Gjest Gjest_Sliten_* Skrevet 17. november 2007 #1 Skrevet 17. november 2007 Her er situasjonen: Jeg er student. Har aldri jobbet spesielt mye (ikke opptjent nok til arbeidslegihetstrygd eller noe slikt). Har fra og med januar ikke lenger noe studie å gå til, og dermed ikke lenger noen inntekt (lever nå på studielån). Kraftig depresjon gjør at jeg ikke kan jobbe eller studere, men skal forsøke å slite meg igjenom de siste dagene nå så jeg har et håp om å klare eksamene jeg har før jul. Hvilke rettigheter har jeg når jeg ikke har noe å sykemelde meg fra, ikke har jobbet noe særlig og ikke har noen til å forsørge meg?
¤flicka¤ Skrevet 17. november 2007 #3 Skrevet 17. november 2007 Her er situasjonen: Jeg er student. Har aldri jobbet spesielt mye (ikke opptjent nok til arbeidslegihetstrygd eller noe slikt). Har fra og med januar ikke lenger noe studie å gå til, og dermed ikke lenger noen inntekt (lever nå på studielån). Kraftig depresjon gjør at jeg ikke kan jobbe eller studere, men skal forsøke å slite meg igjenom de siste dagene nå så jeg har et håp om å klare eksamene jeg har før jul. Hvilke rettigheter har jeg når jeg ikke har noe å sykemelde meg fra, ikke har jobbet noe særlig og ikke har noen til å forsørge meg? Jeg har vært i (omtrent) samme situasjon, og jeg måtte leve på kjæresten min. Han hadde forsørgerplikt for meg siden vi var samboere. Hvordan det er når du er alene vet jeg ikke, rettighetene er få for studenter dessverre. I siste instans må du gå på sosialen.
Gjest Gjest_Sliten_* Skrevet 17. november 2007 #4 Skrevet 17. november 2007 Jeg har samboer, men han lever på ekstremt lite i måneden. Det er så vidt vi holdet hodet over vannet økonomisk NÅ, og det er ikke sjans i havet at han kan forsørge oss begge.
Nabodama Skrevet 17. november 2007 #5 Skrevet 17. november 2007 Her er situasjonen: Jeg er student. Har aldri jobbet spesielt mye (ikke opptjent nok til arbeidslegihetstrygd eller noe slikt). Har fra og med januar ikke lenger noe studie å gå til, og dermed ikke lenger noen inntekt (lever nå på studielån). Kraftig depresjon gjør at jeg ikke kan jobbe eller studere, men skal forsøke å slite meg igjenom de siste dagene nå så jeg har et håp om å klare eksamene jeg har før jul. Hvilke rettigheter har jeg når jeg ikke har noe å sykemelde meg fra, ikke har jobbet noe særlig og ikke har noen til å forsørge meg? Ingen, tror jeg. Sykepenger får du ikke hvis du ikke har hatt pensjonsgivende inntekt. Andre ordninger finnes ikke sånn på stående fot. Likevel kan du i realiteten bli sykemeldt, og hvis dette er langvarig, etterhvert bli vurdert for rehabiliteringspenger. Men det ligger jo enda lenger fram i tid. Sosialtjenesten kan kanskje hjelpe. Uansett, det er vanskelig å si uten å kjenne din situajon, så sjekk med NAV.
Gjest Gjest Skrevet 17. november 2007 #6 Skrevet 17. november 2007 Jeg har samboer, men han lever på ekstremt lite i måneden. Det er så vidt vi holdet hodet over vannet økonomisk NÅ, og det er ikke sjans i havet at han kan forsørge oss begge. Da må dere gå på sosialkontoret og søke om supplerende livsopphold. De setter opp en oversikt over inntekter og utgifter. Hvis dere er under satsene sos-kontoret har, så får dere utbetalt det.
Gjest Gjest Skrevet 17. november 2007 #7 Skrevet 17. november 2007 Jeg tror satsen for samboerpar er ca 7600 i mnd, det varierer litt fra kommune til kommune. Det skal dekke livsopphold, dvs: mat, lege, transport, klær osv.. Så hvis dere har mindre enn 7600 igjen i mnd, etter at husleie og strøm er betalt, så har dere krav på det.
Gjest Deborah Skrevet 18. november 2007 #8 Skrevet 18. november 2007 Her er situasjonen: Jeg er student. Har aldri jobbet spesielt mye (ikke opptjent nok til arbeidslegihetstrygd eller noe slikt). Har fra og med januar ikke lenger noe studie å gå til, og dermed ikke lenger noen inntekt (lever nå på studielån). Kraftig depresjon gjør at jeg ikke kan jobbe eller studere, men skal forsøke å slite meg igjenom de siste dagene nå så jeg har et håp om å klare eksamene jeg har før jul. Hvilke rettigheter har jeg når jeg ikke har noe å sykemelde meg fra, ikke har jobbet noe særlig og ikke har noen til å forsørge meg? Ta kontakt med NAV. Jeg vil anta at du har rett på en eller annen form for støtte.
Gjest Gjest Skrevet 18. november 2007 #9 Skrevet 18. november 2007 Her er situasjonen: Jeg er student. Har aldri jobbet spesielt mye (ikke opptjent nok til arbeidslegihetstrygd eller noe slikt). Har fra og med januar ikke lenger noe studie å gå til, og dermed ikke lenger noen inntekt (lever nå på studielån). Kraftig depresjon gjør at jeg ikke kan jobbe eller studere, men skal forsøke å slite meg igjenom de siste dagene nå så jeg har et håp om å klare eksamene jeg har før jul. Hvilke rettigheter har jeg når jeg ikke har noe å sykemelde meg fra, ikke har jobbet noe særlig og ikke har noen til å forsørge meg? Det har kanskje ikke noe å si i din situasjon: men går du på studielån har du rett på sykestipend. Se her: http://lanekassen.no/templates/Page____3016.aspx Ellers bør du ta kontakt med NAV, det finnes ordninger som kan passe hvis depresjonen ikke gir seg, som for eksempel rehabiliteringspenger: http://www.nav.no/page?id=291 Uansett: Hvis du over lang tid er så deprimert at du ikke klarer å jobbe/studere må du gå til lege, det finnes hjelp! God bedring!
the Sun Skrevet 19. november 2007 #10 Skrevet 19. november 2007 Sørg for å gå til legen for å få hjelp, og sykemelding slik at studielånet ditt blir til stipend mens du er syk. Det er hjelp å få og legen kan hjelpe deg så du kommer deg på beina igjen. Det er kjiipt å være deprimert men med hjelp og behandling kan man få det fint igjen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå