestille insekstnetting til vinduene. I sommer hadde vi sånn med borrelås, og det er det mest håpløse jeg har vært borti!
Bomullstrusa Skrevet 28. februar 2008 #12 Skrevet 28. februar 2008 Hva du enn gjør, ikke spray de med hårspray eller parfyme! Har et par ganger måttet stenge meg inne i et rom sammen med de for å unngå å miste dem av syne, og har da måttet bruke det jeg har for hånden (siden jeg ikke tør å smekke eller trampe på dem). Har aldri sett insekter bevege seg så raskt for å si det sånn.. Og de løper gjerne mot spray-kilden, altså deg! Det er denne typen vi er plaget med. Den på bildet har bena under kroppen, viser ikke helt riktig size mao., så de er ikke noe å kimse av! Mange av dem er større enn fyrstikkesker (ja, jeg har målt). Neste opplysning er ikke ment for å skremme, men for å opplyse dere som sender husdyr etter dem eller vurderer å ta de i hånda. Det står om dem at bittet er voldsomt smertefullt i noen timer.. Jippi... Uansett, da jeg insisterte på å bli kvitt f***skapen fikk jeg beskjed om at det lureste man kunne gjøre var å støvsuge ofte og nøye. ST tøv er en favoritt hos dem da de bruker det til å lage reir. Disse store husedderkoppene har ikke vev slik som andre edderkopper, men en tunell av tråder i hjørner, hvor edderkoppen selv sitter innerst og venter på at småkryp skal feste seg i de klebrige trådene som henger i et eneste virrvarr rundt tunellen. Etter å ha lurt vel og lenge på hvorfor vi hadde så mange i boden, var det greit å få vite at det er støv og skitt som gjør at de liker seg der. Vi tok en skikkelig oppryddning og støvsuga som helter. Alt av støv og vev i hjørner forsvant, og jammen har ikke mange av edderkoppene dratt sin veg også. Vi er fortsatt plaget i perioder da, men det har nok med den høye luftfuktigheten i leiligheten å gjøre. Hvis noen mener at en sånn lukt-boks fungerer så går jeg mer enn gjerne til innkjøp av en!
Gjest _Leela_ Skrevet 28. februar 2008 #13 Skrevet 28. februar 2008 Det er denne typen vi er plaget med. Den på bildet har bena under kroppen, viser ikke helt riktig size mao., så de er ikke noe å kimse av! Mange av dem er større enn fyrstikkesker (ja, jeg har målt). De ligner fryktelig på de jeg hadde og jeg må atter en gang reklamere for Trinol 810 Insektsmiddel (kjøpt på Jernia), den fungerte for meg. Tok knerten på de da jeg sprayet dem (rakk ikke løpe mot meg), men det beste av alt var at da jeg sprayet rundt golvlistene, lufteluker ol så ble jeg så og si kvitt problemet. Av og til fant jeg et edderkopplik. Sprayet ca hver 14 dag etter støvsuging og for meg med edderkoppskrekk ble den sprayen redningen.
Gjest Grafica Skrevet 28. februar 2008 #14 Skrevet 28. februar 2008 Vel, da er det virkelig på tide å kjøpe støvsuger... Vi har levd på mopper fordi vi ikke har allverdens oppbevaringsplass, men no more! Og den sprayen skal jeg også kjøpe. De ser ikke heeelt like ut de vi har her, de er som regel enten mer helt mørkt brune, eller sorte. En av grønn og sort *grøssssssss*
Bomullstrusa Skrevet 28. februar 2008 #15 Skrevet 28. februar 2008 Vel, da er det virkelig på tide å kjøpe støvsuger... Vi har levd på mopper fordi vi ikke har allverdens oppbevaringsplass, men no more! Og den sprayen skal jeg også kjøpe. De ser ikke heeelt like ut de vi har her, de er som regel enten mer helt mørkt brune, eller sorte. En av grønn og sort *grøssssssss* De kan være mørkere også. Tok bare det første og beste bildet jeg fant. Det er vanlig husedderkopp og STOR husedderkopp. De ser like ut, men har forskjellig størrelse. Siden dine målte 3-4 cm, kan det tyde på at det er den vanlige (og det kan du være glad for!). Våre er enorme, og jeg fikk vite at dyrehager rundt omkring ble nedringt på høsten, av folk som lurte på om de savnet tarantellaer De har synlige hår..ugg.. Har forsket litt på dem Støvsugeren er absolutt ikke dum. Men jeg tør egentlig ikke støvsuge opp selve krypet med den, siden jeg har hørt ondsinnede rykter om at de overlever der inne... Supert om noen kan avkrefte dette
Bomullstrusa Skrevet 28. februar 2008 #16 Skrevet 28. februar 2008 De ligner fryktelig på de jeg hadde og jeg må atter en gang reklamere for Trinol 810 Insektsmiddel (kjøpt på Jernia), den fungerte for meg. Tok knerten på de da jeg sprayet dem (rakk ikke løpe mot meg), men det beste av alt var at da jeg sprayet rundt golvlistene, lufteluker ol så ble jeg så og si kvitt problemet. Av og til fant jeg et edderkopplik. Sprayet ca hver 14 dag etter støvsuging og for meg med edderkoppskrekk ble den sprayen redningen. Må en tur innom Jernia i helga jeg da Trinol blir min nye bestevenn! Bruker jo opp alt av vaskemidler og Radar -som for øvrig ikke fungerer så godt med mindre jeg en sjelden gang får tak i den røde sorten. Hardbarka skapninger. Aldri om jeg tør smekke dem med aviser osv. Plutselig kravler den opp på den andre siden når du gliser som mest og tror den er død. IIK!
Gjest _Leela_ Skrevet 28. februar 2008 #17 Skrevet 28. februar 2008 Edderkopper er så vanvittig pes... Jeg blir helt panisk av de, et annet hjelpemiddel som fungerer er en samboer som ikke er redd for de. Må innrømme at han har kommet meg til unnsetning et par ganger. Men kjekt å ha et våpen tilgjengelig de gangene han ikke er hjemme.
Bomullstrusa Skrevet 28. februar 2008 #18 Skrevet 28. februar 2008 Edderkopper er så vanvittig pes... Jeg blir helt panisk av de, et annet hjelpemiddel som fungerer er en samboer som ikke er redd for de. Må innrømme at han har kommet meg til unnsetning et par ganger. Men kjekt å ha et våpen tilgjengelig de gangene han ikke er hjemme. Får panikk selv jeg, og er enig i at det er greit å ha en samboer som ikke er redd. MEN..hehe..når han kommer ut fra badet og sier "oi, den der var litt for stor" er det litt ille
Gjest Grafica Skrevet 28. februar 2008 #19 Skrevet 28. februar 2008 Samboeren min er like redd som meg, så ingen hjelp å få der
Bomullstrusa Skrevet 28. februar 2008 #20 Skrevet 28. februar 2008 Samboeren min er like redd som meg, så ingen hjelp å få der
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå