Gjest Gjest_Nysgjerrig_* Skrevet 30. september 2007 #1 Skrevet 30. september 2007 Det har jeg alltid lurt på. Hva er det som tar så lang tid at en må planlegge i et år, og mer, før en kan gifte seg? Jeg og mannen min bestemte oss et par måneder i forveien, og vi rakk da alt som skulle gjøres. Nå hadde ikke vi så stort bryllup da, men allikevel... Dette er ikke ment for å kritisere noen, det er bare noe jeg lurer på. :klø:
_Boble_ Skrevet 30. september 2007 #2 Skrevet 30. september 2007 Hele denne "prosessen" tar all den tid man legger opp til selv. Jeg tar oss som ett eksempel: Jeg lager alle innvitasjoner, bordkort, etiketter osv selv. Her er det mange detaljer på hvert enkelt bordkort og deretter tar dette lang tid å lage. Jeg vil kose meg igjennom denne tiden, ikke stresse og føle press. Vi har valgt en dato som mange ville ha og dermed måtte jeg bestille kirke 1 år i forveien for å kunne få denne datoen. (Vi fikk siste plass i kirken denne dagen!!) Det sier jo litt. Hvis vi skal få ha alt som vi vil må vi sende inne søknader til brannvesenet, bestilling av frisør, fotograf osv osv. Slik at denne dagen blir perfekt! For å være forst ute må man starte tidlig Alt i alt bruker man den tiden man selv vil. Vi trenger ett år for å få alt på plass og se frem mot denne dagen. Dette er jo tross alt noe man bare skal gjøre en gang i livet :rødme:
Gjest Gjest Skrevet 30. september 2007 #3 Skrevet 30. september 2007 Jeg brukte ganske lang tid fordi jeg ikke var i samme by som jeg skulle gifte meg i store deler av året. Men alt i alt brukte vi egentlg ikke mer enn 6 måneder på planlegginga og da ble det Ellers må mange spare penger, og tiden som benyttes er ikke nødvendig for selve planlegginga, men for å spare penger. I mellomtiden planlegger man litt etter litt og drømmer, men dette er bare fordi det er kjekkt og ikke nødvendigvis fordi man MÅ ha all denne tiden til å planlegge.
*Emma* Skrevet 30. september 2007 #4 Skrevet 30. september 2007 Tror ikke det tar 1 år å planlegge, men fordi folk er ute i god tid må man ofte begynne planleggingen tidlig for å få det slik man vil. Mange ønsker en spesiell dato. Mange ønsker et spesielt sted for middagen eller en bestemt fotograf. Kommer man 2 mnd før er sjansen stor for at man må finne noe annet enn førstevalget og det er det mange som ikke ønsker på en slik dag. Dessuten - hvis mans ender ut invitasjoner veldigkort tid i forveien er sjansen større for at folk har andre planer og at mange av dem du ønsker skal være der ikke kan.... Hvis man ikke har så innmari mye ønsker på hvem som skal lage maten eller ta bildene osv osv er det ingenting i veien for å starte noen få mnd før. ..... Selv begynte vi i overant av 1år før - men det var fordi vi giftet oss i USA og de er ekstremt tidlig ute m å booke ting. Da jeg ringte fotograf rundt 8 mnd før bryllupet var det bare såvidt de haddenoe ledig den dagen.....
Maja_83 Skrevet 30. september 2007 #5 Skrevet 30. september 2007 Det er veldig individuelt hvor lang tid man ønsker å bruke, men spesielt i byer som Oslo er det egentlig kun kirke og lokaler som presser folk til å booke tidlig for at de skal få akkurat den datoen man ønsker seg. Så når det er unnagjort kan jo resten av detaljene unnagjøres på kort tid...
Gjest Gjest Skrevet 30. september 2007 #6 Skrevet 30. september 2007 Det tar ikke 1 år å planlegge bryllup, men pga bestilling av kirke og lokale bør man mange steder gjøre akkurat det i god tid. Du må ikke trekke konklusjonen om at det er vanlig å planlegge i lang tid i forveien på bakgrunn av det enkelte forteller på dette forumet. Det er kun et fåtall sm driver på med sånn dyrking av eget bryllup - og de mest desperate av dem finnes nok kanskje her inne. De fleste brudepar er fornuftige mennesker, men det er som oftest ekstremitetene som synes.
Gjest Gjest Skrevet 30. september 2007 #7 Skrevet 30. september 2007 Det tok ikke ett år å planlegge bryllupet vårt, men ca 8 mnd før dagen bestillte vi kirke, festmiddagen og festlokallet. Dette var en nødvendighet for å få bryllupet på den dagen vi ville, og ja, vi måtte finne et annet lokale enn først tenkt fordi lokalet allerede var booket.... Det er med andre ord lurt å være ute i god tid med slike ting. Når vi hadde gjort det så hadde vi en pause på noen måneder. Og tre måneder før bryllupet sendte vi ut invitasjoner, og begynnte å finne ut hvordan vi ville ha det ellers... Så selve planleggingen varte i ca tre måneder. Og ja, jeg var å henten kjolen min va 6 mnd før bryllupet. Men det er noen ting man bare ikke kan styre tidspunktet på, så det var vel derfor. Jeg ville ha denne kjolen og ingen andre. Fotografen ble også bestillt i god tid siden han er meget optatt og ofte utenlands. Vi valgte dato ut i fra når han var i Norge.
Gjest Gjest Skrevet 30. september 2007 #8 Skrevet 30. september 2007 Det tar ikke 1 år å planlegge bryllup, men pga bestilling av kirke og lokale bør man mange steder gjøre akkurat det i god tid. Du må ikke trekke konklusjonen om at det er vanlig å planlegge i lang tid i forveien på bakgrunn av det enkelte forteller på dette forumet. Det er kun et fåtall sm driver på med sånn dyrking av eget bryllup - og de mest desperate av dem finnes nok kanskje her inne. De fleste brudepar er fornuftige mennesker, men det er som oftest ekstremitetene som synes. Eh, det er faktisk ikke ekstremt å begynne så smått et år i forveien. Vil man slippe å ha bryllupsfesten i garasjen må man bestille i god tid på de fleste steder siden det er mange som gifter seg... Det jeg syns er ekstremt er å ikke klare å prate om annet et helt år i forveien
Gjest Gjest Skrevet 30. september 2007 #9 Skrevet 30. september 2007 Eh, det er faktisk ikke ekstremt å begynne så smått et år i forveien. Vil man slippe å ha bryllupsfesten i garasjen må man bestille i god tid på de fleste steder siden det er mange som gifter seg... Det jeg syns er ekstremt er å ikke klare å prate om annet et helt år i forveien Les hva jeg skriver du. Jeg har så absolutt forståelse for at kirke og festlokale mange steder må bestilles i god tid - ellers tror jeg vi er enige.
prinsessa Skrevet 30. september 2007 #10 Skrevet 30. september 2007 Jeg også syns det er litt sært og planlegge servietter og borddekorasjoner over 1 år i forveien. Skjønner derimot at man må bestille lokale, fotograf og kirke tidlig. Men og bestemme designen på invitasjonene 1.5 år før syns jeg bare er helt merkelig
Gjest Gjest_Nysgjerrig_* Skrevet 30. september 2007 #11 Skrevet 30. september 2007 Tusen takk for svar. Det oppklarer hvertfall litt for meg. Jeg har full forståelse for at ting som må bestilles må gjøres i god tid. Uansett, dere må ha lykke til med bryllupet alle som skal gifte seg.
Gjest Gjest Skrevet 1. oktober 2007 #12 Skrevet 1. oktober 2007 Vi bor utenfor Oslo, og her holder det faktisk ikke å prøve å bestille et år i forveien... Jeg ringte i midten av august til de tre lokalene jeg hadde øverst på min liste, det inkluderte et samfunnshus og Losby Gods. Vi hadde lyst til å gifte oss i slutten av august neste år, altså ringte jeg ett år i forveien. Alt var booket! Det tidligste jeg kunne få på Losby var faktisk i slutten av juni 2009! Så det er ikke alltid det holder å ringe ett år i forveien, en gang!
Gjest Frk Åberg Skrevet 1. oktober 2007 #13 Skrevet 1. oktober 2007 Hadde det vært opp til meg, hadde giftet oss et par måneder fra vi forlovet oss. For vår del hadde det mye med økonomi å gjøre. Hvis vi skulle giftet oss med en god del gjester slik vi ville (det blir et middels antall, men det er likevel dyrt), ville vi ikke hatt råd med en gang. Hvis man vil gifte seg rundt sommeren, blir det fort fullbooket i populære kirker. Man kan alltids velge andre kirker, men da må man kanskje reise langt eller gjøre det i en kirke man ikke har noe forhold til. Siden jeg ikke egentlig vil gifte meg i kirken, sa jeg at vi i det minste måtte gjøre det i barndomstraktene mine (som også er i samme kommune som vi hadde tenkt til å ha bryllupsfesten). Jeg tror nok det er mye å gjøre når det nærmer seg, men det tror jeg det ville vært nesten uansett når man begynner planleggingen. Men mange tenker nok at de vil få en del unnagjort tidlig, så det ikke blir mer stress enn nødvendig. F.eks. å begynne med invitasjoner og slikt. Når man har bestilt kirke og lokale, så er man også inne i hele bryllupsplanleggingen, at man fort setter i gang med annen planlegging også, hvis man syns sånt er gøy, selv om det er lenge til.
Malama Skrevet 1. oktober 2007 #14 Skrevet 1. oktober 2007 vi brukte et år, men vi holdte jo ikke på hele tida det året... Som mange sier, det er sånn vi gjør det. Og koste oss med det. Vi bestilte krike og lokale med en gang han fridde. Bryllupet sto 1 år og 2 dager etter forlovelsen, så det var et år med planlegging. en del ting må bestilles tidelig, fordi det elelrs blir fullbooket. Det er forskjell selvsagt, vi giftet oss St.Hansaften, om man vil ha bryllupet en lørdag i oktober er det nok ikke like mye som er fullbooket... Jeg laget invitasjonene for hånd, og bordkort som sto i stil, det var naturlig å begynne litt tidelig med dette, fordi det tok tid. (Likevel endte jeg opp me å skrive de siste bordkortene den siste uken, jeg kom liksom "nesten i mål" og så stoppet det opp... Om man velger en enklere løsning, bestille ferdigtrykte, skrive ut på pc, eller lignende, er det jo kjappere... Kjolejakt "må" man nesten begynne litt tidelig, det var vel ca et halvt års leveringstid på min kjole, i tillegg skulle den tilpasses og sånn. Selvsagt kan det gjøres enklere, man kan kjøpe en kjole man får med seg den dagen, eller gifte seg i en pen drakt, sommerkjole eller bunad... Men mest av alt planla vi bryllup i et år fordi det var koselig. Dette var forlovelsetiden vår, og jeg storkoste meg med å tenke gjesteliste, bordplassering (som selvsagt måtte endres siste uken grunnet noen som ikke kom likevel, og noen som likevel kom...) bryllupsreise, blomster, lys og servietter... I vårt tilfelle HADDE det vært enklere om vi hadde bestemt oss for lys og sånn minst et halvt år i forveien, for vi endte med røde lys, og jeg skal love at det er lettere å få tak i røde lys (og servietter) i desember enn i april... (men vi fant tilslutt nydelige røde lys med gullringer på, perfekt) Man kan planlegge et bryllup på et par måneder om man vil. Men vi kunne ikke planlagt VÅRT bryllup på et par måneder. Da hadde vi ikke fått den krika vi ville, den dagen vi ville, det lokalet vi ville. Vi slet nok som det var med å få tak i fotograf, vi var nok litt sent ute (var vel 4 måneder i forveien ja) Jeg hadde ikke fått tak i kjolen på så kort tid (Jeg BRUKTE et par måneder på å finne ut hvilken kjole jeg ville ha jeg... deretter vente på at den skulle komme) og det var mange av gjestene som ikke kunne komme grunnet ferie etc selv om de hadde fått langtidsvarsel, så om de bare hdde fått et par måneders varsel hadde vi fått enda mindre gjester. (for all del, vi var vel 68 personer tilstede (ogg og en baby inkludert, eller muligens var det mat til 68, i så fall baby ikke inkludert, men 2 musikere inkludert), så det var ikke et lite bryllup, men med 120 invitert var det liekvel stort frafall) Det spørs vel hva man ønsker seg av bryllupsdagen.
Gjest Gjest Skrevet 1. oktober 2007 #15 Skrevet 1. oktober 2007 Det har jeg alltid lurt på. Hva er det som tar så lang tid at en må planlegge i et år, og mer, før en kan gifte seg? Jeg og mannen min bestemte oss et par måneder i forveien, og vi rakk da alt som skulle gjøres. Nå hadde ikke vi så stort bryllup da, men allikevel... Dette er ikke ment for å kritisere noen, det er bare noe jeg lurer på. :klø: Sjekket kirke og lokale i helgen og de er tatt for neste sommer allerede. Vi planlegger lenge fordi de vi må spare og for å finne billigere alternativer.
Gjest Gjest_laila_* Skrevet 2. oktober 2007 #16 Skrevet 2. oktober 2007 Jeg trodde jeg hadde super god tid. Var foreldrene mine som mente jeg burde sjekke lokaler og kirke... 1år i forveien var altfor tidlig å begynne planleggingen, tenkte jeg. Helt til jeg ringte...Fikk ikke tiden i kirken som jeg ønsket for den var tatt av andre, fotografen jeg ønsket var fullbooket og lokalet var bestilt av andre. Fikk beskjed av fotografen at nå bestilte brudepar fotograf halvannet år før...
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå