Gjest Gjest Skrevet 21. november 2007 #1 Skrevet 21. november 2007 Jeg fryser ofte, men har alltid soveromsvinduet oppe om natten. Bortsett fra de siste dagene, for da har det vært så kaldt. Persiennen har også vært nede disse dagene, og da jeg heiste den opp i går var det dugg/fukt på mye av vinduet, og mugg i karmen. Det var bare å ta vekk med en klut, men dette må ikke skje igjen. Må man ha vinduet oppe om natten, eller finnes det andre tiltak? Vinduet sto oppe i natt, og jeg lå å vred meg lenge i kulde og søvnløshet...
Gjest Indo Skrevet 21. november 2007 #2 Skrevet 21. november 2007 Slik var det i gamleleiligheten vår også. Den brant før vi fikk gjort noe med den, men vi fikk høre at problemet var nok dypere enn forventet (kommer riktig nok an på hva vinduskarmen din er laget av) Vi skulle ta av den øverste tynne planken i karmen, pusse godt under og legge på ny planke/list. Jeg har aldri før eller etter heller hørt om at mugg kan komme slik uten et underliggende større fukt problem. Kanskje du bør høre med en fagmann om hva han ville gjort. Det må da gå an å sove med lukket vindu uten slike problem.
naley Skrevet 21. november 2007 #3 Skrevet 21. november 2007 Tviler på at det bare gjelder blondiner. Menn blir generelt dummere av å omgås damer. Jeg kjenner faktisk at jeg senker meg et par nivåer for å kunne kommunisere med dere. link
Gjest Gjest_Mann_* Skrevet 21. november 2007 #4 Skrevet 21. november 2007 Det er persiennen som gjør det. Den må opp hver dag. Hvis det er ovn under vinduet (det bør det være), slå den på.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2007 #5 Skrevet 23. november 2007 Det er persiennen som gjør det. Den må opp hver dag. Hvis det er ovn under vinduet (det bør det være), slå den på. Tuller du? Hva har persiennen med saken å gjøre? Og slå på ovnen fører vel til uutholdelig varme? Jeg vil råde folk til å sette opp vinduet selv om det kan være litt kaldt i starten. Om natten blir det etterhvert varmere.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2007 #6 Skrevet 23. november 2007 Tuller du? Hva har persiennen med saken å gjøre? Og slå på ovnen fører vel til uutholdelig varme? Jeg vil råde folk til å sette opp vinduet selv om det kan være litt kaldt i starten. Om natten blir det etterhvert varmere. Nei, jeg tuller ikke. Persiennen forhindrer lufttilstrømning og derved hurtig opptørking av kondensen fra vinduet. Varme fra ovnen hjelper naturligvis også på tørkingen. Man kan senke temperaturen om natten med en tidsbryter til noen tiere. Mugg trives i høy luftfuktighet. Kald luft holder mer fuktighet en varm luft. Og en gitt mengde fuktighet i et lite volum luft gir høyere luftfuktighet enn den samme mengden i et stort volum luft. Så sjokkluft hver dag slik at ny luft kommer inn, fjern persiennen slik at luftfuktigheten ikke blir høy nær vinduet, og varm opp rommet en gang per dag for å tørke ut.
Gjest antigartner Skrevet 23. november 2007 #7 Skrevet 23. november 2007 Nei, jeg tuller ikke. Persiennen forhindrer lufttilstrømning og derved hurtig opptørking av kondensen fra vinduet. Varme fra ovnen hjelper naturligvis også på tørkingen. Man kan senke temperaturen om natten med en tidsbryter til noen tiere. Mugg trives i høy luftfuktighet. Kald luft holder mer fuktighet en varm luft. Og en gitt mengde fuktighet i et lite volum luft gir høyere luftfuktighet enn den samme mengden i et stort volum luft. Så sjokkluft hver dag slik at ny luft kommer inn, fjern persiennen slik at luftfuktigheten ikke blir høy nær vinduet, og varm opp rommet en gang per dag for å tørke ut. Du har helt rett i måten å gjøre det på for å forebygge kondens. Det du sier om kald og varm luft er motsatt. Kald luft klarer ikke å holde på så mye fuktighet som varm luft. Når den varmere lufta i rommet kjøles ned ved vinduet "slipper" lufta vannet, og dette vannet avsettes som kondens på vinduet, i vinduskarmene og på andre kalde flater. En varmeovn under vinduet vil bidra til å motvirke dette. Siden varm luft stiger, vil varmeovnen under vinduet dessuten bidra til at lufta i rommet beveger seg, og en får bedre luftsirkulasjon. En annen ide, er å lufte skikkelig godt på soverommet før du legger deg. Når du skal legge deg lukker du vinduet. Da er det frisk luft i rommet når du skal sove.
Gjest Gjest Skrevet 23. november 2007 #8 Skrevet 23. november 2007 Det du sier om kald og varm luft er motsatt. Kald luft klarer ikke å holde på så mye fuktighet som varm luft. Ja, selvfølgelig. Bra du rettet på det. En stund siden min siste kjemitime... Det er den relative luftfuktigheten, og ikke den absolutte, som øker når temperaturen synker. Når den varmere lufta i rommet kjøles ned ved vinduet "slipper" lufta vannet, og dette vannet avsettes som kondens på vinduet, i vinduskarmene og på andre kalde flater. Jepp. Når temperaturen har falt så lavt at den relative luftfuktigheten når 100%, utskilles vannet. Det er analogt til en sky som slipper regn når det blir kaldt nok.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå