Gjest -eline- Skrevet 22. mai 2007 #1 Skrevet 22. mai 2007 Jeg har fått tilbud om å jobbe deltid (timebasert når de trenger hjelp) for et lite firma, de ønsker at jeg skal opprette firma og fakturere de for timene. Hva må jeg sette meg inn i? Å opprette firma skal jeg klare, og før jul tviler jeg på at jeg vil tjene over 50.000 (starter ikke før midten av august) og dermed trenger jeg vel ikke å betale moms for dette året? Men neste år vil jeg mest sannsynlig gå over... Og hva med skatt? Har lest litt rundt på lovdata og brreg.no, men synes det er litt komplisert og jeg lurer på om noen har noen bedre steder jeg kan finne informasjon om dette? Mye arbeid og slit, men jobben er relevant for utdanningen min og jeg vil virkelig ha den så...
Gjest Gjest Skrevet 22. mai 2007 #2 Skrevet 22. mai 2007 Du må betale skatt, ja, 28% fra første krone stort sett, men moms trenger du ikke bekymre deg over før du når 50 000 kr - da bør du være ute i god tid og mva-registrere deg hos Brønnøysund. I tillegg kan du utgiftsføre relevante utgifter. Bedin.no er kanskje en mer oversiktlig side. Du kan ta regnskapet selv, men hvis du har håp om å drive større, evt fulltid som selvstendig, er det absolutt å anbefale å bruke regnskapsfører så du slipper å svette i lang tid over bilag og skjemaer.
Gjest -eline- Skrevet 23. mai 2007 #3 Skrevet 23. mai 2007 Takk for tips. Fant ut at Næringsetaten i Oslo Kommune har gratis etablererkurs hver onsdag så dit skal jeg i dag Antar at jeg blir litt mer opplyst etter det
Pnin Skrevet 23. mai 2007 #4 Skrevet 23. mai 2007 (endret) Vær oppmerksom på at omsetningsgrensen for moms på 50.000 ikke gjelder per år, men per 12 måneder. Og opprett en konto en konto med én gang du starter opp, hvor du setter av 35% til skatt av alt du tjener. Som selvstendig næringsdrivende betaler du forskuddsskatt fire ganger i året. Blir du momspliktig, opprett en egen konto for dette også, og før all moms rett inn på den kontoen. Da er det lettere å holde kontroll på pengene. Altfor mange har gått konkur pga rot med moms- eller skattepengene. NB! Husk at du som selvstendig næringsdrivende skal ha høyere timelønn (i alle fall 25%) enn om du var ansatt! Dette fordi du har utgifter som en ansatt ikke har. Bare utgifter til tilleggsforsikring i folketrygden kan komme på rundt 10.000 kroner i året. Lykke til! Endret 23. mai 2007 av Pnin
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2007 #5 Skrevet 23. mai 2007 Ja, det er lurt å sette av såpass mye av overskuddet til skatt - for i tillegg til skatteprosenten betaler man høy trygdeavgift (10,7 eller 8%). Man betaler forskuddsskatt, så egentlig er det nokså enkelt å holde orden på dette, men det hender jo man ender med å tjene endel mer enn det forskuddsskatten er beregnet til (og den kan være beregnet på feil grunnlag av andre årsaker) - og da risikerer man en baksmell. Det virker vanlig å ta mer enn 25% høyere timelønn enn fast ansatte - de fleste jeg vet om tar timelønn mellom 300-500 kr pga de ulempene det er å være selvstendig (dårlig sykelønnsordning, f eks, mindre sikkerhet og behov for private forsikringer). Etablererkurs høres bra ut. Lykke til!
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2007 #6 Skrevet 23. mai 2007 Unnskyld meg. Som egen næringsdrivende (selv bare et stakkars enmannsforetak) må man betale 38% skatt og moms til staten??!! Er det meningen at man skal kunne leve av en inntekt selv midt oppe i dette også? Hva er poengeet med at staten krever inn såpass mye av inntekten til en enkeltperson som kan tilby tjenster gjennom et firma? Hvis dette prinsippet gjelder skipsredere som J. Fredriksen også, forstår jeg godt at det ikke lønner seg å starte bedrifter i Norge! Det har staten sørget for... Hvor er moroa ved å slite og jobbe for så å se at man er tvunget til å spare på konto slik at staten får halvparten av det en har slitt for? Staten kunne ha klart seg med mas. 20% i skatt og ingen moms. Da vilel flere ha startet bedrifter.
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2007 #7 Skrevet 23. mai 2007 Unnskyld meg. Som egen næringsdrivende (selv bare et stakkars enmannsforetak) må man betale 38% skatt og moms til staten??!! Er det meningen at man skal kunne leve av en inntekt selv midt oppe i dette også? Hva er poengeet med at staten krever inn såpass mye av inntekten til en enkeltperson som kan tilby tjenster gjennom et firma? Hvis dette prinsippet gjelder skipsredere som J. Fredriksen også, forstår jeg godt at det ikke lønner seg å starte bedrifter i Norge! Det har staten sørget for... Hvor er moroa ved å slite og jobbe for så å se at man er tvunget til å spare på konto slik at staten får halvparten av det en har slitt for? Staten kunne ha klart seg med mas. 20% i skatt og ingen moms. Da vilel flere ha startet bedrifter. Tja, dette burde vel nesten vært en egen tråd. Men jeg er selvstendig selv med et lite enkelpersonforetak, og har grått noen tårer over økonomien, ja. Hadde jeg ikke hatt samboer uten fast jobb ville jeg levd under fattigdomsgrensa. Fagbevegelsen i Norge er sterk og har kjempet fram veldig mange goder og rettigheter for lønnstakere gjennom årene, mens "det private" har blitt generalisert veldig - det er STOR forskjell på et digert AS eller ASA og en liten bedrift med én eller noen få ansatte, men dette blir ikke tatt hensyn til i skattelovene (unntatt at vi som ikke har AS slipper revisorplikt og noen andre småting). Momsen er forøvrig ikke en stor ulempe; man får trekke fra moms på innkjøp når man er mvapliktig. Og momsen man fakturerer og betaler inn til staten er jo uansett i tillegg til honoraret. De som lider for momsen er egentlig forbrukerne, ellers er moms/mva bare en litt abstrakt pengestrøm "utenpå" det man produserer. Det gjelder bare å ikke begynne å bruke av alle pengene man får rett inn på konto - mye skal bort i skatt og mva. Når det er sagt er det faktisk veldig moro å drive for seg selv, så lenge man klarer seg økonomisk. Men jeg skulle gjerne sett at det var lavere skatt ved lav inntekt (tilsvarende for lønnsarbeid, et minstefradrag som hjalp på litt - selv om man kan utgiftsføre og dermed trekke fra på skattbar inntekt, vil disse utgiftene variere veldig avhengig av type bedrift - samtidig trenger man jo penger å leve for. Og betaling til trygdekassa og pensjon blir det lite av med liten inntekt, så ser fram til å bli minstepensjonist...) så det var lettere å etablere seg. Har alltid stemt rødt, men nå som jeg er selvstendig vurderer jeg faktisk å stemme Høyre eller Venstre ved neste Stortings-valg.
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2007 #8 Skrevet 23. mai 2007 Bare en liten oppklaring her, siden det virker som det kanskje var litt uklart her: Enkeltpersonforetak er ikke selvstendige skattesubjekter, så inntekten fra foretaket blir tillagt din øvrige inntekt på selvangivelsen og skattlagt på samme måte. Det er nettoinntekten, dvs inntekt minus fradrag som kommer til skattelegging, og som næringsdrivende har man ofte større mulighet til å føre opp kostander til fradrag. Hovedregelen er jo at man kan føre til fradrag kostnader som har påløpt som innsatsfaktor for å tjene inntekten. Momsen må faktureres, på fakturaen skal momsen skilles ut som egen linje, så man har et brutto- og nettobeløp. Hvis mottaker av faktura er næringsdrivende og selv momspliktig vil de få tilbake momsen, så momsen vil verken berøre deg eller mottaker. Det kan kanskje høres knotete ut at man fakturerer moms som man betaler inn til staten, og mottaker får denne igjen fra staten igjen. Men det er altså slik man har valgt å gjøre det for å minimere sjansen for momsunndragelse siden man får en sjekk i form av momsoppgjør fra begge parter. Alt i alt er det altså en mer gunstig måte å få lønn på ved å skrive ut faktura. Arbeidsgiver får igjen moms, og slipper samtidig å betale arbeidgiveravgift. Hvis det er snakk om et langvarig arbeidsforhold og ikke bare et engasjement vil derfor likningskontoret kunne skjære igjennom og kreve at det i stedet etableres et arbeidstakerforhold (ev skjønnslikne begge parter).
Gjest Gjest Skrevet 23. mai 2007 #9 Skrevet 23. mai 2007 Alt i alt er det altså en mer gunstig måte å få lønn på ved å skrive ut faktura. Arbeidsgiver får igjen moms, og slipper samtidig å betale arbeidgiveravgift. Hvis det er snakk om et langvarig arbeidsforhold og ikke bare et engasjement vil derfor likningskontoret kunne skjære igjennom og kreve at det i stedet etableres et arbeidstakerforhold (ev skjønnslikne begge parter). Akkurat det der er litt interessant. Jeg har jobbet i over halvannet år mer eller mindre for samme oppdragsgiver (noen andre, små også), med ulike oppdrag. Dvs; oppdragsgiverne er ulike personer (redaktører) i en stor bedrift. Egentlig burde jeg vel heller hatt frilanserstatus - da er det arbeidstaker som betaler inn forskuddsskatt, men det er ikke særlig vanlig i bransjen, tror jeg... Håper virkelig ikke jeg blir ksjønnsliknet også
Gjest -eline- Skrevet 23. mai 2007 #10 Skrevet 23. mai 2007 Tusen takk for alle gode råd. Hadde tre times etablererkurs i dag og lærte enormt mye om skatt, trygdeavgift og momsinnbetalinger så nå føler jeg at jeg ikke er fullt så grønn når det kommer til dette. Siden dette kun skal være en deltidsjobb ved siden av studiene OG jeg gjør dette for å få en fot innenfor (det er en jobb jeg ville vært villig å gjøre gratis om jeg måtte!) før jeg skal ut i arbeidslivet på "ordentlig" så kommer jeg ikke til å kreve bedre betalt enn det jeg har fått tilbud om. Rik blir jeg ikke, men litt ekstra blir det jo (det hadde nok lønt seg mer for meg om jeg hadde blitt ansatt hos de, men har full forståelse for at de velger å ikke gjøre det siden dette absolutt koster penger, de er nyetablerte og har ingen ansatte).
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå