Gjest Gjest_mummi_* Skrevet 9. august 2007 #1 Skrevet 9. august 2007 Hjelp, ripsgelen ble ikke stiv, trodde den var kokt nok, og helte lykkelig nydelig gelesaft på glass i går kveld. I morges trodde jeg gelen skulle være stiv og klar til å ha på brødskive - men nei, bare en tynn hinne på toppen, ellers saftaktig resten. Er det mulig å koke opp "gelen" på nytt og se om den stivner. Eventuelt tilsette pektin? Blir veldig glad for svar... ble så lei meg da jeg oppdaget fadesen.
pellegrino Skrevet 9. august 2007 #2 Skrevet 9. august 2007 ja tøm alt i en stor gryte igjen og tilsett pektin. Det hjalp for meg Resultatet ble bra.
Pnin Skrevet 9. august 2007 #4 Skrevet 9. august 2007 Husk å ta geletesten før du heller på glass, så ser du fort om du har kokt den lenge nok. (Geletest: hell en skje med gelemasse på en tallerken, la det kjøle seg ned litt før du drar en skje gjennom massen. Hvis massen glir sammen, har du ikke kokt den lenge nok.)
Gjest Gjest Skrevet 10. august 2007 #5 Skrevet 10. august 2007 Husk å ta geletesten før du heller på glass, så ser du fort om du har kokt den lenge nok. (Geletest: hell en skje med gelemasse på en tallerken, la det kjøle seg ned litt før du drar en skje gjennom massen. Hvis massen glir sammen, har du ikke kokt den lenge nok.) Takk for hjelpen!!! kokte opp på ny og tilsatte pektin. Nå står det masse glass med herlig gele på boden. Nam, nam.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå