Gjest senora Skrevet 17. april 2007 #1 Skrevet 17. april 2007 har fått en ny kanin, ca 5 mnd gammel, som tisser på oss i STORE mengder hver gang vi løfter den ut av huset for å sette den i luftegården. Gjør nok dette fordi den er redd, men det jeg lurer på er om dette er mest typisk for hannkaniner? Den ble nemlig kjøpt som en hunnkanin fordi vi vil parre den med hannen vår. De på dyrebutikken kunne ikke garantere helt, men var nesten sikker på at det var ei jente
dront Skrevet 17. april 2007 #2 Skrevet 17. april 2007 Det kan ha med alder å gjøre, den holder kanskje på å bli kjønnsmoden og forvirret. Det kan også hende den er redd. Hannkaniner markerer, men det er mer ved å sprute urin utover - enten graver de i underlaget først og sprayer tiss utover, eller de kan tisse "oppover" f eks på beina mine ( ). Tror ikke det er så vanlig at de markerer om de blir holdt fast på vei fra et sted til et annet, men vet ikke... En annen ting er at dersom dere tenker å sette kull på kaninen deres vil jeg anbafale å kjøpe kaniner med stamtavle, og gjerne med ok utstilingsresultater - i hvert fall at dere vet at foreldre/familie er friske og har godt gemytt. Det er lettere å få solgt unger med kjent og god bakgrunn, enn unger som kan ha arvelige defekter (noe som ikke er helt uvanlig). Nå som kaninen er 5 mnd vil jeg forøvrig tro dere kan se testiklene om det er en hankanin, men før det synes i hvert fall jeg det er vanskelig å se kjønn Dersom den ikke har testikler, så sammenlikn kjønnsåpning/kjønnsorgan med den andre kaninen dere har. Eller dra innom dyrlege og få det sjekket.
la Flaca Skrevet 17. april 2007 #3 Skrevet 17. april 2007 Nå som kaninen er 5 mnd vil jeg forøvrig tro dere kan se testiklene om det er en hankanin, men før det synes i hvert fall jeg det er vanskelig å se kjønn Dersom den ikke har testikler, så sammenlikn kjønnsåpning/kjønnsorgan med den andre kaninen dere har. Eller dra innom dyrlege og få det sjekket. ← Hehe, det er ikke vanskelig å se kjønnet på en 5 måneder gammel kanin! Når den er 1 måned er det også lett å se hvis man vet hva man skal se etter. 5 måneder gammel har hukaninen en smal spalte, og hannen et tydelig tut. Umulig å ta feil. At ikke dyrebutikken kunne garantere kjønnet sier jammen mye om hvor sørgelig lite de vet om dyra de selger. Hvis det virker som kaninen tisser fordi den er redd er kjønnet på kaninen irrelevant uansett. Dere får øve på å gjøre den trygg på å bli løftet og trygg på dere. Ellers så er det alltid en fordel å sterilisere/kastrere kaniner som ikke skal brukes i avl. Også av hensyn til markering med urin.
dront Skrevet 18. april 2007 #4 Skrevet 18. april 2007 Hehe, det er ikke vanskelig å se kjønnet på en 5 måneder gammel kanin! Når den er 1 måned er det også lett å se hvis man vet hva man skal se etter. 5 måneder gammel har hukaninen en smal spalte, og hannen et tydelig tut. Umulig å ta feil. At ikke dyrebutikken kunne garantere kjønnet sier jammen mye om hvor sørgelig lite de vet om dyra de selger. ← De har sikkert kjøpt kaninen da den var yngre.. Ellers synes jeg det kan være litt vanskelig å se kjønnet på en kanin isolert sett, men sammenlikner man to stk av forskjellig kjønn bør det være en grei sak. Er ellers enig med deg (selv om det er litt delte meninger om kastrering alltid er bra, tror jeg også det er lurt. Ukastrerte hunkaniner får relativt ofte livmorkreft, og ukastrerte hanner markerer og lukter vel mer).
Midna Skrevet 25. april 2007 #5 Skrevet 25. april 2007 En kanin bør være minst 6 uker sammen med moren sin, så håper ikke hun kjøpte den når den var under en måned da... Så da burde det jo vært mulig å se kjønnet. Men det er vel heller ikke noe nytt at dyrebutikker selger altfor unge kaniner. Derfor er det mye bedre å kjøpe av en oppdretter.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå