Gå til innhold

Selvrensende ovn.... SÆRLIG!


Anbefalte innlegg

Gjest Nattblomst
Skrevet

Nå trenger stekeovnen vår en grundig rengjøring inni.

I teorien skal det være en selvrensende ovn, men det funker ikke i praksis, det er helt tydelig.

Hva slags remedier og midler bruker dere mot hardnakket, svidd fett og mat?

Kan jeg bruke stålsvamp inni der uten at noe blir ødelagt?

Videoannonse
Annonse
Gjest Deception
Skrevet

Kjøp Mr. Muscle ovnsrens! Sprayes på og tørkes av, uten at du trenger å skrubbe, eller noe. Bruksanvisning finnes bakpå boksen.

Skrevet

Mrmuscle skal ikke brukes på selvrenende ovner står det på flaska.

Jeg har en som heter mp52 og den står det ikke noe på om den kan brukes på selvrensende ovner, så jeg antar at den kan det. Jeg likte denne bedre enn mrmucsle.. jeg syntes at mr muscle ikke luktet noe særlig godt, mens mp52 har ikke noe lukt i det hele tatt.

Skrevet

De selvrensende ovnene jeg har lest om, må en skru på ovnen ved 250 grader (?) i 2 timer.

Mulig den ikke renser seg kontinuerlig, men forbrenner smuss på vegger ved en spesiell høy temperatur.

Har du lest bruksanvisningen?

:)

Ellers ville jeg brukt det de andre har foreslått.

Skrevet

Hvilken type selvrensing har du - katalytisk eller pyrolytisk?

Det skal stå i bruksanvisningen hvilken type man evt. har. Hvis man mangler bruksanvisning, kan der være en mulighet å finne den på nettet.

Katalytisk er som oftest ikke selvrensende i bunnen - kun sidene.

En kan derfor rense med såpe i bunnen, men ikke der den er innsatt med selvrensende emalje (sidene), jfr. http://www.sitecenter.dk/hvidevarer/komfurer/

"PYROLYTISK selvrens virker ved at ovnen varmer op til ca. 500 grader hvorved alt fedt og madrester forkuller. Ovnen har en sikkerhedsfunktion som gør at man ikke kan åbne lågen under renseprocessen.De forkullede madrester kan efter nedkølingen fjernes med en fugtig klud.", jfr.

"IKKE SELVRENSENDE OVNE; smør ovnrum og plader med brun sæbe. Stil en kop salmiakspiritus ind i bunden af ovnen og luk døren. (ovnen skal IKKE varmes op). Lad det stå natten over. Nu kan fedt og madrester fjernes let med en fugtig klud. Husk at vaske grundigt efter.", jfr. jfr. http://www.sitecenter.dk/hvidevarer/komfurer/

Brun såpe (dansk) = grønnsåpe (norsk). Jeg har prøvd rådet med kun smøre glassdøren med grønnsåpe, og det fungerer - innbrent fett var lett å fjerne.

Selv har jeg pyrolyse, og det anbefales. Hadde tidligere katalytisk - forstod aldri vitsen med selvrensende, når bunnen ikke er det - det er jo der det trengs.

Litt mer om katalytisk og pyrolyse: http://www.jyskhvidevarelager.dk/side1420.html

http://www.jyskhvidevarelager.dk/side1425.html

Gjest KATTAstrofe
Skrevet

Min er selvrensende både i bunnen og på sidene. Setter inn langpanna med en halv liter vann, og setter ovnen på 50 grader. Lar det stå i en halvtime og vasker den etterpå med vann. Dersom noe er brent fast i bunnen bruker jeg skrapen som tilhører keramikktoppen. Har ikke en eneste ripe i ovnen :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...