Gjest Vilja :-) Skrevet 30. mars 2007 #1 Skrevet 30. mars 2007 Dette er et personlig frustrasjonsutbrudd over mine fantastiske naboer som tar seg til rette. Det hadde vært kjekt med noen kommentarer på hvordan jeg bør gå frem mht. å løse denne floken, om det i det hele tatt er mulig. Jeg bor i en blokk med 7-8 naboer, det er stort sett familier med små barn i alderen 2-10 år. Min lille leilighet er uhensiktsmessig plassert RETT VED oppgangsrommet og oppgangsdøra. Jeg har bodd her i 8 mnd og har ikke tall på hvor mange ganger jeg har våknet før 07 om morgenen av at småttinger hyler og skriker i oppgangsrommet, mens mor bare skal kle på de litt (hvorfor f kan ikke foreldre kle på barna sine i sin egen gang i sin egen leilighet, og ikke i et felles oppgangsrom?). Dette er egentlig greit nok, jeg tåler da litt. Men plutselig er våren her og ting forverrer seg drastisk fra dag til dag. Foreldre setter oppgangsdøra på vid gap fra 15-tida på ettermiddagen til 19-tida på kvelden. Ila. denne perioden er jeg velsignet med støy fra lekeplassen til barna som ligger rett utenfor vinduet mitt. Jeg får altså støyen fra to kanter, den ene kommer fra vinduet mitt, og den andre fra utgangsdøra mi, som ligger rett ved hoveddøra, som står åpen. Foreldrene er oppe i leilighetene sine og lar utgangsdøra stå åpen slik at barna kan komme og gå som de vil. Veldig praktisk, selvsagt. Barna tar rennfart med trehjulssyklene og suser inn i oppgangsrommet mens hvinlatteren gjaller. Foreldre bruker oppgangsrommet som arbeidsplass for å reparere sykler osv. Fedre kjører bilene halvveis inn i oppgangsrommet, så nær oppgangsdøra som mulig, for å heller stå der og vaske bilen, enn å ta seg bryet med å stå ute på den gedigne parkeringsplassen å vaske den. Alt mulig skal visstnok foregå nærmest mulig oppgangsrommet, da det ikke blir så langt for de å gå fra f.eks. bilen til boden, hvor de har alle duppedittene sine. Hvorfor ikke bare ta med seg motorolje og skrutrekker og andre nødvendigheter bort til parkeringsplassen? Så er man ikke til genanse for en stakker som bor i 1. etg og som er den eneste som har leiligheten plassert rett ved inngangspartiet. Jeg er for blyg til å konfrontere folk direkte. Men i morgen den dag vurderer jeg å henge opp en notis med forespørsel om å lukke oppgangsdøra etter seg, ja iallefall ikke la den stå på vid gap i lange perioder når man driver med støyende aktiviteter rett utenfor. Er det legitimt av meg å forvente at folk følger opp en slik forespørsel? Jeg gruer meg vannvittig til fortsettelsen på dette boforholdet. Ser for meg spolerte ettermiddager hvor jeg burde sitte med eksamensforberedelser, men dengang ei.
Frey Skrevet 30. mars 2007 #2 Skrevet 30. mars 2007 Eier eller leier du? Hvis du leier er det vel utleier som er første instans. Hvis du eier så er vel en klage til styre i borettslag/sameie veien og gå. Eller som jeg i sin tid gjorde (det var snakk om bare en annen husstand da) å skrive et saklig brev som tar opp forholdet og hvor du beskriver problemet og putte i de postkassene det gjelder. Hva står det om ro i husreglene?
Gjest Vilja :-) Skrevet 30. mars 2007 #3 Skrevet 30. mars 2007 Jeg leier. Dette er en studentblokk, med studentforeldre som har barn. Det er to leiligheter for single personer i 1 etg, men bare min som er utsatt for direkte støy fra oppgangsrom og inngangsparti da den andre leiligheten ligger mye mer i "le". Jeg har kontaktet husvertene, og de sier de aldri har fått noen lignende klager på slike ting, dvs. bråkete barn og folk som bruker oppgangsrommet som arbeidsrom. Så jeg tok ikke bryet med å be de hjelpe meg i saken. Husreglementet spesifiserer ikke annet enn ro mellom 07 og 23. Ellers skal man være snille og greie med hverandre. Problemet er at om oppgangsdøra blir stående oppe i timesvis hver dag, mens barna leker rett utenfor, og tidvis flyr inn i oppgangsrommet for å leke også, kommer jeg til å bli sprø. Det er et ramaskrik uten like og man hører absolutt alt som foregår der ute. Jeg tror eneste løsningen, for å fortgang i ting, er å henge opp en lapp på eget initiativ. HVis jeg tør/orker da. Om jeg legger separate brev i postkassene til alle småbarnsforeldrene kan jeg risikre å få alle på døra i tur og orden, fordi de kanskje ikke kjenner seg igjen i problematikken (la døra stå oppe i timesvis). Jeg vet ikke hvilke av foreldrene som har en forkjærlighet for åpne oppgangsdører.
liv Skrevet 30. mars 2007 #4 Skrevet 30. mars 2007 Heng opp en lapp type; Hei. Det er veldig lytt her så jeg ville satt stor pris på at dere holdt utgangsdøren lukket samt at støynivået blir holdt til et minimum inne i gangene.
Gjest Vampyra Skrevet 30. mars 2007 #5 Skrevet 30. mars 2007 Ja gjør som liv foreslår, det synes jeg hørtes bra ut. I tillegg ville jeg gitt beskjed til utleier.
Sovesmurf Skrevet 30. mars 2007 #6 Skrevet 30. mars 2007 Små barn som leker må jo bare være noe av det mest herlige som finnes. Kan være med på at jeg syntes det var støyende før jeg fikk barn selv, men herregud............. Hvis du bosetter deg i en blokk, kan du faktisk ikke regne med at alle vil liste seg rundt for ikke å forstyrre deg. Har aldri helt forstått det der med folk som bosetter seg i blokk og irriterer seg over andres lyder. Ok hvis det er snakk om bråk på kveld og natt, men ettermiddag...... Du kan jo prøve å styre en 2 åring i hans/hennes lek. Klart det vil være lyd. Dette skjønner du selv hvis/når du får barn. Mitt forslag til deg, hvis du ikke tåler lyd, er å flytte til et sted hvor du har det stille rundt deg. Du kan ikke forlange at hele blokken skal være stille for deg. Regner med at dere har vanlige husregler med at det skal være stille etter 22 eller 23, barnelek på ettermiddagen må du finne deg i. Det er ikke meningen å være frekk mot deg, men tror du må tenke gjennom kravene dine.
Skravla Skrevet 30. mars 2007 #7 Skrevet 30. mars 2007 Små barn som leker må jo bare være noe av det mest herlige som finnes. Kan være med på at jeg syntes det var støyende før jeg fikk barn selv, men herregud............. Hvis du bosetter deg i en blokk, kan du faktisk ikke regne med at alle vil liste seg rundt for ikke å forstyrre deg. Har aldri helt forstått det der med folk som bosetter seg i blokk og irriterer seg over andres lyder. Ok hvis det er snakk om bråk på kveld og natt, men ettermiddag......Du kan jo prøve å styre en 2 åring i hans/hennes lek. Klart det vil være lyd. Dette skjønner du selv hvis/når du får barn. Mitt forslag til deg, hvis du ikke tåler lyd, er å flytte til et sted hvor du har det stille rundt deg. Du kan ikke forlange at hele blokken skal være stille for deg. Regner med at dere har vanlige husregler med at det skal være stille etter 22 eller 23, barnelek på ettermiddagen må du finne deg i. Det er ikke meningen å være frekk mot deg, men tror du må tenke gjennom kravene dine. ← Jeg har bodd i blokk i mange år og vil påstå at 90 % av det bråket som oppleves kommer fra barn og deres foreldre. Bråk fra øvrige naboer blir ofte varslet, f.eks. ved fester, oppussing, flytting etc. Hvorfor skal vi som ikke har barn måtte tåle bråk? I TS sitt tilfelle så er er det bråk i oppgangen det klages på - og der bør det være stille uansett barn eller ikke.
Gjest Vampyra Skrevet 30. mars 2007 #8 Skrevet 30. mars 2007 Ja jeg er drittlei av at alt bråk fra barn skal være så søtt og flott Det er faktisk ikke alle mennesker som synes det, og det finnes de som ikke ønsker å ha barn selv men likevel har behov for å bo der de bor av mange grunner. Hvorfor skal bråkete familier ha førsteretten på alt? Alle andre varsler jo ifra når de skal bråke Hos oss er det to familier som bråker helt villt i oppgangen. De tar null hensyn, skriker og støyer i gangene, smeller i dørene osv... Vi som bor i de andre 4 leilighetene hører man ingenting fra. Alle skal ta hensyn, uansett om de har unger eller ikke!
Gjest Frances Skrevet 30. mars 2007 #9 Skrevet 30. mars 2007 Jeg synes du burde skrive en vennlig lapp og henge den opp. Greit nok at barna bråker når de leker utendørs, det bør de få lov til, men det er ikke nødvendig at de gjør det samme innendørs i trappeoppgangen. Ingen barn har vondt av å lære at man også må ta hensyn til mennesker rundt seg.
Daria Skrevet 30. mars 2007 #10 Skrevet 30. mars 2007 Små barn som leker må jo bare være noe av det mest herlige som finnes. Kan være med på at jeg syntes det var støyende før jeg fikk barn selv, men herregud............. ← Så fordi du har fått barn og sett lyset, må vi andre også synes at ungebråk er herlig? Tror også at det å sette opp en vennlig lapp og gjøre oppmeksom på at det er lytt en være en god start. At det er lyder fra lekeplassen, må man jo leve med, men sykling, lek og mekking i gangene skal det være mulig å slippe.
Sovesmurf Skrevet 31. mars 2007 #11 Skrevet 31. mars 2007 Regner med at det ikke er hver eneste dag det blir reparert sykler i gangen og vasket bil utenfor blokken hvis det kun er 7-8 leiligheter. Klart at alle skal ta hensyn, og det skal selvsagt barneforeldre også gjøres, men det må jo også gå an å tolerere litt fra hverandre. Når alt som andre gjør oppleves som støy, enten det er sykkelreperasjon eller det fakta at det ligger en lekeplass ved siden av der du bor, ja da synes jeg faktisk at man burdere å flytte til et sted hvor du ikke finner dette. Og det med å være drittlei av forherligelse av lyden av unger som leker... Jo, faktisk, jeg skjønner at det provoserer dere, men vær nå litt tolerant. Dere har vært barn selv en gang også. Men klart, hvis man virkelig vil gjøre livet surt for seg selv, så hjelper det nok å sitte inne og irritere seg grønn over alle lyder som folk lager.
Gjest Vampyra Skrevet 31. mars 2007 #12 Skrevet 31. mars 2007 Det er faktisk noen av oss som var stille og rolige barn som respekterte andre mennesker
Gjest niomi Skrevet 31. mars 2007 #13 Skrevet 31. mars 2007 Jeg reagerer på at dørene der blir satt opp hele ettermiddagen. Veldig enkelt for tyver å komme seg både nedi kjeller og inn i leiligheter da... Ellers bør du gjøre forelderene oppmerksomme på at oppgangen ikke er en lekeplass. Heng opp en lapp, du. Selv om dette er studentblokk, så burde det ikke gjelde andre regler enn i andre sameier.
Gjest Vilja :-) Skrevet 31. mars 2007 #14 Skrevet 31. mars 2007 (endret) Jeg reagerer på at dørene der blir satt opp hele ettermiddagen. Veldig enkelt for tyver å komme seg både nedi kjeller og inn i leiligheter da... Ellers bør du gjøre forelderene oppmerksomme på at oppgangen ikke er en lekeplass. Heng opp en lapp, du. Selv om dette er studentblokk, så burde det ikke gjelde andre regler enn i andre sameier. ← Ja,det er dette med å la dørene stå konstant oppe i timesvis stort sett hver ettermiddag som jo er problemet. Sovesmurfen får ta et par timer til på øret når hun ikke fikk med seg at jeg ikke ønsker å sette munnkurv på barna, selvsagt må de få lov til å leke så mye de vil utendørs på lekeplassen. Men jeg setter pris på at foreldrene lar oppgangsdøra være igjen da, og ikke åpen. For da får jeg støyen fra to kanter; vinduet mitt, og enda verre er det fra døra mi, som ligger rett ved den åpne oppgangsdøra, og barna leker veldig tett ved oppgangsdøra og ofte tar de seg en tur inn i slve oppgangsrommet. Dette mener jeg er hensynsløst, når de ser at en leilighet er plassert kloss ved inngangspartiet. Vi har også masse sykler etc som står inne i oppgangsrommet, og ja, det er enkelt for uvedkommede å forsyne seg. Jeg henger opp en lapp. Men kommer uansett til å flytte til venner. Men lappen skal få henge, så får de seg kanskje en aha-opplevelse om at det er andre enn de selv som bor her. Noe jeg har vært mer enn klar over, særlig de siste par månedene. Dette her har ikke noe med å ikke tåle et pip. Det har med å forvente at folk tar enkle grep for å gjøre hverdagen så komfortabel for hverandre som mulig. Det er bare snakk om å lukke ei dør. Ta bilvask og hjulskift, sykkelreperasjoner etc etc ute på parkeringsplassen, og ikke èn meter unna vinduet mitt mens oppgangsdøra står åpen, og barna flyr rundt beina på far og synger og traller. Dette er unødvendig. Om alle familiene her får inntrykk av at oppgangsrommet er en arbeidsplass, blir jo dagene mine veldig uforutsigbare, da jeg aldri vet om jeg får et minimum med lesero da jeg kommer hjem på ettermiddagene. Dette er jo mitt hjem også, for fanden. Endret 31. mars 2007 av Vilja :-)
Cata Skrevet 31. mars 2007 #15 Skrevet 31. mars 2007 Regner med at det ikke er hver eneste dag det blir reparert sykler i gangen og vasket bil utenfor blokken hvis det kun er 7-8 leiligheter. Klart at alle skal ta hensyn, og det skal selvsagt barneforeldre også gjøres, men det må jo også gå an å tolerere litt fra hverandre. Når alt som andre gjør oppleves som støy, enten det er sykkelreperasjon eller det fakta at det ligger en lekeplass ved siden av der du bor, ja da synes jeg faktisk at man burdere å flytte til et sted hvor du ikke finner dette. Og det med å være drittlei av forherligelse av lyden av unger som leker... Jo, faktisk, jeg skjønner at det provoserer dere, men vær nå litt tolerant. Dere har vært barn selv en gang også. Men klart, hvis man virkelig vil gjøre livet surt for seg selv, så hjelper det nok å sitte inne og irritere seg grønn over alle lyder som folk lager. ← Det er jo tross alt flere av "de andre" enn det er av trådstarter da, så hvis mange av de andre beboerene plasserer seg tett ved inngangsdøra så blir det en del aktivitet, selv om hver enkelt ikke gjør det så ofte. Forøvrig er det jo aktiviteten i gangen og like utenfor ytterdøra trådstarter reagerer på, -ikke det at barn leker på en lekeplass. Hva flytting angår så har vel barnefamiliger med to "inntekter" bedre økonomiske muligheter til å finne seg en bolig som ikke er blokk enn det en som er alene har? Bor de for seg selv så kan jo ungene støye og herje så mye de vil uten å være til sjenanse for andre enn foreldrene . Forøvrig er det jo ikke slik at barn må bråke for enhver pris. Jeg har selv vært barn og selv om vi hadde enebolig så klarte jeg faktisk å lære meg enkle ting som ikke løpe i gangen, ikke leke med ball inne, sykler holder vi utenfor ytterdøra (det var faktisk en selvfølge for meg) og sist men ikke minst "i middagshvilen skal dere ungene være stille - også når dere leker utenfor". Så det er faktisk mulig. Det jeg også reagerer mest på er i grunnen det at ytterdøra står åpen til enhver tid. Siden det er snakk om en studentblokk så regner jeg med at det er en litt større by det er snakk om, -og da pleier det være lurt å ha ytterdøra stengt for andre enn beboerne. Som Niomi sier - alle har ikke nødvendigvis like gode hensikter. Trådstarter får prøve løsninen med lapp om "ta hensyn - jeg trenger lesero". Siden de andre i bygningen også er studenter så burde de i allfall forstå ønsket.
mysan Skrevet 31. mars 2007 #16 Skrevet 31. mars 2007 Det er faktisk noen av oss som var stille og rolige barn som respekterte andre mennesker ← Det var noe med at det var forventet av oss da vi var barn at vi tok hensyn til folk rundt oss. Det var ingen som fikk leke i oppganger og hyle ubegrenset rundt husveggene... det går faktisk an å lære unger og ta hensyn. Lærer de ikke disse enkle tingene som barn, vil de møte endel motgang som voksne er jeg redd...
Gjest Vilja :-) Skrevet 31. mars 2007 #17 Skrevet 31. mars 2007 Det var noe med at det var forventet av oss da vi var barn at vi tok hensyn til folk rundt oss. Det var ingen som fikk leke i oppganger og hyle ubegrenset rundt husveggene... det går faktisk an å lære unger og ta hensyn. Lærer de ikke disse enkle tingene som barn, vil de møte endel motgang som voksne er jeg redd... ← Det virker iallefall som de, barna, ikke er særlig mottakelige for å få beskjeder om hva de kan/ikke kan tillate seg å gjøre. Ferska to 8-10 år gamle gutter i å spille fotball i oppgangsrommet istad, og ga en ganske klar beskjed om at oppgangsrom ikke kunne brukes som lekeplass. "Dere må gå ut skal dere spille fotball". De gjorde som jeg bad de om, men hadde det veeeldig morsomt på veien ut døra med å herme etter det jeg hadde sagt osv. Etterpå ble det også tilløp til mer fotballspilling i ganga, sikkert for å sjekke om jeg kom ut med pekefingeren på nytt. Hvem vet, kanskje det bare blir verre etter at jeg sa ifra til de. Slik drittunge-oppførsel gjør at jeg får lite lyst til å si ifra flere ganger. Har fortsatt ikke heng topp lappen da jeg fordufter fra denne blokka på tirsdag, og blir borte helt til eksamen er overstått. Hadde jeg bare ikke vært så feig hadde jeg kunne klart å si ifra til folk face to face, istedetfor å henge opp en lapp som alle sikkert kommer til å småflire av fram til jul 2008. Etter det jeg har fått med meg vil jeg bli den eneste som har hengt opp en slik klage-lapp den perioden jeg har bodd her, altså 8 mnd. Men folk burde få vite at de forstyrrer andre unødvendig, om de ikke er klar over det fra før av. Jeg mener jo fortsatt å ha retten på min side når jeg oppfatter at oppgangsrom bør være en nogenlunde rolig sone. Hrmf. Takk for innspill, dere. Jeg feiger nok heller ut enn å henge opp den lappen, når alt kommer til alt.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå