Gjest Tweek Skrevet 26. mai 2007 #1 Skrevet 26. mai 2007 Naaam, jeg vil ha!! Med kanel og sukker Kan jeg bruke vanilje krem også?
gladidag Skrevet 26. mai 2007 #2 Skrevet 26. mai 2007 0,5 l lunken melk 50 g. gjær 1,5- 2 dl sukker 150 g. mykt smør mel til passe deig Smelt smøret og bland i melk, mesteparten av smøret, sukker gjær og hvetemel til passe myk deig.La heve til dobbel størrelse. Kjevle ut til rektangel pensle m litt smeltet smør, strø sukker og kanel, rull og skjær i skiver.( klem gjerne litt flate) Kan godt bruke vaniljekrem også, hev bollene først til de er dobbelt så store, ha en klatt van.krem på hver bolle. Stek 180-200 grader til gylne
ToveM Skrevet 26. mai 2007 #4 Skrevet 26. mai 2007 Med vaniljekrem i blir det ikke skillingsboller, skillingsboller skal ha sukkerstrø på toppen
nostalgia Skrevet 26. mai 2007 #5 Skrevet 26. mai 2007 Om du bruker vaniljekrem blir det sommerboller Og de er jammen like gode
ToveM Skrevet 26. mai 2007 #6 Skrevet 26. mai 2007 Om du bruker vaniljekrem blir det sommerboller Og de er jammen like gode Det er jeg enig i, men da heter det ikke skillingsboller
Gjest Tweek Skrevet 26. mai 2007 #7 Skrevet 26. mai 2007 Ok, jeg tenkte tanken på å smøre vanligje krem på i tillegg til sukker og kanel før jeg ruller sammen :-D Men jeg tror jeg lager begge deler da Eller egentlig ikke siden jeg glemte bort butikken
pusla Skrevet 27. mai 2007 #9 Skrevet 27. mai 2007 Å, namnam, har ikke bakt skillingsboller siden jeg var tenåring, men det er jo så godt! Og jeg har alle ingrediensene her, så i morra skal jeg bake!
ToveM Skrevet 27. mai 2007 #10 Skrevet 27. mai 2007 Å, namnam, har ikke bakt skillingsboller siden jeg var tenåring, men det er jo så godt! Og jeg har alle ingrediensene her, så i morra skal jeg bake! Ja skillingsboller er godt, nå fristet du meg og, har jeg det jeg trenger, skal jeg jammen slå sammen en deig imorgen jeg og
Brunhilde Skrevet 27. mai 2007 #11 Skrevet 27. mai 2007 De aller beste skillingsbollene får man hvis man, istedet for å smelte smøret, smuldrer det i melet før man tilsetter de andre ingrediensene. Hvis man i tillegg rører sammen smør, sukker og kanel og smører dette utover den utkjevlede leiven før man ruller sammen og kutter i biter, ja, da blir de nesten himmelske!
Gjest Gjest Skrevet 27. mai 2007 #12 Skrevet 27. mai 2007 Hvis man i tillegg rører sammen smør, sukker og kanel og smører dette utover den utkjevlede leiven før man ruller sammen og kutter i biter, ja, da blir de nesten himmelske! :klø: eh, det skjønte jeg ikke.. gjør jo alltid det jeg, smører det utover og deler opp. smelter av og til smøret da, siden det er enklest. var det det du mente, at fyllet også blir bedre av at man ikke smelter smøret? skjønte det med deigen altså! min mor gjør det samme.
Brunhilde Skrevet 27. mai 2007 #13 Skrevet 27. mai 2007 Ja, fyllet blir mye bedre hvis du ikke smelter smøret. Kanskje fordi det blir litt mer smør enn om det er smeltet.
Gjest Tweek Skrevet 27. mai 2007 #14 Skrevet 27. mai 2007 Jeg må få sambo til å kjøre opp på den butikken som alltid har åpent uansett om det er den mest hellige dagen i året. Jeg vil ha skillingsboller
kamela Skrevet 27. mai 2007 #15 Skrevet 27. mai 2007 Jeg kaller dem kanelsnurrer og har spist et par i dag, og det er bare kjempegodt!
gladidag Skrevet 28. mai 2007 #17 Skrevet 28. mai 2007 hvor mange minutter skal de stå inni? 8-10-12.... ta de ut når du syns de har nok farge. Jeg personlig liker litt bleke boller.
Gjest Tweek Skrevet 28. mai 2007 #18 Skrevet 28. mai 2007 min ovn er mongo ettersom den er halvparten så stor som en vanlig. Har bare 3 riller. Så det blir ujevnt stekt og selv om alle bollene er like store blir noen ferdig først ettersom hvor de står i ovnen.. Men jeg laget dobbel deig, og jeg gidder ikke mer nå.. Kan jeg bakke ned deigen eller noe? Kanskje ikke fryse den men noe annet?
-Fisken- Skrevet 28. mai 2007 #19 Skrevet 28. mai 2007 Synes det blir ekstra godt med masse kardemomme i deigen.
Gjest Tweek Skrevet 28. mai 2007 #20 Skrevet 28. mai 2007 Jeg hadde ikke kardemomme, men de ble dritgode uansett :-D
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå