CeeCee Skrevet 6. mai 2007 #1 Skrevet 6. mai 2007 Jeg ønsker å få utbetalt noe (eller alt) av feriepengene mine nå, og lurer på om arbeidsgiver kan nekte å betale ut før den egentlige datoen? Kan man få hele beløpet, eller bare deler av det? Disse pengene er jo mine, men jeg er usikker på reglene her... På forhånd takk! Hilsen -CeeCee-
Titta Skrevet 6. mai 2007 #2 Skrevet 6. mai 2007 Klipper inn svaret mitt i en tråd for litt siden jeg som gikk på det samme: I følge ferieloven har en krav på å få feriepengene utbetalt på lønningen før en skal på ferie, evt. senest en uke før en drar. Det står riktignok dette kan fravikes ved tariffavtale, så du kan jo evt. sjekke der. I utgangspunktet betyr det, så lenge ikke tariffavtalen sier noe annet, at du ikke har krav på å få feriepengene før lønningen før du skal ta ut ferie/senest uken før. Men du kan jo alltids spørre? Personlig har jeg hvertfall aldri hatt noe problemer med å få feriepengene utbetalt på forskudd. Har inntrykk av at endel arbeidsgivere er ganske fleksible når det gjelder slikt.
Skravla Skrevet 6. mai 2007 #3 Skrevet 6. mai 2007 Hos oss får man utbetalt forholdmessig del av feriepengen i forskudd. Dvs hvis du skal på 2 uker ferie, så får du feriepenger for 2 uker.
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #4 Skrevet 6. mai 2007 Tusen takk for svar Titta!.. Nå aner ikke jeg hva tariffen sier, så får snakke me sjefen... Hilsen -CeeCee-
Rosalie Skrevet 6. mai 2007 #5 Skrevet 6. mai 2007 Dersom man skal på ferie, har man krav på å få de utbetalt tidligere enn normalen, som tidligere nevnt en uke før man reiser. Men da får man jo ikke lønn, da den blir flyttet til da man egentlig skulle ha utbetalt feriepenger. Derso du får feriepengene i forskud nå, må du huske at du ikke får utbetalt en krone da du egentlig skulle ha utbetalt de.
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #6 Skrevet 6. mai 2007 Hos oss får man utbetalt forholdmessig del av feriepengen i forskudd. Dvs hvis du skal på 2 uker ferie, så får du feriepenger for 2 uker. ← Usikker påom jeg forstod den... Mener du at dersom du skal ha ferie 2 uker ferie før avsatt utbetalingsdato får du utbetalt for to uker? Jeg skal ha hele ferien min sammenhengende, etter avsatt utbetalingsdato. Trenger bare litt ekstra nå så jeg får bestilt flybiletter o.l. Er jo forsent, eller blir knalldyrt, å bestille uka før en skal reise... Hilsen -CeeCee-
Skravla Skrevet 6. mai 2007 #7 Skrevet 6. mai 2007 Hos oss kommer feriepengene 28.6. Hvis noen f.eks skal på 2 uker ferie før dette så vil de få feriepenger for de 2 ukene i forkant av ferie. Hvis de skal på ferie etter 28.6, men må betale billetter etc så får de gjerne deler av feriepengene, som f.eks dekker billetter. Men vi utbetaler aldri alle feriepengene før 28.6 - selv om hele ferien tas ut.
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #8 Skrevet 6. mai 2007 Dersom man skal på ferie, har man krav på å få de utbetalt tidligere enn normalen, som tidligere nevnt en uke før man reiser. Men da får man jo ikke lønn, da den blir flyttet til da man egentlig skulle ha utbetalt feriepenger. Derso du får feriepengene i forskud nå, må du huske at du ikke får utbetalt en krone da du egentlig skulle ha utbetalt de. ← Ja, det er jeg klar over, men det blir jo veldig mye dyrere å bestille biletter uka før en skal reise... Så får jeg utebalt alt, vil jeg legge til side det jeg trenger til faste, og litt til uforutsatte, utgifter og "lommepenger" til reisene. Jeg er blitt veldig flink å spare.... Hilsen -CeeCee-
Titta Skrevet 6. mai 2007 #9 Skrevet 6. mai 2007 Feriepengene fordeles ut i fra ferien din. Skal du ha to uker i mai og en uke i september skal du i utgangspunktet få feriepengene for de to første uken i forkant av mai ferien og for siste uken i forkant av september ferien. Men skal du ha hele ferien sammenhengende så får du også alle feriepengene samtidig. Jeg antar at det var dette Skravla ville frem til.
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #10 Skrevet 6. mai 2007 Hos oss kommer feriepengene 28.6. Hvis noen f.eks skal på 2 uker ferie før dette så vil de få feriepenger for de 2 ukene i forkant av ferie. Hvis de skal på ferie etter 28.6, men må betale billetter etc så får de gjerne deler av feriepengene, som f.eks dekker billetter. Men vi utbetaler aldri alle feriepengene før 28.6 - selv om hele ferien tas ut. ← Ja, da var det slik jeg trodde Hilsen -CeeCee-
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #11 Skrevet 6. mai 2007 Feriepengene fordeles ut i fra ferien din. Skal du ha to uker i mai og en uke i september skal du i utgangspunktet få feriepengene for de to første uken i forkant av mai ferien og for siste uken i forkant av september ferien. Men skal du ha hele ferien sammenhengende så får du også alle feriepengene samtidig. Jeg antar at det var dette Skravla ville frem til. ← Ja, jeg vet jeg skal få alt utbetalt samtidig for jeg skal ha alle ukene mine sammenhengende og etter avsatt dato for utbetaling. Nå var det mer forskudd jeg tenkte på. Men tror jeg har forstått det nå Hilsen -CeeCee-
LarsThomas Skrevet 6. mai 2007 #12 Skrevet 6. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!!
Rosalie Skrevet 6. mai 2007 #13 Skrevet 6. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!! ← Det har de ikke lov til, og neste gang de prøver seg kan du jo vise de Ferieloven: § 11. Utbetaling av feriepenger (1) (Alminnelige regler) Feriepenger som er opptjent hos arbeidsgiver det foregående opptjeningsår, utbetales siste vanlige lønningsdag før ferien. Arbeidstaker kan likevel kreve at feriepengene utbetales senest 1 uke før ferien tar til.
Bobeline Skrevet 6. mai 2007 #14 Skrevet 6. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!! ← Det stemmer at det ikke er lov å nekte utbetaling av feriepenger når ferie skal tas ut, og dette kan du melde til Arbeidstilsynet eller til fagforeningen. Feriepenger skal utbetales i sammenheng med ferie, eller i fellesferien for personer som ikke tar ut ferie. Selv tilhører jeg de som får alt utbetalt i juni, fordi jeg aldri har tar ut ferie, og har jobbet uten ferie siden 2001. Bedrifter bestemmer selv om det kan gis forskudd, eller hvordan forskudd gis i enkelte situasjoner. Men ingen bedrifter kan avtale eller lage reguleringer om feriepenger som er dårligere enn bestemmelsene som er fastsatt per lov.
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #15 Skrevet 6. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!! ← AUDA!!! Høres skikkelig kjipt ut!!! Neste gang tar du med deg Norges lover og smeller den i bordet og sier.. "Hør her....!!!!" Trøsteklem , -CeeCee-
CeeCee Skrevet 6. mai 2007 Forfatter #16 Skrevet 6. mai 2007 (endret) Selv tilhører jeg de som får alt utbetalt i juni, fordi jeg aldri har tar ut ferie, og har jobbet uten ferie siden 2001. ← Hvordan holder du motet oppe og energinivået på topp?? Har du mye fri ellers i form av avspasering o.l.? Tror jeg hadde klikka om jeg ikke hadde fri fra jobben ei stund hvert år! Stakkars brukere... Hilsen -CeeCee- Endret 6. mai 2007 av CeeCee
Gjest Sativa Skrevet 6. mai 2007 #17 Skrevet 6. mai 2007 Jeg skal på ferie om et par uker, men fikk ikke ut noe freiepenger. jeg jobber i kommunen. (burn in hell lønningskontor-ansatte)
Titta Skrevet 6. mai 2007 #18 Skrevet 6. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!! ← Nå er jeg kanskje litt vanskelig, men i en annen tråd skrev du at ferien skulle betales i mai. Helt i slutten av måneden og mener jeg å huske du skrev. Å betale ferien, og å faktisk reise på den er så vidt jeg vet to forskjellige ting. Feriepengene får du før du reiser på ferie, ikke før du betaler turen.
Gjest Gjest 1 Skrevet 6. mai 2007 #19 Skrevet 6. mai 2007 I utgangspunktet betyr det, så lenge ikke tariffavtalen sier noe annet, at du ikke har krav på å få feriepengene før lønningen før du skal ta ut ferie/senest uken før. Men du kan jo alltids spørre? Personlig har jeg hvertfall aldri hatt noe problemer med å få feriepengene utbetalt på forskudd. Har inntrykk av at endel arbeidsgivere er ganske fleksible når det gjelder slikt. ← Tro det eller ei, men dette er fra virkeligheten i norsk arbeidsliv i 2007: En personalansvarlig uttalte på arbeidsplass X at det ikke var mulig for noen å få feriepenger til annen måned enn juni uansett om man tok ferien til andre tider av året. Begrunnelsen var: arbeidstakerne kunne finne på å bruke opp alt før sommeren kom. Snakk om formynderi!
Cappuccino Skrevet 7. mai 2007 #20 Skrevet 7. mai 2007 Kommunen som jeg jobber nektet å utbetale selvom jeg skulle på ferie i Mai!! Det har de ikke lov til, og neste gang de prøver seg kan du jo vise de Ferieloven: ← QUOTE § 11. Utbetaling av feriepenger (1) (Alminnelige regler) Feriepenger som er opptjent hos arbeidsgiver det foregående opptjeningsår, utbetales siste vanlige lønningsdag før ferien. Arbeidstaker kan likevel kreve at feriepengene utbetales senest 1 uke før ferien tar til. Nå har du bare plukket ut en del av loven, det står nederst i § 11 at reglene kan fravikes ved tariffavtale. Og hovedtariffavtalen til KS sier at feriepengene for kommunalt tilsatte kan utbetales i juni.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå