Gjest bada Skrevet 27. juni 2007 #1 Skrevet 27. juni 2007 Jeg lager av og til paier av typen quiche, og jeg får nesten aldri bunnen til å bli gjennomstekt! Sist jeg laget pai tok jeg alle forholdsregler (trodde jeg): Jeg satte paiformen på en pizzastein, jeg forstekte paiskallet først, og stekte paien på nederste rille (oppå pizzasteinen) med bare undervarme. Allikevel var ikke bunnen helt gjennomstekt. Jeg måtte derfor løfte paien ut av formen og sette den rett på pizzasteinen, og da omsider ble den bra. Spiller det noen rolle at jeg brukte form av porselen? Eller blir resultatet bedre med metallform? Er det noen som har tips til hvordan jeg skal få gjennomstekt bunn uten å ta paien ut av formen? (Jeg bruker vanligvis en helt standard paibunn av hvetemel, smør og vann.)
Gjest piaf Skrevet 27. juni 2007 #2 Skrevet 27. juni 2007 (endret) Jeg lager av og til paier av typen quiche, og jeg får nesten aldri bunnen til å bli gjennomstekt! Sist jeg laget pai tok jeg alle forholdsregler (trodde jeg): Jeg satte paiformen på en pizzastein, jeg forstekte paiskallet først, og stekte paien på nederste rille (oppå pizzasteinen) med bare undervarme. Allikevel var ikke bunnen helt gjennomstekt. Jeg måtte derfor løfte paien ut av formen og sette den rett på pizzasteinen, og da omsider ble den bra. Spiller det noen rolle at jeg brukte form av porselen? Eller blir resultatet bedre med metallform? Er det noen som har tips til hvordan jeg skal få gjennomstekt bunn uten å ta paien ut av formen? (Jeg bruker vanligvis en helt standard paibunn av hvetemel, smør og vann.) Jeg hadde også problemer med dette - paibunnen ble alltid råstekt. Jeg trodde mengden væske i fyllet var avgjørende, eller forsteking etc, men alt ordnet seg da jeg byttet oppskrift, og brukte mer fett i forhold til mel enn det jeg hadde gjort. Etterhvert har jeg byttet ut halvparten av smøret i mirakeloppskriften med kesam, og det fungerer nesten enda bedre. Kan legge ut oppskriften senere hvis du er interessert. Ellers innbiller jeg meg også metallformer er mer effektive enn porselensformer - jeg har en metallpaiform med løs bunn og nonstick-belegg som ikke trenger å smøres, og en veldig fornøyd med den. Endret 27. juni 2007 av piaf
Gjest piaf Skrevet 27. juni 2007 #4 Skrevet 27. juni 2007 Hvor får man kjøpt slike paiformer? Jeg har kjøpt min i en butikk enten i Jernia eller Tilbords-kjeden - husker ikke helt.
Gjest bada Skrevet 27. juni 2007 #5 Skrevet 27. juni 2007 (endret) Tusen takk for svar, piaf! Jeg vil gjerne ha mirakeloppskrift. Vi har for øvrig også to-tre paiformer av metall - jeg tror jeg skal bruke dem heretter. Endret 27. juni 2007 av bada
Gjest piaf Skrevet 28. juni 2007 #7 Skrevet 28. juni 2007 (endret) Får håpe jeg ikke har lovet mer enn jeg kan holde nå da! Denne oppskriften funker ihvertfall hver gang for meg - den forrige jeg brukte funket aldri. 3 dl hvetemel (eller 2 dl hvetemel og 1 dl grov spelt) 150 g smør (eller 75 g smør + 75 g kesam) 1-2 ss vann Kjør smør og mel sammen i foodprocessor, tilsett vann og kjør til deigen samler seg. Endret 28. juni 2007 av piaf
Gjest Gjest_pippen_* Skrevet 28. juni 2007 #8 Skrevet 28. juni 2007 Er det viktig å ha deigen liggende ei stund i kjøleskap før man steiker den?
Gjest piaf Skrevet 28. juni 2007 #9 Skrevet 28. juni 2007 Er det viktig å ha deigen liggende ei stund i kjøleskap før man steiker den? Det står i de fleste oppskrifter, så jeg pleier å gjøre det, men det har vel mest med utkjevlingen å gjøre.
Gjest bada Skrevet 28. juni 2007 #10 Skrevet 28. juni 2007 Takk for mirakeloppskrift! Jeg skal definitivt bruke den neste gang jeg lager pai.
Gjest Gjest_Linn_* Skrevet 12. januar 2009 #11 Skrevet 12. januar 2009 Stek paibunnen lett før du legger i fyllet, da blir det alltid vellykket uansett fuktighetsgraden på fllet du velger
Gjest Eurydike Skrevet 12. januar 2009 #12 Skrevet 12. januar 2009 Stek paibunnen lett før du legger i fyllet, da blir det alltid vellykket uansett fuktighetsgraden på fllet du velger Nå er ikke denne tråden helt ny, men som du ser er vi flere her som har motsatt erfaring - er deigoppskriften dårlig i utgangspunktet, hjelper det ikke det spor å forsteke bunnen før man har fyllet i.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå