Mirabella83 Skrevet 29. oktober 2007 #1 Skrevet 29. oktober 2007 Jeg har hørt snakk om at dyrenavn som for eksempel Bjørn og kanskje også Ørnulf ol ikke lenger er LOV å kalle barna sine? Men hvis man går inn på ssb's navnestatistikk ser det ut til at navnet Bjørn er brukt i allefall i 2006. Noen som har hørt disse "ryktene" om dyrenavn og kan bekrefte evt avkrefte om det fortsatt er LOV å bruke de?
estrella Skrevet 29. oktober 2007 #2 Skrevet 29. oktober 2007 Har hørt snakk om at det ikke er lov, men jeg har ei venninne som dreit i det, hun kalte sin nå 4 mndr gamle sønn for Bjørn.. så fikk det nå bare være!
Gjest s.n Skrevet 29. oktober 2007 #3 Skrevet 29. oktober 2007 Hørte også noen rykter om dette for en tid tilbake - og det ble bl.a sagt at en kun kunne ha et dyrenavn sammensatt med at annet navn - som bjørn-Erik e.l. Jeg vet ikke om dette noen gang ble gjennomført. Noen navn er vitterlig så vanlige, som f.eks Bjørn, Falk etc. Regner med endel slekter ville blitt rimelig fornærmet dersom lillegutt ikke kunne oppkalles etter farfar, slik det har blitt gjort i generasjoner... Når det er sagt er det mulig de er restriksjoner mht. å begynne å bruke dyrenavn som navn, der det ikke er tradisjon for det --- f.eks dersom gutter plutselig skulle bli hetende Hest, Gris, Slange (eller jenter for den sags skyld).
estrella Skrevet 29. oktober 2007 #4 Skrevet 29. oktober 2007 Når det er sagt er det mulig de er restriksjoner mht. å begynne å bruke dyrenavn som navn, der det ikke er tradisjon for det --- f.eks dersom gutter plutselig skulle bli hetende Hest, Gris, Slange (eller jenter for den sags skyld). Jeg håper for Guds skyld ingen finner på å kalle ungene sine for hest, gris, slange o.l...
Gjest s.n Skrevet 29. oktober 2007 #5 Skrevet 29. oktober 2007 Jeg håper for Guds skyld ingen finner på å kalle ungene sine for hest, gris, slange o.l... Tror jeg hadde fått litt dersom ei venninne plutselig proklamerte at tvillingene i vogna heter Okse og Papegøye...
jannamor Skrevet 29. oktober 2007 #6 Skrevet 29. oktober 2007 Tror jeg hadde fått litt dersom ei venninne plutselig proklamerte at tvillingene i vogna heter Okse og Papegøye... hohoho mener det meste er lov jeg, nesten ingenting som er beskytta, tror gris er lov og tenk på klittora hallo. vet om ei lita tulle som heter det og min kjære heter bjørn-tore GRRR
estrella Skrevet 29. oktober 2007 #7 Skrevet 29. oktober 2007 hohoho mener det meste er lov jeg, nesten ingenting som er beskytta, tror gris er lov og tenk på klittora hallo. vet om ei lita tulle som heter det og min kjære heter bjørn-tore GRRR Klittora? Seriøst? Jeg hadde daua hadde det vært mitt navn..sorry meg! Jeg får "kjeft" her inne når jeg sier navn som Tuomas, det er jo ikke halvparten av Klittora en gang!
Gjest Heloise Skrevet 30. oktober 2007 #8 Skrevet 30. oktober 2007 (endret) Klittora? Seriøst? Jeg hadde daua hadde det vært mitt navn..sorry meg! Jeg får "kjeft" her inne når jeg sier navn som Tuomas, det er jo ikke halvparten av Klittora en gang! Kjeft for å si "Tuomas"...? Eh? Finsk versjon av Thomas, hvem kritiserer det? Må vel være pga NW det da i så fall 0_0 Anyway, jeg har også hørt et sted for en stund siden av det ikke var lov å bruke navn som Bjørn, Stein, Ulv, o.l. Men er usikker på om det er tilfelle. Hadde vært greit å få vite hvordan det lå an Klittora ja, hihi, hvor fant de det hen :D Endret 30. oktober 2007 av Heloise
jannamor Skrevet 30. oktober 2007 #10 Skrevet 30. oktober 2007 Klittora??? Ærlig talt!!! nei hører mye rare navn jeg vet om ei som feter Fitja og og det er helt dønn seriøst. det er ikke de samme som hu som heter kliitora da, det hadde jo tatt seg ut hehe
Ettem Skrevet 30. oktober 2007 #11 Skrevet 30. oktober 2007 Det finnes visst en del foreldre som ikke tenker på at barna skal leve med navnet sitt i mange år
Gjest Ansjoni Skrevet 30. oktober 2007 #12 Skrevet 30. oktober 2007 (endret) . Endret 15. oktober 2009 av Ansjoni
Gjest Eir Skrevet 30. oktober 2007 #13 Skrevet 30. oktober 2007 Det ble forbudt å bruke disse navnene en kortere periode, men så gikk de (heldigvis) tilbake på denne regelen, da de myket opp navneloven for noen år siden.
Gjest hyggelig Skrevet 30. oktober 2007 #14 Skrevet 30. oktober 2007 (endret) hahaha, mange rare navn ute å går! husker jeg leste i lokalavisa for mange år siden at lille XXXXX(noe i den duren) var født da og da... hmm... da er det nesten bedre å bli kalt hest;) Navn fjernet da det er lett gjenkjennelig. Lillebøll-mod Endret 31. oktober 2007 av lillebøll
Brunhilde Skrevet 30. oktober 2007 #15 Skrevet 30. oktober 2007 Du søkte på kvinnenavnet: Klittora Det er 3, 2, 1 eller 0 kvinner som har Klittora som første fornavn. Jeg tror du bløffer her, jeg. Du søkte på kvinnenavnet: Fitja Det er 3, 2, 1 eller 0 kvinner som har Fitja som første fornavn. Her også, kanskje? Jeg er enig i at man skal tenke på at barnet skal leve med navnet resten av livet. Det er ikke nødvendig å være sær eller spesiell hvis det kan belaste barnet senere.
Gjest Gjest Skrevet 30. oktober 2007 #16 Skrevet 30. oktober 2007 (endret) hahaha, mange rare navn ute å går! husker jeg leste i lokalavisa for mange år siden at lille xxxxxxx (noe i den duren) var født da og da... hmm... da er det nesten bedre å bli kalt hest;) Hehe, jeg vet hvem barnet er Husker jeg rett er faren i tillegg navnebror med en norsk kjendis, så kanskje det er en familietradisjon å kalle opp ungene etter berømtheter? Endret 31. oktober 2007 av lillebøll
Gjest Tex Skrevet 30. oktober 2007 #17 Skrevet 30. oktober 2007 (endret) En av konfirmantene her vi bor heter Jesse pluss et berømt etternavn Ikke veldig kult akkurat. For øvrig har jeg hørt Klittoria, men Klittora var ny... Fitja også for den del. *endret fordi glow fjerna hele poenget* Endret 5. november 2007 av Tex
Gjest Heloise Skrevet 31. oktober 2007 #18 Skrevet 31. oktober 2007 Du søkte på kvinnenavnet: Klittora Det er 3, 2, 1 eller 0 kvinner som har Klittora som første fornavn. Jeg tror du bløffer her, jeg. Du søkte på kvinnenavnet: Fitja Det er 3, 2, 1 eller 0 kvinner som har Fitja som første fornavn. Her også, kanskje? Jeg er enig i at man skal tenke på at barnet skal leve med navnet resten av livet. Det er ikke nødvendig å være sær eller spesiell hvis det kan belaste barnet senere. Jeg har brukt den søkemotoren på navn jeg vet eksisterer i landet, og virker ikke som om den vil vise om det er færre enn 3 eller 5, eller kanskje 10 som heter det. Og den viser ikke folk under 18 år.
Gjest s.n Skrevet 31. oktober 2007 #19 Skrevet 31. oktober 2007 Husker de hadde en liste over de ti rareste navneforslagene som hadde blitt avvist i Norge på "Typisk norsk" for en tid tilbake. Hang meg spesielt opp i ett navn : "Pruttnisse" Kanskje like greit at det ble avvist Mange av navnene som toppet listen var navn på ikke-etniske nordmenn, så da er det litt mer forståelig at navn som klinger godt på et annet språk inne naturligvis har samme klang og betydning på norsk. Mener forresten vinneren var 'Isbil', som sikkert kan være et fint navn andre steder i verden, men som for oss nordmenn klinger helt feil, og som gir oss assosiasjoner mot bjeller og sommer!
CeeCee Skrevet 31. oktober 2007 #20 Skrevet 31. oktober 2007 Å kalle barna sine Klittora, Klittoria og Fitja er omsorgsvikt! Hva tenker disse foreldrene på????
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå