Gjest HJELP Skrevet 8. september 2007 #1 Skrevet 8. september 2007 i går fikk jeg plutselig beskjed om at jeg har fått et virus soom heter trojan og det ødelegger exe filer og stjeler passord. kan viruset stjele passord hvis jeg slår av pcn og? og hvordan får jeg det vekk? viruset gjør jo sånn at jeg ikke får gått inn på kontrollpanel, og at jeg ikke får kjørt exe.filer. :gråte: vet noen råd?
skrue Skrevet 8. september 2007 #2 Skrevet 8. september 2007 i går fikk jeg plutselig beskjed om at jeg har fått et virus soom heter trojan og det ødelegger exe filer og stjeler passord. kan viruset stjele passord hvis jeg slår av pcn og? og hvordan får jeg det vekk? viruset gjør jo sånn at jeg ikke får gått inn på kontrollpanel, og at jeg ikke får kjørt exe.filer. :gråte: vet noen råd? Trojan er ikke navnet. En trojaner er betegnelsen på en gruppe programmer (virus om du vil). Den vil selvfølgelig ikke virke om PC-en er avskrudd. Hvor/fra hvem fikk du beskjed om at maskinen er infisert?
Gjest Gjest Skrevet 8. september 2007 #3 Skrevet 8. september 2007 Trojan er ikke navnet. En trojaner er betegnelsen på en gruppe programmer (virus om du vil). Den vil selvfølgelig ikke virke om PC-en er avskrudd. Hvor/fra hvem fikk du beskjed om at maskinen er infisert? ok. jeg får opp et pop up vindu fra pcn som sier at jeg har det viruet. nå starter hele windows utforsker på nytt og på nytt uten at jeg har starta det. får ikke spilt musikk eller noe. nå mens jeg skriver herper den alt eller? jeg prøver å fornye norton sympantec programmet. kanskje de hjelper? ehh.
Gjest Mysticgirl Skrevet 8. september 2007 #4 Skrevet 8. september 2007 (endret) Ad aware fjerner trojanere, de legger dem i lås, så kan du selv slette dem i de filene de ligger.Jeg har flere ganger fått trojanere og de fjernes av ad aware Endret 8. september 2007 av Mysticgirl
Gjest ts Skrevet 8. september 2007 #5 Skrevet 8. september 2007 takk. men nå oppdaterte jeg norton sexurity greia. nå har ting slutta å klikke. kan det hende at norton har lagt det i karantene? jeg oppdaterte programmet og restarta og nå er alt fint. :klø: hva kan de gjøre med passordene mine i såfall?
skrue Skrevet 8. september 2007 #7 Skrevet 8. september 2007 Tja, da ville jeg først ha funnet ut hvilket program det er som lager popup-vinduet. Det finnes malware (virus om du vil), som gjør dette for å lure brukeren til å laste ned et annet program som skal "ordne" problemet. Dette andre programmet er trojaneren (navnet kommer av trehesten, full av soldater, forsvarerene ble lurt til å dra inn bak bymurene under beleiringen av Troja)
Gjest Gjest Skrevet 8. september 2007 #8 Skrevet 8. september 2007 Tja, da ville jeg først ha funnet ut hvilket program det er som lager popup-vinduet. Det finnes malware (virus om du vil), som gjør dette for å lure brukeren til å laste ned et annet program som skal "ordne" problemet. Dette andre programmet er trojaneren (navnet kommer av trehesten, full av soldater, forsvarerene ble lurt til å dra inn bak bymurene under beleiringen av Troja) ja jeg aner ikke hvordan jeg finne rut det. det som skjedde er at jeg skulle inn på en side. plutselig får jeg beskjeden om trojaneren. så klikka ting. så fikk jeg beskjed om å laste ned et virusprogram. jeg gjorde det. kanskje det var det som var "viruset"? etter jeg oppdaterte norton gikk det vekk.
skrue Skrevet 8. september 2007 #9 Skrevet 8. september 2007 (endret) ja jeg aner ikke hvordan jeg finne rut det. det som skjedde er at jeg skulle inn på en side. plutselig får jeg beskjeden om trojaneren. så klikka ting. så fikk jeg beskjed om å laste ned et virusprogram. jeg gjorde det. kanskje det var det som var "viruset"? etter jeg oppdaterte norton gikk det vekk. Om du surfet til den side på nettet og plutselig fikk melding om en trojaner i ett vindu og beskjed om å laste ned ett program for å fikse det så har du med 99% (100% er vel mer riktig) sannsynlighet gått rett fella ja. Endret 8. september 2007 av skrue
Gjest ts Skrevet 8. september 2007 #10 Skrevet 8. september 2007 Om du surfet til den side på nettet og plutselig fikk melding om en trojaner i ett vindu og beskjed om å laste ned ett program for å fikse det så har du med 99% (100% er vel mer riktig) sannsynlighet gått rett fella ja. men hvordan blir amn kvitt det? fikser norton det? tar et søk nå, og etter jeg oppdaterte norton fiksa det seg. så laster jeg ned ad aware. burde det gå bra da?
Gjest Paco Skrevet 8. september 2007 #11 Skrevet 8. september 2007 (endret) . Endret 21. januar 2008 av Paco
Gjest Mysticgirl Skrevet 8. september 2007 #12 Skrevet 8. september 2007 men hvordan blir amn kvitt det? fikser norton det? tar et søk nå, og etter jeg oppdaterte norton fiksa det seg. så laster jeg ned ad aware. burde det gå bra da? Norton har mest sannsynlig fanget opp trojaneren. Det går ann å gå inn og slette den derifra. Jeg bruker AVG free og det er kjempebra program og det er gratis. Får alltid opp et varsel når de har fanget opp et virus, med spørsmål om jeg vil slette det. Så gjør jeg det. Avg legger de i karantene i virus valut og kan slettes derifra ved søk
Gjest Mysticgirl Skrevet 8. september 2007 #13 Skrevet 8. september 2007 http://filehippo.com/download_avg_antivirus/ Her er linken
Gjest Nedfall Skrevet 8. september 2007 #14 Skrevet 8. september 2007 http://filehippo.com/download_avg_antivirus/ Her er linken Hvorfor bruker du ikke grisofts egen link ?
Gjest Nedfall Skrevet 8. september 2007 #15 Skrevet 8. september 2007 (endret) Vil anbefale å bytte ut nettleseren med en annen (siden du har trøbbel, tipper jeg du bruker en eller annen versjon av Internet explorer ?). For eksempel Firefox eller Opera.. En annen ting, som du har fått flere forslag på, er å legge inn ett bra antivirusprogram som oppdaterer seg selv. Ser du allerede har Norton, undrer meg over at du må oppdatere det selv (dette skal gå av seg selv med oppegående programvare)? Din jobb er å sjekke om det er oppdatert from time to time. Dette gjelder i høyeste grad Windows Update også, gjør det til en vane å ta en tur innom der jevnlig (en gang i uka passer bra). Dette er det eneste nettstedet der du må bruke internet explorer. Bestemmer du deg for å legge inn ett nytt antivirusprogram, må du selvsagt fjerne det du har fra før (dvs fjerne Norton) Ellers er det ikke så mye du akkurat trenger å gjøre, heller å la være å gjøre. Ofte er det den som bruker en datamaskin som klarer å infisere den med virus etc, ved å gjøre noe "dumt". Bruk fornuft når du bruker PCen, så kommer du mye lenger enn ved å bare putte på 100vis av "antiwareprogrammer", for å beskytte maskina. Gode PC vaner. Endret 8. september 2007 av Nedfall
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå