Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 31. mars 2003 #1 Skrevet 31. mars 2003 Jeg synes det er skammelig at mentale sykdommer blir brukt som skjellsord. Det er også uhørt at man skal få slengt etter seg at man er paranoid eller lider av sizhofreni på samme måte som man bruker ordene "dum" eller "idiot". En av mine beste venninner er sizhofren men på gode dager fungerer hun akkurat som alle andre mennesker- men pga. sin tilstand er hun 100% arbeidsufør. Og at feks. jeg skulle lide av denne sykdommen fordi jeg velger å si ifra når jeg føler meg urettferdig behandlet synes jeg er meget grovt. De fleste mennesker vet ikke engang hva denne sykdommen innebærer. Å starte spekulasjoner om ett annet menneskes mentale helse kun på bakgrunn av at dere ikke deler de sammen meningene faller på sin egen urimelighet. Slike beskyldninger blir også raskt tatt opp av andre brukere fordi ordene i seg selv har så stor makt. Og det er nok mange som sitter bak skjermene sine og riktig fryder seg og tenker at nå kan vi bruke dette mot han/henne for alt det er verdt, det er jo lov- vi blir ikke slettet av Moderatorene bare vi ikke nevner navn. Milla
Gjest Turi Skrevet 31. mars 2003 #2 Skrevet 31. mars 2003 Dessverre har ikke psykiske lidelser samme "status" som de fysiske lidelsene i vårt samfunn. Allikevel tror jeg dette er i ferd med å endres. Det er ikke lenger en skam å gå til psykolog, og "utbrenthet" har gitt psykiske lidelser et hverdags-ansikt. Tyngre psykiske lidelser er noe de fleste av oss (tror jeg?) ikke kjenner omfanget og lidelsene av. Er forøvrig enig med deg i at dette ofte brukes som skjellsord. På barneskolen ropte vi "CP-CP" til hverandre. Det er utenkelig å bruke cerebral parese som skjellsord i dag. Men schizo, noia etc. brukes uten respekt for de menneskene som er rammet av sykdommene. Merkelig at vi ikke kan finne ord som favner det vi mener uten å bruke skjellsord, og enda merkeligere at enkelte mennerskers sykdom skal brukes som skjellsord...
Gjest Cruella Skrevet 31. mars 2003 #3 Skrevet 31. mars 2003 Å tro at noen snakker/skriver om en uten at det ikke foreligger noe som helst som skulle tilsi at det stemmer, vel, da har man en paranoia. Å ha en paranoia innebærer ikke at man er generelt paranoid, og er ingen mental sykdom som kan klassifiseres som schizofreni.
ragnalina Skrevet 31. mars 2003 #4 Skrevet 31. mars 2003 Er helt enig i at man ikke skal misbruke diagnoser og bruke dem som skjellsord. Men samtidig tror jeg at vi ikke skal være redde for å ta sånne ord i vår munn - det tror jeg kan lede til at det blir enda mer tabu å ha slike lidelser. I utdannelsen min har jeg vært i praksis blant annet i psykiatrien og aldri har jeg hört flere 'sinnsykevitser' som da. (Jeg kjenner også folk med parkinson som forteller uanstendige parkinsonvitser..) Det er ikke slik at jeg mener at man skal le av psykiatriske pasienter, men ikke la det bli så alvorlig at man ikke tör å snakke om det. Vi har alle mer eller mindre trekk fra forskjellige sykdommer - forskjellen er at det ikke styrer livet vårt. Noen ganger tror jeg grenser mellom 'friske' og 'syke' er veldig vanskelig å se, og personlig mener jeg at når folk misbruker ord som schizo og paranoid, handler det mye om uvitenhet.
Gjest Anonymous Skrevet 31. mars 2003 #5 Skrevet 31. mars 2003 Enig, Ragnaline. Det er det som ofte gjør noen tilstander innen psykiatri så komisk noen ganger, fordi man gjenkjenner trekk hos seg selv. Jeg har ihvertfall en del uvaner og fakter som jeg av og til tar meg i og tenker at snart kvalifiserer det til en diagnose. Har gjennom min tidligere utdanning og jobb (spiseforstyrrelser og overgrep) møtt mange mennesker med en utrolig galgenhumor og evne til å le av egne f.eks tvangstanker. Lisa-Beth
Sandman Skrevet 31. mars 2003 #6 Skrevet 31. mars 2003 Milla: Jeg har en bror som er schizofren(ikke sizhofren), tungt medisinert, og som er danket ut av et sosialt normalt liv utenfor institusjon. Så det er en sykdom jeg har svært god kjennskap til, både forløpet, symptomene og behandlingen. Det er en meget alvorlig psykisk lidelse. Det er ikke få timer jeg har tilbrakt i hans nærhet, både på institusjon, og ute i hverdagen. Derfor har jeg den aller største respekt for denne sykdommen, og de mennesker som blir rammet av den. Men i familien har vi etterhvert lært oss å "ufarliggjøre" sykdommen, og kan faktisk more oss, over hans diverse crazy adferd og forestillinger. Også SAMMEN med han, kan vi faktisk more oss i blant. Jeg ser at du enda ikke er ferdig med tråden min i dag, men jeg vil på det sterkeste ha meg frabedt, at jeg noengang har plassert DEG inn i et slikt sykdomsbilde. Jeg håper jeg tydelig nok i tråden på Generell Debatt, har avvist tilstrekkelig mange ganger at jeg ikke siktet til noen spesiell med å benytte ordet "schizofren" (i anførselstegn) i hovedinnlegget. Når du på den måten du gjorde, "tok til deg" innholdet, ble jeg faktisk noe overrasket, og jeg så helt klare trekk i den adferden, som gikk på at du trodde alle skulle "ta deg". Slike trekk er lett gjenkjennelige, og HAR faktisk det navnet jeg touchet i mitt første svar til deg i tråden. Du bør kanskje senke skuldrene litt... ingen vil ta deg, Milla, og du er såvidt jeg har oppfattet deg, ikke psykisk syk, men mange hadde kanskje ønsket seg en noe sterkere grad av ren og skjær alminnelig folkeskikk i din adferd her inne. Du skyter fullstendig feil, når du åpner en ny tråd, og vinkler det slik at du føler deg beskyldt for at du er syk. Ingen har, såvidt jeg ser, påstått det. Det er noe du koker sammen sjøl. Jeg føler meg faktisk ganske så urettferdig behandlet sjøl, over den negative måten tråden utviklet seg på, og som du var arkitekten bak.
Gjest Duchess Skrevet 31. mars 2003 #7 Skrevet 31. mars 2003 Er enig i at det er unødvendig å gjøre narr av andre menneskers lidelser, MEN for de av oss som faktisk har fått vår diagnose av en eller annen art,fysisk eller psykisk mer eller mindre alvorlig, for mange av oss iallefall, er det faktisk ganske befriende at ikke alle tar det så dødsens alvorlig hele tida. Jeg kan le av det jeg, om noen sier "ER du sprø eller ?" til meg, reagerer ikke jeg med å bli såra, jeg ser faktisk humoren i det og slenger tilbake med en viss humor "Yepp, jeg har det svart på hvitt også jeg, det er mer enn du har!" Som Sandman sier, det er en måte å ufarliggjøre det på. Hvis alle skulle gått rundt og vært redd for å ta ordene i sin munn, være livredd for å spøke og le litt med det ville det blitt mye vanskeligere.
Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 31. mars 2003 #8 Skrevet 31. mars 2003 Jeg føler meg faktisk ganske så urettferdig behandlet sjøl' date=' over den negative måten tråden utviklet seg på, og som du var arkitekten bak.[/quote'] Unnskyld meg Sandman men måten du ordla deg på i det første innlegget ditt i den nå stengte tråden ga svært klare indikasjoner på at det var meg du siktet til. Du snakket om "profilerte brukere som skapte seg ett fantasiliv på KG". Ett fantasiliv hvor de var vakre, vellykkede og hadde gode jobber mens de i virkeligheten var fete, mislykkede og hadde enkle liv. Jeg har aldri lagt skjul på at jeg har ett godt utseende, en bra jobb og ett bra liv. For noen er visst det vanskelig og takle. Det at det kun bare var noen få brukere som sa seg enige i at de skjønte at det var meg du siktet til, druknet dessverre i alle de andre anti-Milla brukerene her på Kg som benyttet seg av en gyllen sjanse til å forsøke og framstille meg som noe helt annet enn det jeg faktisk er. Hvis du ser på brukernavnene så finner du en 5-6 gjengangere som benytter enhver sjanse de får til å rakke ned på meg og det jeg står for. Og det er ikke der verste- det verste er at du nå legger skylden på meg for og ha ødelagt tråden din, når du enkelt bare kunne gått tilbake til hovedinnlegget ditt, tatt vekk det som var myntet på meg og fortsatt debatten på ett saklig nivå. Men du ville ha bråk, du fikk det- hvorfor er du da ikke fornøyd? Milla
Gjest Duchess Skrevet 31. mars 2003 #9 Skrevet 31. mars 2003 Hva med å fortsette denne debatten på PM Milla & Sandman... :o
Gjest Turi Skrevet 31. mars 2003 #11 Skrevet 31. mars 2003 Jeg mener ikke at man skal være redd for å bruke ord som paranoid, schizofren etc. Å spøke med sykdommer kan være god medisin. Det forutsetter imidlertid at man 1. Vet hva sykdommen faktisk gjør/er og 2. Vet hva de rundt seg som man spøker med syns om dette. Å slenge ut av seg at noen er helt schizo på en negativ krenkende måte f.eks. er noe helt annet enn å spøkefullt spørre en venn du vet har går til psykolog om hodet er skrudd tilbake på plass e.l. (Og vær så snill å ikke få meg til å stenge denne tråden. Temaet er i seg selv interessant)
Gjest Minnie Emmerdale Skrevet 31. mars 2003 #12 Skrevet 31. mars 2003 Å slenge ut av seg at noen er helt schizo på en negativ krenkende måte f.eks. er noe helt annet enn å spøkefullt spørre en venn du vet har går til psykolog om hodet er skrudd tilbake på plass e.l. Nettopp! Milla
Englepusen Skrevet 2. april 2003 #13 Skrevet 2. april 2003 Det går an å spøke med det meste, men alle reagerer jo forskjellig...så det kan være lurt å tenke seg om før man sier noe. Husker fra min tid på psykiatrisk mange rare bemerkninger og vitser. Humoren var nokså svart kan man si...ikke så rart kanskje.. Ondsinnede bemerkninger er like ille samme hva de handler om.
Atmi Skrevet 2. april 2003 #14 Skrevet 2. april 2003 Jeg tenker at det verste med å komme med slike uttalelser måtte være dersom de faktisk var riktige... Det kan vi jo ikke helt vite et slik sted som dette fordi vi ikke kjenner hverandre. (mener ikke å forherlige meg selv, for jeg vet at jeg kan det derre med diagnostisering selv når jeg blir sinna.)
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå