Karry Skrevet 10. januar 2008 #1 Skrevet 10. januar 2008 Vi har en jente på 3,5 år som har fått helt lakenskrekk de siste månedene. En ting er litt "jet-lag" etter ferier, men nå har det tatt helt av. vi legger henne i halvåtte tiden, men hun holder det altså gående gjerne til både halv ni og ni. med den konsekvens at hun er blitt tregere om morgenen også, så vi må vekke henne i syv- halv åtte tiden. Men det er dette styret om kvelden som sliter oss ut. hun respekterer ingen avtaler eller beskjeder om å holde seg i sengen selv om hun ikke får sove. hun løper rundt og kan gjerne komme med krav om mer mat osv. resultatet er at en av oss stort sett sprekker, og det blir hyl og grin hver kveld. ikke no hyggelig. Dette er blitt en veldig dum sirkel, noen forslag til hvordan komme ut av dette?
prinsessa Skrevet 10. januar 2008 #2 Skrevet 10. januar 2008 Vi bruker lydbok hver kveld med Kardemommebyen og andre Egner historier. Vi leser først og slår vi på lydboken så sovner han til den.
Gjest snazaroo Skrevet 10. januar 2008 #3 Skrevet 10. januar 2008 Vi har hatt flere års sammenhengende søvn krangel med begge barna. Jeg føler med deg. Det er skikkelig kjipt når en av foreldrene sprekker til slutt. Lange perioder av gangen som jeg har grudd meg til kveldsstellet ja.... Vi har hatt gode resultater med klistremerker på kalenderen. Datteren din er så stor at hun skjønner greia med det. For hver kveld og natt hun er flink til å sove i sengen sin, får hun et klistremerke dagen etter. Gjerne i en litt "seremoni"greie, f eks etter middag. Gjør litt ut av at hun har vært flink. Når hun har fått 5 klistremerker f eks, så kan hun bli belønnet med noe hun liker. F eks en tur på kino å se en barnefilm, eller en bok hun ønsker seg. Vi har kjøpt en haug av små leke biler f eks. Barnet kan velge selv. Dette trenger jo ikke være store og dyre greier da. Etterhvert forlenges periodene, 10 ganger osv osv. Fungert veldig greit med oss. Men nå ha minsten gått inn for fullt å våkne opptil 4 ganger hver natt. Holde det gående til morgenkvisten, for så å være sur og uopplagt i bhg dagen etter. Helt utkjørt, det samme er familien. Hun er for liten til å forstå klistremerke greiene, så vi er litt rådville kan du si. Uansett om det er legging eller selve nattesøvnen som er problemet, så har vi fått med oss the hard way, at rutiner er det viktigste i verden. Barne tv, kveldsmat, evt bading, lesing eller synging på sengen, soving. HVER kveld. I perioder har ingen av oss voksne vært utenfor huset etter kl 18, hehe. Da har det vært full fokus på rutiner og at alt er likt hver kveld. Det har fungert med eldstemann. I den alderen er det mye drømmer og mareritt ute å går også. Fantastien løper løpsk. Hva er under senga? Inni skapet? Den klesvasken ser egentlig ut som et spøkelse i halv-mørket osv. De er vare på forandringer og de finner på mye rart. Noe sier meg at når dem først får greie på at vi voksne kanskje gir etter, og at skrikingen gjør oss gærne, da blir den enda verre. Luringer disse små. Lykke til!
Gjest snazaroo Skrevet 10. januar 2008 #4 Skrevet 10. januar 2008 Glemte å si, at musikk har fungert veldig greit her også, tidligere iallefall. Nå er cd spilleren ødelagt, så nå synger vi flere sanger hver kveld
Karry Skrevet 10. januar 2008 Forfatter #5 Skrevet 10. januar 2008 Glemte å si, at musikk har fungert veldig greit her også, tidligere iallefall. Nå er cd spilleren ødelagt, så nå synger vi flere sanger hver kveld Det er jo et mulig alternativ. Men vi gjør hyggelige ting skjønner du. Leser alltid på sengen. Det jeg blir stadig mer lei meg for er at hun tar så mye oppmerksomhet fra storebroren. han blir jo helt satt på sidelinjen om kvelden fordi hun stjeler så mye oppmerksomhet. Og hun er temmelig steil og tar liksom ikke vanlig resonnement som storebroren alltid har gjort. skulle jo tro at hun selv ikke likte all den negative oppmerksomheten det til slutt blir av det. Men tidligere har det ikke vært problemer fordi hun helt naturlig har vært trøtt og klar for sengen. Er jo vanskelig å få sove når man ikke er trøtt og har energi til masse mer....
Gjest snazaroo Skrevet 10. januar 2008 #6 Skrevet 10. januar 2008 Kan det være at hun er oppspilt om kveldene da? Hun får ikke sukkerholdige drikker f eks om kveldene? Det er vi strenge på, for minstejenta reagerer tydelig på det. Ikke greit å få sove dersom man er på en liten "opptur" liksom. Jeg forstår godt hva du mener med at storebror kommer på sidelinjen altså. Sånn er det her også. Og vi har felles soverom på dem også. Det går litt over stokk og stein her. Men minesten er fortsatt i sprinkelseng. Det skal vi definitivt ikke slutte med før hun klatrer ut selv.... Jeg har dessverre ikke flere råd. Dersom dere har faste rutiner og roer ned etter middag osv. Kan hun være overtrøtt kanskje? Da blir det bare rot her iallefall. Hun sover ikke om dagen da? Uff, dette er ikke gøy.
Gjest Gjest_Mari_* Skrevet 10. januar 2008 #7 Skrevet 10. januar 2008 Jeg fikk tips fra ppt om å legge en fast plan for kvelden. Jeg var alene med to barn. Jeg tenkte i gjennom ettermiddag og kveld. La inn måltider, barne-tv, bading, lesing osv. Jeg kjørte relativt fast på klokka og aktiviteter. Ungene visste til enhver tid hvordan kvelden ble. Det var bare unntaksvis jeg gikk bort fra det og da pga spesielle aktiviteter. Da hadde de tryggheten at de visste hvordan kvelden ble. Var ytterst sjeldent at det ble problemer da systemet var innført.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå