Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 8. mai 2007 #1 Skrevet 8. mai 2007 Kjæresten min var tung stoffmisbruker i 14-15 år, vi snakker heroin og det meste. Da jeg møtte han hadde han vært rusfri i 5-6 år. Vi har nå vært sammen i 8 måneder, og har det topp. De siste 4 helgene har han sklidd ut og røyka litt hasj sammen med gamle "venner", men har angra veldig etterpå, bedt om unnskyldning og vært veldig lei seg for det. Han har selv fortalt meg hva han har gjort, og mener selv at det skyldes at han hadde drukket, og at han aldri ville finne på å vurdere noe sånn i edru tilstand. Har også sagt at han føler han må kutte ut alkohol, siden det fører til at han gjør sånne ting. Problemet er at tillitten min til han har fått seg en alvorlig knekk når det gjelder dette, og jeg går rundt og er veldig mistenksom, og har en vond klump i magen. Jeg vet også at han har hatt kontakt med et par av disse tidligere "vennene" etter at han sist lovet meg at dette ikke skulle skje igjen. Hva gjør jeg? Klarer ikke å gå rundt med denne vonde følelsen, men om jeg hele tiden maser, spør og graver hva han har gjort, hvem har han truffet etc. blir jo stemningen veldig dårlig mellom oss... Hvordan kan jeg for eksempel merke på han om han har røyka hasj? Dette miljøet er helt ukjent for meg, så jeg aner ingenting om det!
Gjest Gjest Skrevet 8. mai 2007 #2 Skrevet 8. mai 2007 (endret) Kjæresten min var tung stoffmisbruker i 14-15 år, vi snakker heroin og det meste. Da jeg møtte han hadde han vært rusfri i 5-6 år. Vi har nå vært sammen i 8 måneder, og har det topp. De siste 4 helgene har han sklidd ut og røyka litt hasj sammen med gamle "venner", men har angra veldig etterpå, bedt om unnskyldning og vært veldig lei seg for det. Han har selv fortalt meg hva han har gjort, og mener selv at det skyldes at han hadde drukket, og at han aldri ville finne på å vurdere noe sånn i edru tilstand. Har også sagt at han føler han må kutte ut alkohol, siden det fører til at han gjør sånne ting. Problemet er at tillitten min til han har fått seg en alvorlig knekk når det gjelder dette, og jeg går rundt og er veldig mistenksom, og har en vond klump i magen. Jeg vet også at han har hatt kontakt med et par av disse tidligere "vennene" etter at han sist lovet meg at dette ikke skulle skje igjen. Hva gjør jeg? Klarer ikke å gå rundt med denne vonde følelsen, men om jeg hele tiden maser, spør og graver hva han har gjort, hvem har han truffet etc. blir jo stemningen veldig dårlig mellom oss... ← Han vil lukte søtlig hvis han har røykt hasj Og hvis han har gjort det nå i den senere tid etter opphold på 6 år, så foreslår je gat du trekker deg ut før du står i problemer til halsen. Du må be han velge, enten deg eller stoff. Kan han ikke ta et valg er det helt opp i dagen. Hilsen Mor til stoffmisbruker. Hvordan kan jeg for eksempel merke på han om han har røyka hasj? Dette miljøet er helt ukjent for meg, så jeg aner ingenting om det! Endret 8. mai 2007 av Colargol
Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 8. mai 2007 #3 Skrevet 8. mai 2007 Det var forresten jeg som startet denne http://forum.kvinneguiden.no/index.php?showtopic=237699&st=0 tråden for noen måneder siden!
venus* Skrevet 8. mai 2007 #4 Skrevet 8. mai 2007 Fikk han hjelp for rusavhengigheten sin når han sluttet? I såfall så hadde jeg insistert på at han kontaktet dem igjen. Her er to linker hvor du kanskje vil finne nyttig informasjon: Rustelefonen Blå kors
Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 8. mai 2007 #5 Skrevet 8. mai 2007 Takk for svar Venus! Ja, han var tilknyttet en institusjon i flere år ifm at han sluttet. Men jeg føler liksom at det blir litt drastisk hvis jeg skal begynne å kontakte folk bak hans rygg/på hans vegner "bare" fordi han har røyka hasj 3-4 ganger??!
Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 8. mai 2007 #6 Skrevet 8. mai 2007 Sorry Venus, jeg leste litt fort, og så først nå at du mente han selv skulle kontakte dem...
venus* Skrevet 8. mai 2007 #7 Skrevet 8. mai 2007 Takk for svar Venus! Ja, han var tilknyttet en institusjon i flere år ifm at han sluttet. Men jeg føler liksom at det blir litt drastisk hvis jeg skal begynne å kontakte folk bak hans rygg/på hans vegner "bare" fordi han har røyka hasj 3-4 ganger??! ← For å svare på det siste først, så synes jeg nok at han selv skal kontakte dem ja. Behandling forutsetter gjerne frivillighet. Men angående hasj. Det er vel ikke hasjen selv som er problemet, men at han er på vei tilbake til det gamle miljøet sitt, det er et faresignal. Ellers så tror jeg at måten han reagerer på forslaget om å kontakte behandlingsinstitusjonen (om du gjør det), vil være beskrivende for hvordan dette vil gå. Hvis han reagerer veldig negativt, så ville jeg blitt veldig bekymret..
Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 8. mai 2007 #8 Skrevet 8. mai 2007 Takk igjen Venus! Er det virkelig ingen andre som har innspill og råd til meg? Noen som har vært i lignende situasjon??
gompen Skrevet 8. mai 2007 #9 Skrevet 8. mai 2007 Jeg tror at han ikke hadde kommet til deg og sagt at han hadde røyket hasj, hvis han har begynt med andre ting igjen. Da ville han heller ha prøvd å skjule det. Virker vel mer som om han trenger støtte for å holde seg unna.
Gjest Gjest Skrevet 8. mai 2007 #10 Skrevet 8. mai 2007 Jeg ser noen her har skrevet at han kan lukte søtlig etter å ha røyket hasj. Dette må i så fall være om han kommer med røyken sivende rundt seg, da mennesket selv ikke lukter dette. Du kan se etter røde, trette øyne, legge merke til om han svarer deg annerledes enn ellers når du stiller helt vanlige spørsmål, og om han faller ut og bort i samtaler. Blir det mye hasjrøyking, kan det være han snubler i ord han vil bruke, og ikke har det samme vokabularet enn ellers. Det vil kunne være vanskelig for ham å følge en tankerekke og omsette denne i ord, dermed kan du oppleve at han begynner å snakke om noe helt annet og har høy assosiasjonsrikdom (litt vel fargerike uttalser, som for en som ikke har røyket kan være vanskelig å følge) Forstår dette må være veldig vanskelig for deg som ikke har erfaring fra dette selv, håper det går bra
Gjest Gjest_Fortvilet_* Skrevet 9. mai 2007 #11 Skrevet 9. mai 2007 Nå har han innrømmet at han også har røyka hasj i edru tilstand en gang i løpet av den siste tiden... Vet ikke hva jeg skal gjøre jeg, har det så fælt nå!
gompen Skrevet 9. mai 2007 #12 Skrevet 9. mai 2007 Kanskje du selv burde ta kontakt med noen som har kunnskap om rus? Du kan lære hvilke tegn du skal se etter i hverdagen, for å kjenne igjen utstrakt misbruk hos kjæresten din. Hvis du finner ut at han har havnet skikkelig utpå igjen, gi ham ultimatumet om å enten dra tilbake på avrusning og komme tilbake eller å dra punktum. Vær veldig obs på om han begynner å tilbringe mye tid med gamle kjente igjen. Kanskje det hadde vært en ide å flytte lenger unna for å få mer avstand til det gamle miljøet hans? Skjønner godt at dette er frustrerende for deg, man vil jo ikke at noen man er glad i skal skade seg selv på den måten rus gjør. Huff
Gjest gjest....... Skrevet 10. mai 2007 #13 Skrevet 10. mai 2007 Men angående hasj. Det er vel ikke hasjen selv som er problemet, men at han er på vei tilbake til det gamle miljøet sitt, det er et faresignal. Har en person vert rusmissbruker i så mange år som du beskriver er absolutt ALL rus et problem. En gang missbruker alltid avhengig er en regel. Om en skal slutte å ruse seg må man i utgangspunktet vedgå sitt problem. Det er veldig vanskelig å slutte og det krever veldig mye fra ens nærmeste i tilegg til støtteapparartet.
Gjest lazuli Skrevet 11. mai 2007 #14 Skrevet 11. mai 2007 Hei igjen Jeg husker godt den forrige tråden du startet for en tid tilbake. Så mangt kan sies om det som nå har oppstått. Jeg ber deg spørre deg selv om følgende; er det sånn at det er du som skal finne ut om han holder på med stoff, dvs at du skal lære deg hvordan du kan se at han har brukt stoff? Eller er det han som skal bevise at han er til å stole på? Etter det jeg kan se kan det være at han er på vei tilbake til det gamle miljøet han en gang var i. Som andre sier her er det vel dette som er det mest bekymringsfulle i situasjonen. Om dette er tilfellet vil han kanskje ikke være i stand til å se dette selv, men fornekte og bagatellisere som er kjente mekanismer for rusmiddelmisbrukere. Var jeg i dine sko nå så ville jeg satt hardt mot hardt og satt frem krav om at han søker hjelp øyeblikkelig. Det er han som har brutt tillit, ergo er det han som må besørge at den bygges opp igjen. Han kan feks kontakte sin primærlege og forklare situasjonen, og starte å avgi urinprøver i en tid. Kanskje har det oppstått gamle spøkelser som han trenger hjelp til å manøvrere seg igjennom. Det finnes mange andre måter du kan få hjelp til å håndtere situasjonen på gjennom feks Al-Anon osv. Gå for all del ikke rundt alene med dette...det finnes mye kunnskap og støtte der ute, bruk den
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå