mamma_mia Skrevet 29. mars 2007 #1 Skrevet 29. mars 2007 Er jo ganske praktisk sånt sett å få penger i gave
Arkana Skrevet 29. mars 2007 #2 Skrevet 29. mars 2007 Ja, det synes jeg egentlig. For det første er penger en svært upersonlig og egentlig ikke spesielt koselig gave å gi. For det andre synes jeg ikke at det er jeg som gjest som skal sponse brudeparets utgifter. Hvis brudeparet må ønske seg penger fordi de ikke har råd til ting burde de kanskje heller kutte ned på bryllupsutgiftene? Hvis det er noe helt spesifikt de ønsker seg, som er for dyrt for én person å gi, ville jeg heller (selv om det også er noe jeg unngår) gi et gavekort i en butikk eller hos et reisebyrå.
Mies Skrevet 29. mars 2007 #3 Skrevet 29. mars 2007 Nei, det er ikke frekt å ønske seg penger - Dersom det er ett av flere valg for den som gir - Det som er frekt er å KUN ønske seg penger, og enda frekkere å bli fornærma forde en da ikke får det en ønsker seg... Gave er gave synes jeg, penger går fort med i dragsuget, og man sitter i ettertid ikke igjenn med noe konkret. Jeg gir ikke bort penger med mindre det er til en helt konkret ting. Dersom brudeparet har store utgifter til møbler eller opppussing av et helt konkret rom så kan de jo ønske seg penger til dette, eller gavekort på en byggvareforetning eller tilsvarende, så kan de som ønsker å gi slik gjøre det, andre som ønsker å gi en gave kan lov til å gjøre dette. Gave er forøvrig noe en får, ikke noe en bestiller... så dersom man har ønskeliste så sørg for at den inneholder ulike valg slik at giver føler at en har valgt ut noe som denne faktisk ønsker å gi bort.
Gjest Veronica Mars Skrevet 29. mars 2007 #4 Skrevet 29. mars 2007 Jeg synes ikke det er frekt så lenge det er en av mange ting man ønsker seg. Men man kan vel gjerne ta med hva det skal gå til også, vi kommer f.eks til å skrive i ønskelisten at vi ønsker oss tilskudd til bryllupsreise.
Gjest Pia 30.08.08 Skrevet 29. mars 2007 #5 Skrevet 29. mars 2007 Enig med de 2 over her Det er helt greit, såfremt man har andre ønsker og. Vi kommer til å skrive at en av våre ønsker er penger, da vi fortsatt er i etableringsfasen, og har en elilighet som trenger mye oppussing (ikke helt på den måten, da...). Når bestemor spurte hva vi ønsket oss, og vi sa penger, syntes hun først det var en utrolig kjedelig gave og det kom hun IKKE til å gi. Så spurte hun om det var noe annet vi trengte, store ting til leiligheten og sånn... Joda, sier vi... Vi trenger seng, sofa og har jo masse oppussing som skulle vært gjort. Svaret var da; Det er jo så vanskelig, for det må man jo nesten plukke ut selv. Da kan jeg jo heller gi dere penger, da!
Frey Skrevet 29. mars 2007 #6 Skrevet 29. mars 2007 Greit så lenge det er til et spesifisert formål synes jeg. Vi kommer selv i tillegg til andre ting til å ønske oss tilskudd til bryllupsreisekassen. eller, vi ønsker oss hovedsaklig dette siden vi jo er vel etablerte og har bodd sammen noen år så vi har jo det vi trenger og vel så det også. Begrenset hvor mange rødvinsglass og karafler man trenger også liksom..
Arkana Skrevet 29. mars 2007 #7 Skrevet 29. mars 2007 har bodd sammen noen år så vi har jo det vi trenger og vel så det også. ← Finnes det virkelig ikke noen verdens ting dere ønsker dere annet enn penger? Synes det er trist, rett og slett.
Kykkelikokos Skrevet 29. mars 2007 #8 Skrevet 29. mars 2007 Jeg vet at flere ønsker å gi oss penger til tross for at vi ikke har spesifikt skrevet det på ønskelisten (vi har ønsket oss gavekort til spesielle ting som microbølgeovn og kjøleskap).
brumma* Skrevet 29. mars 2007 #9 Skrevet 29. mars 2007 Finnes det virkelig ikke noen verdens ting dere ønsker dere annet enn penger? Synes det er trist, rett og slett. ← Men er det ikke bedre å ønske seg penger til f.eks bryllupsreise enn en haug med unødvendige ting som man egentlig ikke trenger? Ikke alle som har behov for et enda finere servise, duppeditter som man aldri har giddet å kjøpe (fordi man ikke har bruk for det og det opptar plass osv...). Jeg synes absolutt ikke det er frekt å ønske seg penger. Om man får det eller ei er jo opp til giveren. Synes forresten det virker som voldsomt mye er "frekt" når det gjelder bryllup....
Daria Skrevet 29. mars 2007 #10 Skrevet 29. mars 2007 (endret) Jeg synes det er forskjell på å ønske seg penger til noe konkret, og å bare ønske seg penger generelt. Som andre har vært inne på, en del ting er både for dyrt å ønske seg og noe man gjerne vil plukke ut selv, og da må det være greit å ønske seg et bidrag til det. Men som gjest, og særlig i en så stor anledning som et bryllup, vil jeg gjerne gi en konkret gave, ikke bare en pengesum som for alt jeg vet går rett inn i husholdningsbudsjettet til brudeparet... Endret 29. mars 2007 av Daria
Arkana Skrevet 29. mars 2007 #11 Skrevet 29. mars 2007 Synes forresten det virker som voldsomt mye er "frekt" når det gjelder bryllup.... ← Kanskje det kommer av at en del brudepar oppfører seg svært kravstore?
Gjest Eir Skrevet 29. mars 2007 #12 Skrevet 29. mars 2007 Finnes det virkelig ikke noen verdens ting dere ønsker dere annet enn penger? Synes det er trist, rett og slett. ← Jeg synes heller det er godt å høre at det finnes folk som ikke er så besatt av ting, at de alltid ønsker seg mere. Og det er ihvertfall ikke noe trist med det, følelsen av at man egentlig har alt man trenger er faktisk veldig god.
mamma_mia Skrevet 29. mars 2007 Forfatter #13 Skrevet 29. mars 2007 HI her igjen.. Vi holder på å kjøpe vår første bolig, skal flytte inn til sommeren. Har bodd sammen flere år da, men kun leid. Har litt møbler, men ikke all verdens.. Ønsker meg veldig et spisebord, men har ikke råd til det selv enda.. Så da lurte jeg på å ønske meg penger som igjen kan brukes til å kjøpe spisebord for..
Gjest baby-E Skrevet 29. mars 2007 #14 Skrevet 29. mars 2007 HI her igjen.. Vi holder på å kjøpe vår første bolig, skal flytte inn til sommeren. Har bodd sammen flere år da, men kun leid. Har litt møbler, men ikke all verdens.. Ønsker meg veldig et spisebord, men har ikke råd til det selv enda.. Så da lurte jeg på å ønske meg penger som igjen kan brukes til å kjøpe spisebord for.. ← da går det jo ann å ønske seg et gavekort i den aktuelle butikken da. Jeg er ikke interissert i å gi penger, som for alt jeg vet går rett til strømregningen.
Gjest bada Skrevet 29. mars 2007 #15 Skrevet 29. mars 2007 Jeg synes ikke at det er frekt å bare ønske seg penger, men som du ser av denne tråden er det mange som synes det. Et par jeg kjenner som giftet seg for litt siden ønsket seg også bare penger i gave. Og det ble behørig kommentert, diskutert og kritisert, både direkte til dem og bak ryggen deres, (noe jeg synes er mye frekkere enn å ha bestemte gaveønsker). Da jeg konfirmerte meg ønsket jeg meg forresten bare penger i gave, men jeg fikk også en del andre ting, bl.a. smykker og sportsutstyr. Folk står da fritt til å velge hva de vil gi, man trenger ikke å følge ønsket til brudeparet dersom man synes at de har håpløse ønsker. Det er derfor lurt å se an slekt og venner før dere eventuelt bestemmer dere for gaveønsker.
Frey Skrevet 29. mars 2007 #16 Skrevet 29. mars 2007 Greit så lenge det er til et spesifisert formål synes jeg. Vi kommer selv i tillegg til andre ting til å ønske oss tilskudd til bryllupsreisekassen. eller, vi ønsker oss hovedsaklig dette siden vi jo er vel etablerte og har bodd sammen noen år så vi har jo det vi trenger og vel så det også. Begrenset hvor mange rødvinsglass og karafler man trenger også liksom.. ← Finnes det virkelig ikke noen verdens ting dere ønsker dere annet enn penger? Synes det er trist, rett og slett. ← Kanskje greit å ikke klippe så veldig ut av sammenhengen? Som du kanskje ser hvis du leser en gang til så er dette beregnet på et konkret formål, nemlig bryllupsreisen. Men det er mulig du synes det er viktigere med sølvbestikk og tallerkener enn opplevelser - det synes ikke vi.
Kattugla Skrevet 11. april 2007 #17 Skrevet 11. april 2007 Jeg har lyst på kunst i bryllupsgave, så jeg vurderer å be om bidrag (penger), som skal på sikt brukes til å kjøpe kunst for. Jeg har sett ut et grafikkbilde som jeg har veldig lyst på, men den koster 20.000, så det er for dyr gave å be om fra enkelte personer, eller grupper, men jeg har lyst til å spare opp til det og hvis folk gir penger til et konkret mål, synes jeg det er helt i orden! Hvis min kommende mann er enig altså, han skal vel få gaven også Hvis folk vil heller gi en ting, så er det i orden også, da sparer jeg selv opp til bildet!
090607 Skrevet 12. april 2007 #18 Skrevet 12. april 2007 Jeg har lyst på kunst i bryllupsgave, så jeg vurderer å be om bidrag (penger), som skal på sikt brukes til å kjøpe kunst for. Jeg har sett ut et grafikkbilde som jeg har veldig lyst på, men den koster 20.000, så det er for dyr gave å be om fra enkelte personer, eller grupper, men jeg har lyst til å spare opp til det og hvis folk gir penger til et konkret mål, synes jeg det er helt i orden! Hvis min kommende mann er enig altså, han skal vel få gaven også Hvis folk vil heller gi en ting, så er det i orden også, da sparer jeg selv opp til bildet! ← Vi har skrevet på vår hjemmeside at vi ønsker oss reisegavekort eller en slant i reisekassa, og noen har kommentert at det var veldig smart! Vi har nevnt at vi f.eks. drømmer om å dra til Thailand hvor ingen av oss har vært. Også er det flere i familien som har spurt om det er greit at de gir penger. Vi får middagsservise til 12 av mine besteforeldre, så den delen er liksom dekket alt.
Kattugla Skrevet 12. april 2007 #19 Skrevet 12. april 2007 Vi har også sett oss ut et service som vi har lyst på, så folk har et alternativ der. Ellers så har vi stort sett alt vi trenger og når vi har satt oss ned og tenkt på hva vi har lyst på eller trenger som et par, så er det fint lite med idéer! Vi er begge i tredve-årene og det er rett og slett ikke noe vi mangler til husholdningen. Ting vi ønsker oss, blir mer individuelle ønsker og ikke "par" ønsker. Jepp, hvis det var bare jeg som skulle få gaven, så hadde jeg nok klart å komme på noen ting! :kgblunk:
Karianne78 Skrevet 12. april 2007 #20 Skrevet 12. april 2007 Det er jo kjempebra å få feks "resiepenger", til en opplevelse på selve bryllupsreisen (SPA, eksklusivt restaurantbesøk, dagsturer, dykking, utflukt til en annen by, fjellklatring, etc). Det er bare å veksle pengene til den aktuelle valutaen og legge de i en fin konvolutt. Vi ble veldig veldig glade for dette! Og ingne har noensinne sagt et stygt ord om det til oss. Har ikke vært tema. Men så kan det vel hende jeg er ekstremt naiv da, om jeg forstår dere rett her
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå