Arnie Skrevet 8. april 2003 #1 Skrevet 8. april 2003 :o En biff som er stekt 10-12 minutter er "ødelagt"! Den vil være fullstendig gjennomstekt og knapt huske hvordan det var å ha vært rosa inni. Sterk varme, kort steketid: 2-3 min på hver side avh. av tykkelsen på biffen.
Gjest Anonymous Skrevet 8. april 2003 #2 Skrevet 8. april 2003 Godt råd??? Jeg vil helst ha en biff som ser ut som en biff, ikke som en kullbit når den er ferdig. Enig med Arnie, hørtes mer rett ut ja!
Lula Skrevet 8. april 2003 #3 Skrevet 8. april 2003 Tristessa: Klaret smør er nesten det samme som Ghee. Tror Ghee kokes noe lengre og får en raftigere smak, men prinsippet er det samme.
fruenge Skrevet 8. april 2003 #4 Skrevet 8. april 2003 Tror nok at hvis man steker en biff på2- 3 min på hver side på sterk varme og den ikke blir bra så har det andre årsaker enn at du ikke kan steke biff. Hva legger dere i begrepet biff? Jeg har fått servert mørbrad og flatbiff som et biffstykke. Er det biff bare fori det kan skjæres i et stykke og stekes i pannen? For meg er det de beste kjøttstykkene på oksen/kua og de må være velhengte og modne. Får jeg ikke tak i dette går det bra med entrecot (ja, det er skrevet feil). Og det beste kjøttet er det som er på grensen til å bli råttent. Så derfor, ta ut biffen i god tid og la den kose seg på benken i noen timer. Gjerne med litt krydder, men ikke salt den før etter steking, da kan den bli tørr. Stek den på hver side i 2-3 min hvis du liker den rosa og litt lengre hvis den skal være gjennomstekt. Snu den bare en gang, ikke frem og tilake og klemme og styre. Skjær heller ikk ei den før den har avkjølt seg noe, da kan du og ta på salt. Med denne fremgagsmåten kan du ikke trå feil. Lykke til.
Gjest Starya Skrevet 8. april 2003 #5 Skrevet 8. april 2003 Når jeg steker kjøtt, så er det ikke meningen det skal huske hvordan det var å være rosa inni... Jeg bør vel føye til at når jeg steker koteletter skjer det i stekeovn, og da er de rimelig crispy når de er ferdige.. Det er nå bare sånn jeg liker det, vet jeg er rar.
fruenge Skrevet 8. april 2003 #6 Skrevet 8. april 2003 Alle har sin smak starya, emn stek det for det på sterk varme, bare lengre enn 2-3 min. Den største feilen en kan gjøre med biff er å stek den sakte på svak varme. samt å skjære kjøttet i mortsatt vei enn fibrene, men det trenger vi ikkke tenke på hvis det kjøpes ferdi oppskåret skiver.
Lisle Skrevet 8. april 2003 #7 Skrevet 8. april 2003 en biff skal være godt stekt. jeg syns faktisk ikke blodbiff smaker godt
LadyBug Skrevet 9. april 2003 #8 Skrevet 9. april 2003 men hvis jeg steker den på sterk varme 2-3 min på hver side blir den jo helt svart utenpå og helt rå inni! jeg vil ha en lite rød strek med rått kjøtt inni, og fin på utsiden, ikke svart og brent..
jordbær Skrevet 9. april 2003 #9 Skrevet 9. april 2003 Jeg klarer ikke spise biffen hvis den ikke er gjennomstekt! Allerhelst står jeg over biffen...
fruenge Skrevet 9. april 2003 #10 Skrevet 9. april 2003 Ladybug, hvis det skjer så har du for sterk varme. Varmen skal ikke være på maks, men god og varm. Selv steker jeg biff i jernpanne, men det blir kanskje det samme.
Gjest Anonymous Skrevet 9. april 2003 #11 Skrevet 9. april 2003 Brun biffen raskt på begge sider i panna. bruk gjerne klaret smør. Salte og pepre. Plasser biffen i en ildfast form i ovnen på 220 grader. La den stå der i 3-6 min. avhengig av tykkelsen. Sjekk evt. i en kant om den er passe stekt. Ideelt sett skal man ikke skjære i kjøttet før det har hvilt seg i like lang tid som den hat stått i ovnen slik at kjøttsaften får fordele seg godt, men inntil du begynner å få en feeling på hvor lenge kjøttet bør stå i ovnenkan du sjekke forsiktig. Lykke til! Valmue.
Gjest Anonymous Skrevet 9. april 2003 #12 Skrevet 9. april 2003 Eller skaff deg en grillpanne. Ingenting slår godt mørnet, grillet entrecote...... God steke/grillskorpe utenpå og blodig og saftig inni. Mmmmm
Gjest gjest1 Skrevet 9. april 2003 #13 Skrevet 9. april 2003 Husk at hviletiden er like viktig som steketiden.
ivanka Skrevet 9. april 2003 #14 Skrevet 9. april 2003 det jeg gjør, og da blir biffen akkurat sånn jeg liker den, er: bruker kun smør til å steke i. lar det bli nøttebrunt før jeg legger kjøttet i panna. først ett minutt på hver side, MAX varme. så ett - to minutter på hver side, moderat varme. ferdig.
Gjest Zalomine Skrevet 9. april 2003 #15 Skrevet 9. april 2003 Steker faktsik biff som biffsnadder jeg, i 99% av tilfellene. Dvs, biffen i ferdige små biter. Steker sopp og paprika til også, men det er det bare sambo som vil ha, jeg bare liker biffen i småbiter, med ris til, og masse deilig stekefett og nykvernet pepper over risen For hele biffstykker, da synes jeg noe av det beste er en helstekt biff jeg. Stort stykke som brunes i stekepanna før det stekes i ovnen (med steketermometer) til det er passe ferdig. Det fine da er jo at stykkene på enden er mer stekt enn stykkene i midten, slik at hele familien finner et stykke eller to som de synes er perfekt stekt, selv om vi liker ulik stekegrad (det er min trang til at kjøttet skal være gjennomstekt som gjør at jeg liker det best i småbiter, men jeg har lært meg å verdsette LITT rosa kjøtt, men ikke blodig) Mm, blir rent sulten jeg....
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå