Maja_83 Skrevet 18. november 2007 #1 Skrevet 18. november 2007 Utleier skal sette opp husleien vår fra januar og sendte oss et brev der det står at de tar utgangspunkt i konsumprisindeksen. Hva vil dette si?? Vår husleie er nå 8600. Hvor mye mer kan vi forvente å måtte betale??
Labella Skrevet 18. november 2007 #2 Skrevet 18. november 2007 Utleier skal sette opp husleien vår fra januar og sendte oss et brev der det står at de tar utgangspunkt i konsumprisindeksen. Hva vil dette si?? Vår husleie er nå 8600. Hvor mye mer kan vi forvente å måtte betale?? På ssb.no finner du en kalkulator for å regne ut prisstigning etter knsumprisindeksen. La inn dine tall (regnet ut fra januar 2007) og fikk dette svaret: "8600 kr. i januar 2007 tilsvarte 8739.66 kr. i oktober 2007. Dette tilsvarer en prisstigning fra januar 2007 til oktober 2007 på 1.6 prosent. Merk! Beregningene viser utviklingen i kroneverdien når en tar utgangspunkt i konsumprisindeksen. Beregningene viser ikke hva enkeltvarer bør eller skal koste når prisen reguleres med konsumprisindeksen. "
Maja_83 Skrevet 18. november 2007 Forfatter #3 Skrevet 18. november 2007 Det er jo ikke avskrekkende da Trodde det ville stige med mye mer, så det er bra!
Gjest Gjest Skrevet 18. november 2007 #4 Skrevet 18. november 2007 Nå vet ikke jeg hvor dere bor, men hadde det ikke lønnet seg for dere å eie? Kan jo få et ganske så stort lån for 9000 i mnd.
Maja_83 Skrevet 18. november 2007 Forfatter #5 Skrevet 18. november 2007 Vi bor i oslo, og inkl. i husleien vår har vi strøm, varmtvann, fyring og alt av hvitevarer. Dessuten ligger leiligheten så utrolig sentralt til og er kun 1 år gammel, så alt er nytt og ingen har bodd her før oss. Så for 4300kr hver i måneden har vi mye for pengene. Vi holdt på å kjøpe en leilighet til 1.600.000kr for litt siden, men vi gjorde det ikke da renter, avdrag og husleie ville gi oss utgifter på 14.000kroner i måneden. Av dette skulle banken ha 8000kr i måneden bare i renter... Og om renten går opp blir utgiftene ennå høyere. I tillegg kom utgifter til strøm og oppussing. Selvfølgelig er det mer lønnt å ha egen leilighet på lang sikt med tanke på avdrag på selvangivelse, verdiøkning etc., men vi konkluderte med at vi ikke ønsker å bruke så mye penger i måneden på å bo akkurat nå, og vi skal vente et års tid og nyte å være så godt som økonomisk uavhengige.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå