lillesky Skrevet 12. februar 2007 #1 Skrevet 12. februar 2007 Jeg lurer på om noen har erfaring med NPE. Min samboer gjennomgikk en operasjon i år hvor det oppsto alvorlige komplikasjoner underveis. Etter hva vi har fått informasjon om, så vil han ikke få varige men av det. Men legene sa de hadde meldt skaden til NPE (?), og informerte han om at han kunne søke erstatning fra NPE. Er det noen hensikt for han å søke, siden han ikke får varige men? Jeg mener, han kunne ha dødd, men han gjorde det (heldigvis!) ikke. Jeg har tenkt på at jeg eventuelt kan ringe Norsk Pasientforening, de kan sikkert gi mer info om dette?
Arkana Skrevet 12. februar 2007 #2 Skrevet 12. februar 2007 Jeg tror man må ha fått fysiske/psykiske skader for å få erstatning, og muligens må man også ha lidd økonomisk av denne skaden, men det siste punktet er jeg ikke helt sikker på. Dere bør i allefall absolutt kontakte Pasientombudet og sende en klage til sykehuset. Selv om dere ikke får noe igjen økonomisk er det viktig at det som skjedde blir tatt opp. Jeg er akkurat i gang med en slik klage og har fått god hjelp fra Pasientombudet. Uansett vil både Pasientombudet og NPE kune fortelle deg om han har krav på erstatning eller ikke.
lillesky Skrevet 12. februar 2007 Forfatter #3 Skrevet 12. februar 2007 Dere bør i allefall absolutt kontakte Pasientombudet og sende en klage til sykehuset. Selv om dere ikke får noe igjen økonomisk er det viktig at det som skjedde blir tatt opp. ← Veldig viktig poeng ja! Det hadde jeg egentlig ikke tenkt på, men det er jo viktig med tanke på pasienter som kommer etterpå.
spinnvil Skrevet 12. februar 2007 #4 Skrevet 12. februar 2007 NPE erstatter kun økonomiske tap, man får ingenting for "tort og svie". Kjipt, men håper at det kan endre seg noe i framtiden. Vil ikke ha amerikanske tilstander, men noe kan man få igjen for de problemene man har hatt? Jeg meldte inn min skade mest fordi legen som behandlet meg kanskje tenker seg litt mer om før han behandler neste pasient. Fikk avslag, men det er for så vidt greit. Vet om noen som har hatt en kjempesterk sak men ikke klarte å vinne over NPE fordi de ikke har lidt direkte økonomiske tap ("bare" dødsfall).
Scheherazade Skrevet 12. februar 2007 #5 Skrevet 12. februar 2007 En bekjent meldte inn til pasientskadeerstatning, mye fordi behandlende lege nektet å vedkjenne seg feilbehandlig, han var rett og slett arrogant og nedlatende. Fikk uttalelse fra en spesialist i Oslo, og da bestemte personen seg for å søke om erstatning, siden denne legen helt klart mente det var grov feilbehandling. Søkte, og vektla mulig behov for fremtidig plastikkirurgi (stooort operasjonssår foran som ikke skulle vært der i hele tatt, med stygt arr) og psykiske mèn. La også ved kvitteringer for flybilletter for pårørende osv. Fikk full medhold, og utbetalt nærmere 150 000, noe som var langt mer enn forventet. De dekket også flybillettene osv. Pengene var en ting, men det beste var å få bekreftet at behandlende lege løy om inngrepet og feilen som ble gjort, så han fikk seg en skrape. Vel fortjent.
lillesky Skrevet 12. februar 2007 Forfatter #6 Skrevet 12. februar 2007 Vil ikke ha amerikanske tilstander, men noe kan man få igjen for de problemene man har hatt? ← Nei, absolutt ikke. Men samtidig, når legene har gjort en feil, og innrømmer det... En bekjent meldte inn til pasientskadeerstatning, mye fordi behandlende lege nektet å vedkjenne seg feilbehandlig, han var rett og slett arrogant og nedlatende. ← I vårt tilfelle så har legene erkjent at de har gjort feil. Takk for gode svar dere!
Gjest Gjest Skrevet 12. februar 2007 #7 Skrevet 12. februar 2007 Jeg vet at mannen din kan søke om erstatning dersom komplikasjonene kom p.g.a feilbehandling/feilvurdering fra sykehusets side. Det var i alle fall derfor mannen min fikk erstatning fra NPE.
lillesky Skrevet 13. februar 2007 Forfatter #8 Skrevet 13. februar 2007 Jeg vet at mannen din kan søke om erstatning dersom komplikasjonene kom p.g.a feilbehandling/feilvurdering fra sykehusets side. ← Komplikasjonene skjedde pga. en feil legene gjorde under operasjonen. Og etter at skaden skjedde, så tok det litt tid før de fant ut hva det var. Men da de fant ut at det virkelig var noe galt, ble legen som gjorde det var veldig stresset. Han ble fortalt om risikoen, men det skjer med under 1%, så sjansene er ikke så store. At sykehuset selv har rapportert skaden, har det noe å si?
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå