Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Jeg har hage og kaniner, og kaniner produserer som kjent kaninlort og litt annet organisk avfall i form av våt flis. Endel av gjødsla har ligget under tak 1-2 år; går det an å bruke dette rett på jorda i bedene (og grønnsakhage)? Altså å blande inn litt eller endel?

Jeg har inntrykk av at kaningjødsel ikke er så sterkt som f eks hønsegjødsel, men hvordan er det med komposteringsprosess og sånt? Vil f eks frø og spirende planter vantrives, bør jeg bare gjødsle større/"voksne" planter, eller må jeg lage en ordentlig kompost (noe jeg ikke kommer til å få gjort her vi bor nå)?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Ingen som vet? Jeg lurer nemlig på å kjøre på noen trillebårer på grønnsakshagen før jeg sår, men er det lurt? Er gjødsla kompostert eller "mild" nok når den har ligget såpass lenge?

(utålmodig)

(under tak betyr forøvrig uthus, ikke inne hos oss, hvis noen lurer)

Skrevet

For å være helt sikker kan du ta karse-prøven. Ta inn litt av molden og så karsefrø. Spirer de går det bra og spirer det ikke er det for hård kost og bør bare brukes som gjødsel i små menger blandet i jorden

Jeg vet ikke blandingsforholdet for kaningjødsel, men av kumøkk-kompost skal det brukes ca. 5 l pr. m2

Skrevet

Tusen takk for svar :) Da kan jeg prøve litt ulike blandingsforhold i små doser og så karse! Lurt - jeg har faktisk hørt om karseprøve, men koblet ikke i hodet.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...