Meaty Skrevet 7. mai 2007 #1 Skrevet 7. mai 2007 Det finnes mange fobier som kan virke helt snåle for resten av verden. Men for den det gjelder er det ikke særlig moro! Har du noen rare fobier, og hva tror du er grunnen til at du har akkurat den type fobi? For å starte med meg selv: Jeg har soppskrekk, noe jeg antar man ville kalt funghifobi på latinsk. Det er altså snakk om sånn sopp som vokser i skogen. Jeg kan ikke gå i skogen på høsten, hvis jeg ser en stor fluesopp el l så får jeg frysninger helt ned i halebeinet og løper i motsatt retning. Helt latterlig selvfølgelig, og ikke minst irrasjonelt, men jeg kan ikke noe for det. Heldigvis bor jeg i byen nå da, så det er sjelden jeg står ansikt til ansikt med en sopp Jeg er usikker på hvorfor det har blitt sånn, men jeg har et vagt minne fra barndommen, jeg må vel ha vært en 3-4 år tenker jeg. Jeg og en kamerat lekte på kjøkkenet til bestemor. Hun hadde fliser på veggen rundt komfyren, og på disse var det malt forskjellige sopper. Bestemor hadde vaskemaskin på kjøkkenet, og denne kunne vi gjemme oss bak. Vi fant på en lek der vi skulle late som om vi skulle plukke sopp, og så pekte vi på den soppen vi skulle plukke. Den andre satte seg bak vaskemaskinen og hoppet frem og skremte den stakkars sopplukkeren. Vi syntes dette var skikkelig gøy og ble "skremt på ordentlig" selv om vi visste at den andre satt der... Jeg lurer på om det er dette som er skyld i soppskrekken min? Så, hva med dere andre? Det må da være noen KG'ere med frykt for f. eks gulost, kjøttmeis, rosa gensere eller teddybjørner?
Gjest Nedfall Skrevet 7. mai 2007 #2 Skrevet 7. mai 2007 Vet ikke om det er å klassifisere som noen fobi, men jeg klarer bare ikke å få meg til å spise syltetøy ! Liker ikke oppmalte bær eller plommer, får jeg det i meg begynner jeg nesten å brekke meg..
Strawberry Fields Skrevet 7. mai 2007 #3 Skrevet 7. mai 2007 Vet ikke om disse er så rare, men har fobi mot stankelbein og hadde drøy fobi mot ballonger før. Men den siste har blitt litt bedre de siste åra.
Gjest synseren Skrevet 7. mai 2007 #4 Skrevet 7. mai 2007 Er redd for hoggormer jeg. Når jeg skal plukke blomster eller bær må noen gjennomsøke område før jeg tørr å plukke. Alle sier til meg at huggormen er like redd for meg som jeg er for den, men det hjelper ikke...
Gjest Veronica Mars Skrevet 7. mai 2007 #5 Skrevet 7. mai 2007 Det er vel ikke så veldig rart, men jeg har vepse- og humlefobi. Det er jo mange som er redd dem, men jeg er vel kanskje litt ekstrem når jeg velter bord på offentlige plasser for å komme meg unna dem, og låser meg inne på badet til mannen kommer hjem hvis en forviller seg inn i leiligheten.
Gjest ~Alwa~ Skrevet 7. mai 2007 #6 Skrevet 7. mai 2007 Rar er den sikkert ikke, men jeg er livredd edderkopper. Store,små,med lange bein, korte bein spiller ingen rolle. Jeg klikker uansett og vil aldri, for noen sum penger, tatt i en!!!!
Amanlis Skrevet 7. mai 2007 #7 Skrevet 7. mai 2007 Jeg får helt panikk dersom jeg ser grønne gresshopper. Er den inne, går ikke jeg inn i rommet før mannen har gjennomsøkt det.
Gjest Matsui Skrevet 7. mai 2007 #8 Skrevet 7. mai 2007 Om dette er fobier vet jeg ikke, men her er tre litt merkelige ting jeg absolutt ikke klarer: 1. Følelsen av knusktørre fingertupper. 2. Når noen hardt suger inn luft mellom sammenbitte tenner. 3. Flisete og sprukne negler. Bare jeg ser coveret til filmen "Saw II" så kryper det i meg. Fysj!
Gjest Frk Åberg Skrevet 7. mai 2007 #9 Skrevet 7. mai 2007 (endret) Jeg har blant annet to fobier: *syns det er utrolig ekkelt med enkelte ting som på en måte har vokst inn i noe annet - eksempel: eltekrok i brødbakemaskinen som har satt seg fast inne i brødet, en katt med en annen katts klør som sitter fast i huden etter en slosskamp - eller andre ting som har grodd unaturlig fast i hverandre - får helt grøsninger av å skrive om det *og så er jeg IKKE glad i rotter *er heller ikke begesitret for onde og nærgående (store) fugler (og det er litt fordi jeg syns nebb og knapphullsøyne er veldig ekkelt - hvor er det de ser egentlig?) Æsj, kom også på at vi har en skulptur i stua som samboeren bl.a. har laget av drivved. Der er det masse små steiner som har satt seg fast inni treverket. Ekkelt! Pleier å holde meg på en armlengdes avstand fra den. Endret 9. mai 2007 av Frk Åberg
Gjest Pax Skrevet 7. mai 2007 #10 Skrevet 7. mai 2007 Jeg har fobi mot antikke/veldig gamle gjenstander, særlig møbler. (Nei, det er ikke kødd)
Gjest Nedfall Skrevet 7. mai 2007 #11 Skrevet 7. mai 2007 Jeg har fobi mot antikke/veldig gamle gjenstander, særlig møbler. (Nei, det er ikke kødd) ← Hva er du redd de skal... gjøre med deg da ?
Gjest Pax Skrevet 7. mai 2007 #12 Skrevet 7. mai 2007 (endret) Hva er du redd de skal... gjøre med deg da ? ← Ja, men det er jo hva fobier er, de er ulogiske. Ofte, i alle fall. Forøvrig deler jeg fobien med Billy Bob Thornton, men ellers har jeg ikke hørt om noen andre som har en lignende fobi. Jeg fikser ikke tanken på å ta i et antikt møbel. Bare tanken er sinnsykt ekkel. En gang jeg havnet jeg på et hotell med en antikk seng (visste ikke om sengen på forhånd), sov jeg på gulvet med jakken over meg. Kunne ikke bruke dynen, fordi den lå jo i den antikke sengen. Ja, jeg vet , det er sinnsykt fjernt. Endret 7. mai 2007 av Pax
mamma_mia Skrevet 7. mai 2007 #13 Skrevet 7. mai 2007 Jeg har fobi mot mus og rotter.. grøsser bare jeg skriver om det Klarer ikke se disse på tv, da må jeg svitche kanal.. Eller se bilder av dem i et blad/bok..får frysninger. Har sett mus i virkeligheten..men heldigvis aldri rotter, da hadde jeg dødd!
Loquita Skrevet 7. mai 2007 #14 Skrevet 7. mai 2007 klarer ikke se på en mann som kniper seg selv på brystvortene :hår: Takler heller ikke sånne ekle mønstre som kommer i bunnen av gryten man svir melk i. Grøss og gru
Gjest Pax Skrevet 7. mai 2007 #15 Skrevet 7. mai 2007 Har sett mus i virkeligheten..men heldigvis aldri rotter, da hadde jeg dødd! ← Rotter og mus er da bare søte dyr. Og rotter er intelligente. Det går an å kommunisere med dem, som man kan med f.eks hunder. (Øhm, det hjalp kanskje ikke på fobien din, men...)
Spire Skrevet 8. mai 2007 #16 Skrevet 8. mai 2007 Om det er en fobi eller ei, vet jeg ikke, men jeg får kjempefysninger på ryggen når jeg ser mange like biler ved siden av hverandre....Eksempelvis mange postbiler som står parkert på rekke og rad. Aner ikke hvorfor, men synes det ser skummelt ut...Kanskje jeg tror de er en gjeng som skal komme å ta meg? Tuller faktisk ikke... Ellers er jeg livredd tankbiler og lager de rareste grimaser når jeg må kjøre forbi en eller når en ligger bak/foran meg på veien. Synes ikke det er sååå irrasjonelt - de kan jo velte og brenne! Har nok sett for mange amerikanske actionfilmer...
Amalie_85 Skrevet 8. mai 2007 #17 Skrevet 8. mai 2007 Jeg er ikke alene om denne da, men edderkopper. Jeg får helt panikk. En gang var det en edderkopp på badet i taket over døren. Så jeg kom meg ikke ut. Sto der i en halv time før sambo kom inn fra garasjen Så klarer jeg ikke føtter. Visst folk setter nakne tær på bordkanten eller noe sånt. *grøss* eller tar bena mot meg eller tar på mine. Usj usj usj. Men sambo sine er greie. Men det tok lang tid før jeg tok på dem eller han fikk lov til å ta på mine! Ute om sommeren syns jeg ikke det gjør noe at noen er barbeint. Men inne. Nå skulle jeg hatt en spy-smaily. Ellers har jeg en liten tendens til høydeskrekk, og når det blir for mange mennesker på et sted. Får helt fnatt jeg. Men det er når det er inne. Er det ute går det greit
Kayli Skrevet 8. mai 2007 #18 Skrevet 8. mai 2007 Jeg er hysterisk når det gjelder flaggermus. Har hatt besøk på soverommet et par ganger, så nå har sambo laget trerammer med fluenetting på til å sette i vinduet! Slipper forhåpentligvis å våkne av "flaff-flaff" lyden fra vingene deres igjen *grøss*.
Helen Skrevet 8. mai 2007 #19 Skrevet 8. mai 2007 Jeg er helt hysterisk redd mus. En gang oppdaget jeg ei mus i gangen (der vi bodde før) jeg ble helt tussete. Jeg skulle ringe mannen for han hadde reist på jobb men fant ikke den trådløse telefonen så jeg måtte ut i gangen igjen for å finne mobilen som lå i jakka. Fytti grisen det var ille, jeg var livredd. Jeg ringte manne grein og bar meg så han måtte snu og komme hjem for å ta musa. Ellers betaler jeg ungene for å gå ut i vedskålen for å hente ved hvis mannen har glemt det, jeg har oppdaget musmøkk der så aldri i verden om jeg går dit. Vet det er idioti men sånn er jeg bare
Sluagh Skrevet 8. mai 2007 #20 Skrevet 8. mai 2007 Jeg har fobi mot føtter jeg også... Føtter er så ekkelt, jeg bare takler det ikke. Mine er greie nok, men thats it. De er der. Jeg tar ikke på andres føtter og ingen får ta på mine, da får jeg panikk... Tanken på at noen tar på dem gjør meg helt.. Ja.. Panisk... Æsj!! Jeg har ikke noe imot at folk går barbeint og slikt, det går bra. Ellers så får jeg fnatt i store folkemengder. Pustevansker, panikk... Ja, og det kommer så brått også.. Jeg kan helt fint stå i byen med masse folk rundt en stund, men plutselig får jeg helt panikk... Ekkelt. Og vært få som har forståelse for det, det er ganske kjipt.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå